ingatlan eladás után fizetendő adó


Helpet # 2019.01.24. 19:48

2018 januárjában elhunyt férjem után megörököltem az addig 50 %-os tulajdonban én tulajdonomat képező ház másik 50 %-át, így 1/1 tulajdonos lettem. A hagyaték értékeként 5 mftban határozták meg az 50 %-ot. 2018 szeptemberben eladtam az ingatlant 18.5 mftért, majd vettem egy másikat pár hét múkva 22.5 mftért. Kérdésem, hogy az öröklött ingatlanrész után kell- e adótnom, ha annak az értékét 5 mftban határozták meg a hagyaték során de én az adásvételkor már 18.5 mft feléért adtam tovább. Befolyásolja-e az adózáskm, hogy utána jóvdl drábábban vásároltam ingatlant?

linz3r # 2019.01.24. 17:12

Az eredeti felállás ez volt:

Ingatlan tulaj: nagymama, nagyapa

Nagyapa meghalt, a két gyermek örökölte a nagyapa tulajdoni hányadát fele-fele

Feleségem apukája meghalt, ő és a bátya örökölték így 1/8-ad 168-ad arányban.

Nagymama feleségemnek végrendeleti öröklés útján "odaadta" a 4/8-ad tulajdonát.

Ez után feleségemnek volt 1+4/8=5/8, bátyának 1/8-ad, és a nagybácsinak 2/8.

Ez után ajándékozott feleségem nekem 2/8-ot az ő 5/8-ból, és ezek után vásároltam én ki feleségem bátyának 1/8-át.

Így a jelenlegi felállás:

feleségem: 3/8
férje (én): 3/8
nagybácsi: 2/8

drbjozsef # 2019.01.24. 16:49

linz3r,

Akárhogy számolom, ez eddig 6/8 rész. Kié a többi?

(már ha jól értem, hogy a feleséged a két örökléssel szerzett 5/8 részéből ajándékozott neked 2/8-at. És emellé vettetek még 1/8-at)

linz3r # 2019.01.24. 16:39

Kedves Fórumozók!

Hamarosan értékesítünk egy házat, melyért 5.100.000 Ft-ot fizet új tulajdonosa mely története a következő:

Feleségem 2015-ben örökölt édesapja után 1/8-ad, majd 2016-ban 4/8-as tulajdoni hányadot nagymamájától, végrendeleti öröklés útján az ingatlanban. (A 2016-os öröklés során az ingatlant 3.000.000 Ft-ra becsülték fel.)
Ő 2017-ben elajándékozott nekem (mint férjnek) 2/8 tulajdoni hányadot.
2018-ban én vásároltam ki az egyik örököst, akinek 1/8-ad tulajdoni hányada volt. Ezt a tulajdoni hányadot 305.000 Ft-ért vásároltam meg (adásvételi szerződéssel), illetve 20.000 Ft volt az ügyvédi költség.
A NAV felé már csekken meg kellett fizetnem 12.000 Ft-ot.

Ezen ingatlan eladása után szeretnénk egy másik lakást vásárolni, aminek az ára 9.500.000 Ft lesz.

Az lenne a kérdésem, hogy ebben az esetben nekünk milyen SZJA kötelezettségünk van?

Köszönöm a segítséget!

paulson # 2019.01.10. 09:12

Rendben. Köszönöm a segítséget!

drbjozsef # 2019.01.10. 09:09

Nem.

Ha öt évnél régebben szerezte édesanyád az ingatlant, akkor adó nem lesz.

Amit vesz lakást magának, abba kéri a B400 nyomtatványra vezetni, hogy eladott három éven belül lakást, drágábbat, mint ezt, ezért nem kell illetéket fizetnie utána (cserét pótló vétel).

Amit vesz neked lakást, a nevedre, az után 4% illetéket fizetsz. (Mert az eladott lakás ide már nem számítható be, egyrészt mert nem a tied volt, de ha ezt is édesanyád nevére vennétek, akkor sem, mert már az előző lakásba beszámíttatta, és egy eladást csak egy vétellel lehet szembeállítani a kedvezménynél)

paulson # 2019.01.10. 09:04

Bocsánat értetlenkedésem, akkor summázom. Adó fizetés nem lesz, édesanyám vesz magának egy drágábbat, utána a 4 % illeték. Mind e közben a többi pénzen én is veszek egyet saját névre, ezután is illeték.

drbjozsef # 2019.01.10. 08:57

Sajnos nem.

