ingatlan eladás után fizetendő adó


pille08 # 2008.05.20. 07:12

Szia!

Nagyon köszönöm a választ! :)))

Még annyit kérdeznék, hogy,akkor most pld-ul a 1998-as számlákat levonhatom -e, mert mi akkor már ott laktunk és egy csomót ráfordítottunk a házra.

Üdv.

nandy # 2008.05.20. 07:16

Ha bővítés történt (új lakószoba építése), akkor igen. Egyébként nem.

pille08 # 2008.05.20. 07:20

Lakószobát nem építettünk, de mondjuk nem komfortos ingatlanból, öszkomfortossá tettem. Úgy tudom ez is számít. Egyébként ez a számla az én nevemre szól (én fizettem a teljes házra). Ha elszámolhatom akkor a teljes összeget vagy csak az 1/3-át?

Bocsi a sok kérdésért csak nem szeretném elrontani.

nandy # 2008.05.20. 10:26

Szja tv. 62. §

62. §
(1) Az ingatlan, a vagyoni értékű jog átruházásából származó bevételből le kell vonni az átruházó magánszemélyt terhelő következő igazolt költségeket, kivéve azokat, amelyeket valamely tevékenységéből származó bevételével szemben költségként elszámolt. 64

  1. az értéknövelő beruházásokat;

3. §
32. Értéknövelő beruházás:
a szokásos piaci értéket növelő ráfordítás, azzal, hogy szokásos piaci értéket növelő ráfordításnak minősül az az igazolt kiadás, amely

  1. ingatlan átruházása esetében a lakáscélú állami támogatásokról szóló kormányrendelet szerint meghatározott korszerűsítés céljából történt,

és/vagy az átruházást megelőző 24 hónapon belül és az átruházásról szóló szerződés szerinti bevételnek az 5 százalékát meghaladó mértékben az ingatlan állagmegóvása céljából történt.

Encara # 2008.05.20. 13:05

Üdvözletem!

Az alábbi kérdésben szeretnék informálódni:

Tavaly augusztus 7-én eladta a hugom 9 MFt-ért egyszobás, tehermentes öröklakását. Még nem vett másik lakást, információim szerint folyamatban van.
APEH ügyfélszolgálatánál érdeklődésére azt a tájékoztatást kapta, hogy kérjen halasztást az szja. befizetésre.

Ez konkrétan mit jelent?

Gondolom ettől függetlenül be kell nyújtania az adóbevallását, de most ki kell-e fizetnie az 1.350.000,- Ft-ot egyidejűleg, vagy várjon a halasztást engedélyező határozatra?

Vagy fizesse ki és majd igényelje vissza a befizetett adót? Viszont így nem biztos, hogy tud másik lakást vásárolni mivel eltartott, saját jövedelme nincs, talán jelzáloghitellel meg tudná oldani, de ebben sem vagyok biztos.

Ha nem fizet és nem nyújt be adóbevallást, mire számíthat?

Előre is köszönöm a segítséget

Encara # 2008.05.20. 13:12

Elnézést, elfelejtettem odaírni, hogy 1999-ben vásárolta 1,5 Mft-ért.
Kettős (svájci-magyar) állampolgár, válófélben. A férj fizet asszony-, illetve gyermektartást, havonta 4.000,- SFr-t (cca. 650.000,- Ft-ot).

nandy # 2008.05.20. 14:39

A bevallást be kell adni!

A fizetési halasztásra kérelmet kell írni. Az APEH elbírálja majd, és kb. 30-45 nap múlva határozatban értesíti a hugodat, hogy elfogadja vagy elutasítja a kérelmet (általában elfogadják), Addig nem kell befizetni - de be kell vallani!

A kérelemben meg kell jelölni egy időpontot, meddig szeretné halasztani (pl. 2008.dec.31.)

VAgy sima levélben kell írni, vagy le lehet tölteni az apeh oldaláról egy nyomtatványt ehhez (adatlapok, fizetési könnyítés magánszemély részére)

davemixwell # 2008.05.20. 14:47

Mi van akkor ha nem vallom be az adóbevallásban, hogy eladtam a házat? Honnan tudja meg ezt az Apeh? És ha meg úgyis tudja, akkor minek bevallanom? Amúgy nevetséges az egész...


________________________________
nem vagyok jogász

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.05.20. 15:56

A földhivataltól.

davemixwell # 2008.05.20. 17:33

És ha én nyilatkozok egy ilyet, hogy NEM ISMEREM EL ezt a hivatalt, amit APEH-nek hívnak, és nem érzem úgy, hogy bármit is fizetnem kéne nekik?


________________________________
nem vagyok jogász

Rexor # 2008.05.21. 08:32

Ha nem teszed be a bevallásba az adót, akkor az APEH utólagos adómegállapitás keretében állapithatja meg, de akkor már adóhiánynak hivják. Az adóhiányt pedig izesebbé teszi az 50%-ig terjedő adóbirság, plusz az esedékességtől a megállapitásig terjedő késedelmi kamat (ami a jegybanki alapkamat duplája). Tehát jobb bevallani...

