ingatlan eladás után fizetendő adó


Kovács_Béla_Sándor # 2008.04.20. 08:40

Mr. Kiváncsi: igen és igen.

blanche # 2008.04.20. 11:32

Kedves hozzáértők! Az lenne a kérdésem, hogy akkor is kell-e adóznom az 5 éven belül szerzett (örökölt) lakás eladása esetén, ha ezt az összeget egy másik lakás megvételére fordítanám?

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.04.20. 12:26

Igen, mert már nem számít, hogy mire fordítod az eladás összegét.

Itt lejjebb felírtam, hogy melyik évben hány %-ot kell fizetni, de az évszámokat a gép lehagyta pedig azt is felírtam.
2007-2008-ban szerzett és eladottra 100% az adóalap
2006-ban szerzettre 90%,
2005-ben szerzettre 60%,
2004-ban szerzettre 30% és
2003-ban 0% amennyiben 2008-ban vagy később adod el.

Visszanéztem, korábban haszonélvezetis dolgot is kérdeztél, de nem válaszoltál.

Amennyiben tulajdonos vagy és az ingatlannak van haszonélvezője és eladjátok, akkor a haszonélvező is adózik, az ingatlanból rá eső érték után. Ha azonban ingyenesen lemond a haszonélvezeti jogáról, természetesen nem adózik, viszont az igen, akinek a javára mondott le.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.04.20. 12:32

Mr. Kiváncsi!

Szerintem, ha az eladott ingatlanodat megelőzően 12 hónapon belül vettél egy másikat, akkor azt a mostani adóbevallásodban elszámolhatod.

Mr. Kiváncsi # 2008.04.20. 16:39

KBS és Kriszta köszönöm válaszukat!

laszloferrari # 2008.04.20. 22:16

Kedves Kriszta11!

Lenne itt meg egy par kerdesem az elozo problemamra.

  1. Milyen ertekben kell hazat vasarolnom hogy ne kelljen visszafizetnem a megelolegezo szocpolt es mennyi idon belul?
  2. Elorol kezdodik a 10 ev elevulesi ido az masik ingatlan megvasarlasatol kezdodoen?
  3. Mennyi idon belul kell ingatlant vasarolnom hgoy ne kelljen adot fizetnem?
  4. Mivel hogy a hitel a kettonk neven van a felesegemmel, igy eladhatja e nelkulem a hazat hivatalos meghatalmazassal?(mert jelenleg en kulfoldon tartozkodom)
  5. Ha megis ugy dontunk hogy visszafizetjuk a szocpolt, akkor lesz-e meg lehetosegunk ujra megigenyelni a kesobbiek folyaman?

6.A telekvasarlasrol es az epitoanyagokrol megvannak a szamlaink, viszont a hazat sajat magam epitettem, igy a munkadijrol nincsenek szamlaink. Ez problema?
Mert kb. 12 millio forintrol van szamlam a munkadij pedig kb.7 millio es az ingatlant 23-25 millio forintert tudnam eladni.Ebben az esetben a 60%-os adoalap mennyi lenne?
Elore is koszonom a segitseget!
laszloferrari

Iván77 # 2008.04.21. 04:26

Kriszta11

Igen téves volt az egyik dátum: 2007ben kezdtük az építkezést.
Esetleg igy tudsz válaszolni:

Megtudjátok nekem mondani hogy hogyan kell adózni illetve az adó mértékét csökkenteni :

Köv. a helyzett: Volt egy saját telkem, 2007-ban építkezés,tár­sasház,majd 2008 áprilisábn értékesítés: Adókötezettségem a profit és a bekerülési érték különbözetének 25%-a,ha jól tudom??! Hogyan tudom a 25%-ot csökkenteni…nincsen valami adókedvezmény,a­dóelengedés vagy hasonló…mint 2008előtt volt. Ja,és idén terveben egy telek vásárlás is saját részre.Ezt nem tudom hogyan lehetne itt kihasználni esetleg.

Köszönöm a segítséget.

nandy # 2008.04.21. 08:10

Iván:

A telket 5 évnél korábban vásároltad?

Ha nem, akkor a haszon után kell 25% adót fizetni (jól tudod).

Lehet kérni adóelengedést, -mérséklést az APEH-től, de akkor vizsgálják az adóalany szociális helyzetét, továbbá igazolni kell, hogy a teljes hasznot új lakóingatlan vásárlására fordítod.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.04.21. 11:48

laszloferrari!

Részletekben fogok válaszolni, mindenre egyből nem megy.:)

Mivel hogy a hitel a kettőnk neven van a felesegemmel, igy eladhatja e nelkulem a hazat hivatalos meghatalmazas­sal?(mert jelenleg en kulfoldon tartozkodom)

Jól értem, hogy a ház is kettőtök nevén van? Ez a lényeg, és nem a hitel, ha már a hitelt vissza kell fizetni és tehermentes az ingatlan, akkor a tulajdonos meghatalmazására kimásoltam a tv-t.

