Kedvezmények (Fogház, Börtön, Fegyház)


Dr.Attika # 2013.01.07. 20:17

van rá egy elvi vélemény, hogy a kedvezményeknél csak a bevonulás utáni magatartást lehet figyelembe venni. Külön kizárja a be nem vonulás figyelembe vételét.

era70 # 2013.01.12. 13:18

Szép napot!Köszönöm a választ ami érthető valóban hiába telefonálgattam még inkább telefonra tették és már hó elején,tehát semmiféle limitet nem vettek figyelembe ami az élelemre mehetne.Esetleg ha valaki később önként bevonul magától az nem enyhítő körülmény?Úgy értem nem amikor a behívója szól.

Dr.Attika # 2013.01.12. 14:04

Nem enyhítő körülmény, hogy önként vonul be és nem várja be, hogy elfogató parancs alapján elővezessék. Miért is lenne az?

Rafina67 # 2013.01.12. 19:42

Kedves Era70!

Mire lenne ez enyhítő körülmény?
Akkorra kell menni amikorra hívják. Előbb nem tudják befogadni, ha meg nem megy időben elővezetik.
Az elkövetett és már ítélt bűncselekményt az nem enyhíti, hogy feleslegesen odautazik előbb, mint ahogyan lenne számára szabad hely.

Lényeg, hogy amikor fél évet eltöltött akkor kérhet kedvezményeket, amennyiben kifogástalan az intézetben tanúsított magatartása.

Üdv:
R

Dr.Attika # 2013.01.12. 19:48

Kérni bármikor kérhet, de hogy kap is, annak vannak törvényi feltételei. Többek között az, amit az előttem szóló leírt.

reb91 # 2013.01.14. 16:34

Jo napot. Nekem az lenne a kerdesem,hogy valoban letezik gyermekek utani kedvezmeny is???? Es ha igen,hogyan mikor mi alapjan kerelmezheto???

reb91 # 2013.01.15. 18:30

Többen mondták,hogy ilyen gyermek kedvezmény nem létezik.azért kérdeztem. Az lenne még a kérdésem,hogy ezt hová kell beadni kérelmezni?

Rafina67 # 2013.01.16. 07:57

Kedves reb91!

Nincs gyerek kedvezmény.
Csupán a várandós asszonyokra vonatkozik egy fajta kivétel.
Ha már az ítélet meghozatalakor is volt gyermeke akkor semmilyen kedvezmény nem illeti meg ezen a címen.

Van lehetőség évente (börtönben 10 nap) ideiglenes eltávozásra, amit az intézetvezető engedélyez. Ez a végén majd hozzáadódik a bünti idejéhez, de a gyerekeseknek ezt szokták engedélyezni kifogástalan magatartásukra tekintettel.

Minden jót!
R

HJJN # 2013.01.21. 09:56

Jó napot kívánok!
Szeretnék érdeklődni és segítséget kérni,hogy párom 2010 júliusától fegyházban van és az új törvény szerint mikor adható be a fokozat váltáshoz szükséges papir?Válaszukat előre is köszönöm szépen!!!!!

Rafina67 # 2013.01.22. 09:24

Kedves HJJN!

A szabadságvesztés fokozatának megváltoztatása iránt a büntetésvégrehajtási intézet tesz előterjesztést a büntetés-végrehajtási bíróhoz.

Az elítélt vagy védője is kezdeményezheti, de a kérelmet a büntetés-végrehajtási intézet továbbítja tizenöt napon belül a büntetés-végrehajtási bíróhoz.

A bíróság a büntetés végrehajtása alatt az előterjesztés alapján rendelkezik arról, hogy a büntetés hátralevő részét eggyel eggyel enyhébb fokozatban kell végrehajtani.

Enyhébb végrehajtási fokozat akkor jelölhető ki, ha az elítélt a szabadságvesztésből fegyházban az ítélet 4/5 részének a felét, de legalább egy évet már letöltött.

Mivel nem írta meg a pontos ítélet szerinti időtartamot, nem tudom ennél pontosabban megírni mikor lehet kezdeményezni.

