ingatlan eladás után fizetendő adó


Kovács_Béla_Sándor # 2014.08.12. 16:30

Profi kódfejtő vagy. :)

ObudaFan # 2014.08.12. 13:59

illetve férjemmel közösen 50-50%-ban tulajdonosai vagyunk egy családi háznak, amiről kiszabták az illetéket, mindkettőnknek külön-külön.A házat 14,4mft-ért vásároltuk. Kaptunk részletfizetési kedvezményt. Kérdésem az lenne, hogy az örökölt ingatlant beszámíttathatom-e értékkülönbözetbe, és abból kifizethetem-e az illetéket 10%-ban, vagy csak a rám eső részt rendezhetem belőle, vagy mi ennek a módja?

Ha az örökölt ingatlan eladásától visszafelé egy éven belül vetted a másik ingatlant, akkor és csak a saját 50%-odat tudod mérsékelni.

ObudaFan # 2014.08.12. 13:57

Édesapám házát megörököltem, az értékbecslési összeg 8,9mft-ban állapodott meg, most viszont 7mft-ért vevő van az ingatlanra. Ha a nevemre kerül a ház, és én eladom a fent említett összegért, a NAV-hoz mit kell bejelenteni

Be kell jelenteni az eladást, de szja-mentes lesz, ha kevesebbért adod el, mint a hagyatéki eljárásban megállapított érték.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.08.12. 13:35

Én nem értem.

Sünike75 # 2014.08.12. 13:33

100%-ban

Sünike75 # 2014.08.12. 13:31

Tisztelt Fórumozók!
Édesapám házát megörököltem, az értékbecslési összeg 8,9mft-ban állapodott meg, most viszont 7mft-ért vevő van az ingatlanra. Ha a nevemre kerül a ház, és én eladom a fent említett összegért, a NAV-hoz mit kell bejelenteni, illetve férjemmel közösen 50-50%-ban tulajdonosai vagyunk egy családi háznak, amiről kiszabták az illetéket, mindkettőnknek külön-külön.A házat 14,4mft-ért vásároltuk. Kaptunk részletfizetési kedvezményt. Kérdésem az lenne, hogy az örökölt ingatlant beszámíttathatom-e értékkülönbözetbe, és abból kifizethetem-e az illetéket 10%-ban, vagy csak a rám eső részt rendezhetem belőle, vagy mi ennek a módja?
Nagyon megköszönném, ha valaki válaszolna.

ObudaFan # 2014.08.04. 11:30

15 év utáni eladás esetén már nem kell szja-t fizetni.
Ha pedig a vásárolt ingatlan értéke kisebb az eladott ingatlan értékénél és a vásárlás, eladás egy éven belül történik, vagyonszerzési illetéket sem kell fizetni, de a NAV-nak be kell jelenteni ezt a tényt, hogy ne szabja ki az illetéket.

selly # 2014.07.29. 14:42

15 éve testvéremmel örököltünk egy lakást fele-fele arányban, ami után anno 120.000 Ft-os örökösödési illetéket fizettünk ki. Most szeretnénk a lakást eladni (kb. 8millió Ft-ért) és a kérdéseim ezzel kapcsolatban a következők:

  1. Amennyiben nem veszek lakást, milyen adóterhekkel kell számolnom (kb. 4millió Ft bevétel után)?
  2. Ha veszek kb. 5 millió Ft-ért lakást akkor a fennmaradó 1 millió Ft után kell fizetnem, és ha igen, hány %-ot?

Továbbá milyen költségekkel érdemes még számolnom az ügyvédi díjon, és a tulajdoni lap kikérési díjon kívül?

ObudaFan # 2014.07.19. 14:34

Nincs ilyen.

kriszpadi # 2014.07.19. 11:13

Üdvözletem!

Adófizetéssel kapcsolatos kérdésem lenne, amivel nem vagyok teljesen tisztában:

Van egy ingatlan, amit korábban megörököltem, majd lassan 1 éve lesz hogy eladtam. A történet a következő:
2011-ben megörököltem az 50%-át, majd
2012-ben a másik 50%-ot.
2013 augusztusában pedig eladtam a hagyatékiban megjelölt értékbecslési áron, tehát azután nem kellett semmit fizetni.

A kérdésem az, hogy jelen helyzetben van-e olyan határozat, hogy ha az eladást követő egy éven belül (tehát 2014 aug-ig) nem fektetem be ezt a pénzt ingatlanba, akkor adóznom kell utána vagy illetéket fizetni, vagy bármi más? Ha igen, mennyit?

Illetőleg még kérdés az, hogy ebben az esetben feltétlenül az eladás dátuma számít, vagy elég ha 2014. dec. 31-ig bezárólag vásárolok?

Előre is nagyon köszön a segítséget!

JuditAndrea # 2014.07.11. 14:35

Köszönöm szépen a választ.

