Ingatlan tulajdonjogáról egyoldalúan lemondani nem lehet, lehetőség van azonban az ingatlan elajándékozására. Ehhez persze szükség van arra, hogy a megajándékozott elfogadja az ajándékot. Az ajándékozót sem illeték, sem adófizetési kötelezettség nem terheli.
De lehetőség van arra is, hogy a tulajdonostárs bírósághoz forduljon, és kérje a közös tulajdon megszüntetését. Ennek is több módja van (Ptk 148.§). Így a konkrét esetben megoldás lehet az, ha a bíróság valamelyik tulajdonostárs tulajdonába adja az ingatlannak a nem rá eső részét is, megfelelő ellenérték fejében. Végső esetben a bíróság az ingatlant értékesíti és a vételárat megosztja a felek között.
Fél tulajdon
szarvaslány
2002.10.27. 17:26
grog
#
2002.10.27. 16:52
Tételezzük fel a következő helyzetet. Van valakinek egy fél ingatlan tulajdona ( egy lakás) Annak hasznait nem élvezheti, - sőt kimondottan terhes számára ez az örökségből származő viszony - eladni nem tudja, mert a másik fél nem akarja megvenni, fél tulajdont pedig nem vesz meg senki. Ha lemond a magyar állam javára, anyagi ELLENSZOLGÁLTATÁS nélkül, pl. közjegyző elött, kell-e valamiféle illetéket fizetnie? Mentesül-e az eladott ingatlan árának (ami 0 FT) adóvonzata alól? Meg lehet-e egyátalán ezt tenni?
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02
Címkék
adatvédelem
adózás
alapjogok
Alkotmánybíróság
alkotmányjog
bíróság
büntetés-végrehajtás
büntetőeljárás
büntetőjog
egészségügy
Európai Bizottság
Európai Parlament
Európai Unió
Európai Unió Bírósága
Európai Unió joga
fogyasztóvédelem
GVH
igazságszolgáltatás
Internet
jogalkotás
kereskedelem
kormányzat
környezetvédelem
közigazgatás
közlekedés
munkajog
médiajog
NAV
OBH - Országos Bírósági Hivatal
oktatásügy
ombudsman
Országház
polgári eljárásjog
polgári jog
pr
pénzügyi jog
rendőrség
Románia
szerzői jog
törvényhozás
versenyjog
választás
önkormányzatok
ügyvédség
ügyészség