GYED,GYES, táppénz


nandy # 2008.11.13. 15:33

virimoncsi:

A GYES mellett sem lehet dolgozni a gyermek 1 éves koráig.

Szerintem alkalmazhatsz mást 4 órában, az a lényeg, hogy legyen szakképzettséggel rendelkező alkalmazott (ha már neked nincs).

ciddi # 2008.11.13. 18:06

Nandynek köszönöm a választ! Ciddi

hveroka # 2008.11.13. 18:23

Nandy:

Nem levelezős voltam.
A biztosítási jogviszonyom az megvan, de a 180 nap jövedelmem nem lesz meg.

Hveroka

pababa # 2008.11.14. 12:16

Ha valaki Tud segítsen Nekem a következő ügyben:
2009.január 14-ig Gyes-en vagyok kisfiammal,munkahelyemről mentem Gyesre,azaz itt még munkaviszonyban állok(fizetés nélküli szabin vagyok),de ide nem fogok visszamenni dolgozni mert a munkaidő nem megfelelő a kisfiam miatt.
Most megyek egy másik helyre dolgozni november végén,ahol egyenlőre a Gyes idejére vesznek fel dolgozni,s utána,ha a másik helyen leszámoltam és lejár a Gyes felvesznek tovább.
Most az a problémám,hogy nem tudom mit tegyek,mert a régi helyemen van egy jó pár nap szabadságom,amit fél füllel hallva nem fognak kifizetni(ebből arra következtettem,hogy gondolom a Gyes lejárta után kiadják) én az új helyemen folyamatosan szeretnék dolgozni, mondjak fel a régi helyemen most vagy mit tegyek,hogy ne legyen problémám és novembertől folyamatosan dolgozzhassak az új helyemen?....
Remélem valaki értette mire gondoltam,mert már én is belezavarodtam.
Köszönöm a segítséget előre is!

zsanca # 2008.11.14. 12:44

Olyan kérdésem lenne,hogy nem értem,hogy számolják ki a 180 nap biztosítást.Van munkaviszonyom 2005 ősze óta.
2006 októberében megszületett első gyermekem.Járt a TGyás és a Gyed is.Aztán a Gyed lejárta után gyesen voltam 5 hónapig,mert közben megszületett a 2 gyermekem.Vele is járt a TGyás és a gyed is.Most gyesen vagyok 2009 március 26-ig,de mielőtt ez lejárna március elején megszületik a 3. gyerkőc.Ugyanúgy járni fog a Tgyás és a gyed?Honnan tudom,hogy biztosított vagyok-e még?

zsanca # 2008.11.14. 12:46

Megint én vagyok Zsanca!
Az előző írásomban elírtam az évszámokat.
Szóval 2002 óta van munkaviszonyom.
2003-ban született meg az első gyermekem,2006-ban a 2.,és 2009-ben fog a 3. Szóval járni fog még mindig a Tgyás és a gyed?

nandy # 2008.11.14. 15:26

pababa:

A szabadság akkor is jár, ha te mondasz fel.
Vagy pénzben megváltják, vagy kiadják (ha még belefér az időbe), de az is fizetési kötelezettséggel jár.

Ha másképp nem megy, akkor a fizetés nélküli lejártával mondj fel. Ebben az esetben elvileg le kellene töltened a felmondási időt, de ehelyett kérd, hogy adják ki a szabikat.
Így nyugodtan dolgozhatsz tovább az új helyen.

A másik munkahelyen pedig határozott idejű szerződés helyett ajánlatos lenne határozatlan idejűt kötni, hiszen a részedről ennek nincs akadálya (nehogy két szék közül...)

nandy # 2008.11.14. 15:29

hveroka:

Jogosult leszek-e ez után a másfél hónapos jövedelem után bármilyen összegű TGyásra és Gyedre,

Önmagában a másfél havi munkaviszony után nem, de ha az elmúlt két évből legalább egy évet nappali tagozatos tanulóként töltöttél, az beleszámít a 180 napba.

csak határozott időre alkalmaznak dec. közepétől jan.végéig, mert a gyerek várhatóan febr. első felében születik.

Így viszont csak a TGYÁS fog járni, a GYED már nem, mivel a biztosítási jogviszonyod még a szülés előtt megszűnik

nandy # 2008.11.14. 15:32

zsanca: ha nem passzív GYED-et kaptál, és még mindig él a munkaviszonyod, akkor jár.

zsanca # 2008.11.14. 16:52

Nandy!

