ingatlan eladás után fizetendő adó


Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.13. 14:50

Biztos, hogy nem vonhatók le.

ObudaFan # 2015.02.13. 11:14

Menőmanó80

Szerintem az 580e Ft különbözet után meg kell fizetni a 16% szja-t, nem tartom valószínűnek, hogy ezek a hagyatéki terhek levonhatók lennének.

Anita198608 # 2015.02.13. 09:45

Érdeklődni szeretnék, hogy tavaly eladtam egy házat amely már tizennyolc éve volt a tulajdonomban tudom nem kell utána adóznom, de bevallani sem kell az adóbevallásban? Valamint szintén tavaly édesanyám elajándékozta nekem a szülői ház felét mely az ő nevén volt ezt be kell vallani az adóbevallásban? Köszönöm válaszát!

Menőmanó80 # 2015.02.12. 09:37

Tisztelt Szakértő, fórumozok!

2013. októberében elhunyt édesapám. A fele lakását megörököltem (hagyatéki végzés 2014.márciusi), a hagyatéki eljárás során 3420eFt-ra becsülték. A lakás eladásra került 2015 év elején, a fele eladási ár 4000eFt. A lakás jelentősen terhelve volt tartozásokkal, és a 8 milliós vételárból kevesebb mint két millió forint maradt. Mennyi illetéket, illetve adót kell fizetni az öröklés, illetve a lakás eladás után?

Válaszukat előre is köszönöm! Üdvözlettel

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.08. 21:01

Jól gondolod. (Bár volt idő, amikor a nulla adót is be kellett vallani.)

lopakodó # 2015.02.08. 18:33

Kedves Mindenki !

Én azt szeretném kérdezni, hogy az szja bevallásba azt be kell-e írni, hogy ha én 2014-ben eladtam egy lakást , amit 2008-ban vettem, és jóval kevesebbért adtam el ?

( tavaly vettem is ebből a pénzből egy másik lakást...)

Azt gondolnám, hogy miután adózni nem kell , ezért a bevallásba se kell beírni, jól gondolom ?

köszönöm szépen !

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.05. 16:25

Százezres adóra számítsatok.

Árvácska17 # 2015.02.05. 16:03

Ez természetes, hogy ügyvéd által lesz intézve, csak addig is szerettük volna tudni, hogy kb. milyen összegre számítsunk.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.05. 15:57

Kötelező az ügyvéd közreműködése az ügyben. Majd ő elmondja.

Árvácska17 # 2015.02.05. 14:37

Tisztelt Szakértő!

A következőben kérném szíves válaszát:

2013-ban ajándékozás útján elajándékoztam édesanyámnak -elhunyt nagypapám utáni- ingatlanrészemet egy ingatlanból, ennek értékét akkor 1.500.000 ft-ban állapítottuk meg.

Nagymamám is elhunyt tavaly év végén, így a családi házat melyet többen örököltünk, el szeretnénk adni.

Édesanyám, aki nyugdíjas ezt az örökrészt, melyet én ajándékoztam neki, 1-2 hónapon belül eladja egy családtagnak, aki élt az elővásárlási jogával.

Ezért az örökrészéért pontosan 2.916.667 ft-ot fog kapni, ennyiért veszi át az örökös társ.

Azt szeretném megtudni, hogy ebből az összegből mikor (az örökrészének átadásától számítva) és milyen összeget kell befizetnie adó vagy illeték formájában?

Nyugdíjasként már nem szükséges adóbevallást csinálnia az adóhivatal felé, de sejtjük csupán, hogy ez az összeg adóköteles.

Az adóhivatal felé kell valahogy jelezni és ők küldik a csekket? Vagy hogy működik? És miképp számoljuk ki ebből a fizetendő adó/illeték összegét?

Köszönöm, előre is.

marianna01 # 2015.02.01. 14:49

tisztelt szakértő!
2011-ben a fiam megörökölte az apja után egy házas ingatlant.7.5m ft-ra értékelték és 3m ft özvegyi joggal terhelték.tavaly megosztottuk az ingatlant.a másik felét eladtuk 2015.januárjában építési telekként 5.6m ft-ért.mivel nagyon régi a házunk 1955-ben épült és vertfalú ezért ezt a pénzt a ház rendbetételére szánjuk.mennyi adó vagy illeték terhel így minket?mire számithatunk?csökkenthető e az adó a felújjitási költséggel?kérem szakszerű szives válaszát.köszönöm.üdv.marianna

Kinga85 # 2015.01.27. 19:46

Tisztelt Szakértő!
2013-ban örököltem 3 helyrajzi számon lévő termőföldet, melynek 2015-ben az értékesítése folyamatban van. Az egyik hsz-ú földben 1/2 részben vagyok tulajdonos és a másik tulajdonos vásárolja meg, a másikban több tulajdonos van és az egyik tulajdonos vásárolja meg, a harmadik hsz-út pedig egy kívülálló magánszemély (családi gazdálkodó). Az lenne a kérdésem, hogy mennyi SZJA-t kell fizetnem az eladások után? Válaszát előre is köszönöm!

kerdezo16 # 2015.01.23. 20:34

Tisztelt Szakértő!

