ingatlan eladás után fizetendő adó


Som@ # 2008.01.24. 14:27

És mi a helyzet az örökölt ingatlannal, amit később eladtam és abból fedeztem a most eladott ingatlant?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.24. 18:13

Épp arról beszélt nandy. És sajnos igaza van, én erről megefeledkeztem.

tothpeter2 # 2008.01.24. 19:27

Következőben kérnék segítséget! Az új változás szerint mennyit kell adóznom? Édesanyám után örököltem egy házat. 2004.06 hónapban fizettem 1.5 millió forint után illetéket. Most 2.5-ért lenne vevő. A különbség 1 millió. Azt tudom, hogy három év után 40%-al míg 4 év után 70%-al tudom csökkenteni a különbséget. Abban nem vagyok biztos, hogy most 3 vagy 4 évnek számít, mert a teljes 4 év júniusban lesz meg. Viszont a vonatkozó törvényből nem tudom megállapítani, mert ha csak az évszámokat vizsgáljuk, akkor 2008-2004=4. Így már jobb lenne a helyzet.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.24. 19:32

2008 a negyedik év.

tothpeter2 # 2008.01.24. 19:37

Akkor 70%, ha jól értem. Köszönöm ismételt válaszát!

nandy # 2008.01.24. 20:39

Jó lesz az 90%-nak is :)

(0-0-30-60-90-100)

Som@ # 2008.01.24. 21:02

"Azzal a kiegészítéssel, hogy amennyiben az előző adás-vételek során lakásszerzési kedvezményt érvényesítettek, akkor azzal most meg kell növelni az adóalapot (mivel 5 éven belül adták el)"

És akkor mivel kell megnövelni a mostani adóalapot?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.24. 21:08

Adójogi sezmpontból az számít a megszerzés időpontjának, amikora bejegyzési kérelem a földhivatlba beérkezik. Ebből az is következik, hogy nem számít, ki és mennyi idej lakik ott. Az adó a szerzéskori érték és az eladási ár különbözetének 25%-a. De csak a mesgzerzés évében és azt azt követő évben. Utána az alapot évente meghatározott szorzóval csökkenteni kell, egészen az ötödik évig, amikor már nem kell adózni utána.

Az ötleted mosolyogtató. Az adót mindenképpen az ealdónak kell megfizetnie, és nem valószínű, hogy erre tekintettel bárki hajlandó lenne többet fizetni annál, amennyit megér.

hang # 2008.01.25. 02:37

hello!

2oo6. dec. 2o-án vettem egy lakást, például 1o millió kp., 1/1 tulajdonjoggal. Tiszta ügy. (nem tudom mikor vitte be az ügyvéd a szerződést, 2oo7. feb. 19-én határozattal bejegyeztek tulajnak)

Kérdésem a következő:Ha eladom ezt a lakást(esetleg drágábban mint vettem -12millió-) DE veszek helyette ugyanekkora értékben-12millió- egy másikat, adóznom kell (mert régen ugye nem, hisz így a 2 érték különbözete nulla lenne hiába drágábban értékesítettem)?

Ha mégis adózni kell, akkor járható út esetleg a lakóingatlan csere(talán)? Akkor is adózni kell a teljes összeg után?
Vagy adjam el a lakást azon az értéken amihez hozzájutottam?
(a törvény magyarázatait nem értem, mindenki saját szája íze szerint mondja)

Hogy nem kellene adóznom, ha innen el akarok költözni, de ehhez értékesítenem kell amiben lakom?

Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.25. 07:41

Ha nem keletkezik jövedelmed az eladással, nem kell adóznod. Ha keletkezik, adóznod kell. Nem olyan bonyolult ez.

nandy # 2008.01.25. 08:09

Soma:

Vedd elő 2004. évre beadott adóbevallásodat, és nézd meg, hogy érvényesítettetek-e akkor lsz. kedvezményt, és ha igen akkor mennyit.
Azzal az összeggel kell most növelni az adóalapot.

kicsimukk # 2008.01.25. 09:33

Szervusztok!

Elnézést, hogy nem olvasom végig a hozzászólásokat, de inkább szeretném feltenni konkrét kérdésem:
Ingatlanomat vásároltam 2001. -ben 800 e ft-ért, majd 2007-ben eladtam 1300 e ft-ért. Főállásban dolgoztam 2007-ben.

  1. A 2007-es adóbevallásom készítésekor mely rovatban kell feltüntetnem az ingatlan eladásból származó jövedelmem?
  2. Az ingatlan értékének hány százalékát tartalékoljam, magyarul várhatóan mennyi lesz az eladás után fizetendő adó.

Köszönettel: kicsimukk

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.25. 09:40

mely rovatban kell feltüntetnem az ingatlan eladásból származó jövedelmem
Nem fogod elhinni: az ingatlan eladásából származó jövedelem rovatában.

