elsőfokú ítélet elleni fellebbezés


kerdezo30 # 2019.10.16. 15:40

Tisztelt Mindenki!

Fellebbezni szeretnék az elsőfokú bíróság (előkészítő ülésen született ítélete ellen).

1 napom van még rá.

Van itt olyan szakember (akár kezdő is), aki bizonyos díjazás mellett vállalná nekem, hogy normálisan megfogalmazva (gondolom, itt paragrafusra is hivatkozni szükséges?) elkészítené nekem? Maximum 8-10 mondat.

Leginkább a pénzbüntetés enyhítésére irányulna.

Köszönöm, ha megtisztel valaki ez irányú válaszával.

Ha lehet, privátban várom az üzenetet, de mail címre szívesen leírom az esetet.

Köszönöm

rigoz # 2019.07.19. 18:45

Nincs mit.

valinéni # 2019.07.19. 16:52

Nagyon köszönöm a részletes és szakszerű tájékoztatást.

Vali

rigoz # 2019.07.19. 16:38

@valinénéni:

Büntetőeljárásról szóló 2017. évi XC. törvény (hiv.: http://njt.hu/…/njt_doc.cgi?…) 579. § (1) bek.: "Az elsőfokú bíróság ügydöntő határozata ellen fellebbezésnek van helye a másodfokú bírósághoz."
581. § "581. § Az elsőfokú bíróság ítélete ellen fellebbezésre jogosult

  1. a vádlott,
  2. az ügyészség,
  3. a védő, a vádlott hozzájárulása nélkül is,
  4. a vádlott örököse, a polgári jogi igénynek helyt adó rendelkezés ellen,
  5. a vádlott házastársa vagy élettársa a kényszergyógykezelés elrendelése ellen a vádlott hozzájárulása nélkül is,
  6. a magánfél a polgári jogi igényt érdemben elbíráló rendelkezés ellen,
  7. a vagyoni érdekelt a rá vonatkozó rendelkezés ellen."

582. § (1)-(3) bek.: ") Akivel az elsőfokú bíróság az ítéletet kihirdetés útján közli, a fellebbezését nyomban bejelentheti vagy erre három munkanapot tarthat fenn. E határidő elmulasztása miatt nincs helye igazolásnak.
(2) Ha az elsőfokú bíróság a nem ügydöntő végzést kihirdetés útján közli, a fellebbezést a végzés kihirdetésekor kell bejelenteni.
(3) A kézbesítés útján közölt ítélet ellen nyolc napon belül lehet fellebbezést előterjeszteni. Ez a rendelkezés irányadó akkor is, ha az elsőfokú bíróság az ítélet rendelkező részét kézbesítés útján közli.
(4) A nem a kihirdetéskor bejelentett fellebbezést az elsőfokú bíróságnál kell írásban benyújtani vagy jegyzőkönyvbe mondani."
584. § (6) bek.: "Az ügyészség és a védő a fellebbezést írásban indokolni köteles. Az indokolást az ügyiratok felterjesztéséig az elsőfokú bíróságnál, az ügyiratok felterjesztése után a másodfokú bíróságnál – legkésőbb a másodfokú tanácsülést vagy tárgyalást megelőző tizenötödik napon – lehet előterjeszteni."
(7) bek.: "Ha a (6) bekezdésben meghatározott határidőt az ügyészség mulasztja el, a tanács elnöke az ügyészség vezetőjét erről tájékoztatja, a védőt mulasztása esetén a bíróság rendbírsággal sújthatja."

És a Be. 584. § (3) bek.-e szerint: "A fellebbező az 583. § (3) bekezdése (e szerint a kiszabott büntetés vagy az alkalmazott intézkedés neme és mértéke vagy tartama,

  1. az ítéletnek az egyszerűsített felülvizsgálati eljárás tárgyát képező rendelkezés, a szülői felügyeleti jog megszüntetése iránti indítványt illetve a polgári jogi igényt érdemben elbíráló ítéleti rendelkezés vagy a felmentő ítélet indokolásának 566. § (4) bekezdése, valamint a megszüntető határozat indokolásának az 567. § (5) bekezdése szerinti tartalmával szemben lehet külön fellebbezni) a későbbiekben nem terjesztheti ki."

