Tartozás elévülés 5 év után létezik?


Bluenose13 # 2019.07.02. 18:02

Tisztelt Fórumozók!

Napokban érkezett egy 2006- os BKV tartozásról követelés a páromnak. Ő 2008- 2014- ig börtön büntetését töltötte. Azóta a bejelentett lakcímére érkezett levél a tartozásról, de mivel nagyon rég nem lakik már ott, nem vette át senki. Most az új, bejelentett lakcímére érkezett ugyanerről a követelésről egy levél, 750. 000 Ft- os tartozásról.
Létezik, hogy 13 év alatt ez a követelés még nem évült el? Esetleg a börtönben töltött idő alatt szünetel az elévülési idő?

drbjozsef # 2019.07.02. 18:28

Bluenose13,

Akár el is évülhetett. Attól még követelhetik.

Bluenose13 # 2019.07.02. 19:41

Köszönöm.
Olvastam az előző hozzászólásokat, hogy hatósági úton nem behajtható, de ettől még követelhetik. Ez azt jelenti, hogyha nem fizeti ki, nem tudják behajtani, nem vonják fizetésből?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.07.02. 19:52

Nem azt jelenti. Ennyire nem egyszerű.

Farrah # 2019.07.05. 14:06

Nos, újra én, abszolút nem volt kidobott pénz kifogást emelni, a vh. lap vissza lett vonva a közjegyző által, szabálytalan kézbesítés kifogás elfpgadva. Hálistennek volt aki tudott és akart is segíteni.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.07.05. 15:37

Persze. A végrehajtási kifogásra, amelyet a bíróság bírál el, a közjegyző visszavonja a vh-lapot. Mondjuk, elhiszem neked, csak majd ha én lódítok egyszer, te is hidd el nekem.

gerbera317 # 2019.07.05. 16:23

Kézbesítési kifogást ír. Nem kizárt, hogy igazat állít.

gerbera317 # 2019.07.05. 16:47

Persze, ki tudja. A kézbesítési kifogás illetékmentes, míg ő "nem kidobott pénzről" ír. Hát, ha a végén kézbesítési kifogásnak adtak helyt, akkor bizony kidobott pénz volt.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.07.05. 18:08

Lehet. De amikor kérdezett, akkor végrehajtási kifogásról volt szó, azt véleményeztük. Úgy hogy csak ne triumfáljon itt nekem.

o_k_s (törölt felhasználó) # 2019.07.12. 14:56

Tisztelt Fórumozók,

2012-ben felmondta a bank a devizahitelemet. Az elmúlt 7 évben folyamatosan bíróságon támadtuk a szerződést, jelenleg nem. A végrehajtást a mai napig nem indították el.

Egy ügyvéd azt mondta, hogy letelt az 5 éves elévülés és "ennyi", mivel csak a végrehajtás szakítja meg, a másik pedig azt mondta, hogy a bírósági perek újraindítják az 5 évet.

Tudnának segíteni, hogy mi az ami valóban megszakítja az elévülést?

Előre is köszönöm!

dr.Varga # 2019.07.12. 15:25

Tisztelt o_k_s,

A követelések fő szabály szerint 5 év alatt évülnek el, azonban az elévülés megszakadhat. Az, hogy mikor szakad meg az elévülés, attól függ, hogy mikor kötötték a szerződést. Mivel 2012-es felmondást ír, minden bizonnyal a régi Ptk. hatálya alatt kötött szerződésről van szó, így a régi Ptk. szabályai vonatkoznak a szerződésére. A régi Ptk. a jelenlegi Ptk.-nál több esetet ismer el, mint ami megszakítja az elévülést. Valahányszor a bank fizetési felszólítst küldött írásban, megszakadt az elévülés, és újra kezdődött az 5 év. Az elévülés akkor kezdődik, amikor a követelés esedékessé válik, így a felmondással teljes egészében esedékessé vált követelés tekintetében a felmondáskor kezdődött el az elévülés, és megszakította minden írásbeli fizetési felszólítás (akkor is, ha nem vette át). Megszakítja az elévülést továbbá, ha a jogosult bírósági úton érvényesíti a követelését, és utóbbi esetben csak akkor indul újra az elévülés, ha jogerősen befejeződik az eljárás. Itt tehát arról a bírósági eljárásról van szó, amelyben a jogosult érvényesíti az adóssal szembeni igényét. Ha az eljárás során végrehajtható határozatot hoztak, a végrehajtási cselekmények szakítják meg a végrehajtást. A Kúria Tanácsadó Testülete szerint megszakítja az elévülést a közjegyzői okirat alapján kezdeményezett és közjegyző általi végrehajtás elrendelés is.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.07.12. 16:26

