ingatlan eladás után fizetendő adó


Ádee # 2014.12.30. 12:33

Üdv mindenkinek!
Jelenlegi álláspontban szülő utáni ingatlan öröklésnek mik a pontos anyagi vonzatai?
Köszönöm.

Gabor7214 # 2014.12.30. 09:58

Tisztelt Ügyvédek!

A párom örökölt egy nyaralóban rész tulajdont, amit most értékesíteni akarnak. Kérdésem milyen összegű illetékre adóra kell számítania. Hagyatékiban 2,3 millióra írták és most,hogy eladják 3 milliót kap érte.
Választ előre köszönöm!
Gábor

nefelejcs13 # 2014.12.29. 16:39

Tisztelt Ügyvéd Úr!

2013. október 15-én a hagyatéki végzésben testvéremtől örököltem egy családi házat 10 millió Ft értékben. Örökösödési illeték és a tartozás értéke 1500000 Ft.
2014 decemberében eladtam 12 millió Ft-ért. Mennyi adót kell fizetnem?
Tisztelettel.

verjudit # 2014.12.29. 08:02

A kérdésem az lenne,a volt férjem válás után kifizettet a közös ingatlanunkból,milyen adózási kötelezettségem van ha nem forditottam a pénzt újingatlan vásárlására?Vagy ha mégis vásárolnék ingatlant mennyi időn belül kell megtegyem?Köszönöm a választ

Kovács_Béla_Sándor # 2014.12.05. 06:24

Számíthat. De az eredmény ugyanaz. Te 15-13 tehát kétmilliót örököltél. Aztán az eladás után 22-13 tehát kilencmillió vagyonod lett. Az eladás révén elért vagyonnövekedés hétmillió forint.

Massat # 2014.12.05. 00:24

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Köszönöm a gyors válaszát! Ezek szerint nem számít, hogy ténylegesen nem 22 millió forintot kaptam, hanem csak 9 millió-t, amiből még a hagyatéki végzés 10 hónapig tartó elhúzódása miatt lejön a 3 millió.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.12.04. 22:21

Hétmillió forintot. Érdemes lett volna a hagyatéki leltárban magasabbra értékeltetni azt az ingatlant.

Massat # 2014.12.04. 18:03

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Tavaly októberben örököltem egy jelzáloggal terhelt ingatlant amelynek a hagyatéki jegyzőkönyv szerinti értéke 15 millió forint.
Miután a végzés idén augusztusban jogerőssé vált eladtam az ingatlant 22 millió forintért. A vételárból kifizettem a 13 millió forint hitelt. Októbertől augusztusig fizettem a havi törlesztőrészleteket és rezsit. ez kb. 3 millió forint.
Kérdésem, hogy ebben az esetben az szja. fizetésnél milyen összeget kell figyelembe vennem.

blankuci # 2014.11.12. 16:02

Tisztelt Fórum!
Szeretnék segítséget kérni: Édesanyám kárpótlásban kapott egy termőföldet, amit 2002. évben nekem ajándékozott. Akkor a föld forgalmi értéke 1.318.200 Ft volt, melyre 76.501 Ft illetéket fizettem. Most eladnám a földet 6 MFt-ért, kérdezném mennyi adót kell rá fizetnem? Segítségüket előre is köszönöm. Tisztelettel:
Toronyainé

PZ80 # 2014.11.01. 05:42

Hát az ajándékozási szerődésben az "ajándékozás tárgyát képező ingatlan értéke"-ként szerepel a 15 millió. Sztem akkor lehetne így is -úgy is értelmezni. A haszonélvezet értéke nem került rögzítésre. Akkor ha jól értem az adózásnál a szerzési és a mostani eladási értéket is csökkentené a haszonélvezeti jog értéke?Lehet jobb ha ezt nem bolygatjuk ésmár az adásvételkor lemondanának róla.

Talán fontosabb, hogy a szerzés éve akkor mindenképen csak 2012 lehet?(ha 2011, azaz a közjegyzőnél kelt szerződés dátuma lehetne, majdnem egymilliót spórolnánk z adón az előzetes kalkulációm szerint...)

lajcsó # 2014.10.30. 21:36

Az adóalap meghatározása során az a nagyon nem mindegy, hogy az ingatlan szerzéskori 15 milliós forgalmi értéket miként kell érteni? Haszonélvezettel terhelten annyi, vagy pedig tehermentesen annyi?