A Be. 588. § (1)-(2) bek.-ei szerint pedig:

"588. § (1) A törvényben kizárt, az arra nem jogosulttól származó vagy az elkésett fellebbezést az elsőfokú bíróság elutasítja. Az ismételten ilyen módon előterjesztett fellebbezést a bíróság érdemi indokolás nélkül utasítja el.
(2) Ha a fellebbezési határidő valamennyi jogosultra lejárt, az egyesbíró vagy az elsőfokú bíróság tanácsának elnöke az ügyiratokat – a másodfokú bíróság mellett működő ügyészség útján – az ügydöntő határozat írásba foglalását követően haladéktalanul felterjeszti a másodfokú bírósághoz."

Álláspontom szerint az utóbb meghatalmazott ügyvédnek a meghatalmazás bejelentése és annak tudomásulvétele után az ítéletet kézbesíteni kell és Ő a részére történt kézbesítéstől számított 8 napon belül - igazolási kérelem benyújtása nélkül is, saját jogán - fellebbezhet.

valinéni # 2019.07.19. 16:00

Nagyon köszönöm!

Ez a 8 nap hol található meg, melyik paragrafus?

Köszönettel

Vali

rigoz # 2019.07.19. 14:36

Az ügyvédnek kell indokolni, de nyilván csak később, az írásba foglalt és indokolt határozat átvétele után.

Szerintem, ha az ítélet átvételét követő 8 napon belül reagál rá és megküldi e határidőben (feladja) az elsőfokú bíróság felé, akkor azzal nem lesz gond.

Egyébként a határidő elmulasztása miatt, amennyiben az önhiba hiányát a mulasztó fél valószínűsítő, a határidő elmulasztását követő vagy az akadályoztatás megszűnése utáni 15 napon belül, de legfeljebb a határidő eredménytelen elteltét követő 3 hónapon belül igazolási kérelmet terjeszthet elő.

Az igazolási kérelem sikere esetén a kérelmezőt olyan helyzetbe kell hozni, mintha a mulasztás nem következett be, a mulasztással érintett döntéseit ilyen esetben megfelelően visszavonja vagy módosítja.

valinéni # 2019.07.19. 14:24

Tisztelt Rigoz! Nagyon köszönöm a választ.
Lehet ,hogy nem pontosan írtam le a helyzetet.

Az elsőfokú eljárásban a vádlottat kirendelt védő képviselte aki az ítélethirdetéskor rögtön fellebbezett felmentésért és enyhítésért. Azonban a részletes indokolással ellátott ítélet csak 1 hónap múlva lett kész és akkorra már volt meghatalmazott védője a vádlottnak és a részletes indoklással ellátott ítéletet ő kapta meg. Mivel ügyvédváltás volt ez esetben a bírói indoklásra nézve mennyi időn belül teheti meg az észrevételeit a meghatalmazott védő?

Köszönöm
Vali

rigoz # 2019.07.19. 13:45

Tisztelt Vali néni!

A jogi képviselő nélkül eljáró vádlottnak nem kell indokolni a fellebbezését, bár célszerű.

Ennek előterjesztésére tehát határidő sincs, de mielőbb célszerű előterjeszteni az elsőfokú ítélet írásba foglalt, indokolt példányának előterjesztése után.

Ennek nincs külön elnevezése, fellebbezés indoklása és kész.

A fellebbezés a határidő eltelte után nem egészíthető ki, de akkor lenne az, ha a korábban már előterjesztett fellebbezést más felülbírálati jogkör gyakorlására irányuló kérelemmel és azt alátámasztó indokkal bővítenék.

valinéni # 2019.07.19. 12:29

Tisztelt Fórumozók!

Az lenne a kérdésem, hogy ha büntetőügybena bíróság elsőfokon kisítéletet hozott (vagyis a részletes indoklást a tárgyaláson nem adta meg, hanem csak egy hónap múlva) és a tárgyaláson a vádlott érdekében fellebbezés lett bejelentve akkor a részletes indoklás kézhezvételétől számított hány napon belül lehet a bíróság indoklására észrevételt tenni ? Ennek a beadványnak mi a megnevezése? Észervétel? Fellebbezés kiegészítés?

Köszönöm

Vali