2. Az adó nagyjából 120 ezer forint lesz. De ha szerződés még 2007-ben beérkezett a földhivatalba, és azt megelőzően 12 hónapon belül saját vagy közeli hozzátartozó javára lakáscélra fordítottál legalább 500 ezer forintot, akkor nem kell adót fizetned. Ha pedig 60 hónapon belül fordítod ilyen célra, akkor visszaigényelheted.
2/A. Ha a szerződés csak az idén ért be a földhivatalba és az az ingatlan lakás, akkor nem kell adót fizetned.

bimba # 2008.01.25. 09:41

Kicsimukk javaslom hogy íratkozz be egy jogi egyetemre gyorsan,mert kölönben nem fogod tudni megcsinálni a bevallást olyan bonyolult.Nekem anno sem a könyvelő sem én nem tudtuk megcsinálni,végül az apeh csinálta meg.D

kicsimukk # 2008.01.25. 09:51

Sándor! :-)

Jójó értem a kritikát! Nem mentegetőzni akarok, beismerem így egyszerűbb nekiugrani, ha van segítség. Mindig én csináltam a saját adóbevallásom és rendesen át szoktam magam rágni a mellékelt tájékoztatón. Ezért még soha semmilyen probléma nem volt. Az ingatlan garázs, nem lakóingatlan, inkább csak a fizetendő adótól félek, nem tudom, létezik olyan, hogy előre befizetem az APEH-nak? Köszi a gyors segítséget.

kicsimukk # 2008.01.25. 09:53

mint egy előtörlesztést... úgy lehetséges előre fizetni, még a bevallás előtt?
Véleményem szerint jobb előbb túlesni rajta:-(

Som@ # 2008.01.25. 10:41

nandy:

Köszönöm a választ. :)

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.25. 10:47

Csak vicceltem, kismukk. Az adóbevallást én sem magam töltöm. :)

Lehet megelőlegezni az adót - de fölösleges. Rakd egy lekötött számlára a fizetési határidőig.

kicsimukk # 2008.01.25. 11:40

úgy lesz, és köszi a segítséget

hang # 2008.01.25. 13:15

Kedves kbs!

köszönöm a választ, akkor ez az új törvény csak annyit tesz, hogy nem 25 év után lehet eladni adómentesen, hanem 5 év után?
Ha 5 éven belül adom el, akkor a megfelelő idősávban a megfelelő százalékos rész után adózom, de csak az érték különbözet után?
Ez akkor nagyon jó!!!
Mégsem vagyok úgy kétségbe esve...

Köszönöm szépen!

bsophie # 2008.01.26. 15:07

kedves ügyvéd úr!

ingatlaneladással kapcsolatos kérdésem lenne. anyósom és testvérei 3 éve örököltek egy házat. 8 millió forintnyi érték után fizették meg az örökösödési illetéket. Ezt a házat tavaly eladták szintén 8 millió forintért.
Ez esetben semmiféle adókötelezettségük nincs, igaz? És ezt fel sem kell akkor tüntetniük sehol az adóbevallásukban?

köszönettel;
Zs.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.26. 16:00

Igaz, és nem igaz.

bsophie # 2008.01.26. 20:51

Tehát bele kell írniuk, csak nem kell befizetniük? Csak azt nem értem, mit kell beleírni és hova, amikor nem is keletkezett jövedelmük?

poostimi # 2008.01.26. 21:56

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Helyzetünk a következő: 3 éve épült társasházi lakásunkra megelőlegző kölcsönt (szocpolt)igényeltünk, és ikreink születtek, vagyis a részünkről teljesített a vállalás. Azonban ezen lakásunkat a napokban eladtuk, szeretnénk vagy építkezni, vagy használt lakásba költözni. Azt hallottuk, hogy használt lakás esetén csak a fél szocpolt kapnánk vissza, mivel jelenleg úgy néz ki, hogy vissza kell fizetnünk a teljes szocpol összegét 2,4 millió ft-ot a Magyar Államkincstárnak -így tehermentesítik az eladott lakásunkat. Valóban így van ez? Akkor valójában a szocpol szempontjából a használt lakásvásárlás a fentiekben leírtak alapján nem is jöhet szóba, hiszen kb. 1 millió ft-ot elveszítenénk....
És tulajdonképpen mi a helyzet a 400 e ft adóvisszatérítéssel? (2 gyermekre 2 millió + 400 e ft vissza nem térítendő támogatás) Ezt is vissza kell fizetnünk?

poostimi # 2008.01.26. 22:13

Az előbbi kérdésemet még bonyolítanám egy kicsit...
2005-ben vásárolt ingatlanunk (14.750 e ft), most 18.000 e ft-ért értékesítettük. A különbözetből le kell adóznom még akkor is, ha ezen 6 millió hitelem van? Ha le kell adóznom mennyit kell, és hogyan kell kiszámolni?
Ja, és igaz az, hogy aki eladja ingatlanát az adót fizet, és ha vesz akkor még illetéket is kell fizetnie?
Teljesen összezavarodtam!
Előre is köszönöm a segítséget!
Üdvözlettel Pné