ingatlan eladás után fizetendő adó


Kovács_Béla_Sándor # 2015.08.18. 09:41

Bea, Bea... Telek...

Nagy Irisz # 2015.08.21. 15:08

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Gyermekeim az édesapjuk után örököltek egy lakást és 17 db apró földet-osztatlan közös tulajdon.
Kérdéseink az alábbiak lennének:
Amennyiben a lakást a nevükre kerülése évében eladják kell-e adózniuk. (egyikük ebből szeretne lakást vásárolni, a másikuk a tavalyi évben vásárolt hitelre).

A földek egy kis faluban találhatóak, de a természetben senki nem tudja hogy hol.Van-e lehetőségük akár arra, hogy az államnak felajánlják megvételre, vagy az államnak ajándékozzák? Hogyan lehet ezektől a földektől "megszabadulni"?
Olvastunk olyat is, hogy az örökségről csak egyben lehet lemondani. De ha csak az átírási költségeket nézem, már tetemes kiadás-és így soha nem szabadul meg senki ezektől a földecskéktől. Van olyan, melynek a 17/10000-ed része van az apjuk nevén.
Köszönettel:
Nagy Irisz

Menőmanó80 # 2015.08.24. 14:00

Tisztelt Ügyvéd úr!

2014-ben örököltem egy lakás felét (édesapám 2013.okt.hunyt el, 2014.márciusában volt az utolsó hagyatéki tárgyalás), a hagyatéki eljárás során 3420000,-Ft-ra értékelték fel. 2015. februárjában sikerült eladni a lakást, a teljes ára 8 millió forint. Mennyi adót kellene fizetnem.
Válaszát előre is köszönöm!

Bea1 # 2015.08.24. 14:09

kbs:
bocsánat, én v.szalainak válaszoltam, de nem jeleztem ezt a válaszomban. látom, alatta tényleg szántóföldes ügy van, elnézést

menőmanó a rád eső rész volt 3420 000? vagy a teljes ingatlan?

8m/2=4m ez a rád eső rész. 4m-3,42=0,58

580 000 ft ennek a 4 %-a 23200 ft. csökkenthetitek az 580 000 ft-ot, ha ez idő alatt beruháztatok valamit az ingatlanba, és van rólla számla.

ObudaFan # 2015.08.24. 15:05

Menőmanó80

Akkor vélhetően a vételárból a te részed 4M Ft volt. Ebből levonod a hagyatéki eljárásban megállapított értéket, és ennek a különbözetnek a 16%-ának a 90%-át fogod fizetni.

ObudaFan # 2015.08.24. 15:05

580 000 ft ennek a 4 %-a 23200 ft.

Az szja nem 4%.

ObudaFan # 2015.08.24. 15:07

Nagy Irisz

Ha többért adják el, mint amennyi a hagyatékban megállapított érték, akkor kell.

A termőföldet külön is vissza lehet utasítani, illetve az állam részére a hagyatéki eljárásban fel lehet ajánlani.

Bori Bori # 2015.08.24. 18:09

Miért 90%?

Atti82 # 2015.08.24. 19:12

Tisztelt Hölgyek / Urak!
Érdeklődnék, hogy alábbi esetben szükséges-e ingatlan adót (16%) fizetnem:

  • 2013-ban vásároltam egy lakást 5M-ért
  • Idén eladom 7M-ért

Veszek egy drágább ingatlant, félkész állapotban, amire építkezem, az ingatlan befejezése idén lesz, értéke több, mint amennyiért eladtam a lakást.
Mivel befektetem ingatlanba az úgymond jövedelmemet, ilyen esetben kell adót fizessek? Illetve be kell vallanom bármit is külön az éves adóbevallásnál?
Köszönöm válaszukat előre is

Rexor # 2015.08.25. 08:03

Igen, kell adót fizetni, az a szabály amire gondolsz 2006 óta nem létezik.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.08.25. 08:36

Sőt, még illetéket is kell fizetni.

