ingatlan eladás után fizetendő adó


fonika # 2012.01.31. 13:22

Társasházi lakásunkat albérletbe adjuk márciustól. Viszont a leendő albérlő jelezte, hogy szeretné megvenni a lakást, amit 3 év alatt szeretne kifizetni (évente 3-3 millió fizetéssel, 9 millió a lakás ára) Kérdésem az, hogy a teljes vételár kifizetéséig jogosan kérhetjük-e az albérleti díjat? Köszönettel

Őszikék57 # 2012.02.01. 09:07

Tisztelt Szakértők!

Segítséget szeretnék kérni. A férjem nevén van egy 1926-ban épült falusi házikó, amit végrendelet alapján örökölt 1977-ben.
Ezt a házikót szeretnénk most,2012-ben eladni.
Kérdéseim:

  1. Kell utána adózni? Amennyiben igen, akkor mennyi a befizetendő adó?
  2. A gyermekem lakást szeretne vásárolni. Visszaforgathatom-e a vételárat az ő lakásukba, úgy hogy a férjemnek nem lesz benne tulajdon része. Ebben az esetben is kell adózni?

Előre is köszönöm mindenkinek a válaszát.

Rexor # 2012.02.01. 09:34
  1. Nem
  2. Nem, ha átutalaod nekik a zsetont.
Őszikék57 # 2012.02.01. 11:09

Rexor!

2. pontban adott válaszod nem egészen világos. Mire vonatkozik a "nem" ?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.02.01. 11:19

Arra, amit kérdeztél.

gcscott # 2012.02.01. 11:47

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Az alábbi ügyben szeretném a segítségét kérni. (Elnézést, ha volt már hasonló eset, csak a fórum feléig olvastam vissza.)
A párom - egyedüli örökösként - apósom tavalyi halála után megörökölt egy 35 nm-es ingatlant, melynek a hagyatéki tárgyalást követően 2011. decemberében lett a tulajdonosa.
Idén szeretnénk ezt a lakást eladni. A kérdésem arra vonatkozik, hogy 1./ amennyiben az eladást követő 1 éven belül ingatlanvásárlásra (természetesen uúgy az új lakás is a ZUram nevén lenne) fordítjuk az összeget, akkor mi/mennyi az adószámítás alapja, illetve 2./ ha nem vásárolunk belőle másik lakást, akkor mi/mennyi az adószámítás alapja? Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel: W. A. (gcscott)

Kovács_Béla_Sándor # 2012.02.01. 13:42

Az adót egyáltalán nem befolyásolja, hogy mire fordítod a vételárat. A szerzéskori érték és az eladási ár különbözetének a 16%-a az adó.

BERNADETTVIKTOR # 2012.02.01. 17:45

Köszönöm a választ !

nicsenko # 2012.02.01. 20:07

Üdvözletem minden Kedves fórumozónak! Ha esetleg valaki tudna segiteni,megköszönném!
Vettünk a feleségemmel egy kis házacskát egy óriási telekkel.Megosztottuk a telket(egyenlő arányban)és eladtuk az üres telekrészt.Kell-e adózni a befolyt összegből?
(igen válasz esetén még egy kérdésem lenne:ha el akarnánk adni a megmaradt telekrészt a házzal,ugyanannyiért amennyiért vettük,abból is adózni kell?!??)

Kovács_Béla_Sándor # 2012.02.01. 21:15

Lehet, lehet.

gcscott # 2012.02.02. 09:57

Kedves Ügyvéd Úr! Köszönöm szépen a gyors választ! Ennek tükrében már csak azt szeretném tudni, hogy a szerzés kori érték alatt mi értendő? (Az adásvételi szerződés szerinti vételár (jelen esetben anno' 1.700.000,-Ft volt) vagy a hagyatéki tárgyaláson közjegyző általi becsült érték (5.600.000,-Ft). Hát, ennyi azt hiszem:-) Köszönettel: W. A.

Panka9 # 2012.02.02. 10:01

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Az alábbi ügyben szeretném a segítségét kérni.2007-ben vásároltunk egy új építésű ingatlant ami után nem kellet illetéket fizetni. Az adásvételi szerződést 2007.03. hóban írtuk alá de az ingatlanba csak 2008.09-hóban tudtunk beköltözni.(Amikor aláírtuk az adás-vételi szerződést akkor még csak egy gödör volt a ház helyett). A kérdésem az lenne, hogy szeretnék az ingatlan eladni de nem tudom, hogy az 5 év mikortól számít? Az adás-vételi szerződés aláírásától vagy pedig az ingatlan átvételétől? Ha 2012.03.hóban eladnám akkor kell e fizetnem illetéket vagy már annak a mentességére vagyok jogosult?

