ingatlan eladás után fizetendő adó


zzsuga # 2007.11.08. 10:15

Nem kölcsönről lenne szó, hanem másról, mert pénz az nem vándorolna.

zzsuga # 2007.11.08. 10:27

Azért kaphatnék rá választ. Fontos lenne.

Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2007.11.08. 10:31

Pláne. Adásvételnek álcázni egy ügyletet, ami nem az, szintén nem túl jó ötlet. Ráadásul osztatlan közös tulajdont hozna létre, ami szintén kerülendő.

Egyébként nem vagyok biztos benne, hogy lehet-e 1/1 tulajdoni hányadból eladni egyáltalán.

zzsuga # 2007.11.08. 10:57

Hol lehet ennek utána nézni???

Tételzzük fel, hogy mégis lehet. Megírná esetleg akkor, hogy alakulnak az adók és illetékek?

Óbuda # 2007.12.02. 05:31

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Örököltem egy lakás felét, melyet eladtunk.A rám eső rész 1,8 millió Ft.
Mennyi jövedelemadót kell fizetnem?

monalisa1 # 2007.12.02. 10:34

Kedves "Óbuda"!

Ma már egy másik topicban felhívták a figyelmedet, hogy az Obuda nick név FOGLALT - egy mindenkinek készséggel segítő fórumozó jogászé -, tehát a továbbaikban légy szíves saját magadnak másik nick nevet választani.

Egyébként a kérdésedre: 25%, melyet a jövő évi adóíven kell feltüntetni, befizetni.

monalisa1 # 2007.12.02. 10:36

Helyesbittek: ha az öröklési illetéket már megfizetted, azt követően vélem a pénzzel már szabadon rendelkezel.

monalisa1 # 2007.12.02. 10:53

Kedves zZsiga!

A http://www.ingatlanjog.hu/ honalpon találsz számításokra példát.

Hajnalanya # 2007.12.02. 20:47

Jó estét!

A lakáseladás utáni szja-fizetéssel kapcsolatos a kérdésem.

2003 december 22-én vásároltunk egy lakást, amit most szeretnénk (és nagy valószínűséggel fogunk) eladni. (2007 december). Tehát 4 év után.
A keletkező jövedelmet teljes mértékben lakásvásárlásra fogjuk fordítani, de az még nem biztos, hogy idén decemberben megtörténik, de 1-2 hónapon belül ez is meglesz.
Ez esetben melyik év szabályai lesznek a követendőek szja szempontjából? Ha még 2007-ben adjuk el a lakást (adásvételi aláírása és földhivatali érkeztetés még 2007-es), akkor a 2007 évi szja-törvény lesz rá az érvényes,azaz, ha a keletkező jövedelmet lakásvásárlásra fordítjuk bizonyos időn belül, akkor nem kell utána adózni? Vagy arra az időpontra érvényes szabályok lesznek a mérvadóak, amikor a másik lakás vétele is megtörténik majd?

Köszönöm a segítséget.

Óbuda # 2007.12.03. 07:07

monalisa 1!
Köszönöm a válaszod.
Sajnos, miután regisztráltam, akkor láttam, hogy van egy másik Óbuda.Természetesen választok más nevet.Óbudától pedig elnézést kérek.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.03. 07:17

Hajnalanya! A földhivatalhoz való benyújtás időpontjában hatályos adótörvényt fogják alkalmazni. De ha a jövedelmet teljes egészében lakóingatlan szerzésére fordítjátok, akkor ez nem jelent semmiféle különbséget. (Sőt, mivel 5 éven belül van, akkor sincs eltérés, ha nem fordítjátok lakáscélra.)

Bellydancer # 2007.12.06. 11:47

Szép napot mindenkinek!

Engem is a lakáseladásból keletkező jövedelem után fizetendő (vagy nem fizetendő) adó érdekelne.
2005-ben vettünk egy lakást, amit most fogunk eladni, vszínű még most decemberben. A bevételből másik lakást fogunk venni jövőre. A kérdésem az lenne, hogy ez esetben kell e adót fizetni utána.

Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.06. 19:09

Ha még az idén benyújtjátok a szerződést a földhivatalba, akkor nem, ha csak jövőre, akkor igen.

Timi73 # 2007.12.09. 14:30

Tisztelt Ügyvéd Úr!

kérdeésem lenne: édesanyám 1998-ban vásárrolt ingatlanát, most eladta 12 mft-ért. Hogyan vonatkozik rá az adózás

  • ha vásárol ingatlant
  • ha telket vásárol, és arra épít /kell-e számlával igazolni az építkezés ktg-ét
  • ha új építésű ingatlant vásárol építési vállalkozótól.

Mivel most decemberben fizették ki neki a vételárat, így csak 2008-ban esedékes a vásárlás, vagy építés.
Most talált egy megosztható telket, melyre lehet ikerházat építeni. Érdemes egyedül megvenni, vagy keressen másik vevőt maga melllé.
Adózás szempontjából érdekelne, hogy mennyi adót, hogy kell neki fizetnie.

köszönettel
Timi

Vicus70 # 2007.12.09. 15:09

Sziasztok!

Szeretném megkérdezni ha én most ebben az évben decembereben eladok egy lakást amiben van 2/6-od részem akkor én rám a most érvényben lévő jogszabály vonatkozik és egy éven belül vehetek még helyette ingatlant vagy januárba életbe lépő jogszabály fog rám vonatkozni?

Sürgős választ kérek!!

