GYED,GYES, táppénz


sortie # 2014.06.30. 12:06

Bea l2014.06.24. 08:59
Tisztelt Uram/Hölgyem!
Kérdésem a következő lenne. jelenleg 11 hetes terhes vagyok 2015.01.14-re vagyok kiírva. Jelenlegi munkahelyemen 4 éve dolgozok. Sajnos határozott idejű szerződésem van ami szeptember 30-án jár le.
Kérdésem az lenne hogy okt.1-től ha nincs munkaviszonyom, jogosult vagyok -e a GYEDre? Illetve mit tudok tenni hogy a fennmaradó idő alatt biztosított maradjak? Mikortól igényelhetem a TGYÁS-t?
Válaszát előre is köszönöm.
Mné.Bea

Tgys és GYED ellátásokra főszabály szerint az jogosult, aki biztosított. Azt, hogy ki minősül biztosítottnak az 1997. évi LXXX. törvény 5. szakasz zártkörű felsorolása (taxáció) tartalmazza.

Azt tudja tenni, hogy munkajogviszonyt létesít, főállású egyéni, vagy társas vállalkozó lesz, illetve biztosítottnak minősül még az álláskeresési járadékban részesülő személy is.

A tgys ellátást vagy a szülés napjától, vagy a szülés várható idejét megelőző 28 nappal korábbi időponttól kérheti, ha a jogosultsági feltételeknek megfelel.

Esetleges további, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos kérdéseivel forduljon bizalommal az egészségbiztosítóhoz. E-mail címük: penzbeli@oep.hu

agota564 # 2014.06.29. 10:20

Tisztelt Szakértő! Jelenleg gyesen vagyok, de a férjem venné át helyettem(közben nem dolgozna). Mennyi idővel kell előtte bejelentenie a munkahelyén, kötelesek-e elfogadni? Köszönöm szépen a segítséget!

szeleizs # 2014.06.28. 12:19

Tisztelt szakértő. Kisfiammal gyeden vagyok, de vissza kellett mennem dolgozni is gyed mellett. Sajnos úgy tűnik nem fog menni a pici mellett a munka. Abba lehet hagyni a munkát azonnal (vélhetőleg felmondás terhe mellett), vagy a munkáltató kötelezhet 30 nap munkára még ? Köszönöm.

Csuti82 # 2014.06.28. 09:13

Tisztelt Szakértő!

Gyed extrával kapcsolatban lenne kérdésem. Első gyermekem 2014.01.01-én született. Ő utánna ha jól tudom 2016.01.01-ig gyed (2010 óta van folyamatos munkaviszonyom), 2017.01.01-ig pedig gyes jár. A kistestvért 2015 tavasz-nyár környékére tervezzük. A kérdésem az lenne hogy miközben a nagyobbik gyerek után még jár a gyed, gyes, ugyanúgy jár-e közben a picire a tgyás és a gyed? Illetve a nagyobbik gyes-e alatt a picire a gyed? Lényegében gyed-tgyás, 2 gyed illetve gyes-gyed jár-e egyszerre a két gyermekre?

Segítségét előre is köszönöm!
Tisztelettel: Siposné

zolibiro # 2014.06.26. 18:45

Tiszteletem!
Párommal Babát tervezünk,2012 november 6 -tól dolgozik probaidős szerződésekkel ,amit 2014 március 23.-án változtattak állandó munkaviszonyra.Kérdésünk az lenne Gyed-re jogosult-e,illetve a táppénzt szülés elött befolyásolja -e a próbaidős munka?
Köszönjük a válaszokat!
Szép estét!

Bea1984 # 2014.06.24. 06:59

Tisztelt Uram/Hölgyem!

Kérdésem a következő lenne. jelenleg 11 hetes terhes vagyok 2015.01.14-re vagyok kiírva. Jelenlegi munkahelyemen 4 éve dolgozok. Sajnos határozott idejű szerződésem van ami szeptember 30-án jár le.Kérdésem az lenne hogy okt.1-től ha nincs munkaviszonyom, jogosult vagyok -e a GYEDre? Illetve mit tudok tenni hogy a fennmaradó idő alatt biztosított maradjak? Mikortól igényelhetem a TGYÁS-t?