Davemixwell nem tudom hogy komoly e a kérdésed, de alapvetően független ez attól, hogy elismered e az APEHot vagy sem.. ők ismernek téged és ez a lényeg :) De igazad van, nem kell elismereni sem a rendőrséget, sem a biróságot, tehát azt csinálsz amit akarsz.

nandy # 2008.05.21. 09:03

És ha meg úgyis tudja, akkor minek bevallanom?

Azért, mert ezt az APEH nem teszi meg helyetted. Illetve előbb-utóbb megteszi, de inkább ne várd meg, mert sokba fog kerülni.

Encara # 2008.05.21. 10:44

Köszönöm a segítséget, úgy gondolom (mert biztosan nem tudom sajnos), hogy valamilyen halasztási kérelmet talán benyújtott a hugom.

Abban, hogy adóbevallást készített-e, már nem vagyok biztos, talán azt gondolta, hogy a kérelem benyújtása miatt azt már nem kell beadnia.

Majd kiderül.

Mégegyszer köszönöm.

davemixwell # 2008.05.21. 11:26

Van bármilyen törvény arra (amit egyáltalán köteles vagyok betartani, sőt ki formál velem szemben érdemben érvéneyesíthető jogot arra, hogy betartassa velem), hogy én köteles vagyok az APEH nevű gittegyletnek egy fillért is kifizetni? Az, hogy magyar állampolgár vagyok? És ha lemondok róla? (ha egyáltalán lehet ilyet)


________________________________
nem vagyok jogász

davemixwell # 2008.05.21. 11:28

Rexor: Mit értesz az alatt, hogy nem kell elismernem? Ha én valakit nem ismerek el, nem fogok "engedelmeskedni" neki. (pl egy csövest se ismerek el, hogy utasítgasson engem)


________________________________
nem vagyok jogász

woodslave (törölt felhasználó) # 2008.05.21. 11:34

bocs, de sztem valami anarchista fórumon éld ki magad a továbbiakban. Bár mivel nem ismersz el engem, ezen kérésemet sem fogod teljesíteni attól tartok :-)

davemixwell # 2008.05.21. 12:00

Ez egyáltalán nem anarchista hozzászólás volt, és ne csinálj viccet a dologból, ha egy mód van rá, mert egyáltalán nem az.


________________________________
nem vagyok jogász

_Wasp_ # 2008.05.21. 12:28

a(z adó) törvények be nem tartásának szankciói vannak.
Ilyenek például a bírságok.
Ha nem akarod kifizetni a bírságot, akkor végrehajtják azt.
Ha a végrehajtást megakadályozandó elmented a vagyonod, akár szabadságvesztésre is ítélhetnek. Ha nem vonulsz be, bevisznek. Ha nem találnak köröztetnek.

Ha teljes illegalitásba vonulsz, elmész a hegyekbe egy barlangba, és nem találnak meg, akkor nem is tudnak megbüntetni. Persze te sem tudod az állam által nyújtott előnyök nagy részét élvezni. (oktatás, egészségügy, köz és jogbiztonság, infrastruktúra (víz, villany, telefon, csatorna, úthálózat))

Mi is a kérdés? (és hogy jön ide?)

Én biztos nem szeretném helyetted kifizetni az adódat, úgyhogy légy szíves, gondold át a dolgot: nem csak jogaid vannak, hanem kötelességeid is. Ilyen kötelességed a jogszabályok betartásának kötelezettsége.

Ha nem tetszik a rendszer, ki lehet vonulni olyan helyre, ahol nincs közteherviselés (a dzsungelbe, egy lakatlan szigetre, stb). Csak tessék.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

nandy # 2008.05.21. 12:33

Ha törvényi hivatkozás érdekel, javaslom, mélyedj el az adó-, és járuléktörvények olvasásában. Nem kell sokat olvasnod, elég csak az első néhány paragrafust (törvény hatálya, alanyai).

Lindi76 # 2008.05.21. 18:57

Nandy köszönöm az eddigi segítségedet. Még egy kérdésem lenne. A házunkat 2004. január 1-én "kezdtük" megvenni, részletfizetéssel, az utolsó részlet kifizetése 2004. szeptember 1-én történt meg.
Mikor telik le az 5 év? Mert valahol olvastam, hogy már az 5. évben eladható a ház adózás nélkül. Akkor idén szeptember 1 után eladhatjuk már, vagy csak jövőre?
Előre is köszönöm a segítségeket!

Lindi

nandy # 2008.05.22. 06:50

Mikor adtátok be a szerződést a földhivatalba?

Ha 2004.01.01. előtt, akkor az idei értékesítés már adómentes.
Ha 2004-ben, akkor jövőre lesz adómentes
Ha 2005-ben, akkor jövő év utáni évben... és így tovább.

nandy # 2008.05.22. 06:52

Ja, és teljesen mindegy, melyik hónapban.

A törvény úgy szól, hogy a szerzés évét követő ötödik évben már nem kell adót fizetni.

Lindi76 # 2008.05.22. 14:53

Akkor ezek szerint 2009. január 1-től adhatjuk el, úgy hogy ne kelljen adót fizetni?

nandy # 2008.05.22. 16:07

Ha a szerződést 2004-ben adtátok be a földhivatalba, akkor igen, 2009-ben adhatjátok el legkorábban adómentesen.

Az egyáltalán nem számít, mikor fizettetek.

nandy # 2008.05.25. 02:04

(2 MFt - 1,5 MFt - illeték) x 25%