Tartozás elévülés 5 év után létezik?


joe75 # 2019.08.30. 11:33

Segítséget kérnék!
T-com,kb, 10 éve,Intrum kezeli és nem tudom a követelés okát.Voltam bent személyesen és az ügyintéző sem tudta megmondani,csak dátumok és összegek találhatóak a követelésen.Lakcím változás volt ,de mivel nem tudtam a követelésről,így azt nem jeleztem.Lehet A családba vettem kártyát vagy tv csomag ,nem tudom.2013 ba vette be az INTRUM és 5év alatt 3 megkeresés volt!
Elévüléssel éltem és kértem per-alkalmas irat küldést.Hova forduljak??
Köszönöm előre is.

gerbera317 # 2019.08.30. 12:16

Ha még nem jutott el hatósági jogérvényesítési szakig a dolog, akkor hiába hivatkozol elévülésre. Az elévülés jogkövetkezménye, hogy a követelést bírósági (és egyéb hatósági) úton már nem lehet érvényesíteni. De ezzel a akövetelés nem szűnt meg, a jogosult pedig akár életed végéig emlékeztethet, hogy tartozol, és felszólíthat, hogy fizesd meg a tartozásodat. Ha ennek az abbahagyására akarod köteleztetni a jogosultat, akkor már most lemondhatsz a pernyertességedről.

drbjozsef # 2019.08.30. 12:19

Elévüléssel éltem és kértem per-alkalmas irat küldést.Hova forduljak??

Ezek után sehova.
Ha megküldik (nem fogják), akkor meglesz neked.
Ha nem küldik meg, akkor meg nem lesz meg neked.

Majd ha az Intrum fordul a közjegyzőhöz, és fizetési meghagyást küldet neked, na akkor fordulj időben a közjegyzőhöz, és nála kell ellentmondani az FMH-ra.

Ugyvedvalaszol.com # 2019.08.30. 14:59

joe75

Vannak törvényes kiutak. Egy példa: amennyiben az Ön gépkocsiját kívánják lefoglalni, és van a családban igazolhatóan súlyos, ellátásra szoruló, tartós beteg. Egyéb "kiskapuk" is léteznek.

Weboldalunkon kollégáink élőszőban is rendelkezésére állnak.


AZ ÜGYVÉD VÁLASZOL
Jogorvoslat Azonnal
https://ugyvedvalaszol.com

Pumukli6 # 2019.09.12. 12:11

(GKT 72/1973. szám) "Felszólításnak minősül - megnevezésétől függetlenül - minden olyan írásbeli közlés, amiből a követelés érvényesítésének szándéka kitűnik. Így például a felszólítással azonos hatályú a fizetési egyenleg megküldése, a pénzintézeti beszedési megbízás....."
Egy sima bankszámlakivonat is tekinthető fizetési felszólításnak?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.09.12. 15:47

Ha mínuszos.

drbjozsef # 2019.09.12. 17:07

Viszont hiába számít(ott 1973-ban) ez fizetési felszólításnak, 2014 óta, az új Ptk szerint ez már nem szakítja meg az elévülést.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.09.12. 18:15

De ha a szerződést 2014. március 15. előtt kötötték.

Pumukli6 # 2019.09.13. 12:24

A szerződést 2011-ben kötöttük vagyis a régi Ptk. vonatkozik rá. Az esedékesség 2012.május 31. volt (Széchenyi kártya hitel). A pénzintézet 2019. júniusáig nem tud olyan iratot vagy tértivevényt felmutatni ami a fizetési felszólítás vagy annak megfelelő irat (pld. bankszámlakivonat) átvételét vagy kézbesítését igazolja, ezen tényekre alapozzuk a behajthatóság elévülését.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.09.13. 14:36

Ha bankszámla-kivonatot se küldtek, akkor mire fel a kérdés?

drbjozsef # 2019.09.14. 04:44

Küldeni küldtek, ha jól sejtem, csak sima postai levélben, nem igazolhatóan. Mondjuk az így is jogos, hogy akkor mire fel a kérdés...