Válaszát előre is köszönöm.

Mné.Bea

zozo1130 # 2014.06.20. 13:58

Tisztelt Szakértő!

Ha a párom munkaviszonya megszűnt pont mikor kezdődőtt a gyes azaz 2013.04.01-én szűnt meg a munkaviszonya és ugyanebben az időben ment gyesre. Ilyenkor mennyi gyedet fog kapni? Közben 2014.04.01-én lejárt a gyese utána egy hónapig munkanélkülin volt majd kb. 1 hónapja ismét dolgozik. Még nem terhes csak tervezzük a gyereket!
Válaszát előre is köszönöm.

toti0401 # 2014.06.20. 13:44

Tisztelt Szakértő!

Könyvelőként dolgozom és az egyik ügyfelem az alábbi kérdéssel fordult hozzám. Jelenleg egy egyszemélyes kft-ben ügyvezető, már nincs a cégben tevékenység és veszélyeztetett terhességgel táppénzen van. A cégnek jelentős nav tartozása van áfa és járulék, csődközelben van. Tagi kivét volt tavaly és idén minden hónapban, bevallva, de járulék nem lett befizetve. Jelenleg folyamatban van az egészségpénztárnál egy táppénz ellenőrzés,mert 30 napnál hosszabb lesz az ellátás, és azt mondták Neki,hogy lekérdezik az adatokat a navtól mi lett bevallva és befizetve. A kérdés, hogy ha tartozása van a cégnek melyben ő az ügyvezető is (tagi jogviszony), akkor nem fog táppénzt kapni, illetve ha csak az egészségbiztosítási járulékot befizeti akkor már járhat-e ellátás részére. Eddig ilyen ellenőrzéssel csak a nyugdíj és a munkanélküli ellátás esetében találkoztam, táppénznél nem. köszönettel

pazs # 2014.06.20. 08:12
  1. Ha van hova átmenned, akkor nyilván nem fog ellenkezni.
  2. Nem helyeznek át.
  3. Ha nem jársz be dolgozni, felmentenek (de az fájdalmas lesz). Neked kell lemondanod (hiszen te nem tudod teljesíteni a munkavégzési kötelettségedet az adott helyen).
Bumi # 2014.06.19. 22:51

Tisztelt Szakértő!

Kérdést szeretnék feltenni gyed-gyes utáni visszatéréssel kapcsolatban.
Kormányzati szolgálati jogviszonyban álló (járási hivatalnál állományban lévő), de jelenleg GYED-en lévő, kétgyermekes anya vagyok.A nagyobbik gyermekem tartósan beteg, vele továbbfolyósított GYES-en voltam több évig– és nem is dolgoztam - a kisebbik megszületésének időpontjáig, mert akkor a GYES-ről le kellett mondanom. A kisebbikkel a GYES várhatóan 2016. tavaszán jár le. Munkába ettől az időponttól állnék, viszont az élet azt hozta, hogy a nagyobbik tartós betegsége miatt a helyi iskolába nem tud járni, hanem idén ősszel más településen kezdi meg az iskolát. Emiatt –kényszerből - költöznünk kell, és az új helyen lenne az ideiglenes bejelentett lakcímünk. Így az itteni munkahelyemre nem tudok visszamenni.
A kérdéseim a következők lennének: Természetesen én nem szeretnék felmondani, hiszen dolgozni szeretnék majd, de sajnos nem megoldható, hogy ez az itteni munkahelyemen legyen. Ha szociális indokkal kérném az áthelyezésemet, arra a munkáltatóm köteles-e pozitívan reagálni? Mi van abban az esetben, ha nem tudnak áthelyezni?
A munkáltatóm felmondhat-e nekem és ha igen, milyen indokkal?
Mielőbbi válaszát nagyon köszönöm: Bumi

pazs # 2014.06.18. 13:30

Oké, tehát 2013. április 1-ig biztosított volt, gyeden. Utána mindenképp gyesen lett volna, de ez amúgy nem számít biztosítottnak (mert nem volt mögötte munkaviszony, amiből fizetés nélküli szabin lett volna). De ez már nem számít, mert most már újra biztosított. Igen, így a mostaniból fogják számolni.