Honnan tudhatom meg,hogy passzív gyedet kaptam e vagy sem?A nagyfiamnál biztos nem,mert a kicsinél is ugyanúgy járt a tgyás és a gyed,de a 3. babánál nem tudom,hogy jár e?Azt sem tudom,hogy megszünt e a biztosításom. Erről nem tájékoztatott senki.És elméletileg még él a munkaviszonyom,mert nem kaptam semmiféle felmondó levelet.Egyébként is gyesen vagyok,és úgy tudom,hogy ilyenkor nem mondhatnak fel.

nandy # 2008.11.14. 22:21

Zsanca: az oep-nek van ingyenes száma, ott megmondják, be vagy-e még jelentve a munkahelyeden.

http://www.oep.hu/portal/page?…

hveroka # 2008.11.15. 06:28

Nandy:

Köszönöm a válaszod! Még pár kérdés:

  1. Egyátalán nem voltam nappali tagozatos, de a Gyesre munkaviszonyból mentem el (igaz csak 4 órásból). Ezek alapján a Gyes biztosítási viszonynak számít, nem?
  2. Igaz, hogy a munkaviszonyom a gyerek születése előtt megszűnik, de ha a szülési szabadságot a szülés előtt veszem ki jogosult lehetek a Gyedre?

Pl: munkaviszony vége jan. 25., szülés febr. 15. és jan. 25-től Tgyást igényelek.
Így a munkaviszony a Tgyás alatt szűnik meg. (Nem az a passzív gyed?)

hveroka

horev2 # 2008.11.17. 21:10

Sziasztok!
Az én helyzetem a következő. GYES-en vagyok, két és fél éves a lányom. A lányom után kaptam max. GyED-et. Szeretnénk még egy babát, a jövendő GYED-em kevesebb lenne valószinű. A kérdésem az lenne, hogy igaz-e, hogy 180 nap 8 órában ledolgozott nap szükséges ahhoz, hogy ne kevesebb összegű 2. gyerek utáni GYED-en legyek két évig, vagy egyáltalán, mitől függ, miből számolják a „leendő“ GYED-emet. Előre is köszönöm a válaszokat!

nandy # 2008.11.18. 11:23

hveroka:

  1. Gyed számításánál nem számít bele a 180 napba (csak ha lett volna munkaviszonyod stb.)
  2. Még TGYÁS-ra sem vagy jogosult.

Ez van, sajnos. Igazat mondott az ügyintéző.

nandy # 2008.11.18. 11:24

horev:

Igaz. Legalább 180 nap figyelembevehető jövedelem kell - pl. munkabér. Ha nincs meg, akkor az előző ellátás alapja után állapítják meg a jövőbeni ellátást.

Bfági # 2008.11.18. 11:53

Kedves Szakértő!

Jelenleg első szülött gyermekemmel vagyok itthon GYED-en. Ő jövő év júniusában tölti be második életévét. Második babával jövő év május 25-re vagyok kiírva. Kérdésem az lenne mi alapján számolják majd a második gyerek után a TGYÁS-t és a GYED-et? Szülés előtt négy évet dolgoztam és maximális GYEDe-et kapok jelenleg.
Válaszát köszönöm

ledererk # 2008.11.18. 12:52

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg GYED-en vagyok kislányommal. 2009. január 12-ig. A nyár folyamán átszervezések miatt megszűnt a munkaköröm (közalkalmazott voltam, határozatlan munkaidővel). Jelenleg állományban vagyok, mivel GYEDen lévőként nem küldhetnek el. Hamarosan szeretnék visszamenni dolgozni. Tudom, hogy végzettségemnek megfelelő munkakört szükséges felajánlania a munkahelyemnek (amelyet egyébként nem tud).
Ebben az esetben mi a további teendő? Felmondanak, vagy közös megegyezéssel megszűnik a munkakör? Jár e végkielégítés? (2003. januárjától dolgozom, azonban 2005. áprilisától folyamatosan GYED-en vagyok - két gyermekem van - ).
GYED-en lévőként védettséget élvezek 30 napig, úgy tudom. Ha új munkát keresek (márpedig január közepétől mindenképpen szeretnék elhelyezkedni valahol), mikortól indítsam az előző munkahelyemen a GYED megszüntetését?
Köszönettel: Kinga

horev2 # 2008.11.18. 14:42

Köszönöm.
Még egy kérdés:
A táppénzen töltött idő beleszámit a 180 nap figyelembevehető jövedelembe?

perecc # 2008.11.18. 20:12

Kedves Szakértő!

