ingatlan eladás után fizetendő adó


Kovács_Béla_Sándor # 2018.06.20. 07:23

és teljesen külön, kp-ban adnám át a különbözetet.
:D Minek, hisz a szerződés szerint 14,4M-et kell fizetnie, azt meg már átutalta.

Na, ez például az egyik kockázat.

drbjozsef # 2018.06.20. 05:53

Elsősorban általában nem okos dolog valótlan okiratot aláírni. Alapesetben nem tanácsolnám. Ilyenben legfeljebb a testvéremmel mernék megállapodni, egy idegennel nemigen.

De ha mégis ezt teszitek, akkor is ott a lehetőség, hogy a NAV felülbírálja ezt. Ugyanis illetéket fizetni - az adófizetéssel ellentétben - az ingatlan forgalmi értéke után kell, elvileg függetlenül a szerződésbe írt ártól.

A NAV azt csinálja, hogy futnak be hozzá a szerződések adatai, országos szinten ugye tízezrével, és ebből van adatbázis, területi lebontásban, hogy melyik környéken mennyi az átlagos pillanatnyi négyzetméterár körülbelül. Ennek persze az ingatlanok állapota miatt elég nagy szórása van.

Ezért ha feltűnően értékaránytalan szerződés fut be, akkor vagy egy átlagár alapján szabják ki az illetéket, vagy kimegy valaki megnézni az ingatlant (nálam volt ilyen), hogy valóban indokolja-e az állapota az alacsony szerződéses árat, vagy valamit trükköznek a szerződők. De ez viszonylag ritka, szerintem most van jobb dolga is a NAV-nak, nem sok kapacitása van ezzel szórakozni. Ha 1 millióért akarnád megvenni, az valszeg már szemet szúrna nekik is.

Szerény laikus véleményem szerint a 17,5millió helyett 14,4milliós ár még nem feltétlen feltűnő. Meg lehet próbálni. Mondjuk ehhez tényleg kell bizalom, én az okiratot szerkesztő ügyvédnek sem mondanám el, és teljesen külön, kp-ban adnám át a különbözetet.

Csak hát ha valami vita támad, vagy csak rosszhiszemű az eladó, akkor lehetnek ugye problémák. És az eladónak is lehet hátrányos, mert ha másik lakást vesz, és a különbözet után fizetne illetéket, akkor bukik azon, hogy kevesebbet írtatok a szerződésbe. Kérdezz rá, nehogy később bekavarjon.

Ráadásul, az alacsonyabb szerződési ár hátránya esetleges eladáskor lehet. Ha 5 éven belül nem tervezed eladni az ingatlant, akkor nem érdekes, de ha igen, akkor több adót fogsz fizetni az eladása után.

Weiss Gábor # 2018.06.19. 23:30

Üdv,

Először is szeretném megköszönni az egész ország nevében Dr. B. József úrnak, hogy ilyen hosszú idő óta segíti az idetévedőket a kérdéseik megválaszolásában, hatalmas tisztelet.

Egy nagyon rövid kérdésem lenne, ha szabad.
2 héten belül vásárolom meg az első lakásomat, Budapesten. 17,5 milliós vételárban egyeztünk meg.
Azonban felmerült, hogy a szerződésbe csak 14,4 milliós vételárat írjunk, mert így igénybe tudnám venni a 35 év alattiak 50%os illetékkedvezményét, a többi összeget meg persze ettől függetlenül kapná meg tőlem az eladó.

A kérdésem: Valóban működne ez a módszer, vagy a NAV figyelmen kívül hagyja, hogy az eladó+vevő milyen vételárat ír a szerződésébe, és ők majd kitalálnak egy olyan számot ami nekik tetszik? (valami ilyesmit hallotam.)
Ezt azért képzelném el nehezen, mert ha esetleg egy ingatlannál valóban pl 14,9 milliós lenne a vételár, és a NAV ezt felülbírálja, akkor azzal elég nagy kárt okozna az ingatlan vevőjének.
De javítson ki ha tévedek.

