ingatlan eladás után fizetendő adó


gerbera317 # 2018.10.01. 11:24

Persze. Attól is függ, milyen adóra kíváncsi.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.10.01. 11:19

Az nem azon múlik.

gerbera317 # 2018.10.01. 11:09

Ha nagyobb lesz az új lakás, akkor talán értékesebb is. Tehát a régi lakás eladásából nem fog jövedelmed származni. Mi után szeretnél hát adót fizetni?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.10.01. 09:18

Amikor tulajdonos lettél, nyilván.

VJozsef # 2018.10.01. 08:24

Tisztelt Szakértők! Kedves, Fórumozók!

Nagyobb lakásra cserélném a majdnem 4 éve vásárolt lakásomat. Tisztában vagyok vele, hogy mindenképpen adót kell fizetnem, de annak mértéke nem mindegy.
2014.12.08-án készült az adásvételi szerződésem, a lekért földhivatali első bejegyzés alapján a nevem, mint tulajdonos 12.10-én már szerepel, az utolsó a banki hitel bejegyezése volt 2015.02.25-én.
Érdeklődnék, hogy adózás szempontjából melyik dátum a releváns, az első, vagy az utolsó amikor is a teljes vételár kiegyenlítésre került.

Előre is köszönöm hozzászólásukat, válaszukat!

ObudaFan # 2018.09.19. 12:32

Továbbá ha már bíróság előtt van az ügy, akkor a bíróság ítélete pótolja azt a bizonyos aláírást. Ez a tényállás ebben a formában értelmezhetetlen.

drbjozsef # 2018.09.19. 10:31

Szerintem bíró hivatalosan nem "kötelez" szóban. Fura lenne. Miért nem került bele az írásos ítéletbe?

Qasimodo # 2018.09.19. 09:38

Tisztelt Fórumozók!

Egy kis segítséget kérnék eljárási illeték ügyben.
Van egy bírósági határozat alapján megosztott közös tulajdon,melynek rám eső részét szeretném eladni.
Miután az eladás jóval könnyebb lenne, ha társasházzá nyilvánítanák az ingatlant, így ezirányban kérvényeztem a bírósághoz.
A gond nem is a 6 százalék befizetésével van, hanem azzal, hogy anno a megosztás egyik feltétele az volt, hogy a másik rész tulajdonosa a későbbiekben hajlandó lesz aláírni a társasházzá nyilvánítást. Vagyis közös megegyezés történt ezen dologban is.
Mégsem teszi, PEDIG A BÍRÓ A MEGOSZTÁS KIHIRDETÉSÉVEL EGYIDEJŰLEG SZÓBAN KÖTELEZTE A MÁSIK TULAJT ANNAK BETARTÁSÁRA.
Hát ennek fényében tűnik a (per)illeték kiszabása érthetetlennek. Hiszen perről szó sem volt ez ügyben.

Köszönöm az esetleges segítséget.

drbjozsef # 2018.09.12. 09:25

Nem.

Az a költséged, amit levonhatsz, az pont az, amennyi illetéket fizettél.

Az szja törvény folytatódik is, valszeg Te sem jó helyen kerested ami rád vonatkozik, az így szól egyébként :

  1. az illeték-kiszabáshoz figyelembe vett érték, ha

fa) a szerzési érték az a)-d) pont szerinti esetben nem állapítható meg,

Kovács_Béla_Sándor # 2018.09.12. 09:24

Pardon?

Zseszty # 2018.09.12. 07:40

Nagyon szépen köszönöm a válaszokat!

Ha mégis kell SZJA-t fizetnem, akkor erről mi a véleményük?
"Illetve ami még számomra nem világos, hogy az első lakás vásárlásnál éltünk az illeték kedvezménnyel, így 2%-ot fizettünk meg.
Az SZJA fizetésénél az illetéket költségként el lehet számolni, a 2018-as évi NAV-os információs füzet azt írja: "az illeték-kiszabáshoz figyelembe vett érték".
Ez akkor azt jelenti -jól értem?- hogy nem a ténylegesen megfizetett illetékkel csökken, hanem a kiszabáshoz figyelembe vett érték, amely esetünkben 10,5m Ft volt."

drbjozsef # 2018.09.11. 17:26

Persze, egy ajánlott levélnyi pár száz forintot megér egy kérelem. Hátha.

Gallard # 2018.09.11. 14:33

Köszönöm a válaszokat!

drbjozsef # 2018.09.11. 09:43

Gallard,

ezzel az indokkal sajnos még annak is csak töredék esélyed van, mint az előtted kérdezőnek, pedig szemmel látható esélye neki sincs sajnos.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.09.11. 09:25

Lehetséges - hiszen kérni bármit lehet -, de nem fogják elengedni.

Gallard # 2018.09.11. 08:21

Tisztelt Szakértők!

Ha eladtam egy kis lakást 2 évvel a vásárlás után, akkor ugye a 15%-os SZJA 90%-át be kell fizetnem az után, amennyivel többért adtam el a lakást, mint vettem.
Viszont én ebből a pénzből egy nagyobb lakást veszek pár millió hozzáadásával.
Lehetséges lenne elengedést kérni a NAV-tól a fizetendő SZJA-ból azzal az indokkal, hogy a jövőben vásárolandó nagyobb lakás ára is annyival ment fentebb a 2 év elteltével, mint az eladott lakásé, tehát igazából nem is nyertem az eladással?

