Csalás ügyében kérdések


Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.14. 10:18

Mert vagy elismeri - vagy nem. :D

Burn Out # 2016.08.14. 09:25

egészen pontosan 50 - 50 %

Frankophone # 2016.08.14. 09:06

Sziasztok

Szerintetek mennyi esélyem vannyerni csalási ügyben?
Megismerkedtem egy férfival aki üzletet ajánlott. Folyton pénzt kért erre arra, de számlákkal semmit se igazolt, és nincs is neki róla. Segítettem neki nem üzleti dolgokban is, mondta, hogy majd visszaadja, de ez nem történt meg.
A baj, hogy inkább készpénzben adtam, és semmiről nincs papír, hogy ígért volna valamit, hogy visszaadja.
Banki utalások is voltak viszont, amiről lehet kimutatást készíteni.
Elvileg ítélték már el csalásért, utólag kiderült.

amigo57 # 2016.08.05. 08:16

A nevét megadta, de kérdés, hogy valós e. Lehet hamis személyivel vette át a csomagot a postán. A telefonszáma sem él már. Bankszámlaszáma nem látszik a utalási megbízáson. Aznap tettem feljelentést, amikor átvette a csomagot és rájöttem a csalásra. Gondoltam az ilyen forró nyomokat hamarabb kiderítik.

Dr.Attika # 2016.08.04. 10:08

Egyébként a NAV bűnüldözői is előszeretettel alkalmazzák az ismeretlen tettes elleni nyomozást. (Tudjuk ilyenkor nem érvényesül az ismert tettes ellen maximum két évig folytatható nyomozás korlát.) Költségvetési csalást nem tud elkövetni ismeretlen tettes.

Dr.Attika # 2016.08.04. 08:56

Mitől ismeretlen az a tettes? Megadta a nevét, elérhetőségét, bankszámlaszámát.

Öreg Tölgy # 2016.08.04. 05:49

1 óra - 1 év közötti intervallum.

amigo57 # 2016.08.02. 08:49

Hamis átutalási bizonylattal kicsaltak tőlem egy nagyértékű fényképezőgépet. Az illetőnek ajándékba kellett, ezért sürgette a csomagfeladást. Postapontra kérte, átvette, a pénz nem érkezett meg. A rendőrségen csütörtökön tettem feljelentést ismeretlen tettes ellen. Közölték, hogy a postán kikérik a csomagszám alapján a személyi számát, majd házkutatás lesz az illetőnél. Ez milyen hosszú procedúra szokott lenni?

tetrazol # 2016.08.02. 06:38

Üdv. A következő kérdésbenkérném tanácsukat. Ha névtelen közérdekű bejelentést teszek az APEHnál hogy feltehetően egy személy illegális tevékenységet folytat akkor utánanéznek a dolognak? Ha netalán bebizonyosodna, hogy nem történik ilyen tevékyenység, vagy van engedélye(ami biztos hogy nincs, csak hátha van ismerőse az apehnál)akkor engem elővesznek, hogy rosszhiszeműen, valótlan információkat közöltem?

Öreg Tölgy # 2016.07.30. 16:06

Akkor lesz csalás, ha az bizonyítható, hogy az adósnak már eleve, a pénz átvételekor sem volt szándéka a szerződés teljesítésére. Ezt ennyiből nehéz, ráadásul a munka egy részét meg is csinálta. Ezért ez csak polgári ügynek tűnik.

mimike68 # 2016.07.30. 13:55

A fizetési felszólítás fmh is meg lesz.

mimike68 # 2016.07.30. 13:50

Szerinted miért nem csalás?Felvesz előleget anyagra és azzal nem számol el!Lehet,hogy nem kapunk vissza pénzt,de nem hagyom annyiban!Akkor jön a bíróság!

ius latratus # 2016.07.30. 13:15

S meg kell jegyeznem, hogy világos legyen: azért az a "pénzünket vissza kapjuk" sem olyan magától értetődő dolog. Hogy értsd: nem feltétlenül a pénzed kapod vissza/meg.