Előre is köszönöm, szép napot.

drbjozsef # 2018.06.15. 09:15

Ajándékozással szerzett eladásánál a teljesből.

bm001 # 2018.06.15. 09:05

Elnézést, nem voltam egyértelmű a kérdésnél.
Abban nem voltam biztos, hogy az adó mértéke a teljes eladási árból számolódik-e, vagy csak a közben levő értéknövekedésekből (csere és/vagy piaci árfolyam).
Ezek szerint a teljesből.
Köszönöm a válaszokat!

nonolet # 2018.06.14. 18:38

bm001

Konkrétan melyik évet is kell érteni a "3 éve" alatt?!

Még a 2015-ös évet?
vagy
Már a 2016-os évet?

- -

Jövedelem: az eladási ár 25%-a.

Az adókulcs 15% az idén.

Az adóalap pedig a jövedelem

100%-a a 0. szerzési évben

A szerzési év utáni években pedig a jövedelem

100%-a az 1. évben
90%-a a 2. évben
60%-a a 3. évben
30%-a a 4. évben

- -

Vagyis

2015-ös szerzés esetén: 9Mx0,25x0,6x0,15=202500 Ft adó.

2016-os szerzés esetén: 9Mx0,25x0,9x0,15=303750 Ft adó.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.06.14. 16:18

9Mx0,25x0,6x0,15

bm001 # 2018.06.14. 15:22

Tisztelt Szakértők, Fórumozók!

3 éve cseréltem édesanyámmal lakást (kölcsönös ajándékozás, mindkét lakás 10+ éve volt tulajdonunkban) Ha régi lakásom értéke pl 5 millió, új 7 millió, most eladnám utóbbit 9 millió Ft-ért, s nem tervezek másikat venni, akkor hogy kell pontosan kiszámolni a fizetendő terheket?

Köszönöm

drbjozsef # 2018.06.09. 11:09
  1. Igen. Ugyanúgy. Legfeljebb az eltelt idő miatti % jöhet még le belőle (0-30-60-90)
  2. nem. A csere kedvezménye csak és kizárólag lakóingatlanokra vonatkozik, az eladott és a vett is az kell legyen. Teleknél lehet nyilatkozni, hogy építesz rá, és ha ez 4 éven belül megvan lakhatásival, akkor illetékmentes lesz.
csacsa3 # 2018.06.09. 09:35

Kedves szakértők!

Két rövid kérdésem lenne:

1, Egyenesági ajándékozással megszerzett (művelés alól kivont zártkerti) telek eladása esetén is a 25 százalék 15 százaléka után kell szja.-t fizetni?

2, Amennyiben a fenti telket eladom és egy éven belül másik (nem lakóingatlant) telket (esetleg több telket) vásárolok, az új telek/telkek vásárlásánál az eladási ár erejéig mentesülök a 4 % vagyonszerzési illeték megfizetése alól?

A segítséget előre is köszönöm.

drbjozsef # 2018.06.04. 11:00

Bertoo,

rég óta nincs másik lakás vásárlásos kedvezmény az SZJA-ra.
Úgyhogy igen, fizetned kell.
Sőt, illetéket is fizetni fogsz, mert ott ugyan ha 3 éven belül veszel másikat, akkor csak a különbözet után kell fizteni, DE CSAK EGY lakást lehet figyelembe venni. Ha kettőt adsz el előtte, a drágábbik értékét levonhatod az új értékéből, és csak ez után kell illetéket fizetni, de az olcsóbbik eladott lakás értékét nem vonhatod le.

nonolet # 2018.06.04. 10:27

Így is...

Iz, naaa JÖVEDELEM!!!! adó a neve ugyebár.

A jövedelmed pedig az eladáskor keletkezik!