Bár az sem tűnik életszerűnek, hogy valakihez évekig nem jut el a havonta rendszeresen küldött számlakivonat. Mert egy-egy levél nem érkezik meg, jó, na de 80 ?

Kumper # 2019.10.23. 09:49

Tisztelt Jogászok, Tisztelt Szakértők!

Öt évvel ezelőtt magánszemélyként kölcsön adtam egy másik magánszemélynek több millió forintot. Ügyvédnél szerződtünk erről, még pedig olyan módon, hogy havi részletekben törleszt 2019. november 1-ig bezárólag. Egyetlen részlet törlesztése sem történt meg, csak ígérgetés egyösszegű fizetésre, stb.

Jól értelmezem, hogy ez a szerződés még érvényes, és az öt éves elévülés csak 2019. november 1-én kezdődik meg, tehát 2024. október 31-ig behajtható az összeg? Ha jól értelmezem, abban az esetben mit kell tenni, hogy a pénzemhez jussak?

Előre is köszönöm!

Csiprike # 2019.10.23. 10:12

Üdvözletem

Történetem a következő:
2008.ban még élt a férjem, amikor vettünk fel kölcsönt. 1,700,000 Ft-ot. 2010-ben meghalt. Addig rendesen fizettük a hitelt.
Amikor meghalt, sajnos olyan anyagi körülmények közé kerültem, hogy nem tudtam fizetni. Azóta senki nem jelentkezett, hogy tartozásom van. A Múlt hétig bezárólag. Akkor jelentkezett egy EOS nevű behajtó csoport, és a felvett hitelnek a háromszorosát követeli.
9 év telt el....A hitelező bank sem jelentkezett ezidáig
Hol voltak eddig? Mire számíthatók ezután?
Van e elévülési idő?

Kenderice # 2019.10.23. 10:17

Szólítsd fel ügyvéden keresztül vagy tértivevényes levélben, hogy rendezze a tartozását november 1.-ig.
Helyezz kilátásba bírósági vagy fizetéses meghagyásos (összegtől függ) eljárást nemfizetés esetén.

Aztán ha mégsem fizet reménykedhetsz, hogy van végrehajtható vagyona...

Kenderice # 2019.10.23. 10:23

#Csiprike

A követelés valószínűleg elévült mert ha 5 évig nem szólítottak fel igazolható módon a tartozás megfizetésére, akkor elévülhetett.
Az is igazolható mód, hogy például többször elköltöztél és a banknak sorra visszamentek a felszólítások.

Az elévült, jogi úton nem érvényesítő követeléseket szokták eladni bagóért behajtó cégeknek, amelyek aztán elkezdik vegzálni az adóst.
A behajtással való fenyegetőzés gyakorlatilag semmi, önkéntes fizetésre ösztönöznek vele.

Azért furcsa, hogy 9 évig nem talált meg a bank, most viszont az EOS elég gyorsan...

Kumper # 2019.10.23. 10:27

Kedves Kenderice!

Köszönöm a választ!

Arra a kérdésre tudsz mondani valamit, hogy valóban 2024-ig évül-e el a kölcsönszerződés?

Köszönöm!

Csiprike # 2019.10.23. 10:35

Kenderice..
Köszönöm szépen..
Az a helyzet hogy azóta is ott lakunk, azóta is az a telefonszámom. Nem keresett a bank ,senki sem keresett...
Mivel van gyerekem, igy mindig felveszem az ismeretlen számokat is, mert nem tudhatom, nem e történt valami a családommal...de eddig nem találtak meg..csak most..
Akkor hagyjam hagy hívogassanak, csak ne vegyem fel?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.10.23. 10:53

(Ha egyedül a néhai volt szerződés szerint adósa annak a kölcsönnek, akkor az elévülés nyugodott addig, amíg a hitelező menthető okból nem volt abban a helyzetben, hogy érvényesíthesse az igényét; pl. amíg nem tudta, hogy ki a meghalt adós jogutódja.)

