ingatlan eladás után fizetendő adó


szucsgabor24 # 2018.11.08. 13:04

Tisztelt Ügyvéd Úr,

egy 2016-ban vásárolt lakás haszonélvezeti jogának átruházásakor is kell fizetnem szja-t?

Köszönettel,
Gábor

juve04 # 2018.10.19. 13:34

Köszönöm!

drbjozsef # 2018.10.19. 09:29

juve,

Az eladási árból kivonod az IGAZOLT építési költségeidet, ez lesz a jövedelmed, és ez után fizetsz 15% adót.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.10.19. 07:54

Személyi jövedelem-

juve04 # 2018.10.19. 07:01

Tisztelt Ügyvéd úr,
Amennyiben magánemberként építettem egy családi házat, de a használatba vételi engedély után értékesíteni szeretném, milyen adófizetési kötelezettségem/kötelezettségeim vannak? Előre is köszönöm. János

drbjozsef # 2018.10.08. 14:14

Lakás vásárlása előtt három, utána egy évvel eladott ingatlan számítható be.
Tehát ha később, de egy éven belül eladod a régit, akkor beleszámít.
Vagy kérelmezheted az eladás után, hogy a különbözeten felül befizetett illetéket visszatérítsék, vagy, ha a vásárláskor nyilatkozol arról, hogy eladni is fogsz, akkor felfüggesztik az illetékkiszabást, és neked kell jelezni, hogy egy éven belül adtál el lakást, és a különbözet alapján számolják az illetéket.
Vigyázz, utóbbinál nem elég önmagában az, hogy egy éven belül eladtad a régit, jelezned is kell, ha a jelzéssel kicsúszol az egy évből (pedig már korábban eladtad), akkor is bukod a kedvezményt!

abca # 2018.10.08. 13:56

Nagyon szépen köszönöm a segítséget!

Ígérem, hogy ez tényleg az utolsó kérdésem: ha hamarabb veszem meg a lakást, mint hogy sikerül eladni a házamat, akkor nyilván az illeték megfizetésekor nem lehet belekalkulálni az eladott ház árát. Van valamilyen lehetőség arra, hogy utólag visszaigényeljek a befizetett illetékből, ha mondjuk a lakásvásárlásom után egy éven belül eladom a vidéki házam?

Jah és ígérem, hogy megpróbálom nem keverni az adót és illetéket :P

drbjozsef # 2018.10.08. 13:41

A 2 milliós ingatlan esetében olcsóbban adom el, mint ami az értéke, szóval azon "bukok". Így is kell valamit fizetnem?

Akkor nem kell semmit fizetni.

Illetve hallottam valamit, hogy 35 év alatt van valamilyen 50%-os adókedvezmény? Vagy csak volt ilyen? Vagy sosem volt? :D

Leningrádban a moszkvicsok.
35 év alatti fiatal első lakása esetén jár 50% ILLETÉKkedvezmény (4% helyett 2%) - ha a teljes ingatlan 15 millió forint alatt van. Szóval esetedben felejtős.

És az utolsó felmerülő kérdésem: az illetékeket az adóbevallás hónapjában kell befizetni a NAV számlájára? Azért kérdezem, mert évek óta külföldön élek, és legalább képbe kerülök a tennivalóimmal.

Az adót kellene, de az esetedben nincs.
Az illetéket akkor kell befizetni, amikor a NAV kiküldi a határozatot az illeték kiszabásáról. Ez a vásárlás után néhány hónappal szokott lenni. Kézhez veszed, és lesz asszem 15 napod befizetni (vagy részletfizetést kérni).
(Amikor veszed a lakást, ne felejtsd el felhívni az okiratot készítő ügyvéd figyelmét, hogy adtál el lakást, ezért a megfelelő formanyomtatványt úgy töltse ki!)

Arra figyelj, hogy a hivatalos címedről megkapd a hivatalos leveleidet, ha nem ott laksz.

abca # 2018.10.08. 13:02

Nagyon köszönöm az Uraknak a válaszokat!

A 2 milliós ingatlan esetében olcsóbban adom el, mint ami az értéke, szóval azon "bukok". Így is kell valamit fizetnem?

Illetve hallottam valamit, hogy 35 év alatt van valamilyen 50%-os adókedvezmény? Vagy csak volt ilyen? Vagy sosem volt? :D

És az utolsó felmerülő kérdésem: az illetékeket az adóbevallás hónapjában kell befizetni a NAV számlájára? Azért kérdezem, mert évek óta külföldön élek, és legalább képbe kerülök a tennivalóimmal.