zozo1130 # 2014.06.18. 12:00

Jah és mikor megszünt a cég vagyis csődbe ment akkor közös megegyezéssel megszüntették a munkaviszonyt, de mi úgy olvastuk itt neten keresztül hogy gyed és gyes alatt is biztosítva van.

zozo1130 # 2014.06.18. 11:58

2011.04.01-én született meg a lányom, 2013.04.01-ig az asszony gyed-en volt. 2013.04.01-én megszünt a cég ezután alanyi jogon járt neki a gyes 2014.04.01-ig, ezután 1 hónapig munkanélkülin volt, és 2014.05. hónapban vették fel az új munkahelyére, ahol jelenleg is dolgozik. Akkor ha jól értelmezem jár neki a gyed ha most esne teherbe és a jelenlegi bruttó béréből számolhatjuk ki hogy mennyit is kapna.??

pazs # 2014.06.18. 11:48

Nem értem, mi történt 2013. április 1-jén? Az oké, hogy megszűnt a cég, ahol dolgozott, de mikor szűnt meg a feleséged munkaviszonya? 2013. április 1-jén gyeden volt még? Mikor váltott gyesre?

Az új tgyás-t és a gyedet a fennálló munkaviszonyban meglévő jövedelemből számítják (ha a többi feltételnek megfelel).

zozo1130 # 2014.06.18. 11:41

Várom a választ, köszönöm.

zozo1130 # 2014.06.18. 10:25

Köszönöm a választ, de ezt mi is tudjuk. Csak azt nem, hogy most gyed és a gyes alatt is biztosítva van, ha 2013. ápr. 1-én megszűnt a cég ahol dolgozott, attól kezdve alanyi jogon kapta a gyes-t. És a mostani jövedelemből kell kiszámolni a gyed-et attól függetlenül, hogy még csak egy hónapja van ott bejelentve?

pazs # 2014.06.18. 10:17

Tgyás és gyed akkor jár, ha a szülést megelőző két évben volt 365 nap biztosítotti ideje ÉS a szülés napján biztosított. Ez megvan illetve meglesz? Ha igen, akkor mikor mennyi volt a jövedelme és a bejelentett bére? Abból lehet számolni.
Ennek hiányában csak gyes jár.

zozo1130 # 2014.06.18. 10:06

Tisztelt szakértő!
Segítséget szeretnék kérni gyed ügyben.
A feleségemnek a gyes-e 2014.04.01-én járt le utána 1 hónapig munkanélkülin volt bejelentve, most ismét dolgozik. Minél hamarabb szeretnénk még egy gyermeket csak nem tudjuk, hogy ha most esne teherbe akkor járna-e neki a gyed, és ha igen akkor azt miből számolják ki( a gyed/gyesből)? És hogy mi hogyan tudnánk kiszámolni, hogy mennyi gyed-et kapna?

Szeretnék ezekre a kérdésekre választ kapni!
Előre is köszönöm!!!

pazs # 2014.06.18. 09:33

Nem. Illetve ha mégis felmondana (mert mondjuk nem tud a terhességedről), köteles lesz visszavenni.
Amúgy táppénz alatt sem mondhat fel, meg szülési szabadság alatt sem, meg a gyereknevelés céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság időtartama alatt sem (ezekről nyilván tud majd).

cinema # 2014.06.18. 06:34

Tisztelt szakértő!

Jelenleg 8 hetes veszélyeztetett kismama vagyok, mivel már volt sikertelen terhességem táppénzre vett az orvos!
Közalkalmazottként dolgozom Bölcsődébe 10 hónapja, de előtte 1 év 2 hónap munkaviszonnyal rendelkezem! A munkaviszonyom nem szakadt meg, folyamatos, így 2 év munkaviszonnyal rendelkezem! A kérdésem az volna hogy elküldhet, felmondhat a munkáltató a terhesség alatt, és így eleshetek a gyed.-től, tgyás-tól??