PZ80 # 2014.10.30. 19:59

Tisztelt fórumozók!

Testvéremmel 50-50%-os tulajdonosai lettünk családi házunknak, melyet szüleink ajándékozási szerződéssel, névleges 15 milliós értéken adtak nekünk, mindkttejük részére haszonélvezeti jog fenntartásával.Most lehet van egy érdeklődőnk 35 milliós áron, de lehetőleg csökkentenénk az adó mértékét.
Közjegyzőnél 2011.12.16. napján íródott a szerződés, de sajna csak 2012.01.03-án került földhivatali érkeztetésre. Úgy tudom emiatt 2012 a szerzés éve, ugye?
Ajándékozási szerződésnél is figyelembe vehető a 15 milliós "szerzési "érték?
A szülők haszonélvezeti jogával csökkenthető valahogy az adó?(62 és 57 évesek, lemondanának a haszonélvezeti jogról, csak kérdés, mikor éri meg).
A vétel 2014 vagy 2015-ben lenne.

Nagyon köszönöm a segítséget!
Anikó

Kompika # 2014.10.15. 18:29

Tisztelt Fórumozók!

Apukámtól 2012-ben megörököltem lakásuk 50%-t, mint egyedüli gyerekük. Most eladnánk a lakást, viszont nem igazán vagyunk tisztába az adózás szabályaival. Kérdésem az lenne, ha kb fél éven belűl vásárolnánk egy házat, aminek anyukám férjem és én lennénk a tulajdonosai, hogy lehetne kikalkulálni mennyi adót kellene fizetni, valamint mennyi jóváírást kaphatunk az új ingatlan illetékéből?

Válaszukat várom
Üdvözlettel.

ObudaFan # 2014.09.27. 12:10

koska

  1. Az eladót illeték nem terheli. Szja-fizetési kötelezettség esetleg igen, ha a hagyatéki eljárásban megállapított értéknél magasabb összegű az eladási ár és 5 éven belül történik az értékesítés.
  2. Közjegyzői okiratba foglalt vagy ügyvéd által ellenjegyzett meghatalmazással.
koska # 2014.09.16. 18:11

Üdvözlöm az Olvasókat!
A két testvéremmel közösen örökölt lakást szeretnénk eladni. Mindhárman nyugdíjasak vagyunk, de egyikünk még ügyvezető igazgatóként dolgozik a saját vállalkozásában. Kérdéseim a következők:

1. Milyen illeték-, illetve adófizetési, vagy adóbevallási kötelezettségünk keletkezik az eladáskor? Van-e esetleg még valamilyen költség, amit nekünk, mint eladóknak kell állnunk
(az energiatanúsítványon és a tulajdonlap-kikérésen kívül)?
2. Ha az egyik testvér nincs jelen az adásvételi szerződés aláírásakor (jó messze lakik a lakástól), milyen irattal tudjuk igazolni a beleegyezését az eladásba? Elég egy meghatalmazás, vagy közjegyző előtt tett nyilatkozat szükséges?
Köszönöm a választ!

csilla33 # 2014.09.03. 11:02

Tisztelt Forumozok es Szakertok!

Keresgeltem, hatha megtalalom a kerdesemre a valaszt, de minden eset olyan egyedi, hogy esetleg csak hasonlitanak a kerdesek es valaszok az enyemhez.

Edesanyam es en fele-fele aranyban vagyunk tulajdonosai egy haznak 2 es fel eve, most viszont megvaltozott eletkorulmenyeim miatt megis eladnank, eladas eseten 1 even belul vasarolnank 2 kulonallo hazat aminek a veteli ara biztosan tobb lenne egyenkent, mint az egy fore juto mostani haz eladasi ara.
Mivel az ingatlanba eleg sok penzt befektettunk (nem mindenrol van meg a szamla mert nem gondoltuk hogy el kell adnunk) igy az eladasi arunk tobb lesz mint amennyiert vettuk 2 es fel evvel ezelott.