Köszönöm szépen a segítséget

Kovács_Béla_Sándor # 2018.10.08. 07:17

:P

drbjozsef # 2018.10.08. 07:14

Csak részletezés volt, elvégre ez egy adó fizetéses topik, nem illetékfizetéses - úgyhogy teljesen jó választ adtál, remélem nem sértettem a hiúságod... :)

Kovács_Béla_Sándor # 2018.10.08. 07:00

Valóban.

drbjozsef # 2018.10.08. 06:58

abca,

a rég örökölt eladása után nem kell fizetni, a most örökölt után akkor, ha a 2millió eladási ár több, mint ami a hagyatéki végzésben szereplő értéke, ez esetben a különbözet után 15% az adó (idén és jövő évi eladásnál is).

Viszont a vásárlandó új lakás után illetéket kell fizetned. Az egyik - értelemszerűen a 7.5millióst érdemes - eladást le lehet vonni a 24 milliós vételárból, de csak egyet lehet, és akkor ezen különbözet után kell 4% illetéket fizetni. Szerintem más kedvezmény nincs esetedben.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.10.08. 05:34

Esetleg személyi jövedelemadót kell fizetned az idén örökölt ház eladása után.

abca # 2018.10.08. 02:41

Üdvözletem!

Az alábbi helyzetben kérném szíves segítségüket.
Van egy vidéki házam, amelyet nagyon rég örököltem; ezt szeretném eladni 7,5 millióért, valamint idén örököltem egy másik házat, amelyet pedig 2 millióért szeretnék eladni, legkésőbb mindkettőt a következő évben.
És vásárolok egy lakást 24 millió forintért. Jelenleg 30 éves vagyok.

A kérdésem pedig az lenne, hogy milyen lehetőségeim vannak bizonyos költségek redukálására, illetve milyen adófizetési kötelezettségeim lesznek?

Köszönöm a válaszukat!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.10.03. 04:53

Szerintem nem.

ObudaFan # 2018.10.02. 19:29

Szerintetek az, ha az ingatlant telekalakítással megosztják, az ingatlan értékesítése során bír bármilyen jelentőséggel a személyi jövedelemadózás körében abból a szempontból, hogy a megszerzése óta eltelt időt hogyan kell számítani?

drbjozsef # 2018.10.02. 12:53

Valóban.
Az zavart meg, hogy ez öröklésnél - legalábbis esetemben, de nem extrapolálnék egy esetből - nem így volt, több éves per után a végzés beérkeztének dátuma került a tulajdoni lapra. Mondjuk, nem érdekelt, hiszen az SZJA törvény szerinti szerzés napját sajnos anélkül is tudom igazolni.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.10.02. 12:50

Szőrszálhasogatás. :) Ti. a bejegyzés a benyújtás dátumával történik.

drbjozsef # 2018.10.02. 11:24

Ezt is kaptad válasznak.
(megjegyzem, a földhivatali _benyújtás_ időpontja számít, nem a bejegyzésé, de ez már tényleg részlet)

VJozsef # 2018.10.02. 10:58

Tisztelt Fórumozók!

Köszönöm a hozzászólásokat!
Végül megkérdeztem a vállalati jogászunkat: mivel jövedelmem keletkezett a lakáson (vétel-eladás különbözete) és az 5 éven belül értékesítem a lakást, adót kell fizetnem (hiába veszek drágább ingatlant). Teljesen mindegy, hogy év elején vagy végén veszem meg, a földhivatali bejegyzés éve számít, onnantól ketyeg az 5 év.

https://szamoldki.hu/…ekor/tudta-e

gerbera317 # 2018.10.01. 14:19

Jah, megnéztem. A szerzés és az eladás közötti különbözet mínusz a beruházások lesz a jövedelem. Ha a kettő között még nem telt el öt év.

drbjozsef # 2018.10.01. 14:03

De igen. Viszont a lakáseladásból származó jövedelem megállapítása már nem függ össze a lakáscélra költéssel. Sok éve.

gerbera317 # 2018.10.01. 13:30

SZJA-ra gondol
És azt nem a jövedelem után kell fizetni?

drbjozsef # 2018.10.01. 13:23

Ha nagyobb lesz az új lakás, akkor talán értékesebb is. Tehát a régi lakás eladásából nem fog jövedelmed származni.

Ez semmiképpen sem igaz. Nem függ össze a kettő.

Szerintem a topik címe alapján annyira nem valóságtól elrugaszkodott gondolat, hogy SZJA-ra gondol, mint itt mindenki az elmúlt években.