ingatlan eladás után fizetendő adó


nandy # 2010.01.25. 17:22

Itt egy kalkulátor:

Lucifer24 # 2010.01.25. 16:29

Tisztelt Szakértők!

2007.11. hóban vásároltam egy lakást 1.200.000 Ft-ért. Szeretném mielőbb eladni, de az szja visszatart. A kérdésem a következő lenne: ha 7 millió ft-ért eladnám (pl. idén ) az milyen összegű ( és hány %-os ) adót vonna maga után? Ha egy másik nagyobb összegű lakást vásárolok rajta akkor is kell ezt az szja-t megfizetni? Az öt év az napra pontosan meg kell legyen ahhoz, hogy adomentes lehessen az eladás vagy csak a naptári évek számitanak? Megkérhetném, hogy részletesen leirja nekem, hogy idén hány %-ot kellene fizetni, ill. jövöre és az azutáni évben?
A lakás tehermentes.
Elöre is nagyon köszönöm a segitségét!
Üdvözlettel

limma # 2010.01.25. 10:57

Köszi Mona!

Sajnos, nem tudtunk várni öt évet :-(

Megjött a válasz is, elsőfokon elutasították.
Szerintük a nagynéném haszonélvezetével terhelt fél házam azonnali fedezetet biztosít. :-(

monalisa1 # 2010.01.25. 10:38

Meg lehet próbálni a már megállapításra került adó mérséklését kérni -ennek külön elbírálási idejére kamatmentességet is kérni-, aztán majd pár hónapon és igen-nem alapon érkezik valamilyen válasz. (Leginkább a részletfizetés engedélyezése.)

Egy ingatlan eladása a 6. adóévben már teljes mentességet engedményez.

"Mona"
laikus hozzászóló

limma # 2010.01.25. 10:08

Sziasztok!

Öt éven belüli ingatlaneladásnál a keletkezett jövedelem adója elengedését szerintetek milyen indokkal lehet kérni?
Szerintetek egy négy tagú család (2 kiskorú)megélhetése 206 ezer Ft-ból (ebből havi 80 ezer a hiteltörlesztés, gáz télen 30-40 ezer, egyéb rezsi stb)fedezetet adhat egy millió forint kiperkálásra?
Egyéb vagyontárgy van: egy fél ház, nagynéni holtig tartó haszonélvezetével terhelten.

laeyer # 2010.01.22. 16:24

Lakott lakás az önkormányzati lakásoknál fontos, illetve az illeték kiszabásánál. Ilyenkor szoktak pl. eltartási szeződést kötni a benne lakóval, úgy megvenni a piaci ár alatt 30%-kal akár..

Neked a 10 milliót kell figyelembe venni. Plusz még a 10 millió-ra vonatkozó adókötelezettségét csokkenteni tudod a beruházásokkal, ügyvédi díjjal, hirdetéssel... De 5 év elteltével nem kell fizetned adót. Sőt már egy év után is kevesebbet, mint a különbözet.

Lillaa # 2010.01.21. 23:20

Egyszer már feltettem ezt a kérdést de senki nem adott rá választ.Csak egy kalkulátor címet tett ki valaki....De ez nem olyasmi amit egy kalkulátor meg tudna "mondani"....

Mégegyszer feltenném, hátha valaki tudja a választ.

Egy olyan kérdéssel fordulnék Önökhöz, hogy abban az esetben ha az örökölt ingatlan értékét (az örökösödési eljárásnál) 10 millio Ft-ra értékelte fel az APEH de lakottan 7 milliora,(mivel én is ott laktam és lakom most is) akkor az eladásnál melyik összeg fölötti összeg képezi az adózandó alapot?

Tehát ha pl 20 millio ft-ért eladom, akkor a 10 millio ft feletti rész 25 %-át kell befizetnem vagy a 7 millio ft feletti részt 25 %-át?

A Hagyatékátadó végzésben így szólt pontosan ez a mondat: " adó és értékbizonyítvány szerint 10 millio Ft beköltözhető értéken, 7 millio Ft lakott értéken ".

Tehát melyiket kell alapul vennem eladásnál? A 10 vagy 7 millio Ft fölötti összeg után kell adót fizetnem?

laeyer # 2010.01.20. 19:54

Julcsa!

Nem kell önadózónak legyéll. febr. 15-ig jelezd az APEH-nak, hogy egyszerúsített bevallást csinálják meg neked. A papírok alapján ők ápr 30-ig megcsinálják, kiküldik neked, majd te vissza máj.20-ig. Fontos, hogy csak munkáltatótól legyen jövedelmed és az eladott ingatlané. Költségek elszámolása nélkül.