Csolnok # 2015.09.16. 06:18

Tisztelt Segítők!

Tanácsot kérek. 2010 ben 12700000 Ft vásároltam egy üdülőbesorolású ingatlant amiben lakom. Most eladnám de csak de maximum 10-11 milliót kapnék érte / az állagán nincs javítás az elmult években/ kérdésem hogy kell e adót fizetnem a jelenleg hatályos szabályok értelmében, mivel jelenlegi értéke nem éri el a vételi árat, tehát buktam rajta nincs hasznom.

Köszönöm a segítséget.

Rexor # 2015.09.16. 06:43

Nem kell.

ireneus # 2015.09.16. 08:29

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Szíves segítségét kérném, hogy a 21 éve tulajdonomban lévő termőföld eladása után hogyan kell adózni, a bérleti díj, vagy az eladási ár után, hova és miként kell bevallani ?
A tulajdonom 1994.máj.10 óta, de tartós, 5 évenként megújított, bérbeadási szerződéssel művelik, ami az illetékes földhivatalnál be van jegyezve. A mostani öt évre szóló szerződés 2016-ban járna le, de úgy néz ki, hogy 2015-ben a földforgalmi törvény, vonatkozó rendelkezései betartásával eladásra kerül. A bérleti díj után a tartós földhasználati szerződés miatt nem kellett adót fizetni az illetékes önkormányzathoz. Melyik jogszabályhely vonatkozik az esetre?
Köszönöm.


L.Eszter

Rexor # 2015.09.16. 08:47

Ha 21 éve van a tulajdonodban nincs szja fizetési kötelezettség.

Krisztina86 # 2015.09.23. 15:31

Tisztelt Ügyvéd Úr!
A segítségét szeretném kérni abban a kérdésben, hogy édesapám, aki 2014 augusztusában hunyt el eladott egy mezőgazdasági termőföldet még ugyanazon év májusában 1 millió Ft-ért. Ezt a földet 2005-bén örökölte az édesapjától. A kérdésem az lenne, hogy nekem kell-e ezután adót fizetnem, ha igen hány százalékot, mert még csak most fogom benyújtani az adóbevallását.
Válaszát előre is köszönöm!

Rexor # 2015.09.28. 08:06

Előfordulhat, hogy adómentes lesz:

Adómentes a termőföld átruházásából származó jövedelem

  1. összegéből az évi 200 000 forintot meg nem haladó rész, ha a magánszemély a termőföldet regisztrációs számmal rendelkező olyan magánszemélynek adja el, aki azt egyéni vállalkozóként, mezőgazdasági őstermelőként legalább 5 évig hasznosítja, vagy a termőföldet regisztrált mezőgazdasági társas vállalkozás olyan alkalmazottjának adja el, aki azt az őt alkalmazó mezőgazdasági társas vállalkozásnak legalább 10 évre bérbeadja;
  2. , ha az átruházás a szövetkezetekről szóló 1992. évi I. törvény hatálybalépéséről és az átmeneti szabályokról szóló 1992. évi II. törvény szerinti részarány-tulajdon megszüntetését eredményezi és a magánszemély a termőföldet regisztrációs számmal rendelkező olyan magánszemélynek adja el, aki azt egyéni vállalkozóként, mezőgazdasági őstermelőként legalább 5 évig hasznosítja, vagy a termőföldet regisztrált mezőgazdasági társas vállalkozás olyan alkalmazottjának adja el, aki azt az őt alkalmazó mezőgazdasági társas vállalkozásnak legalább 10 évre bérbeadja;
  3. , ha a magánszemély a termőföldet regisztrációs számmal rendelkező állattenyésztést folytató olyan magánszemélynek adja el, aki a termőföldet egyéni vállalkozóként, mezőgazdasági őstermelőként legalább 5 évig az állattartó telep takarmánytermelése céljából használja, vagy azt az őt alkalmazó mezőgazdasági társas vállalkozásnak az állattenyésztés takarmánybiztosítása érdekében legalább 10 évre bérbe adja;
  4. az a)-c) pontban nem említett esetben, ha az átruházás