AZTÁN a MÁR ADÓZOTT jövedelmedből tudsz venni másikat.

Bertoo # 2018.06.04. 09:49

Üdvözlök mindenkit.

Nekem olyan kérdésem lenne, hogy 2015-ben vásároltam egy ingatlant 8.800.000ft-ért. Idén eladnám 14.000.000.- -ért illetve örököltem egy kis házat egyenes ági leszármazottként. Azt is eladom és veszek egy nagyobb-drágább lakást. Tudom, hogy 5 éven belül adom el a lakásom tehát fizetnem kell, de így is, hogy drágábban veszek újat mint amennyiért eladom a lakást?

Köszönöm a segítséget.

drbjozsef # 2018.05.17. 13:30

Piroska,

Jövedelmed akkor keletkezne, ha a hagyatéki végzésben szereplő értéknél többért adnád el. Ha ugyanannyiért adod el, akkor nincs jövedelem, nincs adó, nincs semmi teendőd az állam felé - bevallani sem kell az eladást.

Ha ennél olcsóbb lakást veszel, akkor illetéket se kell fizetned (ezt viszont a vásárlásnál célszerű jelezni az ügyvédnek, hogy adtál el másik lakást, hogy úgy töltse ki az illetékre vonatkozó nyomtatványt).

A jelzálog hitel se adó se illeték szempontjából nem számít.

drbjozsef # 2018.05.17. 13:06

Zsuzsa,

rosszul tudod.

Adózni kell, ha származik jövedelmed az eladásból. A másik lakás vétele miatti kedvezmény mér sok éve nem hatályos. (Ellenben, az illetékfizetésnél van ilyen rész)

Ha 2011-ben, vagy előbb szerezted az ingatlant, amit 2016-ban eladtál, akkor rendben vagy, se adót nem kell fizetni, se bevallani nem kell(ett volna).

Ha később szerezted, akkor feltehetőleg kellett volna már adót fizetni, és azt 2017-ben az adóbevallással bevallani, attól függ, mennyiért vetted. De még most sem késő, egy önellenőrzéssel és az adó befizetésével simán letudható.

Az viszont igaz, hogy ha 3 éven belül veszel másik lakóingatlant DRÁGÁBBAN, akkor csak a különbözet után kell illetéket fizetni. Ugyanannyiért, vagy olcsóbban vett lakás esetén azt sem kell.

Piroska00 # 2018.05.17. 12:42

Kedves szakértők, segítségre lenne szükségem, mert sajnos a jogi dolgokban elég gyenge vagyok. 2016-ban örököltem egy 14 m ft értékű házat, amit most ennyiért is szeretnék eladni, de viszont kb 6m ft jelzáloghitel van rajta, és kb 6,5 m ftért vennék házat helyette. Az lenne a kérdésem, hogy ilyen esetben mennyit kell adóznom majd? Beleszámít-e hogy kb a fele jelzálog hitel? Amit vennék házat kb ugyanannyit rá is kellene költeni a felújításra szóval meg lenne a 14 m ft amiért eladtam a házat. A felújítás is beleszámit az értékbe vagy csak amennyiért megveszem? Köszönöm szépen a segítséget.

Ashley03 # 2018.05.17. 12:38

Tisztelt Szakértők!

2016-ban eladtam saját tulajdonú ingatlanomat 26 millió forintért.
Szeretnék venni másikat. Ha jól tudom 3 éven belül veszek, és olcsóbban akkor nem kell adót fizetnem. És ha drágábban a 26 milliónál akkor kell? Ha megosztjuk a tulajdonjogot a fiammal a 26 milliónál drágább ingatlan esetében, akkor hogy alakul az adózás?
Köszönöm a segitséget előre is.
Zsuzsa

drbjozsef # 2018.05.17. 07:47

Kincses,

az eladás után semmilyen adót nem kell fizetned, mert 5 évnél régebbi a szerzés. Bevallani sem kell.

