ingatlan eladás után fizetendő adó


Kovács_Béla_Sándor # 2007.05.16. 14:30

Be kell vallani.

Eaglet # 2007.05.16. 19:00

Ha valakinek ingatlan eladásból származik bevétele és abból gazdasági épületet vesz, ami az állandó lakhelye az önkormányzat engedélyével - mivel nincs pénze lakást venni- akkor mennyire tudom védeni az esetleges apeh kifogást a későbbiekben ha lakásszerzési kedvezményként jelentem?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.05.16. 19:12

Védeni? Eljárást indíthatnának csalásért. De nem is tudod bejelenteni, hiszen nem tudod igazolni a lakáscélú felhasználást.

Eaglet # 2007.05.16. 19:25

És semmit nem lehet tenni, ha egyszerüen kénytelen egy kutyaólban lakni lakás gyanánt ? Akkor jelölöm a fizetendő adót és bead egy kérvényt hogy ezt nem tudja kifizetni így jó ?

Anda666 # 2007.05.19. 09:39

Szeretném megkérdezni, hogy amennyiben 2006-ban eladtam egy telket(8millió Ft), az édesanyám eladta a lakását (8 millió Ft), és vásároltam ebből a két összegből és hitelből egy új építésű lakást (24 millió), akkor kell adóznia édesanyámnak a lakás után? Ugye nem?

ObudaFan # 2007.05.19. 11:00

Ha tesz egy nyilatkozatot, hogy abban a 24 millióban benne volt az ő pénze is, akkor nem.

Anda666 # 2007.05.19. 18:42

ez milyen nyilatkozat, és hol kell megtenni? Köszi

zsu40 # 2007.07.12. 07:59

Sziasztok!
Azt szeretném megkérdezni, hogy ha az eladott és a vásárolt lakás különbözetét kizárólag a 3 gyerekes félszocpol teszi ki, akkor kell-e illetéket fizetni. Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2007.07.12. 08:23

Persze.

zsu40 # 2007.07.12. 10:47

Bocs, akkor ez mi? Mert,hogy a szocpolt, így hívják hivatalosan, idézem: "Az illeték alapja:
Az illeték alapja a lakástulajdon forgalmi értéke. Amennyiben a tulajdonszerző a vásárláskor lakásépítési kedvezményben részesül, ennek összegét - hacsak nem vesz igénybe egyéb kedvezményt a lakástulajdon megszerzésére -le kell vonni a forgalmi értékből. Ilyenkor a lakástulajdon lakásépítési kedvezménnyel csökkentett forgalmi értéke után kell illetéket fizetni."

Kovács_Béla_Sándor # 2007.07.12. 11:07

Akkor mégis. Elnézést kérek.
(De ha tudod, miért kérdezed? Teszt?)

yoppiyoppi # 2007.07.12. 11:23

...hogy kiderüljön nagy nyilvánosság előtt, hogy te nem tudod jól, csak beleszólsz...:))) (nyílván megerősítést vár....) Én kérek elnézést! :) Amúgy, én sem tudtam...:))

Kovács_Béla_Sándor # 2007.07.12. 13:42

Mondjuk, hogy de lege feranda válaszoltam. :)

zsu40 # 2007.07.12. 16:29

Jaj, bocsánat, dehogy, csak,mert kaptam levelet az APEH-tól, hogy fizessek 35 000 Ft-ot és mielőtt elkezdem verni az asztalt. Még a fellebezésért is fizetni kell. Köszönöm, elnézést, tényleg élő a probléma :)

zsu40 # 2007.07.13. 07:27

Kedves KBS! Elnézést! Most, ahogy visszaolvasom, tényleg modortalannak tűnhet a rövid válaszom, de csak egyetlen mentségem van, nem sok az időm ( 3 gyerekem van :) ). Viszont most újabb kérésem lenne. Hol találhatnám meg ezt a törvényt vagy jogszabályt pontosan? Amit ide másoltam, az csak egy lakásvásárlással foglalkozó oldal tájékoztatója. Meg azt is jó lenne tudni, hogy van-e rá mód, hogy ne fizessek fellebezési illetéket. Egyszerűen nem tudok! Előre is köszönöm!

alfonsbautz # 2007.07.13. 10:22

zsu40!

Amit idéztél az az

1990. évi XCIII. törvény az illetékekről és annak is a 21.§ volt.
A teljes szöveget megtalálod a
www.magyarorszag.hu oldalon, ha beírod ezt a számot a jogszabálykeresőbe.

Amúgy pedig nem fellebbezés lenne, mert nem vitatod az illeték mértékét, hanem neked egyszerűen azt nem kell megfizetned az általad hivatkozott jogszabályhely miatt, de ezt az APEH nem tudta, mert nem tájékoztattad.

Írj egy levelet, amelyikben ezt igazolod, és kérd, hogy a határozatot vonják vissza, és ők visszavonják, de ezt tedd meg még ma, mert amíg nem jogerős, addig könnyebb intézkedni.