Tett olyan nyilatkozatot a hitelező a per során, hogy fennáll a követelése, és légy szíves fizetni? Nyilván tett. Akkor?

o_k_s (törölt felhasználó) # 2019.07.15. 12:23

Köszönöm a hozzászólásokat.

Ajánlott levelet nem küldött, csak egyszerű leveleket a ládába bedobva.
Azt nem teljesen értem, hogy ha a bank felmondja a szerződést, onnantól nem állunk szerződésben, tehát miért küld egyáltalán levelet ? Miért nem indít végrehajtást ?
Mi pereltük a hitelezőt, és nem fordítva (ennek van valami jelentősége ?), amit a bíróság minden esetben elutasított.

Azt, hogy a bank a per során tett-e nyilatkozatot a követeléséről, nem tudom, de utánajárok.

Vilmos1337 # 2019.07.17. 23:53

Üdv.
Olyan kérdéssel fordulnék önökhöz, hogy az elévült tartozás megszüntetésének mi a menete? Hova kell fordulnom mit kell benyújtanom vagy miket? Illetve mindezt milyen formában? Gondolom kell ehhez csatolni is pár oldalt amiben kérvényezem az adósság megszüntetését.

Köszönettel.
B. Vilmos

drbjozsef # 2019.07.18. 05:48

Vilmos1337,

Semmit, sehova.

Az elévült követelés nem szűnik meg. Minden további nélkül továbbra is követelhető a kifizetése. Csak annyi változik, hogy állami kényszerintézkedés segítségét nem veheti igénybe a jogosult.

lajla55 # 2019.08.07. 05:24

Tisztelettel kérnék tanácsot.
Elévülési joggal mikor élhetek?5évig nem kaptam a pénz intézettől hivatalos felszólitást amit aláirásomal kéne igazolnom és átvenni.Majd 5év elteltével 1hónap mulva intrumtól kaptam felszólitó levelet,mi a teendőm ilyen esetben?Ha a pénzintézet eladta a tartozást akkor kelet volna értesitést küldeni róla?
Még csak annyi lenne a kérdésem:posta ládába bedobot sima levél is meg szakitja az elévüést?
Köszönöm szépen a választ előre is.

drbjozsef # 2019.08.07. 06:06

lajla55,

Elévülési joggal mikor élhetek?
Bármikor. Célszerűen, ha elévült követelést követelnek.

5évig nem kaptam a pénz intézettől hivatalos felszólitást amit aláirásomal kéne igazolnom és átvenni.Majd 5év elteltével 1hónap mulva intrumtól kaptam felszólitó levelet,mi a teendőm ilyen esetben?
Amit akarsz. Kifizetheted, vagy kidobhatod, esetleg felhívhatod őket.

Ha a pénzintézet eladta a tartozást akkor kelet volna értesitést küldeni róla?
Nem.

Még csak annyi lenne a kérdésem:posta ládába bedobot sima levél is meg szakitja az elévüést?
Persze. Igaz, az elküldését bizonyítani nehezebb, de nem is lehetetlen.

gerbera317 # 2019.08.07. 06:51

akkor kelet volna értesitést küldeni róla?
Nem.
De.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.07. 08:34

„akkor kelet volna értesitést küldeni róla?”
„Nem.”
De.

