ingatlan eladás után fizetendő adó


Temyke # 2008.04.04. 20:35

Üdvözletem!
Mivel ilyen ügyekben nem vagyok jártas gondoltam felteszem kérdéseim itt a fórumon, hiszen pont ezért van a fórum.
A helyzet a következő:
Édesanyám nevén van egy ingatlan, kissé romos, lakhatatlan ház (nincs fürdő, wc)
Viszont nagyon jó panorámás helyen van.
12-14 éve van az ő nevén.
Papíron megvenném tőle, vagy ajándékozásin, vagy adás vételein. (nem tudom melyikkel járnánk jobban)
Én 4 éven belül egy vadi új házat szeretnék épülni a telekre, nem a régi helyére az utcafrontra, hanem előkertesen kicsit beljebb.
Ha jól tudom nekem ez esetben nincs illeték kötelezettségem ha 4 éven belül lakhatási engedélyem is van, stb... Jól tudom?
Viszont a kérdés, hogy édesanyám milyen fizetési kötelezettséggel áll szemben ha ezt lepapírozzuk.
Illetve melyik formában járunk jobban?!
Ajándékozási, vagy adás-vételi?!
A tanácsokat előre is köszönöm!
És elnézést ha buta kérdéseket tettem fel!

Dani

krita # 2008.04.05. 12:51

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Kérdésem lenne szja-val kapcsolatban. Nem tudom ,hogy jól számoltam-e? Ha 6M-ért értékesítem a nagyszűlői házat, amit 2004-ben örököltem 7/12 részben (1,866M Ft becsértékben, a többi részt már 2001-ben megörököltem), és az idén sikerül eladnom ezt a részt pl 3,5M Ft, akkor ez lesz az adóalap? Amikor a nevemre került a ház azt az értéket (1,866M) nem kell a 3,5M-ből levonni? +milyen költséget vonhatok le még?Sajnos, nem ismerem az új adószabályokat. Kérem segítsen nekem a számításban is . Köszönöm

Goodwitch # 2008.04.05. 12:57

Krita!

De, le kell vonni, meg az örökösödési illetéket. Aztán venni kell az egésznek a 30%-át, és ez lesz az adóalap. Ennek kell a 25%-át befizetni adóként majd 2009-ben, az szja bevallásoddal egyidejűleg.


Goodwitch

bibi1972 # 2008.04.05. 13:09

Sziasztok! 2006-ban épült házamat szeretném eladni költözés miatt 29M ft-ért. Bekerülési költsége számlákkal igazolhatóan 27.5M ft(telek 6.5M + ház 21M). Mennyit kell adóznom utána ha nem vásárolok helyette másik ingatlant? Mennyit ha vásárolok egy 20M ft értékű ingatlant?
Ui: az eladásra szánt ingatlant két másik ingatlan eladásából finanszíroztam, melyeknek eladási ára 20M és 8M ft volt. Ezek eladása után adót nem kellett fizetnem mivel másik ingatlanba fektettem az árát(a 20M-os már amúgy is több, mint 15 éve a tulajdonomban volt)

monalisa1 # 2008.04.05. 14:50

Temyke

Laikus hozzászólóként: megszünt a 15 éven belüli eladás esetén fizetendő illeték kötelezettsége, helyébe az 5 éven belüli értékesítés esetén kötelezettsége lépett, tehát édesanyádat már semmiképpen nem érintené ha netán eladná az ingatlanát.

Az ajándékozás látszik a legjobb megoldásnak, mert az akár ingyenes vagyonátruházás is lehet, míg adásvételnél 4 M Ft-ig 2% az illeték, azon felül 16 M Ft-ig 6%.

És neked sem kell illetek fizetned: a visszterhes vagyonártuházási illeték alól mentes a lakóház építésére alkalmas telektulajdonnak (tulajdoni hányagnak(, valamint az ilyen ingatlanon alapított vagyoni értékü jognak a megszerzése.

Ebben az esetben a mentességhez szükséges, hogy a vagyonszerző az ingatlanon - a szerződés illetékkiszabásra történő bemutatásától számított 4 éven belül - lakóházat építsen. A vagyonszerző a lakóház építési szándékáról legkésőbb a fizetési meghagyás jogerőre emelkedéséig nyilatkozhat.

http://www.magyarorszag.hu/
a megjelenő honlap bal felső sarkának a "keresés a Portálon" ablakba be kell írni az "ajándékozási illeték" kifejezést, és a 7. tételt olvassad.

Mível ingatlan ajándékozásáról van szó, ügyvéd közreműködési elengedhetetlenül szükséges, aki a részletes felvilágosítást megadja majd.