Ingatlan-nyilvántartási tv.
"32.§. (2) A belföldön kiállított magánokirat bejegyzés alapjául csak akkor szolgálhat, ha kitűnik belőle a keltezés helye és ideje, továbbá, ha

  1. a nyilatkozattevő az okiratot saját kezűleg írta és aláírta, vagy
  2. két, az okiraton névvel és lakcímmel megnevezett tanú aláírásával igazolja, hogy a nyilatkozattevő a nem általa írt okiratot előttük írta alá, vagy aláírását előttük saját kezű aláírásának ismerte el, vagy
  3. az okiratot a közjegyző készítette, vagy
  4. az okiratot ügyvéd (jogtanácsos) ellenjegyzéssel látta el, továbbá, ha
  5. több lapból álló okirat esetén a szerződő felek, a készítő és az ellenjegyző, illetőleg a tanúsító személyek kézjegyét minden lapon tartalmazza. A szerződő felek kézjegyét az okirat lapjainak nem kell tartalmaznia, ha az okirat lapjait a szerződő felek által az erre meghatalmazott kézjegyével látta el.
  6. a meghatalmazottaknak és a feleknek az okirat alapján nyilvánvalóan azonosítható aláírását tartalmazza.
Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.04.21. 11:55

Mennyi idon belul kell ingatlant vasarolnom hgoy ne kelljen adot fizetnem?

Adót 2 év múlva nem kell fizetned, mert a bejegyzést követő 5. évben adómentes az eladás.

majd folytatom:)

blanche # 2008.04.21. 12:58

Kedves Kriszta11!

A haszonélvezet megváltását én fizettem annak, akinek özvegyi jogon haszonélvezete volt az ingatlanra. Így teljes mértékben az én tulajdonomba került az ingatlan, viszont ez jelentős pénzbe került. Ez a kérdésem, hogy ez levonható-e ugyanúgy igazolható költségként, mint az illeték, amit alább írtatok, vagy ez nem számít sehova. Előre is köszönöm a választ.

blanche # 2008.04.21. 12:58

Kedves Kriszta11!

A haszonélvezet megváltását én fizettem annak, akinek özvegyi jogon haszonélvezete volt az ingatlanra. Így teljes mértékben az én tulajdonomba került az ingatlan, viszont ez jelentős pénzbe került. Ez a kérdésem, hogy ez levonható-e ugyanúgy igazolható költségként, mint az illeték, amit alább írtatok, vagy ez nem számít sehova. Előre is köszönöm a választ.

hpanka # 2008.04.21. 13:10

Tisztelt Szakértők és Fórumozók,
kérdésem fókuszában a lakásszerzési kedvezmény áll, illetve annak viszonya az szja-val és a lakásvásárlási illetékkel.

Ha lehet, világosítsanak fel azzal kapcsolatban, hogy milyen "retorziók" várnak arra, akik lakásszerzési kedvezménnyel vásárolt ingatlanját 5 éven belül eladja, és vásárol egy lakóingatlant, amelynél ismét szeretné igénybe venni a lakásszerzési kedvezményt (és illetékfizetéskor persze a cserepótló vétel lehetőségét is.)

Annyira már képben vagyok, hogy szja-t kell visszamenőleg fizetni...és talán illetéket is...

További meg nem erősített infók: a most megvásárolt lakóingatlannál már nem is érvényesíthetem a lakásszerzési kedvezményt. Illetve egy másik infó: nem vagyok jogosult a cserepótló vétel intézményére, tehát az illetéket teljes egészében (tehát nem vételár-különbözet alapján) kell megfizetnem az új lakásra.

Az ügylet (ingatlan eladás és vétel) 2007. évben lett lebonyolítva.

Köszönöm segítő információikat, Panka

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.04.21. 13:20

Sajnos az szja-dban nem számolhatod el!

Ha nem váltod meg, akkor kevés esélyed van az eladásra, nagyon nyomott áron, most viszont a vételárba beszámíthatod a haszonélvezet értékét is, és minden esélyed megvan reális értéken értékesíteni.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.04.21. 17:03

Panka!

Kétszer is nekiugrottam az írásodnak, egyelőre csak annyi, hogy derűs. Megválaszolni nem lehet, megkérdezted és válaszoltál is, reméljük te jobban értetted, mint mi.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.04.21. 17:04

Asszem visszamegyek a kutyaugatásra.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.04.21. 17:19

Iván77!

Nandy egy részére válaszolt, azt akarta mondani, hogyha a telek régebben a tulajdonodban van, mint az épület, akkor ketté lehet választani adózás szempontjából. Ha a telek 5 évnél régebben van a tulajdonodban, akkor annak értékét külön veszed és azután nem kell adóznod.