Az illetéktörvény picit lemaradt az ingatlanárrobbanástól.

Első lakás és 35 év alatti szerző akkor kap kedvezményt, ha a lakás forgalmi értéke 15 millió alatti.

paulson # 2019.01.10. 08:39

Köszönöm a gyors választ! Még egy utolsó kérdés, nekem lenne-e bármi nemű illeték kedvezményem, első lakás, 35 év alatti lennék és az összeg kb 30M Ft.

drbjozsef # 2019.01.10. 05:52

(Egyenes ági rokonként meg a pénzt is, ingatlant is ajándékozhatja neked, úgyhogy mindegy, egy ügyvédi díjat és földhivatali eljárásit, vagyis néhány tízezer forintot megspóroltok, ha egyből a Te nevedre kerül a tied)

drbjozsef # 2019.01.10. 05:48

paulson,

Teljesen mindegy. Az ingatlan utáni vagyonszerzési illetéket ugyanúgy kell fizetni.

Cserét pótló vétel illetékkedvezményénél egy vásárlással egy eladás állítható szembe, és fordítva, több vétel esetén a vevőnek kedvezőbbet (vagyis a drágább vett lakást).

Vagyis az eladott lakást édesanyád beszámíthatja a drágább lakáshoz, ezért nem fizet illetéket (drágábbat adott el), a másik lakás vétele után Te is, ő is ugyanannyi illetéket fizettek, itt már nincs kedvezmény egyikőtöknek sem.

(Ha anyukádnak menne az olcsóbb lakás, akkor lenne esetleg értelme csereberélni, hogy ne a drágább után kelljen illetéket fizetni, hanem az olcsóbbik után)

paulson # 2019.01.09. 19:58

Kedves Fórumozók!

Idei év elején el fogunk adni egy ingatlant, ami 97-ben épült, tulajdonosa édesanyám volt 1/1-ben, összeg pedig 60M Ft. Ebből az összegből vennénk kettő ingatlant egyet neki mely a befolyt összeg 60%-t lefedné, maradék összegből pedig nekem, vér szerinti gyerekének egyet. Kérdésünk, hogy illeték szempontjából milyen procedúra lenne a legoptimálisabb? Az adott, hogy ez az ingatlan már nem adóköteles, de érdemes neki venni mind kettőt és későbbiekben nekem ajándékozza vagy már akkor vehetem akár papíron én is? Másrészt ha igen vehetem, akkor az ajándékozott összeget fel kell-e tüntetni bármilyen bevallásnál?

Válaszokat előre is köszönöm!

drbjozsef # 2018.12.03. 10:52

Az eredeti kérdésed úgy kezdődött, hogy "idén". Az idén, az nem két éve volt.

Ha most került a tulajdonodba, akkor most vetted, jogilag. De majd meglátod a fizetési meghagyást, és legfeljebb fellebbezel.

Sakal83 # 2018.12.03. 10:01

Tisztelt drbjozsef.

Köszönöm a választ. Ez elkeserítő. A házat 2 évvel ezelőtt vettem 90%os készültségi fokban, és elhúzódott a befejezés...

Sajnos közben min 50%-ot ment az ingatlanár időközben. A 4x írtunk új adásvételt/hosszabítást, így most került a tulajdonomba...

drbjozsef # 2018.12.01. 07:46

Babóka,

Nem kell, de célszerű, főleg ha jelentősebb összegről van szó.
Ki tudja mit hoz a jövő (pl. ha valamelyik megajándékozott esetleg elválna egyszer, az ajándékba kapott készpénz a különvagyona, de papír híján ezt elég nehéz lenne bizonyítani)

drbjozsef # 2018.12.01. 05:05

Bsbóka?

Öröklési? Szétosztani a pénzét csak élő ember tudja...

Egyenes ági rokonnak készpénz ajandékozása illetékmentes, és már bejelentési kötelezettség sincs a NAV felé.