da) magánszemély részére birtokösszevonási céllal, vagy

db) települési önkormányzat részére külön jogszabályban meghatározott szociális földprogram céljából, vagy

dc) a Nemzeti Földalap javára

történik, a db) pont esetében azzal, hogy az átruházásról szóló szerződésnek tartalmaznia kell a szociális földprogramra vonatkozó, a rászorultságra tekintettel meghatározott feltételeket is szabályozó önkormányzati rendelkezés számát.

ostafiok # 2015.09.28. 11:04

sziasztok,
ingatlan eladásnál (építési telek) 2 éven belüli értékesítés esetén az értéknövelő beruházások csökkenthetik az adóterhet. amennyiben lakóházat terveztettünk rá 500ezer forint értékben, az minősíthető értéknövelő beruházásnak, melynek a számláját felhasználhatjuk az adóalap csökkentésére?

Bea1 # 2015.09.28. 11:12

kivetettem művelési ág alól a zártkert termőföldem. kivett udvar, gazdasági épület lett. eladásnál mennyi idő kell az adómentességhez? 15 év, vagy 5 év? esetleg más?

jeneirita # 2015.09.28. 16:56

Üdv. Sziasztok!

Szüleim eladják a házukat, amit 1992-ben építettek.
Ezután kell adót fizetni? Ha igen mennyit? (11M.-ért veszik meg).

Köszönöm
Rita

oro585 # 2015.09.30. 06:45

Tisztelt Szakértők!

Nem lakás célú ingatlan (garázs) vásárlás előtt állok,és a megvásárolandó garázst várhatóan 3-6 éven belül el is kell adnom, hogy lakásbővítést eszközölhessek. Kérdésem lenne, hogy most, 2015-ben megvásárolt garázs után a 3., 4., 5. évben v. később hány % szja fizetési kötelezettségem lenne?(azzal tisztában vagyok, hogy az adóalapot a beruházás költségeivel csökkenteni tudom). Valamint kérdés lenne, hogy a fizetendő adó csak akkor keletkezhet, ha magasabb áron lesz az eladás, mint ahogyan a vétel volt?
Válaszukat előre is köszönöm!
Jó munkát!

Kovács_Béla_Sándor # 2015.09.30. 08:46

16%.

azzal tisztában vagyok, hogy az adóalapot a beruházás költségeivel csökkenteni tudom
Na, ez az, ami inkább nem igaz.

a fizetendő adó csak akkor keletkezhet, ha magasabb áron lesz az eladás
Nyilván. Sőt, az ügyvédi költséget, a földhivatali eljárás díját és a vagyonszerzési illetéket is levonhatod.

hacka # 2015.09.30. 11:53

T.Jogi Fórum!

Érdeklődnék,ha egy 13 éve a tulajdonomban levő panellakást eladok akkor milyen fizetési kötelezettségeim vannak? Illetve az a kérdésem,ha nyugdíjas vagyok akkor adóbevallást csinálnom kell ilyen esetben?

Várom szíves válaszukat.

Üdvözlettel

Hacka

Rexor # 2015.09.30. 14:01

13 év után nincs adófizetési kötelezettség, emiatt nem kell bevallást sem benyújtani (hacsak nincs más adóköteles jövedelemed).

csaszar.edina73@gmail.com # 2015.10.14. 09:06

Tisztelt Jogi Fórum!
Szeretnék tájékoztatást kérni Önöktől abban, hogy a 19 éve tulajdonomban lévő lakásomat eladom akkor ha egy éven belül vásárolok egy másik lakást akkor a kettő értékének a különbözetét kell le illetékelnem.
Azonban ha egy évet túlhaladom és csak utána vásárolok másik ingatlant akkor már vagyonszerzési illetéket kell majd fizetnem a vásárolt lakás teljes összege után?
Köszönettel