Az épület az más az után 100% adóalap után fizeted a 25% adót. Ha pedig egy éven belül veszel egy másik ingatlant/telket, akkor illetékkedvezményben részesülsz.

andi77 # 2008.04.21. 17:27

Tisztelt Szakértők!

több kérdésem is lenne de csak egyenként kérdezek.
ha egy lakás eladásra került, amiből 1040000 ft haszonélvezeti jog ki lett fizetve akkor ugyanúgy működik mint a sima ingatlan értékesités.
amikor a lakás lett véve a hoszonélvezeti jog értéke nincs feltüntetve, igy a bevétel 1040 e a költség ennek a 75%-a? igy az adó 65e Ft?
köszönettel: Andrea

andi77 # 2008.04.21. 17:35

A következő kérdésem az lenne, hogy ha kifizetett haszonélvezeti jog (1040)ból adódó jövedelmet (130.) e) bele lehet e számitani egy közeli rokon lakásvásárlásába (ami 2006 ban történt, éven belüli, de 2006 os bevallásban is érvényesitettek ugyanerre az ingatlanra lakásszerzési kedvezményt)
Tehát egy lakásba (2006) bele lehet e számitani két kedvezményt? (az összeg beleférne)
köszönettel:Andrea

andi77 # 2008.04.21. 17:40

Anyósom 96-ban megörökölte egy ház felének az 1/5-öd készét.ugyanakkor a másik fele ajándékozásként az ö nevére került. igy a tulajdona 6/10. 2007 ben eladta. mennyi adót kell fizetnie?
van valamilyen szabály hogy ha akkor megfizette az illetékeket akkor nem kell adót fizetnie?
köszönettel: Andrea

andi77 # 2008.04.21. 17:49

2001-ben igényelt szocpol használt lakásra (450e )vissza lett fizetve 2006 ban mivel el lett adva a lakás. újra lehet e igényelni a szocpolt (900 e ) ft-ot ha 2008 januárban új épitésü ingatlant építtettek.
állitólag nem lehet mert idő közben más lett a szocpolt kezelő intézmény és azt mondták hogy valamilyen jogszabály változás történt. mi igaz ebből,ha lehet hova kell fordulni, milyen beadvány kell?
köszönettel:Andrea

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.04.21. 17:55

Panka!

akik lakásszerzési kedvezménnyel vásárolt ingatlanját 5 éven belül eladja,
Annyira már képben vagyok, hogy szja-t kell visszamenőleg fizetni…

A lakásszerzési kedvezmény összegére jutó adót 20%-kal növelten kell visszafizetni.

hpanka # 2008.04.21. 17:55

Üdv Kriszta,
nekifutok mégegyszer. A kérdést nem én válaszoltam meg, hanem a dezinformációs hivatal (apeh, lakáseladásban résztvevő ügyvéd és a könyvelőm.)
De én kételkedem, mert egymásnak is ellentmondanak...

Gondoltam megkíméllek titeket ettől az "ingatlanvásárlási sagától":

Tehát a tények:
Ingatlan vásárlása: 2000.év. Vételár:8,5MFt
Ugyanezen ingatlan eladása: 2002.év.
Eladási ár: 10,5Mft.(Lakásvásárlási kedvezmény igénybevétele: igen)
Új ingatlan vásárlása: 2002.év. Vételár: 10,7Mft. (Lakásvásárlási kedvezmény igénybevétele: igen)

Ugyanezen ingatlan eladása: 2007. Eladási ár: 21,4Mft.
Új ingatlan vásárlása: 2007. Vételár: 15,9Mft. (Lakásvásárlási kedvezmény igénybevétele: kérdéses).

Kérdések:

  1. Ez utóbbi vételre kaphatok-e illeték-kedvezményt (cserepótló vétel okán)
  2. Kell-e adó formájában bármit is visszafizetnem, hiszen 2002. és 2007. között nem telt el öt év.

Elnézést mindenkitől, ez tényleg ilyen bonyolult sztori. Ha egyszerű volna, magam is kiböngészném a választ a jogszabályból...
P.

hpanka # 2008.04.21. 17:57

"A lakásszerzési kedvezmény összegére jutó adót 20%-kal növelten kell visszafizetni."

Ez számszerűleg mit jelent? Vagy miből kell kiszámolni?
A könyvelő sem érti...

P.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.04.21. 19:17

laszloferrari!

Pankának keresgélek és neked találtam valamit:

"Házilagos kivitelezésű munka esetén a saját munkavégzés ellenértékével a költség nem növelhető. Fontos, hogy a költségeket csak akkor számolhatja el, ha azokat számlával vagy más okirattal tudja igazolni."