Nem kell csinálnotok semmit.

drbjozsef # 2018.11.30. 14:52

Elondrius,

Az ügyvéd téved. Ha nincs bevallandó jövedelem ingatlan értékesítés után, akkor magát az ügyltet sem kell bevallani. Elteszed az adásvételit legalább 5 évre, és ennyi.

A jövedelem számítása az SZJA törvény rendelkezései szerint van, a bevételből levonható az átruházás érdekébeni kiadás, kifejezetten ilyen az ingatlanközvetítő is, és az illeték is levonandó, nem plusz. Szóval ingatlanközvetítő nélkül sincs jövedelmed, már az illeték levonás miatt.

Elondrius # 2018.11.30. 14:16

Jövedelmem a gyakorlatban nincs. Az adó és most az ingatlanközvetítő ezt "megoldotta". Ugyanakkor ha csak a két szerződést vesszük alapul, akkor van 100 000 forint jövedelmem. Sajnos nem vagyok tisztában vele, hogy a NAV szemében melyik verzió számít.
Valamint az adásvételt lebonyolító ügyvéd úr szerint akkor is be kell vallani ezt az ügyet, ha abból jövedelmem nem származott. Arra a kérdésre viszont már nem tudott választ adni, hogy ezt mégis hogyan tehetném meg külföldi állampolgárként. Ezért is fordultam Önökhöz.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.30. 05:46

Ha nincs jövedelem, nincs jövedelemadó.

Elondrius # 2018.11.29. 22:23

Üdv mindenkinek!

2017. júliusában vásároltam egy nyaralót 6,4 millió forintért + 128 ezer forint illeték a NAV-nak. Ezt az ingatlant 2018. októberében eladtam 6,5 millió forintért, amiből 300 ezret lecsípett az ingatlanközvetítő. Első kérdésem az lenne, hogy ezeket az összegeket figyelembe véve terhel-e SZJA fizetési kötelezettség?
Másik kérdésem, ami kicsit trükkösebb, hogy külföldi állampolgárként hol, mikor, hogyan kéne nekem ezt az adásvételt bevallanom?

A válaszokat nagyon szépen köszönöm!

drbjozsef # 2018.11.27. 12:04

Ha az eredeti állapot visszaállt, és a szerződés felbontása jogcímmel kerül visszajegyzésre a tulajdoni lapon az ajándékozó, akkor a szerzési dátum 2005.
A felbontott szerződés utáni eredeti állapot visszállását úgy kell érteni, mintha a szerződés soha nem is létezett volna.

Ily módon adófizetés sincs (elmúlt az 5 év).

szallac # 2018.11.27. 10:27

Sziasztok!

2005-ben az anya ajándékoz egy lakást a gyerekének, majd 2017-ben az ajándékozási szerződést felbontják, az eredeti állapot visszaáll. Az anya ezt a lakást értékesíteni szeretné 2018-ban.
Kérdéseim:

  • Az anya szempontjából a lakásszerzés éve ugye 2017?
  • Mit tudna levonni az értékesítésből, ha a lakásnak egyik szerződésben sincs értéke feltüntetve? Az értékesítésből származó bevétele teljes egészében adóalapot képez?

Előre is köszönöm!

drbjozsef # 2018.11.26. 14:38

"25% után fizetsz adót" = az eladási ár 25%-ának a 15%-a az adó.

Csuklósbusz # 2018.11.26. 13:55

Ajándékozni nem éri meg ezekszerint, mert 9% az illeték meg még utánna az eladás után 25%.

Akkor egyszerűbb "eladni". Mert akkor 4% az illeték, utánna meg 15% 100%-a nyereség után..

drbjozsef # 2018.11.26. 12:59

Ha 5 éven belül eladod, akkor az eladási ár 25%-a után fizetsz adót, de persze a 90-60-30 sávos csökkenés erre is vonatkozik még, de mást nem vonhatsz le.

Ha családi összefogás van, és él még valamelyik szülőtök, akkor ajándékozza neki a testvéred, és ha ő úgy gondolja, hogy méltó vagy rá :), akkor majd ő neked ajándékozza. Egyenesági rokonok között minden ügylet illetékmentes.
Persze, ha eladod, adóznod kell. Ki kell számolni, hogyan éri meg.