ingatlan eladás után fizetendő adó


Lilio # 2008.04.16. 19:39

Tisztelt Tanácsadók!

50-50%-os tulajdoni arányú ingatlan értékesítésére került sor 2007. évben válás miatt. A házastársak megegyezést írtak, mely szerint az egyik fél 5 millió forinttal többet kap az ingatlan árából. Ez nem szerepel az adásvételi szerződésben, de a váláskor a bíróság figyelembe vette a vagyonmegosztás során. Az ingatlan érékesítésből származó bevétel az 50%, vagy a ténylegesen befolyt jövedelem? Az szja tv. melyik §-a szabályozza ezt az esetet? Előre is köszönöm a segítséget.

grey # 2008.04.16. 21:17

Tisztelt Szakértők!

Az alábbi helyzetben kérném tanácsukat:
Szocpolt szeretnénk felvenni, de férjem nevén van szüleinek háza. Ajándékozással rendeznénk a helyzetet, csak az a kérdés mennyi illetéket kell fizetni utána, megéri-e még utána is a szocpol.
Ha úgy ajándékozzuk a 25M-os ingatlant, hogy a tulajdonjogot ajándékozzuk, de a haszonélvezet a férjem nevén marad, mennyi illetéket kell fizetünk?

Köszönöm segítségüket!
grey

laszloferrari # 2008.04.17. 00:52

Tisztelt Szakertok!
Eloszor is elnezest az ekezet nelkuli iras miatt de jelenleg nincs magyar nyelvu billentyuzetem.
Szeretnem eladni a tulajdonomban levo lakohazamat amit 2004-ben epitettem.A kerdesem az lenne hogy kell e adoznom az eladasbol szerzett osszegbol, ha igen akkor mennyit, es megoldahto e az hogy kevesebb osszeg szerepel a szerzodesben mint amennyiert valojaban eladom?
Koszonettel
laszloferrari

Kovács_Béla_Sándor # 2008.04.17. 06:48

25 milliós ingatlan után - ha szülőnek ajándékozzák - kb 1,5 millió forint. De talán érdemes számolni a majdan fizetendő, kb. 900 ezres öröklési illetékkel is.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.04.17. 06:50

Lilio. Természetesen a tényleges bevétel. De a másik fél oldalán is. Az nem megy, hogy ő 1/2-et vall be, a másik meg 1/2-5 milliót.
Ja, és tessék dokumentálni a dolgot, minimum egy nyugtával.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.04.17. 06:54

Laszloferrari: ha jövőre adod el, akkor már adómentes lesz.

Ha az idén adod el, akkor a szerzéskori érték és az eladási ár különbözetének 7,5% az adó.

Valótlan tartalmú szerződést írni, kötni ellenjavalt.

zsigi66 # 2008.04.17. 10:23

2003. december 12-én (adásvételi szerződés kelte) vettem egy lakást a szüleim részére, ez a földhivatalban 2004. január 14-én iktatódott, pár napra rá a bejegyzés is megtörtént.
Sajnos édesapám halála miatt el kell adnom ezt a lakást, ami egy kisvárosban 100 km-re van az én lakóhelyemtől. Édesanyámat egy kicsit közelebb akarom tudni magamhoz, azaz a közelemben veszek egy lakást a vételárból és - a mai világban természetesen - kölcsönből, ahol ő fog lakni.
Az adózás a nagy kérdésem, illetve az esetleges méltányolhatóság, "joghézag".
Előre is köszönöm a válaszokat.

laszloferrari # 2008.04.17. 10:42

Tisztelt Kovacs Bela Sandor!

Koszonom gyors valaszat az elozo kerdesemre.A kovetkezo a helyzet.Jelenleg kulfoldon elek es szeretnenk eladni az elozo keredesemben is emlitett hazunkat melyet 2005-ben epitettuk (bocsanat az elozo teves informacioert)viszont meg hitel terheli es a megelolegezo szocpolt is igenybevettuk a felesegemmel 2 gyerekre 2.400000 ft-ot lakasepitesre. Az elso gyerek megszuletett viszont a masodikat mar nem valoszinu hogy Magyarorszagon szuli a felesegem.Vissza kell-e fizetni a teljes szocpolt ha eladjuk a hazat vagy csak az egy gyerekre eso reszt? Az epitesre egyebkent 7.000.000 forint hitelt vettunk fel 2005-ben 20 evre amelyet eladaskor szeretnenk visszafizetni. Meg egy kerdes.Hogy-hogy adomentes lesz a hazunk ha jovore adjuk el es mi a szerzeskori ertek,amennyibe a haz epites kerult telek vasarlassal egyutt?
Valszat elore is koszonom!
Tisztelettel!
laszloferrari

nandy # 2008.04.17. 10:59

zsigi:

Szja. tv. 63. §
(7) Az állami adóhatóság az adó fizetésére kötelezett magánszemély kérelmére jövedelmi, vagyoni és szociális körülményeire, valamint az ingatlan vagyoni értékű jog átruházásából származó jövedelem felhasználási körülményeire figyelemmel (különös tekintettel, ha a felhasználás saját maga, közeli hozzátartozója, a vele egy háztartásban élő élettársa, volt házastársa lakhatását biztosító célra történik) az (1) bekezdés szerinti adót mérsékelheti vagy elengedheti.

GGABI # 2008.04.17. 11:18

Ingatlanomat még tavaly adtam el, az ebből származó összeget még nem költöttem el lakáscélra, ha május 20-ig nem sikerül elköltenem, akkor mi a teendő? Méltányosságból kérhető az adó megfizetésének későbbre tolása? Ha van ilyenre mód, bevallás előtt kérjem (megvárva a választ) v. azzal egyidejűleg? Ha mégis be kell fizetnem az szja-t, akkor milyen módon kaphatom vissza? Csak az új lakás megvásárlása után?
Válaszát előre is köszönöm!

zsigi66 # 2008.04.17. 11:58

Kedves nandy!

Köszönöm a választ, ez az mód tűnik nekem is a legjárhatóbbnak, bár az eredményessége ? nem tudom.
Sajnos 200 eFt-t jelent, hogy 2003 vagy 2004 a vétel éve.
Persze a felvett 3 mill. hitel mellé ez a bónusz már nem igazán hiányzik. :(
Azért vagyok alapban a legmérgesebb, hogy 2003-ban az ügyvéd nem igyekezett a földhivatali beadással és most ennek látom a kárát. Erre van valami tanácsod, vagy a törvány teljesen egyértelműen a földhivatali beadási időt tekinti a megvásárlás évének?

nandy # 2008.04.17. 12:19

vagy a törvány teljesen egyértelműen a földhivatali beadási időt tekinti a megvásárlás évének?

Sajnos igen.

nandy # 2008.04.17. 12:22

Gabi:

Fizetési halasztást kell kérni, az APEH oldalán van fent nyomtatvány (adatlapok menü).
Általában engedélyezik, ha mégsem, akkor az erről szóló határozatot követő x napon belül be kell fizetni (esetleg lehet kérni részletfizetést).

Ha megvan az új lakás, akkor külön levelet kell írni az APEH-nek, csatolni a szerzést igazoló okiratot.

krita # 2008.04.18. 06:15

T. Kbs!
Szántóföldet vásároltam 2000-ben. Az idén szeretném eladni. A kérdésem az lenne, h. hogyan alakul a szja? Az elévülési idő 5 vagy 10 év? Mennyi az adóalapja a 8. évben?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.04.18. 06:20

A szántót továbbra is csak a megszerzését követő 15. évben lehet adómentesen eladni. A hatodik évtől kezdve évente 10%-kal kell csökkenteni az adó alapját.
Ami a szerzéskori érték és az eladási ár különbözete.

Iván77 # 2008.04.18. 11:36

Megtudjátok nekem mondani hogy hogyan kell adózni illetve az adó mértékét csökkenteni :

Köv. a helyzett: Volt egy saját telkem, 2008-ban építkezés,társasház,majd 2008 áprilisábn értékesítés: Adókötezettségem a profit és a bekerülési érték különbözetének 25%-a,ha jól tudom??!
Hogyan tudom a 25%-ot csökkenteni....nincsen valami adókedvezmény,adóelengedés vagy hasonló...mint 2008előtt volt.
Ja,és idén terveben egy telek vásárlás is saját részre.Ezt nem tudom hogyan lehetne itt kihasználni esetleg.