Válaszát nagyon köszönöm!
Panka

Kovács_Béla_Sándor # 2012.02.02. 11:00

Gcsott: miféle hagyatéki tárgyalás? Azt mondtad, vettétek. Egyébként adásvétel esetén a vételár. (Itt üt vissza, ha az "illetékminimalizálás" végett irreálisan alacsony vételárat írnak. (Amit a hatóság amúgy is felülbírál.)

gcscott # 2012.02.03. 06:49

Kedves Ügyvéd Úr! Azt hiszem, valamit félre érthettél. (Vagy én nem voltam teljesen világos.) Szóval: mint írtam volt, apósom halála után a párom örökölte a lakást (2011-ben) - ezért a hagyatéki tárgyalás -, az adásvételi szerződéskori vételár (1.700.000,-Ft) pedig arra értendő, amikor anno' 10 éve megvettük ezt az ingatlant az apósom nevére. Tehát ezek tükrében a kérdésem változatlan: mi számít a szerzés kori értéknek jelen esetben? Előre is köszönöm a választ! Üdvözlettel: gcscott

Ui.: Lehet, hogy ez most 2x fog megjelenni, a tegnapi levelemmel együtt, mert az eddig még nem "talált ide".

Kovács_Béla_Sándor # 2012.02.03. 11:24

A hagyatéki eljárásban becsült érték. (Elsőre az az apróság nem szerepelt a tényállásban, hogy apósodnak vettétek azt a telket. ajándékba.)

gcscott # 2012.02.03. 15:10

Pont ott:-) Köszönöm a választ! Üdv.: gcscott

autószerelő # 2012.02.07. 20:42

Kedves Jogászok!

Hány százalék adót kell fizetni 1960-ban szerzett ingatlan eladása után?

Gabicsek # 2012.02.07. 20:56

autószerelől! Ezt most komolyan kérdezed???

autószerelő # 2012.02.07. 21:57

Igen. Miért?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.02.07. 22:59

Mert a szerzést követő 16 évben már nem kell adózni.

pm75 # 2012.02.08. 13:37

Tisztelt fórumozók!
Szeretnék tanácsot kérni!
Éppen különköltözünk a férjemmel és a családom segítségével szeretnék vásárolni egy ingatlant. Ennek vételárát majd a válás során férjemtől kapott ingatlan értékesítéséből szeretném rendezni a családom felé. Kell ebben az esetben illetéket fizetnem?

Ha papíron nem válunk el a férjemmel, csak külön költözünk, akkor kell illetéket fizetnem?

Az új ingatlan vételára 8-10M közötti, az eladásra szánt ingatlan ára 8M körüli (ez az ingatlan már több mint 5 éve a férjemé).

Válaszotokat előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.02.08. 15:23

Hát ez így bonyolult. Vagy túl egyszerű. Ha ugyanis a férjed nem az ingatlant ajándékozza (ha jól értem, hogy "kapott"), hanem pénzt, akkor bizony a megvásárolt ingatlan után szerzési illetéket kell fizetni. Egyébként ha a szerzést megelőző vagy követő egy éven belül lakásingatlant értékesít valaki, akkor csak a különbözet után fizet illetéket.

De itt az is tisztázásra szorul, nem eleve tiéd-e azaz ingatlan, amit a férjedtől "kapsz".

nicsenko # 2012.02.08. 15:40

Üdvözletem mindenkinek! 02.01-jén feltett kérdésemre ujfent megkérdezem,tudna-e valaki válaszolni...előre is köszönöm..

musso # 2012.02.09. 05:40

Tisztelt Szakértő!
2009-ben kezdtünk építkezni, az ingatlanra még nincs használatbavételi engedély, készültsége kb. 60 %-os. Ha most eladnánk akkor milyen illetéket kellene fizetni?
Előzmények: 3 évvel ezelőtt a férjem nevén lévő lakást eladtuk, abból építettük a házat, ami 1/2-1/2 rész tulajdonunkban van. Hitel nincs.
A férjem a kapott összegből rögtön ingatlanrészt vásárolna, ami nagyobb értékű.
Én nem szándékozom ingatlant vásárolni, viszont az elmúlt évben vettem egy ingatlant a gyermekemnek, melyen haszonélvezeti jogom van.
Mennyi szjat kell fizetni külön-külön? az éven belül vagy esetleg 5 éven belül megszerzett haszonélvezet értékével lehet-e csökkenteni az adóalapot?
A telek ár gondolom levonható szerzéskori értékként?
Előre is köszönöm a válaszát.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.02.09. 11:31

Nicsenko: időpontok, árak.