Jack13 # 2007.12.10. 16:41

Még az idei szabály vonatkozik rád, viszont jobb lenne, ha május 20-ig vennél lakást (eddig kell beadni az SZJA bevallást) mert akkor nem kellene megfizetned az adót. Később is vehetsz, de akkor májusban be kell fizetned az eladás után az SZJA-t és később visszakérheted, kérdés mikor kapod vissza.

szota # 2007.12.10. 17:03

én 1991ben, édesapám halálával örököltem egy építési telket. A földhivatal viszont csak 1994ben jegyezte be a tulajdoni lapra a nevemet (1994es dátummal). Szeretnénk jövőre a telket eladni (miután jövőre már a közművek is rajta lesznek és így már piacképes), de nem tudom, hogy most az adózás szempontjából melyik dátum a releváns? Ha jól tudom, akkor az örökös tulajdonjoga az elhalt halála napján keletkezik és nem a bejegyzés napján, így ha 1991 óta vagyok tulajdonos akkor 15 éve a tulajdonomban van a telek és így (ha jól tudom) nem kell adót fizetnem, de ha 1994 akkor még igen.
Melyik verzió az igaz vagy mit tehetek, hogy ne kelljen adózni?


szota
_________
amit itt leírtam saját véleményem jogilag nem biztos, hogy helytálló: nem vagyok jogász.

Beus # 2007.12.11. 15:14

Sziasztok!
A segítségeteket szeretném kérni! Mivel nem nagyon értek a joghoz, és ezért is írok ide, mert az egyik ismerősöm állítása szerint nem kell adót fizetnie a tavasszal eladott háza után. A házat 4,5 millióra becsülték, és annyiért is adták el, az összegen nem vásároltak újabb lakást és véleménye szerint neki nem kell majd az összeg után adóznia jövőre. Légyszives segítsetek, hogy kell e fizetnie mert véleményem szerint igen és hogy kb mennyit?!
A választ előre is köszönöm!
(mandarin0402@freemal.hu-ra írjatok)

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.11. 15:35

Az attól függ, mikor szerezte, hogyan, és mennyiért.

kvec # 2007.12.15. 21:54

Szép estét!
Lenne egy érdekes kérdésem. Feleségemmel 2003-ban kaptunk lakhatási engedélyt a magunk által épített házunkra, melynek 50-50%-ban voltunk tulajdonosai, s számlával igazoltan kb 6millíó forintból építettünk fel.Az OTP szerint ekkor 13 milliót ért, de rengeteg sajáterős munkánk, és meglévő anyagunk volt, amiről nincs számla. 2006-ban elváltunk, 2007 augusztusában a volt feleségem részét magamhoz váltottam oly módon, hogy az addig az ingatlanon lévő kb 5millió forint kölcsön mellé felvettem még 10milliót, amiből az előző kölcsönt és a volt feleségemet is kifizettem. Így most van egy kb. 20 millió forintot érő házam, amin 10millió forint kölcsön van. Ezt most szeretném eladni, de erre már csak 2008-ban kerülhet sor. Kérdés: ha a kölcsönt visszafizetem eladás után, milyen elv szerint kell bevallanom adót.Sajnos ahányszor az apeh-nál voltam, mindíg más ügyintéző volt, s mind mást mondott.Ha valaki lenne olyan kedves egy lehetőleg tiszta képet varázsolni, nagyon hálás volnék.

caravell # 2007.12.19. 07:11

Üdvözlet!

Tisztelt Ügyvéd Úr / és bárki, aki felvilágosítást tud nyújtani!
2 1/2 éve vett lakásom eladnám és kertes házat vennék. A vevő megvan,de nem tudja a teljes összeget kifizetni egyben még decemberben, ráadásul a lakásomon banki hitel is van,aminek a lenullázása és a törlési engedély időt vesz igénybe.
Kérdésem: ha a foglalós szerződést nyújtjuk be a földhivatalhoz decemberi érkeztetéssel,akkor még az ideji adótörvények vonatkoznak-e rám, így, hogy a teljes összeg nem lesz kifizetve?
Másik kérdés: mennyire kell sietnem a másik ingatlan megvételével? Ha jól értettem, az adóbevallásom benyújtásáig ezt megtehetem és még előzetesben sem kell fizetnem adót rá...

Köszönöm mindenki segítségét!
Cara

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.19. 07:24
  • Nem számít, hogy a vevő mikor teljesít - a szerződésnek a földhivatalba történő beérkezése a tulajdonszerzés napja adójogi szempontból.
  • Nem az adóbevallás benyújtásáig, hanem a bevallási határidő utolsó napjáig.
szgabi # 2008.01.01. 14:59

Tisztelt ügyvédek!
2003-ban vásároltam egyedül 4.2m-ért egy lakást amit 2007-ben eladtam 5m-ért és ugyanabban az időpontban vásároltam az élettársammal szintén 5m-ért egy házat.Mindkettő vásárlása hitelre történt.Ezután milyen mértékü adót kell fizetnünk.A másik kérdésem pedig,hogy 2006-ban elhunyt édesapám akinek a tulajdonát {a szülői lakás 50%a} ketten a testvéremmel örököltük ami után kifizettük az illetéket.A lakás 2007-ben eladásra került és az ez utáni adó mértékét szeretném tudni.A lakás 1996-ban lett a szülők tulajdona.Anyám része 50%, 25-25% pedig a mienk.Válaszukat előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.01. 15:11
  • Nem írtad, milyen arányban szereztetek tuajdont az élettársaddal.
  • Az örökléskori érték és az eladási ár különbözetének 25%-a az adó.
szgabi # 2008.01.01. 18:53

50-50% tulajdonrész az élettársammal.Köszönettel a gyors választ.