A két verzió illeték szempontjából ekvivalens, mindegy hogy csináljátok, illetéket nem kell fizetned (ha az eladás utáni 3 éven belül veszed), mert olcsóbbat veszel-kapsz. A kp nem érdekes.

Mindössze az ügyvédi díj és a földhivatali eljárási díj lesz a költség. Előbbi szempontjából a lakáscsere kézenfekvőbb, egy szerződésben lerendezhető.

Kincses # 2018.05.17. 07:15

Tisztelt Szakértők!
10 éve tulajdonosa vagyok egy háznak. Most szeretném eladni. Kérdésem: Mennyi adót-illetéket kell fizetnem kettő lehetőség esetén:
1: A házat 12mó-ért adom úgy, hogy a vevő ad cserében egy 8mó-ft értékű lakást, a többi kézpénz.
2. Eladom 12 mó-ért, az árból veszek kb 8 mó-ért egy lakást, a többi megmarad.
Köszönettel!

Syka # 2018.05.16. 18:48

Tisztelt Ugyvedur! 2015-ben vasaroltam egy felujitando ikerhazat, nagy telekkel 15.900000 Ft-ert. 2017-ben a fele telekresz levalasztasra kerult( uj helyrajzi szammal) es az ikerszomszed sajat reszevel kozosen ertekesitesre kerult ( mindketten eladtuk a hatso telekreszunket melyen lakoingatlan nem volt, amely a sajat telekreszunknek kb a fele). Az eladasi ar 24.000000 Ft-ert, igy a sajat reszemert 12.000000 Ft-ot kaptam. Az ingatlanban lakok azota is , csak a hatso telekreszt erekeditettem ilyen modon, kerdesem az lenne, hogy lell e adoznom?Amennyiben igen, akkor az ingatlan veteli arabol mennyit lehet aranyosan beszamitani (pl a 15.900000 Ft felet mivel a fele telekreszt adtam el)? segitseget elore is koszonom!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.13. 20:41

Egy zárójelpár hiányzik.

Stefi09 # 2018.05.13. 19:59

Tisztelt ügyvéd úr!
2014-ben örököltünk testvéremmel édesanyánk után egy 6 millió forint értékű ingatlant felét 1/4-1/4 arányban. 2015-ben édesapánk nekünk ajándékozta az ő 1/2 részét (1/4-1/4 arányban.
2017-ben értékesítettük az ingatlant 11.6 millió forintért.
Kérdésem, hogy helyes-e a számításom,hogy fejenként az alábbi szja-t kell befizetnünk:
Bevétel 5,8 millió (11,6/2) A 2014-ben örökölt rész után:
2,9mill-1,5mill x 0,6 x 0,15 = 126 ezer és a 2015-ben ajándékba kapott rész után:
2,9mill x 0,25 x 0,9 x 0,15= 97.875 Összesen: 205.875

Előre is köszönöm a válaszát.

drbjozsef # 2018.05.11. 05:44

Dehogy van, a CSOK egy vissza nem térítendő támogatás, ott cél, hogy ha már adják, ne add el a lakást másnap, és vegyél belőle BMW-t. Normál esetben - ha nem CSOK-kal, vagy szocpollal vetted az ingatlant - természetesen azt csinálsz az adózott jövedelmeddel, amit csak akarsz.

Dusán77 # 2018.05.10. 19:08

"Használt lakóingatlan vásárlásához vagy bővítéséhez igényelt CSOK esetén továbbra is előírás, hogy a támogatott személy az 5 éven belül eladott lakásának vagy tulajdoni hányadának eladási árát továbbforgassa a CSOK-kal finanszírozni kívánt lakás vételárába vagy bekerülési költségébe."

Igaz, hogy ez a CSOK-nál van, de nem tudom, hogy ez normál esetre is vonatkozik-e? De ezek szerint nem!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.10. 18:59

Miért ne költhetnéd?