üdv
__________________________
Qui non proficit, deficit...

zsu40 # 2007.07.14. 07:40

Nagyon köszönöm! Hétfőn meg is teszem. Üdvözlettel!

zsu40 # 2007.07.17. 09:08

Kedves KBS! Mégis csak bajban vagyok. A szerződésen lakásvásárlási támogatás van, csak az egyik, a banktól kapott, papíron van lakásépítési támogatás. Viszont erről meg nem találtam semmit. Lehet, hogy mégis igazad van, mert én lakást vettem, nem építettem, csak a bank írta el?
A legjobb, ha bemegyek az APEH-ba, ugye? Köszönöm!!!

zsu40 # 2007.07.17. 09:15

ja, és persze, illeték, nem adó.

anyamaci # 2007.07.25. 16:50

Egy kis segítséget kérnék!
Megörököltem egy ingatlant, melyet eladtam és a vételárat lakáscélra fogom felhasználni, nevezetesen lakóépület bővítésére. Vásároltam építőanyagot, melyet a kereskedő annak rendje-módja szerint leszállított, Én kifizettem, Õ kiállította a számlát.
Igen ám de megtudtam, hogy nincs a működési engedélyén építőanyag kereskedelem, vagyis jogosulatlanul folytatja a kiskereskedelmi tevékenységét! Nem tudom jól gondolom-e, de szerintem így számlázni sem számlázhat építőanyagról. (Másra van működési engedélye). Mi lesz ha engem ellenőríz az Apeh és nem fogadják el Tőlem a számláját? Érhet-e Engem hátrány a kereskedő jogosulatlan tevékenysége miatt. Amikor a telepen voltunk nem figyeltem hogy mi van a működési engedélyén álmomban nem gondoltam volna ilyesmire!
Köszönettel Anyamaci

Dr. M. Tóth Zoltán (törölt felhasználó) # 2007.07.26. 06:06

Ha mint magánszemély végzed az építést akkor szinte kizárt hogy a számla kibocsátót is megvizsgálnák. A számla léte a lényeg.

maria01 # 2007.07.30. 13:32

Kedves Jogszakértők !
Én is ezúton fordulnék Önökhöz/hozzátok jogi problémámmal mert egy kicsit összezavarodtam a jogszabályok dzsungelében.
2000.-ben vásároltam egy telket melyre a közművesítés után családi házat építettem. A családi házra 2006-ban végleges használatbavételi engedélyt kaptam. Most külföldi munka miatt el kell adnom a házat és ennek kapcsán felmerült néhány kérdés. Telefonon már próbáltam az adóhatóság-tól az adózásra vonatkozó információkat kérni de eltérő válaszokat kaptam. Első érdeklődésemre azt mondták, amennyiben a bekerülési értéket nem lehet meghatározni úgy az eladási ár 75 %-át tekinthetjük a bekerülési értéknek. Másodszori érdeklődésemre azt mondták, hogy a bekerülési értéket számlával kell igazolnom és igenis keressem elő a számlákat. Mondanom sem kell, hogy a számlák csak részben vannak meg, mert a ház kivitelezése családi-rokoni összefogással készült számla nélkül.
A kérdéseim a következők lennének:

  1. Kötelezhet-e az adóhatóság ebben az esetben a számlák bemutatására amikor a ház építésekor még nem volt bejelentési ill. számlamegőrzési kötelezettség ?
  2. Figyelmen kívül hagyhatja-e az adóhatóság a 75 %-al számított bekerülési értéket ha nincsenek meg a számláim ?
  3. Felbecsültetheti-e az adóhatóság a házat hogy megállapítsa a bekerülési értékét ?

Előre is köszönöm a szakértők válaszait.

monalisa1 # 2007.07.31. 19:19

Igenis keressed elő a számlákat!... Egy 4-5 éve épült háznál - melyre a végleges használatbavételi engedélyt csak egy éve adták ki - a számláknak meg kell lenniük.

Általánosságban 5 évre visszamenőleg minden számlát/cetlit meg kell őrizni, önös érdekből is.

A Te költségedre majd felbecsültetik azt a házat...

Írta már itt a Fórumban jogász: "Lehet az adóhivatallal vitatkozni, de minek..."

Én csak egy laikus hozzászóló vagyok.

monalisa1 # 2007.07.31. 19:41

Muszáj eladni azt a házat? Csak egy csomó = 25% szja kötelezetséged fog keletkezni a "rögvest" értékesítése miatt. (Esetleg valaki megbízható rokonnak, ismerősnek bérbadni, vagy ha nem kérsz pénzt de legalább gondozzák/vigyázzák a házat a visszejöveteledik.) Aztán majd utána meglátod...

makk # 2007.08.02. 13:55

Én is a segítségüket szeretnék kérni.
Közös megegyezéssel történő válásunk van folyamatban. Az 1994 vásárolt 3.5 millió Ft értékű (mai értéke 14 millió Ft + 1.8 millióFt garázs) közös ingatlanunkat (társasházi lakást, garázst) most, mint benne maradó fél jogán a másik fél 3.8 millió Ft értékű lakástulajdoni részét megváltanám és eladnánk a garázst is, ami 900-900 E Ft arányban megoszlik. A 900 E Ft részt kp-ben fizetem megváltásként és a fennmaradó részre, pedig lakásvásárlási hitelt veszek fel kb. 3 millió Ft értékben. Kérdésem, hogy nekem, mint a lakásban maradónak és az exnek, mint a megváltási értéket kapónak kb. mennyi illetéket és mennyi adót kellene fizetni?
Előre is köszönöm válaszukat.