Goodwitch # 2008.04.05. 15:04

Monalisa1!

Kevered az illetéket az adóval össze és vissza.

Temyke!

Ez az ingatlan nem egy telek, hanem egy lakóház. Így nincs illetékkedvezmény.

Az illeték adásvételnél kedvezőbb, lehet alacsonyabb vételárat írni a forgalmi értéknél, de az azzal járhat, hogy 1. az illetékhivatal felülbírálja és magasabb után szabja ki az illetéket, 2. megállapítja az ajándékozással vegyes adásvételt, és az ajándékozásra kiszabja az ajándékozási illetéket.

Javaslom, hogy az ingatlan forgalmi értékén cseréljen gazdát, abból a későbbiekben nem lehet baj. Ha csökkenteni akarjátok a fizetendő illetéket, és a forgalmi értéket, akkor alapítsatok édesanyád részére holtig tartó haszonélvezetet.

Aztán jöhet az építkezés. Egyébként a vételárat betétkönyvként másnap neked ajándékozhatja édesanyád, illetékfizetés terhe nélkül, és abból lehet építkezni.


Goodwitch

Kovács_Béla_Sándor # 2008.04.05. 17:51

Bibi1972. A 1,5 milliós jövedelemhez még hozzá fogják csapni a 8 millióért eladott ingatlan után igénybevett lakásszerzési kedvezmény összegét, és ennek az egésznek a 90%-ának a negyede lesz az adó.

nandy # 2008.04.05. 18:58

Nem.
Az 1,5 Millió 90%-a után adózik és emellett 20%-kal növelten vissza kell fizetni a 2006-ban lakásszerzészi kedvezményként figyelembe vett összeget.

nandy # 2008.04.05. 19:00

20%-kal növelten vissza kell fizetni a 2006-ban lakásszerzészi kedvezményként figyelembe vett összeget

Illetve az erre jutó adót kell 20%-kal növelten...

mislok # 2008.04.05. 22:10

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Kérdésem lehet, hogy naívan hangzik, de 2007 nyarán vásárolt Budapesti családi házamat szeretném eladni, melynek értéke kb.13.000.000Ft.
Az ingatlant befektetési célból lett véve, értéke azért ennyi mert felújításra szorul.
Természetesen banki hitellel terhelt.
A kérdéseim a következők:
1., Mennyi az adó ha nem kívánok másik lakást vásárolni?
2., Mennyi az illeték ha nem vásárolok, illetve ha vásárolok másik ingatlant hasonló összegben?

Válaszát előre is köszönöm!

Goodwitch # 2008.04.05. 22:18

Bár nem vagyok sem ügvvéd, sem úr:

  1. a jövedelem 25%-a. Akkor is, ha veszel másik ingatlant
  2. ha nem vásárolsz, akkor 0, mert eladáskor nem kell illetéket fizetni. ha veszel, akkor a két ingatlan értéke közötti különbség alapján kell számolni, mindegy, hogy melyik volt a magasabb értékű.

Goodwitch

csigi02 # 2008.04.07. 07:10

2002-ben örököltem 1/8-arányban egy házat. 2007-ben eladtuk az 1/8-ad értéke 812500 Ft volt.
Mennyi adót kell utánna fizetnem?
Az örökösödéi illeték levonható-e az adóból?
Mi vonható még le belőle?
Köszönettel

Kovács_Béla_Sándor # 2008.04.07. 09:23

Az attól függ, mennyi volt a szerzéskori érték. Azt lehet levonni az eladási árból - és nem az adóból -, továbbá a vagyonszerzési illetéket és a megszerzés egyéb költségeit (itt a hagyatéki eljárás díját, földhivatali bejegyzés díját). A különbözet 25%-a az adó. 2007-ben eladott ingatlan után még érvényesíthető a lakásszerzási kedvezmény.

velemer # 2008.04.09. 09:31

A gyermek elmúlt 25 éves,most egyetem nappali tagozatára jár,már harmadszor halasztott évet/Az első mindjárt a felvételinél volt/.Meddig kell még gyerektartást fizetnem és mennyit? Köszönettel Velemér

petya83 # 2008.04.10. 17:22

Tisztelt Hozzáértő!