Köszönöm a segítséget.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.04.18. 15:46

Olvasd el amit írtál, igaz, hogy 3 és fél hónap alatt zajlott le az „építkezés,tár­sasház és értékesítés?

laszloferrari # 2008.04.18. 23:13

Tisztelt Szakertok!

2005-ben epitett csaladi hazamat szeretnem eladni amely epitesere megelolegezo szocpolt vettem igenybe ket gyerekre 2.400.000 forintot.Az elso gyerek mar megszuletett viszont masodik egyenlore nem lesz. Ilyen esetben csak az egyik gyerekre eso reszt kell visszafizetni vagy mindkettot es mennyi adot kell fizetnem az eladasbol szarmazo osszegbol? Meg egy kerdes.Mi minosul a szerzeskori osszegnek?Az epitkezes teljes koltsege a megvasarolt telekkel egyutt?
Valaszukat elore is koszonom!

blanche # 2008.04.19. 09:08

Elnézést, ha már sokan megkérdezték: 5 éven belül örökölt ingatlan eladási esetén mennyit kell adózni? A szerzéskor megállapított ár és az eladáskor megállapított ár valahány %-át? mik lehetnek a költségcsökkentő tényezők esetleg? a haszonélvezet megváltása beleszámít? vagy csak az illeték, és alábbiakban felsorolt dolgok? Köszönöm a választ!

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.04.19. 11:19
  1. év 100%
  2. év 90%
  3. év 60%
  4. év 30%
  5. év 0

Kérdezz konkrétan!

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.04.19. 11:35

laszloferrari!

Akarsz venni másik ingatlant, vagy csak eladod és kész.
Más a helyzet, ha veszel egy újabbat, mert akkor arra átviheted a szocpolt.

A 2005-öst ha az idén adod el, akkor az adóalap 60%.

Igen, a telek és az építkezés teljes költsége, számlákkal igazoltan.

Figyelj csak, a használatbavételid 2005-ös, meg azt kell még tudni, hogy a földhivatalba mikori a bejelentés dátuma.
Azt tudod úgye, hogy a használatbavételi engedéllyel be kell jegyeztetned az új házat a földhivatalba. A szerzéskori dátuma a bejelentés napja, de ha nem történt bejelentés, akkor a tényleges használatot is figyelembe szokták venni, vagy a jogerős használatbavétel időpontját. A szerint változik az adóalap %-a.

laszloferrari # 2008.04.19. 12:11

Kriszta11!

El szeretnem adni es kulfoldon vasarolni lakast. Ilyen esetben a teljes szocpolt vissza kell fizetnem?
A foldhivatalba meg 2005-ben be lett jegyeztetve.Ne haragudj de mit jelent az hogy 60% az adoalap?Hany szazalekat kell fizetnem adoba az eladasbol szerzett osszegbol?
Koszonom

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.04.19. 19:00

Először is a jegyzőhöz kell fordulnod, ő majd elmondja, hogy hogyan tudod töröltetni a jelzálogot. A jegyző ad ki egy igazolást, ha már visszafizetted a szocpolt, azzal lehet menni a földhivatalba.

Igen, a teljes kölcsönt vissza kell fizetned, mert a jogszabály nemcsak a gyerekek születését írja elő, hanem azt is, hogy 10 évig nem adhatod el azt, amire felhasználtad. Ha belföldön vennél egy másikat, arra átvihetnéd, de így biztosan nem.

A 60% adóalap azt jelenti, hogy van úgye a telek + az építkezés költsége, ez a kettő a szerzési érték, az eladási és a szerzési érték közti különbséget kell számításba venned, a két ár különbségének a 60%-a lesz az adóalap, aminek a 25%-a az adó.

Mr. Kiváncsi # 2008.04.19. 22:09

Abban az esetben is kell adót fizetni, ha 2007-ben értékesített saját ingatlanból származó nyereséget (az eladási ár és az annó vételár különbségét), egy másik saját ingatlanon lévő lakáshitel végtörelszésére fordítottam?

  • Ha mégis be kell fizetni, jól tudom hogy az eladástól számított 5 éven belül kell vennem egy ingatlant hogy visszaigényelhessem a befizetett adót?
laszloferrari # 2008.04.19. 23:31

Kriszta 11!

Nagyon szepen koszonom a segitseget!