Julcsa # 2010.01.19. 20:28

kedves Nandy, nekem nincs válasz? Julcsa

nandy # 2010.01.19. 13:30

Ha keletkezett haszon, akkor annak 10%-a után kell adót fizetni.

veronika90 # 2010.01.19. 10:07

Tisztelt segítség nyújtó.Abban szeretnék segítséget kérni, eladtam egy osztatlan közös tulajdonban lévő földterületet. A föld 1995-ben került nevemre,édesaanyám adta át.Mig nevemen volt bérbeadtam egy Kft-nek. A Kft vezetője vette tőlem meg mint magánszemély. Kell-e szja-át fizetnem a kapott összeg után?
Várom megtisztelő válaszát: Magdi

Julcsa # 2010.01.18. 12:37

Abban szeretnék segitséget kérni, hogy eladtunk egy telket, ami mind a kettőnk nevén volt a férjemmel.
Mivel a férjem önadozó, én meg nem, szeretném ha ő számolhatná el az adózásában, mert akkor nekem nem kéne önadozóvá válnom. Vajon lehetséges e? Vagy a felével mindenképpen nekem kell adóznom? Még soha nem voltam önadozó, mindig a cégem számolt el az adóhatóság felé, mert soha nem volt plusz jövedelmem.
Hálás lennék ha megmondaná valaki, hogy hol találok erre utalást.
üdvözlettel Julis

jenna # 2010.01.18. 09:57

Tisztelt Nandy!

1992-ben vettük meg az önkormányzati lakásunkat, a három lányunk nevére. Mi haszonélvezők vagyunk a férjemmel. De most elszeretnénk adni, és venni vidéken egy családi házat. A vidéki ház viszont olcsóbb 5 millió forinttal. Kell-e az 5 millió után adóznunk?

Köszönettel

jenna # 2010.01.18. 09:56

Tisztelt Nandy!

1992-ben vettük meg az önkormányzati lakásunkat, a három lányunk nevére. Mi haszonélvezők vagyunk a férjemmel. De most elszeretnénk adni, és venni vidéken egy családi házat. A vidéki ház viszont olcsóbb 5 millió forinttal. Kell-e az 5 millió után adóznunk?

Köszönettel

nandy # 2010.01.16. 13:25

Igen, a telek eladása után adózni kell.

Nem, a lakásszerzési kedvezmény már megszűnt három évvel ezelőtt.

adibaba # 2010.01.14. 19:08

Fórumozók és hozzáértők!

A problémám a következő lenne:hogy ha értékesítek egy építési telket, akkor meg kell fizetnem utána a 25%-os adót.!? Ugye stimm. Ugy tudom, hogyha veszek x időn belül egy lakást, vagy házat (akár másik telket is lehet?),és az drágább akkor nem kell megfizetnem
  • ez is helyes?
A nagy kérdés, hogy mennyi időn belül kell másra fordítanom az összeget??? a válaszokat előre is köszönöm.

Adibaba

Ildus54 # 2010.01.13. 18:52

Tisztelt Hozzáértők!
A lányom 5 éve vásárolt egy 1 szobás ingatlant. Most el szeretné adni, de másik lakást nem akar venni az eladott ingatlan árából. Az ingatlan eladási ára: 3.800.000 Ft. Tudni szeretném, hogy illetéket illetve adót kell-e fizetni és mennyit?
A válaszokat előre is köszönöm
Tisztelettel: Ildus

nandy # 2010.01.12. 11:13

nem kell.

Vebra # 2010.01.12. 09:04

Tisztelt Nandy!
A következő problémával fordulok Önhöz:
Vettem egy lakást 2006 novemberében, fizetem bele 6.250.000 Ft-t.
Eladtam 2009. május, kaptam érte 5.000.000 Ft-t.
Kell e adóznom utánn? Úgy gondolom,hogy nem...
Illetve hogy kell e lakást vennem egy éven belül, azaz májusig, mivel nem telt el az 5 év a vétel illetve az eladás között, hogy az adófizetést elkerüljem?

Köszönöm!

octavian # 2010.01.06. 18:36

Tisztelt Válaszadó!
Információt szeretnék kérni.
Épitettem egy családi házat, amire megkaptam a végleges használatbavételi engedélyt 2005.04-ben.Azota apránként beépitettem a padlásteret és most szeretném kikérni a használatbavételi engedélyt a bővitésre. A házat elszeretném adni.A kérdés az lenne hogy, eladás utáni adót (5 év)a végleges használatbavételi engélytől számolandó, mert 2010.04-én jár le a 5 év.
Előre is köszönöm a választ.

octavian # 2010.01.04. 19:17

Erdeklödnék a ingatlan utáni adózás a végleges használatbavételi engedéy től számit? vagy esetleg a 5 évre rá bövitésre beadott használatbavételi engedélytől.

youdeath # 2010.01.01. 16:22

Tisztelt Válaszadó!

Eltartási szerződést kötöttünk a szomszéd nénivel, aki sajnos nemrég meghalt. A kérdésem az lenne, hogyha eladnánk a házat amit örököltünk és már a mi nevünkön van, akkor mekkora ( és milyen )adót kellene fizetnünk? És igaz ha öt év után adjuk el a házat, akkor nem kell adót fizetni? Válaszát előre is köszönöm.

Kittóca # 2009.12.29. 10:28

Tisztelt Válaszadó!

Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy mi a teendő, ha az anyukám örökölt egy földet, és ha eladná a föld jelenlegi bérlőjének (aki őstermelő), kell – e adóznia utána? Ha igen mennyit? Mi a helyzet akkor, ha anyukám rám íratja a földet, eladom, és az árát befektetem egy ingatlan vételébe?

Kérném szépen a lehető legtöbb információt a témában.

Válaszát előre is köszönöm!

hgomba # 2009.12.22. 13:14

nandy
Írtam: 2007 január.
Nem telt még le az 5 év. Az nem érdekes?

Kösz.

nandy # 2009.12.22. 11:45

Az örökhagyó halála mikor volt?