Minden jót!
R

HJJN # 2013.01.22. 09:59

Az ítélet szerint 7év 5 hónap fegyházat kapott és 2010.júl. óta van bent.Köszönöm szépen!!!!!

zsani910216 # 2013.01.22. 18:09

Üdv!

Érdekelne, hogy 3 év 2 hónap fegyháznál mennyi lehet a kedvezmény? 2014. augusztusra jönni a szabadulás kedvezmény nélkül.

reb91 # 2013.01.24. 11:06

Üdv!
Köszönöm az előző válaszokat!!!
Szeretnék még kérdezni mással kapcsolatban. Megpróbálom leírni,hogy érthetőbb legyen. Szóval volt egy 1997es elkövetésű,de 2005-ben meghozott 2éves börtönbüntetés orrgazdaság címen 5évre felfüggesztve. 2007 december 29-én történt egy ittas járművezetés,amit nem a párom követett el,mert nem ő vezetett.Aki vezetett,a bíróság előtt is elmondta,hogy valóban ő vezetett,sérülés nem történt.A bíróság mégis azt mondta,hogy ez nem életszerű és a párom volt a hibás,így kapott 6hónap fogház büntetést,ami így sajnos magával vonta a 2év felfüggesztett börtönbüntetést,2hónap kellett volna az 5év elteltéhez. Beadtunk egy összbüntetési kérelmet,ami még nem érkezett meg,jövőhétre várjuk.Ha jól tudom,így az EVSZ kérelmet sem adhatjuk be,mert a 6hónap követő ítéletnek számít,így ez kizáró ok. Ez valóban így van?? Szeretnénk beadni egy méltányossági kérelmet,mivel ez a 2éves börtön 97es elkövetésű,és 2hónap kellett volna hogy leteljen az 5év. Hová kell ezt a méltányossági kérelmet beadnunk?? Mi a teendő ilyen esetben?
Még egy dolog! A párom kartonjára a börtönben rablás van feltüntetve,de rablás miatt őt nem ítélték el,hanem orrgazdaság miatt. Ezzel az 'apró' elírással,hogy orrgazdaság helyett rablásként van nyilvántartva,de rablásért őt nem ítélték el,így súlyos joghátrányba került. Ezt hol lehetne panaszolni??? Mert ez felháborító!!
Elsőbűntényes,nem visszaeső.
Nem tudom hol lehetne még megnézni azt,hogy milyen módon változnak a kedvezmények az új Btk-ban július 1-től.
És még egy fontos kérdés.Ha a párom átszeretné magát kérni egy másik büntetés végrehajtási intézménybe,annak van e valami akadálya???
Előre is köszönöm a rengeteg válaszokat!!!:)

HJJN # 2013.01.24. 14:32

Szeretném még én is megkérdezni ,hogy a 2013.júliusától hogyan változnak a kedvezmények?A feltételes szabadság,börtön fokozatban?Elvileg kaphatna a párom 4 hónapos kedvezményt is?Köszönöm a segítséget ismét!!

Rafina67 # 2013.01.24. 21:46

Kedves HJJN!
Ha jól számolok akkor kb 36 hónap letöltését követően lehetne kérelmezni az enyhébb fokozat megállapítását. Ezt csak akkor engedik, ha az elítéltnek kifogástalan a benti magatartása. A kifogástalan 36 hónap az bíz nem könnyű dolog.

Kedves reb91 és HJJN!
Az új törvénynek utána kell néznem, hogy nagy butaságot ne írjak.
Kis türelmüket kérem.
Üdvözlettel:
R

Natti24 # 2013.01.25. 08:08

Sziasztok!Olvastam,hogy az előző hozzászólásait!
Azt szeretném tőle kérdezni,hogy mennyi ideig tart mire az összbüntetési kérelmet elbírálják?Ti mikor adtátok be?
Mi is beadtuk és most várjuk!Köszönöm előre is a válaszodat!