Pincode # 2019.10.24. 12:55

Üdvözletem.
Visszaolvasva a topikot, érdekelne, hogy vajon a khr-ben vajon miért tartanak nyilván 20 (tényleg 21) éves tartozást, ami egyébként nem létező tartozás? 2002 Provident...idő elött kifizetve, megszünt. Akkoriban egy kis füzetbe irtuk a fizetés, visszafizetést. Ez már nincs meg, de nincs semmilyen bírósági, fizetési meghagyásos papír, csak élő szerződés, ahol ugye nem fogadják el, hogy kifizettem. Hsonló makkban, ugyanez a cég, végrehajtási szakban, másodszor akarják kifizettetni velem, hiába mutatom be, egyösszegű befizetés volt...na ez már peren van. Tényleg itt tartunk? 30-40-50 évig aktivként tartják nyilván, nehogy törölni keljen a khr-ből???

Pincode # 2019.10.24. 12:58

Bocs elütöttem a számokat 17 év.

Kenderice # 2019.10.24. 14:40

@Kumper
Gondolom, hogy a kölcsönszerződés lejártáig nem lehet szó elévülésről, hiszen addig él a szerződés.
A szerződés lejárta után kezdődik az elévülési időszak. Legalábbis ezt diktálja a józan ész...

Grave7 # 2019.10.24. 16:28

@Kumper:
2019.10.23. 11:49-kor írtad

Ügyvédnél szerződtünk erről, [...] havi részletekben törleszt 2019. november 1-ig bezárólag. Egyetlen részlet törlesztése sem történt meg, [...]

Tehát az első részlet esedékessége az első hónap (adott napja) volt. A nemfizetés miatt már ekkor késedelembe esett az adósod.

2013. évi V. törvény (Ptk.)
6:22. § [Elévülés]
(2) Az elévülés akkor kezdődik, amikor a követelés esedékessé válik.

Ha a szerződésben van olyan rész, hogy egyetlen részlet megfizetésének elmulasztása esetén is a teljes követelés egy összegben esedékessé válik, akkor bizony már az első hónap után elkezdődött az elévülés 5 éve.

Ptk.
6:25. § [Az elévülés megszakítása]
(1) Az elévülést megszakítja

  1. a tartozásnak a kötelezett részéről történő elismerése;
  2. a kötelem megegyezéssel történő módosítása és az egyezség;
  3. a követelés kötelezettel szembeni bírósági eljárásban történő érvényesítése, ha a bíróság az eljárást befejező jogerős érdemi határzatot hozott; vagy
  4. a követelés csődeljárásban történő bejelentése.

(2) Az elévülés megszakításától vagy az elévülést megszakító eljárás jogerős befejezésétől az elévülés újból kezdődik.
(3) Ha az elévülést megszakító eljárás során végrehajtható határozatot hoztak, az elévülést a kötelem megegyezéssel való módosítása és a végrehajtási cselekmények szakítják meg.

Tehát a sima levélben vagy ügyvéd útján történő felszólítás nem elegendő, már holnap menj el a hozzád legközelebbi közjegyzőhöz és kérj fizetési meghagyást az adósoddal szemben. Vidd magaddal a szerződést az adatok miatt, valamint két tanúra is szükséged lesz (rokonok, barátok, stb.).
Ma pedig olvasd el: https://mokk.hu/…jarasrol.php

Persze mindez csak az én véleményem.

Mesarthime # 2019.11.04. 13:49

Tisztelt Fórumozók!