Jelenleg Gyesen vagyok ami 2009 szeptemberében jár le. Szerettem volna visszamnnei a régi munkahelyemre dolgozni - ezt jeleztem írásban is. Egyelőre nem tudnak visszavenni. Ideiglenesen elhelyezkedtem egy másik cégnél ahol be is jelentenének de csak ha igényelhetik utánam a Start plusz kártyát. A kártya kiváltásának feltétele azonban (ha jól tudom) az, h ne legyen másik munkaviszonyom. Felmondani a régi munkahelyemen nem szeretnék (több mint 5 éve ott dolgozom) mert elesnék kb. félévi bértől. A kérdéseim pedig:

  1. Köteles-e a régi munkahelyem visszavenni amikor én akarom és folyósítani a béremet, vagy csak a GYES lejártakor?
  2. Ha közös megegyezéssel szüntetném meg a munkaviszonyomat ebben az esetben mik járnak nekem? (pl. szabadság, végkielégítés, Start-kártyát akkor is kiválthatnám-e stb.)
Kovács_Béla_Sándor # 2008.11.18. 20:15

Szerintem olvassgass egy kicsit. Talán ha ötvenszer válaszoltunk már ezekre a kérdésekre.

Kotkoda # 2008.11.19. 08:04

Kedves Szakértő!
Szükségem lenne pár tanácsra, remélem tud segíteni.
A helyzet a következő: november 30.-án lejár a szerződésem, és nem hosszabítják meg, mivel már most is táppénzen vagyok 8 hetes kismamaként.
A szülés időontja július elejére várható, és szeretnék gyedet kapni. A kérdésem a következő lenne, hogy ha március, április, május hónapra elmegyek dolgozni, akkor jár-e nekem gyed, úgy hogy decembertől februárig itthon vagyok. Előtte biztosított voltam minimum két évig.
Vagy esetleg el kellene mennem már december elsejétől?

Válaszát nagyon várom! Üdv! Kot!

sinus69 # 2008.11.19. 08:14

perecc:
Nem fogsz kapni Start kártyát, mert az csak akkor "jár" ha nincs munkaviszonyod, magyarul az elhelyezkedésedet segíti a gyes után.
A "régi" munkahelyed köteles visszavenni akkor, amikor írásban bejelented felé azt a napot amikor is felvennéd újra a munkát. Először a felgyülemlett szabijaidat kell kiadnia, amit 30 napon belül meg kell kezdenie.
A munkaviszony közös megegyezéssel történő megszűntetésekor mi jár neked, az relatív. Amiben megegyeztek a munkáltatóddal, ezért is közös a megegyezés. Törvényileg egyébként semmi. A megjelölt napon megszűnik a munkaviszonyod, felmondási idő nincs, végkielégítés nincs, az esetlegesen bennt maradt szabijaidat ha nem fér bele az időbe, pénzben megváltja neked.
De egyébként igaza van KBS-nek, tényleg kismilliószor válaszoltak már ezekre a kérdésekre. Ha visszakeresel, minden kérdésedre megkapod a választ.

sinus69 # 2008.11.19. 08:23

kotkoda:
A gyed és thgys bizt. jogviszony megléte esetén folyósítható. Mivel neked nemsokára lejár a határozott időre szóló munkaszerződésed, és azt nem hosszabbítja meg a munkáltató, máshová kell elmenned dolgozni, mert a szülés előtt a 180 nap bizt. időnek meg kell lennie. Ennek hiányában csak az alanyi jogon járó gyes-t fogod kapni.
A gyed és a thgys összegét a szülést megelőző naptári év átlagkeresete alapján számítják ki.

Kotkoda # 2008.11.19. 08:53

Sinus, nagyon szépen köszönöma gyors választ. Még egy kérdésem lenne, a 180 nap az közvetlen a szülés előtt kell, hogy legyen, vagy lehet az azt megelőző két évben?
És még valami: Megtehetem-e, hogy elmegyek dolgozni decemberben és februártól már táppénzen vagyok a szülésig? Ilyenkor a munkáltatónak mennyibe kerül egy dolgozó, aki br 100.000-re van bejelentve?
Továbbra is nagyon várom válaszod!!!!
Üdv: Kotkoda

kvkriszta # 2008.11.19. 10:13

Kedves Szakértő!

A segítséged szeretném kérni, Gyesem lejártával felmondtam a munkaadómnál, kilépéskor mindem szükséges papíromat megkaptam, viszont a szabadság megváltásomat "majd utaljuk" címszóval a mai napig nem fizették ki (2 hete léptem ki). Mi a teendőm ilyen esetben, és hova forduljak jogorvoslatért?

Válaszodat előre is megköszönöm:

kvkriszta