Előre is köszönöm!

drbjozsef # 2018.09.10. 07:07

Ha a vagyoni és a szociális helyzeted megengedte, hogy 5,2milliós hitelt vegyél fel, akkor igen, az esélyed elég csekély. Az illetékkel/adóval számolni illik. Értem én, hogy nem jókedvedből veszel fel hitelt lakásvásárláshoz, de ennél rosszabb helyzetekben lévők kaphatnak általában elengedést.

Esetleg részletfizetést el lehet érni.

De amúgy egy próbát mindenképpen megér. Hátha. Írjátok meg mindenképpen a kérelmet. De ne készüljetek a sikerre rá nagyon.

Zseszty # 2018.09.10. 06:19

Kedves Kovács_Béla_Sándor!

Mint például esetünkben? :(

Kovács_Béla_Sándor # 2018.09.05. 08:53

Esély mindig van. Csak néha mikroszkópikus nagyságú.

Zseszty # 2018.09.05. 08:46

Tisztelt Szakértők!
Kedves Fórumozók!

Véleményüket szeretném kérni a következőekben!

2016-ban vásároltunk egy lakást 10.5m Ft-ért, amelyből 5m Ft hitel volt.
Idén ezt a lakást eladtuk 14.4m Ft-ért és vásároltunk az árából egy másikat 16.2 m Ft-ért. Az eladás után kapott árból a hitelt visszafizettük és az új lakásra 5.2m Ft-ot vettünk fel.
Kérdésem a következő? Van esélyem arra, hogy a NAV elengedi a jövedelem után fizetendő SZJA-t a kérelmemre az SZJA tv. 63. § (7) bekezdés alapján? "Az állami adó- és vámhatóság az adó fizetésére kötelezett magánszemély kérelmére jövedelmi, vagyoni és szociális körülményeire, valamint az ingatlan, vagyoni értékű jog átruházásából származó jövedelem felhasználási körülményeire figyelemmel (különös tekintettel, ha a felhasználás saját maga, közeli hozzátartozója, a vele egy háztartásban élő élettársa, volt házastársa lakhatását biztosító célra történik)"
A felhasználás ugyanis lakhatásunk céljára fordítottuk továbbá a lakás eladása oka és célja nem a vagyon gyarapítása volt csupán csak az, hogy megyeszékhelyre költöztünk ugyanis párom szakmájában itt vannak munkalehetőségek. Így hosszú távon úgy gondoltuk jobb lesz, mint napi 100 km-t ingázni.
Jövedelmünk kicsivel több mint a szakmunkás minimálbér. De közelébe sem ér a KSH szerinti átlagbérnek....egyes (hatályos) APEH irányelv szerint a 63. § (7) alapján történő elengedésnél nem szükséges a jövedelmet olyan szigorúan vizsgálni és magasabb jövedelem esetén is lehetőség van az elengedésre (mérséklésre).

Illetve ami még számomra nem világos, hogy az első lakás vásárlásnál éltünk az illeték kedvezménnyel, így 2%-ot fizettünk meg.
Az SZJA fizetésénél az illetéket költségként el lehet számolni, a 2018-as évi NAV-os információs füzet azt írja: "az illeték-kiszabáshoz figyelembe vett érték".
Ez akkor azt jelenti -jól értem?- hogy nem a ténylegesen megfizetett illetékkel csökken, hanem a kiszabáshoz figyelembe vett érték, amely esetünkben 10,5m Ft volt.

Az illetékekről nincs kérdésem, mert azt már be is fizettük és a különbözetet "csak"! :)

Köszönöm előre is a hasznos válaszokat, véleményeket, tapasztalatokat!

Üdvözlettel, Eszter

drbjozsef # 2018.09.04. 19:00

Mondjuk 2 éven belül ez mit se számít.

holicse # 2018.09.04. 18:02

Köszönöm!
Most olvasom, hogy 2017 jan 1-től megszűnt a tulajdonban tartás időszakára tekintettel alkalmazható csökkentés más-más mértéke a különböző rendeltetésű ingatlanok közt. Ez nem volt meg....

Kovács_Béla_Sándor # 2018.09.04. 13:26

(Eladási ár - megszerzés költségei) * időmúlás miatti korrekció * személyi jövedelemadó hatályos mértéke

holicse # 2018.09.04. 13:19

Tisztelt fórumozók!

Amennyiben egy megvásárolt családi ház bontásra kerül, majd üres építési telekként kerül értékesítésre, (2 éven belül) és az eladás így is hasznot realizál, akkor hogyan alakul a telek-eladás utáni SZJA fizetés? Mi a mértékének számítási alapja, metodikája?

Köszönöm: h

gytamas # 2018.08.28. 09:13

Nagyon szépen köszönöm. Igen, tudom, hogy nem fogalmaztam pontosan, gondolkodtam, hogy mi lenne a megfelelő kifejezés. Talán adókedvezmény terhére visszautaltatni, adókedvezményt érvényesíteni, igénybe venni stb. :)
A lényeg, hogy lehet. Nagyon köszönöm a választ még egyszer.