Kerdesem az lenne, ha az ingatlan 5 evnel elobb kerul eladasra viszont egy even belul befektetjuk azt a penzt ujabb ingatlanba (es meg tobbet mert 1 hazat adunk el es 2-ot veszunk) milyen adot kell fizetnunk es hogyan?

csilla33 # 2014.09.03. 10:54

Tisztelt Forumozok es Szakertok!

Keresgeltem, hatha megtalalom a kerdesemre a valaszt, de minden eset olyan egyedi, hogy esetleg csak hasonlitanak a kerdesek es valaszok az enyemhez.

Edesanyam es en fele-fele aranyban vagyunk tulajdonosai egy haznak 2 es fel eve, most viszont megvaltozott eletkorulmenyeim miatt megis eladnank, eladas eseten 1 even belul vasarolnank 2 kulonallo hazat aminek a veteli ara biztosan tobb lenne egyenkent, mint az egy fore juto mostani haz eladasi ara.
Mivel az ingatlanba eleg sok penzt befektettunk (nem mindenrol van meg a szamla mert nem gondoltuk hogy el kell adnunk) igy az eladasi arunk tobb lesz mint amennyiert vettuk 2 es fel evvel ezelott.

Kerdesem az lenne, ha az ingatlan 5 evnel elobb kerul eladasra viszont egy even belul befektetjuk azt a penzt ujabb ingatlanba (es meg tobbet mert 1 hazat adunk el es 2-ot veszunk) milyen adot kell fizetnunk es hogyan?

Tamás koma86 # 2014.08.25. 09:46

Kedves Szakértők!

Édesanyám, édesanyám testvére, bátyám, és jómagam örököltünk a nagyszüleimtől. Kicsit meg van kavarva a dolog, de remélem tudok segítséget kapni.

Nagyapám elhalálozott 2007-ben és végrendelet hiányában az ő része 50-50%-ban az édesanyámra és a testvérére szállt. Ekkor az ingatlan értéke 13 millió Ft volt. Nagymamám 2008-ban hunyt el, ott már volt végrendelet, ott édesanyám, bátyám, és jómagam voltunk megjelölve örökösként, úgy tudom ott még mindig 13 M Ft volt a végzésben megjelölve. Az édesanyám testvérének járó köteles részt kizártuk ügyvédi úton, tehát a nagyanyai részből édesanyám testvérének a nevén nincs semmi. Ott édesanyám része 50%, bátyám és az enyém a maradék 25-25%.

Az édesanyám testvérének (apai) meglévő 4/16-od részét most akarjuk majd megvenni végrehajtási licit útján. Amikor végrehajtás miatt újra felbecsülték hivatalból az ingatlant, akkor 10 M Ft-ot ért. Így most lakottan 1,75 M van kiírva a lakás, licit útján pedig a minimális kikiáltási ár ennek a 70%-a, tehát olyan 1,3 M Ft. Ha ezt sikerülne megvennünk, akkor tehermentesen a mi tulajdonunkban kerülne az egész ingatlan, és el tudnánk végre adni.

Jövő tavasszal akarjuk majd eladni a szóban forgó ingatlant (mindössze 7,5 M Ft-ért), és a kérdésem itt jönne,
hogy kinek milyen/mennyi adót kellene fizetnie az ingatlan eladása után, ha ilyen áron adnánk el, illetve van már régről örökölt rész (6-7 év), illetve most végrehajtási licit útján vásárolt rész is?

Az egyik örökösödés 2007-ben lezajlott, a másik végrendelet alapján 2008 végén/2009 elején. Ezen esetekben már eltelt 5 év, tehát akkor nem kell fizetnünk semmit? csak az újonnan majd most licit útján szerzett rész után? Vagy ott sem kell?

Illetve kinek lenne célszerű majd a most induló liciten megvásárolni édesanyám testvérének a 4/16-od részét adózási szempontból? Édesanyámnak van egy ingatlanja, bátyámnak volt már egy lakása, de jelenleg nincs, nekem pedig nem volt még egyáltalán. Ha van valamilyen kedvezmény akkor értelemszerűen az a személy venné meg közölünk licit útján az ingatlant, akivel a legjobban járnánk.