ius latratus # 2016.07.30. 13:09

Én -bár a büntetőkhöz ritkán szólok hozzá, ezért tévedhetek is -, itt azért még nem látok csalást, ebből polgári ügy lesz, lehet, de ennyi információ még ehhez is kevés.
Fizetési felszólítás, fmh.
Ennyi.

mimike68 # 2016.07.30. 12:45

Jó napot!
Szeretném a tanácsát kérni!Felújítunk egy házat, az ács emberrel megegyeztünk,a kért előleget átadtuk neki erről papírt írtunk.Munkadíjra és anyag költségre is kapott előleget.Elkezdte a munkát,de a felénél abbahagyta és kb másfél hónapja semmit nem csinál.A telefont egy ideig felvette és ígérte,hogy majd holnap folytatja azóta se láttuk.Számlát kértünk,de azt se kaptunk.Ott tartunk,hogy már a telefonja sem kapcsolható.A címét tudom.Tehetek feljelentést a rendőrségen csalás ügyben vagy hova tudok fordulni,hogy a pénzünket vissza kapjuk?
Válaszát előre is köszönöm.

Öreg Tölgy # 2016.07.30. 08:14

A bv. bíró összességében nézi, tehát számít a tendencia is, minden esetre a fegyelmiket most már végképp el kellene kerülnie.

smallville # 2016.07.30. 08:01

Bocsánat, rosszul mondtam, mert ebből csak 1 volt dícséret, a második jutalom-javaslatára soron kívüli beszélőt kapott, a harmadikat jutalom javaslatát pedig úgy tudom még nem bírálták el neki, szóval az is lehet, hogy jutalomból még el törölhetik neki az egyik fegyelmi ügyét...

ObudaFan # 2016.07.30. 07:25

Kellenek jutalmak ahhoz, hogy megkaphassa.

smallville # 2016.07.30. 04:52

Jajj, eszembe jutott még egy! :-)

Ez a kedvezmény megadásával kapcsolatos, amit majd ugye a jövőben fog elbírálni neki a bv. bíró.
Szóval, most ugye előzetesben van, és nem tudom hogy a jogerős elítélése között lesz-e ő szabadlábon, nem is tudom hogy ez lényeges-e, de mikor bekerült, összeszedett magának 3 fegyelmi ügyet, amiből 1et megszüntettek, 1ért feddést, 1ért pedig kiétkezéscsökkentést kapott. Hogy milyen ügyek ezek, azt nem tudom, de azóta csak csak javuló tendenciát mutat, mert azóta dolgozik, és összeszedett már 3 dícséretet is, mind benti munkáltatásból kifolyólag. Szóval Ön szerint így is megkapná a kedvezményt az illető? És a bv. bíró megnézi a fegyelmi ügyeit? Illetve bv. bírói tárgyaláson megkérdezi tőle hogy hogy is voltak ezek az esetek?
Vagy egyáltalán a bv. bíró értékeli a javuló tendenciát?

Öreg Tölgy # 2016.07.29. 19:10

Szívesen, és ha lesz még kérdésed, ne fogd vissza magad! :)

smallville # 2016.07.29. 18:19

Hát igen, foglalkoztat a téma, de így legalább nem leszek annyira teljesen tudatlan, és tanulok is valamit! :-) Más kérdés már nem is jut eszembe hirtelen!

Köszönöm a válaszokat!

Öreg Tölgy # 2016.07.29. 17:54

Húúú, de termékeny vagy! :)

Az első kérdésedre nem a válasz. Az előzetes letartóztatás és a büntetés végrehajtása alatt tanúsított magatartás nem érinti a büntetés kiszabását; majd a feltételes szabadságra bocsátásról való döntésnél, a bv. bíró előtt lesz jelentősége.