Vidéken volt szántófőldünk. 12 éve vásároltuk, és ezen gazdálkodtunk. 2006-ban volt lehetőségünk ezekből építési telket alakítani.
2007-ben 12 db telket egyszere eladtunk egy kft-nek aki családi házakat épít rá. Maradt 4 db.
Az eladott telkek után milyen adókötelezettségünk van?
Válaszát előre is köszönöm!

tibike123 # 2008.04.12. 12:10

üdvözlök mindenkit a fórumon.egy 1994-ben alakult kkt saját építésü-tulajdonu ingatlanban kereskedelmi tevékenységet folytattunk .Jelenleg el szeretném adni a kkt az ingatlannal együtt.a kkt könyv szerinti értéke gyakorlatilag nulla.azonban 120 négyzetméteres könnyűszerkezetes ingatlan forgalmi értéke kb4-5 millio ft.
a kérdésem az lenne,hogy milyen formában történhet az ingatlan értékének a kiszámlázása?illetve milyen adóvonzata van az eladó és a vevő részéröl?
(a vételárat ingatlanba szeretném visszafektetni magánszemélyként ez mentesít az adózás alol?)köszönöm előre is a válaszokat

Goodwitch # 2008.04.12. 15:20

Mindenki el akarja adni a kkt-beli részesedését? Mert egyedül ehhez kevés vagy!

A társasági részesedést akarod átruházni, vagy az ingatlant?

Az előbbi esetben vállakozásból kivont vagyonként kell adózni, az utóbbi esetben a kkt. adózik nyereségadót. A vevő nem adózik, csak vesz. Bár kkt-ben részesedést nem olyan egyszerű anélkül, hogy közben megmaradjon a társaság.

Az ingatlan vételárából te semmiképpen nem fogsz ilyen címen adózni, kivéve, ha előbb végelszámoltok, és az ingatlan tulajdonjogát a tagok között felosztjátok.

Miután az adásvételhez mindenképpen kell egy ügyvéd, javaslom keress fel egyet. Lehetőleg olyat, aki a társasági jogban is jártas.


Goodwitch

anhelita # 2008.04.12. 15:32

Sziasztok!

Édesanyám tavaly tavasszal eladott egy lakást, aminek az árát az én lakásomba fektette teljes egészében. Az adóbevallásban ha jól értelmezem a 0753-05-ös lapot kell kitölteni. Az értékesítés összegét a b oszlopba kell írni ez világos. A költség (c) oszlopba (mivel teljes egészében lakásvásárlásra lett fordítva az összeg) is az értékesítés összegét kell írni? A jövedelem oszlopba pedig nullát?

Anyukámnak más jövedelme nincsen, csak a lakás eladása miatt kell adóbavallást benyújtania.

Köszönöm a segítséget!

Goodwitch # 2008.04.12. 15:38

A költség rovatba azt kell írni, amenniybe a lakás annak idején került, plusz az egyéb elszámolható költségeket.

Sokat segíthet, ha elolvasod a kitöltési útmutatót!!!


Goodwitch

anhelita # 2008.04.12. 15:49

Köszönöm elolvastam a kitöltési útmutatót természetesen!!!! Csak nem vagyok jártas a dologban, és gondoltam itt talán tud segíteni valaki!

Ha valaki meg tudná mondani, hogy a jövedelem oszlopba jó-e ha nullát írok azt megköszönném! Mert ha jól értem a kitöltési útmutató alapján, akkor nem kell adót fizetni, ha teljes egészében lakásvásárlásra lett fordítva az összeg.

Goodwitch # 2008.04.12. 16:02

Bevétel: ide azt kell írni, amennyiért a lakást a mamád eladta

Költség: ide azt, amit már írtam (amennyiért az értékesített lakáshoz hozzájutott)

Jövedelem: ide a bevétel-költség művelet eredményét

Lakásra földszerzésre fordított összeg adója: ide a jövedelemre eső adót kell írni a te esetedben

Adó: 0


Goodwitch

anhelita # 2008.04.12. 16:21

Köszönöm szépen a segítséget!

juntaba # 2008.04.14. 19:31

Kedves tudósok!

2001-ben örököltem egy ingatlant, amit most el szeretnék adni 10 millióért. Mennyit kell ebben az egyszerű esetben adózni?

Köszönöm a segítséget!

nandy # 2008.04.15. 06:57

Ha lakóingatlanról van szó, akkor már nem kell adót fizetni, mivel a szerzéstől számított 5 éven túl kerül sor az értékesítésre (irányadó dátum a földhivatali bejegyzés).

gaspar1 # 2008.04.16. 15:33

Tisztelt Ügyvéd Úr és Nandy ,

köszönöm a válaszokat (03.31),már csak annyi kérdésem lenne , hogy a adóbevalássunkban a 6,8 milliós összeget 50%-os arányban kell-e bevallani a feleségemmel ? (gondolom igy logikus)

Üdv.

Gaspar