Lehet kusza a történet nagyon, de remélem átlátható.

Válaszukat nagyon köszönöm!

Köszönettel,
Tamás

szászani # 2014.08.25. 08:55

2007-ben a bátyám és édesanyám nevére került egy zártkerti szőlős örökösödés útján.
Ha sikerül, talán most eladódik 900.000 ft-ért. A hagytékin ha jól emlékszem talán 240.000 ft volt az értéke. Édesanyám már előzőleg, tehát vagy 30 éve féltulajdonos, így ha jól sejtem ő már nem adózik.
Az adózás csak a bátyám esetén merül fel a különbözet 50%-ig mínusz az évek miatti 20%? A megszerzéssel kapcsolatos költség-e pl. a temetési költség, vagy csak az akkor fizetett illeték, közjegyzői díj stb?. Illetve az akkori számlák ha nem a testvérem nevére, hanem pl. az enyémre szól(még nem találtam meg),akkor is elszámolhatóak-e, lévén az édesapánk temetéséről és ezzel kapcsolatos öröklésről van szó.
Köszönettel:
Szászfai László

b11andi # 2014.08.24. 18:48

Köszönöm szépen a gyors választ! :)

Kovács_Béla_Sándor # 2014.08.24. 13:19

Az adózás OK, a felbecsült ár és az eladott ár közötti különbözet 16%-a.
Az alapot már a szerzést követő második évtől meghatározott arányban csökkenteni kell.

Az adózást nem befolyásolja az úgynevezett cserepótló vétel, de az eladás után egy éven belül vásárolt újabb ingatlan illetéke kedvezményes. (Ha a vásárolt ingatlan értéke kisebb, akkor nulla.)

b11andi # 2014.08.24. 12:59

Az én kérdésem kicsit összetett. Örököltem egy lakást, amit most sikerült eladni. Az adózás OK, a felbecsült ár és az eladott ár közötti különbözet 16%-a. Szeretném a mostani lakásunkat eladni, és venni helyette egy nagyobbat. Ha ebbe fektetem bele a pénzt, akkor is le kell adóznom? És ha olcsóbban, de felújítandót veszek, akkor hogy kell adóznom? A teljes különbözetet le kell adóznom, vagy a felújításra fordított összeget levonhatom? Köszönöm a segítséget!

ObudaFan # 2014.08.24. 12:01

Az A/1 és A/2 után nem adóztok. Az A/3 vonatkozásában az ajándékra eső rész után az arra eső vételárrész 75%-ának a 16%-át kell majd adózni. Igencsak kár volt ajándékozni ebből a szempontból.

E.D. # 2014.08.24. 11:44

2010-ben örököltünk többen (5-6 személy) egy ingatlant három alhelyrajzi számon.

Most értékesítjük éppen és az a kérdésem, hogy hogyan kell adóznunk, vagy egyéb járulékokat/illetékeket fizetnünk utána?

Én ingatlant vásárolnék rajta, testvérem pedig főleg egy cégbe fektetné, meg egyéb apróságoka költené.

2010-ben a hagyatéki végzésben ilyen értéken szerepelt:
A/1: 4 100 000 Ft
A/2: 5 620 000 Ft
A/3: 10 530 000 Ft

Tavaly az A/3-ban lévő részét édesanyánk nekünk ajándékozta, így az A/3-ban lévő részesedésünk megnőtt.

Most az A/1 és A/2-őt együtt 8 millióért, míg az A/3-at 10 millióért értékesítenénk.

Hogy tudjuk kiszámolni, hogy mennyit kell adóznunk, illetve egyéb kiadások a ház eladás/vétel után?

ui.: Az én részem elvileg ~4 millió összesen, amiből egy 4-5 milliós házat szeretnék venni. De ha úgy jobb, lehet én 4 millióért veszek egy házat és a hiányzó 1 millóért testvérem is vesz belőle egy részt, amit aztán nekem ajándékozna... Már ha ezt lehet így...

Sünike75 # 2014.08.13. 08:26

Kedves ObudaFan!
Köszönöm a választ! Ugye nem is voltam olyan érthetetlen? Tulajdonképpen erre lettem volna kíváncsi.