Ha a hagyatéki eljárásban megállapított érték nagyobb, mint a vételár, akkor is kell adózni?

Előre is köszönöm válaszát!

ObudaFan # 2015.01.23. 14:29

Az eladási ár és a hagyatéki eljárásban megállapított érték különbségének a 16%-át kell leadózni.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.23. 14:13

És hány éves a kapitány?

kerdezo16 # 2015.01.23. 12:14

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Ingatlant szeretnénk vásárolni.
Akitől vásárolni fogunk, most örökölte az ingatlant. Jelenleg folyik a hagyatéki eljárás. Az eladó azt szeretné, hogy 8 millió forint maradjon a zsebében. Nem szeretne másik ingatlant vásárolni. Mennyit kell adóznia az eladás után?

Előre is köszönöm válaszát!

jetro973 # 2015.01.18. 11:59

Jó napot kívánok!
Nagynénémtől örököltem egy lakást, aki 2013. júniusában elhunyt. A hagyatéki végzés csak 2014. augusztus 30-án emelkedett jogerőre.
Kérdésem az, hogy fenti két időpont között befizetett lakásfenntartási költségek, rezsi levonható-e az szja alapot képező összegből lakáseladás esetén.
Köszönöm!

lajcsó # 2015.01.10. 09:36

Az örökölt ingatlan után mindenképpen kell adózni!

lajcsó # 2015.01.10. 09:34

"Mentes a visszterhes vagyonátruházási illeték alól:
a lakástulajdon magánszemély általi cseréje és vásárlása, ha a magánszemély a másik lakástulajdonát a vásárlást megelőző vagy azt követő egy éven belül eladja, és a szerzett lakástulajdon forgalmi értéke az elcserélt, eladott lakástulajdon forgalmi értékénél kisebb;"

"Az illetékmentesség alkalmazása során, ha a magánszemély egy éven belül több lakástulajdont cserél, vásárol, illetve értékesít, minden egyes lakáscserével, lakásvásárlással szemben - a szerzést közvetlenül megelőző vagy követő, azonos jogcímű - egyetlen értékesítést lehet figyelembe venni."
Ezek az Illetéktörény rendelkezései.Lehet agyalni, számolni!

nagyigabor # 2015.01.10. 05:37

2013 decemberben örököltem egy 15 millió forintos ingatlant (értékbecslés alapján ez került a hagyatéki listába), de piaci ára kb. 25 millió, illetve van egy több mint 10 éve tulajdonomban lévő ingatlan ami kb. 28 milliót ér.
Szeretném a két ingatlant ebben az évben eladni és egy másikat venni az alábbi lehetőségek szerint:

  1. Eladom az örökölt ingatlant (25 millió) és veszek egy drágábbat (kb. 45 millió) úgy ,hogy készpénzzel még ráfizetek.
  2. Eladom a saját (kb. 28 millió) és az örökölt ingatlant (kb. 25 millió) és veszek a kettő áránál olcsóbb ingatlant. (45 millió)
  3. Eladom a saját ingatlant (kb. 28 millió) készpénzzel ráfizetek veszek egy drágább ingatlant (45 millió), majd az örökölt ingatlant eladom még egy éven belül. (kb. 25 millió)
  4. Eladom a saját ingatlant (kb. 28 millió) készpénzzel ráfizetek veszek egy drágább ingatlant (kb. 45 millió), majd az örökölt ingatlant (kb. 25 millió) eladom 2013 decemberhez képest 5 éven belül.

Azt szeretném kérdezni, hogy adózás szempontjából a 4 lehetőség közül mikor járok a legkedvezőbben, vagy van-e esetleg olyan lehetőség amire nem gondoltam, de a legkedvezőbb lenne illetve ezekben az egyes esetekben hogyan kell számolni az adót?
Köszönettel:
Nagy Gábor

petyke # 2015.01.02. 19:50

Tisztelt Fórumozók!

Olyan kérdéssel fordulnék a hozzáértőkhöz, hogy adott egy ingatlan melynek testvéremmel 50-50%-ban voltunk a tulajdonosai. Én nagyjából fél éve az én részem odaajándékoztam neki, és a lakást épp most adjuk el 12 millió forintért. A kérdésem az lenne, hogy kell-e adózni ezután az összeg után, és ha igen mennyit, abban az esetben, ha még idén egy másik ingatlan vásárlása van tervezve (már ha ez egyáltalán befolyásolja)?

Segítségüket előre is köszönöm!

Ádee # 2015.01.01. 13:37

Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.12.31. 13:08

Se. Földhivatali eljárási díj ingatlanonként 6600. S persze a hagyatéki eljárás díja.

Ádee # 2014.12.31. 11:24

Üdv! Lehet kicsit pontatlanul fogalmaztam.
Arra lennék kiváncs hogy szülő után örökölt ingatlannál
az örökösnek milyen fizetési kötelezettsége van?
Adó?,illeték? stb?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.12.30. 14:42

Tessék?