A B2 Kapital keresett meg még tavaly, hogy a Magyar Telekom Nyrt. engedményezett egy tartozást feléjük, mely jelen pillanatban 296.687 Ft.
Az elején telefonon kommunikáltunk, én hangsúlyosan kértem, hogy ajánlott levélben értesítsenek, ezt majdnem 1 évig tartott elérni.
Elég összevissza lehetnek ott a dolgok, mert elsőre egy MÁV Zrt. tartozást küldtek nekem e-mailen, utána sikerült 1 db felszólító levelet - dátum 2017.06.28-i - kiküldeni, melyet a régi, budapesti címemre küldtek ki a Magyar Telekom dolgozói. Mikor jeleztem a B2 Kapital felé, hogy lakcímkártyámmal szeretném igazolni, hogy én 2017.02. hó óta nem lakom a megadott címen, ők azt válaszolták, hogy nekem lett volna kötelességem jelenteni a Magyar Telekom felé a címváltozást. Ez igaz.
Ezek után többször is jeleztem, írásban, ajánlott levélben - hogy az ő első megkeresésük 2018. 08. 06-i keltezésű, melyben erről a tartozásról informálnak, illetve, hogy maga az előfizetői szerződés, amelyet többszöri kérésre sikerült megküldeni, 2016. 07. 12-i dátumú, tehát az új Ptk. előírásai vonatkoznak rá az elévülés tekintetében. Ők válaszoltak, hogy nem látnak olyan cselekményt, melyért a tartozást törölni kellene. Én írtam, kissé értetlenkedve, hogy nem törlésről volt szó, hanem a 2014. március 14-én életbe lépett új Ptk. szerint elévülésről, mely tudomásom szerint 1 év, az elévülést megszakító cselekmény nem történt.
Erre ők azt válaszolták, hogy alapvető különbség van az elévülés és a jogvesztés között, továbbá nekik nem kell igazolni a jelen mediációs szakaszban semmit, majd ha jogi útra terelik, akkor ezen elgondolkodnak és mérlegelnek.
Többször is jeleztem, hogy nem értek egyet sem a tartozás jogalapjával sem az összegszerűségével, mire a mai napon - 2019. 11. 04. - átvettem egy ajánlott levelet, melyben felajánlják, hogy elengednek 61.737 Ft-ot - számlatartozás ha a maradék 234.950-et a mai napig bezárólag kifizetem.
Érdemi válasz ezen kívül nem érkezett.
Szeretnék érdeklődni, hogy a fent leírtak alapján érdemes-e vakon belemenni az ellentmondásba, vagy próbáljak valami számomra is előnyös megállapodásba belemenni, mielőtt végrehajtási szakaszba jut az ügy?
Előre is köszönök minden segítséget!

drbjozsef # 2019.11.04. 14:04

Mesarthime,

ogy maga az előfizetői szerződés, amelyet többszöri kérésre sikerült megküldeni, 2016. 07. 12-i dátumú

Ez eléggé irreleváns : a kérdés, hogy mikortól estél késedelembe? Mi a követelés lejártának kezdete?

Neccesen vannak itt pont egy év körüli határidők, ha nem hülyék, lehet nem évült el, hiszen itt önhibádból nem kaptad meg a felszólítást. Ki tudja mit küldtek még közben?

Ennyiből ez kb. jósgömb dörzsölés nyúllábbal. El is évülhetett. Vagy sem. Ezt, ahogy mondták is, legfeljebb ellentmondásod utáni perben derítheted ki saját költség kockázatodra.

Mesarthime # 2019.11.04. 14:23

@drbjozsef

A Magyar Telekom 2017. 06.28-i dátummal küldött Fizetési felszólítást, melyet a régi címre kaptam meg. Aki ott lakik, nem érdeke, hogy én bármiről is tudjak, ez - és az, hogy nem jeleztem a Telekom felé, hogy változott a címem - az oka, hogy nem kaptam csak a B2 Kapitaltól a telefont.

Sajnos éreztem, hogy vakrepülés lesz... Fentiek ismeretében, érdemes várni arra, hogy nem terelik jogi útra, illetve ha mégis, akkor ellentmondani, hátha elévült?

Köszönöm előre is a választ!