Az időmúlásnál pontos időtartam nem határozható meg: jelentősége van a bűncselekmény tárgyi súlyának (minél nagyobb, annál kisebb az időmúlás enyhítő nyomatéka), a vádlott előéletének (minél kevésbé volt büntetve, annál nagyobb), és annak is, hogy előzetesben van-e. Az Általad leírt körülmények alapján - ha végig előzetesben van - egy év után már lehet hivatkozni rá, de igazán nagy súlyúnak csak úgy kb. 2 év után lesz tekinthető.

Azért megjegyzem, azt a középmérték-dolgot nem kell nagyon mereven értékelni, ez nem matematika, és a bíróság nem fogja beárazni az enyhítő és súlyosító körülményeket, hogy pl. ez + 2 hónak, az - 3 hónap, stb.

Az Általad leírtak alapján a középmérték 4 év 3 hó, igaz, hogy a 11 rendbeliség az nagyon sok, de nem hiszem, hogy középmérték feletti büntetés lesz.

Öreg Tölgy # 2016.07.29. 17:54

Húúú, de termékeny vagy! :)

Az első kérdésedre nem a válasz. Az előzetes letartóztatás és a büntetés végrehajtása alatt tanúsított magatartás nem érinti a büntetés kiszabását; majd a feltételes szabadságra bocsátásról való döntésnél, a bv. bíró előtt lesz jelentősége.

Az időmúlásnál pontos időtartam nem határozható meg: jelentősége van a bűncselekmény tárgyi súlyának (minél nagyobb, annál kisebb az időmúlás enyhítő nyomatéka), a vádlott előéletének (minél kevésbé volt büntetve, annál nagyobb), és annak is, hogy előzetesben van-e. Az Általad leírt körülmények alapján - ha végig előzetesben van - egy év után már lehet hivatkozni rá, de igazán nagy súlyúnak csak úgy kb. 2 év után lesz tekinthető.

Azért megjegyzem, azt a középmérték-dolgot nem kell nagyon mereven értékelni, ez nem matematika, és a bíróság nem fogja beárazni az enyhítő és súlyosító körülményeket, hogy pl. ez + 2 hónak, az - 3 hónap, stb.

Az Általad leírtak alapján a középmérték 4 év 3 hó, igaz, hogy a 11 rendbeliség az nagyon sok, de nem hiszem, hogy középmérték feletti büntetés lesz.

smallville # 2016.07.29. 17:01

És eszembe jutott még 2 kérdés.

Ha bv. intézetben van és ott dolgozik, és dícséreteket szerez, az érdekelheti az 1. fokú bírót? Mert abból következtethet arra, hogy ez az illető ha eddig nem is, de ezután be szeretne illeszkedni a társadalomba így a minél hamarabbi szabadulás felé tolná el a középmértéktől az ítélet időtartamát?

A 2. pedig: az időmúlás! Mennyi idő elteltével lehet kimondani azt a védő perbeszédében, hogy: "Kérem vegye figyelembe enyhítő körülményként az időmúlást"

Öreg Tölgy # 2016.07.29. 16:01

Alapvető büntetőjogi alapelv a kétszeres értékelés tilalma, tehát ha valami a bűncselekmény minősítésében már értékelést nyert, akkor az nem lehet egyúttal súlyosító körülmény is. Viszont, mivel az szinte biztos, 11 rendbeli csalásnál van üzletszerűség is, ezért ehelyett belép súlyosító körülményként a bűncselekmény "többszörös minősülése".

Önmagában a 8 általános iskolai végzettség nem enyhítő körülmény.

Amíg a bizonyítási eljárás be nem fejeződik, addig tanúkihallgatásra sor kerülhet, és abban is biztos vagyok, hogy valamilyen módon a bíróság ki fogja hallatni a sértetteket. Mivel idősekről van szó, lehet, hogy írásbeli vallomástételre vagy kiküldött bíró általi kihallgatásra fog sor kerülni.

Az 5000 Ft - 1 nap elzárás nyilvánvalóan szabálysértési eljárásban keletkezett, az nem elítélés, attól még maradt teljesen büntetlen.