Szandy1990 # 2013.01.25. 12:43

Sziasztok!
Érdeklődni szeretnék hogy 2013 juniusától azoknak is jár e az öszbüntetetés akik felfüggesztett és egy jogerös itéletet ülnek?

reb91 # 2013.01.25. 13:11

Köszönöm Rafina67,várok türelemmel!!!
Kedves Natti24! Mi még augusztusban adtuk be,és már rég megkellett volna érkeznie a válasznak,Hát kiderült,hogy a bíróságon elkeverték a kérelmet,és ha most nem megyünk be megkérdezni hogy eltelt 5hónap,mi van már,akkor sosem néznek utána,hogy hol lehet a kérelmünk. Azt hiszem,normális esetben,ha nem keverik el,akkor 30nap múlva megkell érkeznie az elbírálásnak-

HJJN # 2013.01.25. 13:20

Köszönöm szépen! Várok én is türelmesen! :)

Renááta # 2013.01.26. 11:38

Azt szeretném kérdezni hogy a barátom 1 év letöltendöt kapott , mert nem járt a pártfogohoz..de ez az 1 év letöltendö ez kedvezmény..szoval az elözö itéletéböl amit kapott kedvezményt azt kapta vissz és azt üli.. azt szeretném kérdezni hogy neki most akkor jár-e kedvezmény..mert én ugy tudom hogy nem jár de akkor sem hogyha ugy veszik neki mint egy itéletet..??

Natti24 # 2013.01.27. 12:46

reb91 Nagyon szépen köszönöm válaszod!Várunk türelemmel!

Rafina67 # 2013.01.28. 08:54

Kedves Hölgyeim!

Ahogy megígértem elolvastam az új, júliustól hatályos büntetőtörvénykönyvet.
Az új törvényben nem találok végrehajtás alatti változtatási lehetőséget, ami azt jelenti, hogy nem lehet majd - legalábbis a törvén alapján - a végrehajtás alatt fokozatot enyhíteni.

Ha a jogászkollégák közül valaki felvilágosultabb, kérem írjon pontosabbat!

Méltányossági kérelemnek a már kiszabott ítélettel kapcsolatban nincs helye. Az ítélethozatalkor minden körülményt figyelembe kellett vennie a bírónak, a gyerekeket is és az idő múlását is. Ha majd összbüntetésbe foglalják a büntetéseket ismét figyelembe kell vennie, hogy nehogy méltánytalanul hosszú legyen az összbüntetés.

Az összbüntetésbe foglaláskor a felfüggesztett bünti az bíz teljes egészében számít. Az végrehajtásában felfüggesztett bünti (aminek tudható az pontos ideje) is jogerős ítélet. Csak ha elhalasztották a büntetés kiszabását azt kell pontosan meghatározni az újabb elkövetés esetén.

A bírósági ügyintézésnél nem kell a 30 napot betartani, mert a büntetőeljárási törvény alapján kell a döntéseket meghozni. Tehát, a bíró időben kitűzi és időben dönt akkor akár 5 hónap is lehet. Csak a büntetésvégrehajtási intézetnek van az a kötelezettsége, hogy a véleményével együtt továbbítsa a kérelmet 15 napon belül.

Tudom, nem vigasztalja önöket és azt is tudom, hogy nagy anyagi nehézséget jelent egy elítélt a családja számára, de a kedvezmények nem járnak csak adhatóak.
Az intézet figyelmezteti a kérelemre jogosult elítélteket a lehetőségeikre, mert az államnak sem érdeke, hogy olyanokat tartson bent, akik akár kint is lehetnének és eltarthatnák a családjukat.

Remélem mindenre sikerült kimerítő választ adnom.

Mindn jót!
R

HJJN # 2013.01.28. 13:35

Köszönöm szépen a segítséget!!!

Dr.Attika # 2013.01.28. 13:41

Kedves Rafina67!
Biztos benne, hogy ezt a szabályozást az új Btk-ban kell keresni?

Rafina67 # 2013.01.28. 13:59

Kedves Dr.Attika!

Nem.
Éppen ezért is jeleztem, hogy aki erről több infóval rendelkezik az írja meg a tutit, mert engem is érdekel.
Nálunk még nem volt (lehet nem is lesz) oktatás és túl sok időm nem volt utána nézni.
Hálás vagyok, ha te beavatsz a részletekbe és hogy az hol olvasható.

Üdv:
R