Válasza igen fontos lenne számomra, amit előre is köszönök!

zozo1130 # 2014.06.17. 17:09

Tisztelt szakértő!

Segítséget szeretnék kérni gyed ügyben.
A feleségemnek a gyes-e 2014.04.01-én járt le utána 1 hónapig munkanélkülin volt bejelentve, most ismét dolgozik. Minél hamarabb szeretnénk még egy gyermeket csak nem tudjuk, hogy ha most esne teherbe akkor járna-e neki a gyed, és ha igen akkor azt miből számolják ki( a gyed/gyesből)? És hogy mi hogyan tudnánk kiszámolni, hogy mennyi gyed-et kapna?

Tófika # 2014.06.16. 15:10

Az alábbi kérdésre szeretnék választ kapni:
2011.07.03-án született meg a kislányom, akivel 2014. július 3- ig GYES- en vagyok, nem dolgozom. Határozatlan idejű munkaszerződésem van, ami jelenleg napi hat órás, mert a kislányom két hónapig bölcsibe járt, mellette hat órában dolgoztam. Mivel közeleg a visszatérés napja, a napokban kell aláírnom a napi nyolc órás szerződést, mert miután kislányomat ki kellett vennem a bölcsiből, mert nem szerette, ugyanúgy hat órás a szerződésem. Közben kiderült,hogy 5. hetes várandós vagyok. Nem szeretnék munkába állni, mert az előző terhességem is problémás volt. Megoldható,hogy július 4- től terhestáppénzre jöjjek? Mikor kell bejelentenem a munkáltatóm felé a várandósságot?
Segítségét előre is nagyon köszönöm!

lizander # 2014.06.14. 22:11

Tisztelt Szakértő!

Május 4-én szültem meg első gyermekemet, és rá 3 hétre sikeresen megigényeltem a családi pótlékot, a GYES-t, és a tanulmányaim után járó diplomás GYED-et, ugyanis nem tudtam, hogy a GYES és a GYED nem igényelhető egyszerre. Ilyenkor mi történik? Az államkincstár valamelyik nap már át is utalta a GYES és a családi pótlék összegét, amikről papírt is kaptam, de a GYED-emről semmiféle tájékoztatást nem kaptam még, így nagyon lépni sem tudok, úgy érzem. Ilyenkor mi a teendő? Most már tisztában vagyok azzal, hogy nem igényelhetem meg mind a kettőt egyszerre, de ez ugye nem azt jelenti, hogy elestem a GYED-től?
Válaszát előre is nagyon szépen köszönöm!
lizander

anne01 # 2014.06.14. 17:52

szalay.m

Ez azt jelenti, hogy a keresőképtelenség első napjától kezdve táppénz jár és nem betegszabadság. Alapesetben, ha beteg leszel először 15 nap betegszabadság jár, és ha ezt kimerítetted, akkor indul a táppénz.

szalay.m # 2014.06.14. 16:54

Tisztelt szakértők!

Most nézegettem az Mt-t (igaz jelenleg rám nem az vonatkozik, hanem a Kjt, de leépítés várható és erős a gyanúm, hogy én leszek az, akit leépítenek... Akire a közvetlen főnök első perctől köszönés helyett fintorog, az ne számítson sok jóra.) és megakadt a szemem azon, hogy " Az (1) bekezdésben foglaltaktól eltérően nem jár betegszabadság a társadalombiztosítási szabályok szerinti üzemi baleset és foglalkozási betegség miatti keresőképtelenség, valamint a veszélyeztetett várandósság miatti keresőképtelenség tartamára." Szóval, ha terhes leszek és emiatt nem tudok dolgozni, mert sajnos biztos, hogy veszélyeztetett leszek, akkor nem kapok egy fillért se? Vagy kötelező veszélyeztetett terhesként is dolgozni, bevállalni azt, hogy elmegy a baba, ha nem akarok éhen halni? Kjt-ben semmit nem találtam erre vonatkozóan.