ObudaFan # 2014.07.11. 12:38

Az adó a vételár és a hagyatéki eljárásban megállapított érték különbözetének 16%-ának

  1. 100 százaléka a megszerzés évében és az azt követő évben,
  2. 90 százaléka a megszerzés évét követő második évben,
  3. 60 százaléka a megszerzés évét követő harmadik évben,
  4. 30 százaléka a megszerzés évét követő negyedik évben,
  5. 0 százaléka a megszerzés évét követő ötödik és további évben..
Rexor # 2014.07.11. 11:55

A kérdés ravasz, de mivel még nem adtátok el az ingatlant nehéz megmondani mennyi adót kell fizetneteke egy még nem létező jövedelem után :)

JuditAndrea # 2014.07.11. 09:29

Kérdésem a következő lenne: A férjem örökölt rész ingatlant, a teljes ingatlan értéke: 5 millió forint.
Hagyatéki tárgyalás megtörtént, az örökösök ( 4 fő)egybehangzóan kijelentették, hogy az ingatlant eladják.Az anyai részt már korábban megörökölték, 3 fő örökölte, (1 fő lemondott az idősebb nővér javára,) az apai részt végrendelettel örökölték meg, - a végrendelet szerint, az idősebb nővér kapta az apai rész felét, a férjem és a másik 2 testvér a többi részt.Ha jól értelmeztem, és pénzben átszámolva, az idősebb nővér része, 2.5 millió forint, a fiatalabb nővér része ( aki lemondott az anyai részről ) 416666,- Ft, a fivére része: 1041166,-Ft, és a férjemé szintén 1041166,-Ft. Kérdésem, ha eladásra kerül az ingatlan, mennyi adót kell fizetni az ingatlan eladásából megszerzett jövedelem után?

Rexor # 2014.07.09. 12:37

Valamennyi marad, de amennyi időráfordítással és macerával jár a dolog szerintem sem éri meg.

Tood # 2014.07.09. 11:01

Vagyis pont nem marad rajta semmi haszon. Köszönöm a választ.

Rexor # 2014.07.09. 10:41

A különbözetet leadózod (szerzési értékkel csökkentve: ügyvédi díj, vagyonszerzési illeték) 16% szja-val.

Tood # 2014.07.09. 10:23

Tisztelt Szakértő!

Milyen költségekkel járna, ha magánszemélyként egy ingatlant készpénzre megvásárolva, szinte azonnal továbbadom egy hitelkontrukció keretében?
A konkrét adatok:
Vásárlási érték 9.000.000,-
Eladási ár: 10.000.000,-

B.Nelli # 2014.06.28. 21:22

Tartási szerződést kötöttem élettársam édesanyjával. Két ház bizonyos részére került tulajdonjog bejegyzése a nevemre.Időközben az egyik ingatlant eladtuk. Anyósom lemondott a haszonélvezeti jogáról. A ügyet intéző ügyvéd sajnos félvállról vette a kérdéseimet. Szeretném tudni,hogy adóznom kell e az eladott ingatlan után,ha a viszterhes vagyonsz illetéket befizettem,és az abban megállapított érték alatt tudtuk csak eladni a házat? Illetve szükség van e űj tartási szerződésre? Az adás-vételit mindketten aláirtuk. Előre is köszönöm a válaszukat! Tistelettel:B.Nelliz

ObudaFan # 2014.06.28. 12:33

„Hét év élettársi együttélés után közössé válik-e a vagyon,-lakás-, amennyiben azt a lakást a nő örökségéből vették még a kapcsolat kezdetén?”

Nem.

Mindenki a teljes vagyonszerzés értéke után fizet illetéket. A nő azért, mert saját ingatlant nem adott el,a férfi pedig mert nem lakást vett.

Kincses # 2014.06.26. 09:05

Tisztelt Szakértők!
Kérdésem a következő:
Hét év élettársi együttélés után közössé válik-e a vagyon,-lakás-, amennyiben azt a lakást a nő örökségéből vették még a kapcsolat kezdetén?
Most szétváltak útjaik-10 mó-ért adták el a lakást, amit feleztek. A nő 11 mó-ért vett másik lakást, tehát az eladásból származó 5 mó-t 6 mó-val pótolta. A 11 mó-s lakás után mekkora vételi részből kell illetéket fizetnie? (mégegyszer: a 11 -ből 5 mó az előző lakás eladásából származik)A férfi az Ő 5 mó-jából 800 e-ért egy garázst vett. Ő így 4200 e után fizet illetéket?
A válaszokat előre köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.24. 13:36

Azt majd a vevő. Az eladó személyi jövedelemadót. Ha.

Hedvig9 # 2014.06.24. 13:12

Kedves fórum!

Olyan kérdésem lenne, hogy ha 6 éve megörökölt valaki egy családi házat aminek a telek felét leválasztatja és a telek részt, amin nincs ház eladja, akkor az eladás után kell fizessen illetéket?

Köszönöm

pesztee # 2014.06.18. 19:58

Kedves Fórumozók,

Adózással kapcsolatban kérnék egy kis segítséget. Örököltem egy lakást, 50%-ban (nem egyeneságon). Ha eladjuk, kell-e az értékesítés után adót fizetni, és mennyit? Az önkormányzat a hagyatéki leltárba 8 mFt-ra értékelte, szerintem ennél nem sokkal többért lehet eladni. Köszönöm a segítséget, pesztee

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.16. 21:34

Akkor nincs jövedelem, nincs adó.