De nem. :)

drbjozsef # 2019.08.07. 10:49

Az elévülésnél igencsak számíthat, de amúgy nem szokás. Főleg az intrum nem.

A kötelezett (adós) helyzetét alapvetően nem érinti, éppen ezért a hozzájárulására sincs szükség ilyen típusú szerződés megkötéséhez. Ugyanezen okból fakad, hogy az engedményezésnek nem érvényességi feltétele a kötelezett értesítése sem – mutat rá a Polgári törvénykönyvhöz fűzött kommentár –, annak ellenére, hogy az értesítés megtörténtének, illetve elmaradásának speciális következményei vannak.

lajla55 # 2019.08.08. 15:04

Pontositom:
2014 junius 15-ől nem fizetem a felvett kölcsönt,ezen időszaktól a mai napig nem kaptam hivatalos felszólítót ajánlva vagy tértivevényként egyáltalán.(ezzel lehet így kezdeni valamit a bíróságnál?Eszerint elévült???2db levél volt bedobva a postaládába.
Behajtó ura most ugyan ugy csinálják hogy be dobják a posta ládába és mailba küldik hogy ismerjem el a tartozást vagy telefonon sms-be.Persze nem tudom honnan tudják a telszámot és mailt(TITKOSITVA VANNAK).
Elévülésre lehet hivatkozni a bíróságnál?
Aki ért hozzá az adjon tanácsot amit meg köszönnék.

drbjozsef # 2019.08.09. 04:44

lajla55,

Ay előző kérdéseidre is kaptál választ, most nagyjából ugyanazt kérdezed, de legyen.

ezzel lehet így kezdeni valamit a bíróságnál?
Lehet. Pontosabban lehet, hogy lehet.

Eszerint elévült???
Nem tudhatjuk. Te sem. Legfeljebb az Intrum, de ő nem fogja megmondani neked, nem is kötelessége. Ha hivatkozol rá perben, akkor neki kell bizonyítania, hogy megszakadt az elévülés.

Elévülésre lehet hivatkozni a bíróságnál?
Miért ne lehetne? Mondom, szabad ország.

Vikk82 # 2019.08.10. 16:13

Üdvözlet!

Olyan kérdésem lenne,hogy 2007-ben egy családi ismerősnek naivan felvettünk az Athlon-tól 150 e ft-ot.
Kettő részletet ha fizetett,utána semmit..
Az athlon felszámolás alatt,becsődölt,és eltünt.
Most!!!!! 2019 juliusában az ex férjem bankszámlájára inkasszót tett Cash Cleim kft,mondván jogutód.. a fizetésétnek a 100%-át zároltaa bank!!

A "családi ismerő" hazudik...

Tényleg nincs semmi módja ezt rajta számonkérni??

A bank tudomásom szerint nem tilthat 100% ot..
12év eltelt néma csendben...

Pumukli6 # 2019.08.29. 11:49

Üdv !
A követeléskezelő elévült pénzintézeti tartozás után részletfizetésre és a tartozás elismerésére szeretne rávenni bennünket. Szükség van-e ilyen esetben az elévülés bejelentésére, és a követeléskezelő milyen további költségeket számolhat fel ha nem fizetjük meg az elévült tartozást ?

drbjozsef # 2019.08.29. 12:45

Szükség van-e ilyen esetben az elévülés bejelentésére

Kinek? A követeléskezelőnek? Nem szükséges, esetleg célszerű, de nem lényeges. Majd, ha lesz, a fizetési meghagyásra és/vagy a perben kell rá időben hivatkozni.

és a követeléskezelő milyen további költségeket számolhat fel ha nem fizetjük meg az elévült tartozást ?

Ha elévült? Akkor nem mindegy?
Egyébként minden szükséges költséget, amely összefügg a behajtással. Vita esetén majd a bíróság eldönti, szükségszerű és arányos-e.