GYED,GYES, táppénz


tobar # 2008.11.04. 19:13

Kedves nandy köszönöm a választ.
Mindenképp elmondom a volt munkáltatómnak, hogy találtam egy jobb, kedvezőbb állást (persze csak akkor ha már valami konkrétumot tudok mondani neki) hiszen jelenleg gyesen vagyok.....de ezt csak akkor szeretném vele közölni, ha már a felmondásom miatt kell leülnünk beszélgetni.Addig van köze hozzá hogy én a gyes alatt hogy oldom meg a megélhetésünket? Szerintem nem.Vagy????Hivatalosan én jelenleg a Gyes-t és a Csp-ot kapom,(a férjem pedig jól keres) a munkahelyemen meg inaktív alkalmazásban vagyok, igaz???

Juló # 2008.11.05. 14:26

Tisztelt Kovács Béla Sándor!

Köszönöm a segítségét ,elküldtem a munkáltatómnak a levelet várom a fejleményeket.Még megszeretném kérdezni hogy mennyi szabadságra számíthatok,ha kiadják:
2002.09.02 dolgozom a cégnél
29 éves vagyok egy gyermekem van.

2006.09.07-2006.10.01 táppénz
2006.10.02-2007.03.18 gyás
2007.03.19-2008.10.09 gyed
2008.10.10-2009.10.09 gyes ezen vagyok most és mellette dogoznék.

2006 bér papíron az augusztusin 12 nap szabadság volt .

Előre is köszönöm a segítséget.

snow # 2008.11.05. 14:40

sziasztok,
a kérdésem a következő lenne.
2008.02.01-től táppénzen voltam itthon szülésig, 2008.05.30-ig. innentől kaptam a tgyást, ami jövő hét csütörtökön fog lejárni. idő közben bejelentkezett ketteske, de még csak a 6. hétben vagyok. ha a szülész megállapítja a terhesség tényét, akkor szeretnék inkább ismét táppénzen lenni, nem pedig gyed-en (ez esetemben kb 30 ezer ft plusszt jelentene havonta).

a kérdésem a következő: megtehetem-e, mit szólhat a munkáltató, hogy táppénzen leszek? illetve az első gyerkőcre az apa igényelheti-e a gyed-et vagy a gyes-t? van-e ennek valami folyamata, feltétele, akadálya?

a választ előre is köszönöm.

nandy # 2008.11.06. 07:51

Juló:

Mit jelent az, hogy az augusztusi bérpapíron 12 nap szabi volt? Ennyit vettél ki abban az évben?

2006. évre járó összes szabi: 21 nap + 2 nap pótszabi - 12 nap (?) kivett szabi = 11 nap

2007. évre járó összes szabi: 22 nap + 2 nap

2008. évre járó összes szabi: 22 nap + 2 nap, de itt már arányosítani kell, mivel a szabi csak a GYED első évére jár!
Tehát márc. 18-ig az arány: 78 nap/ 366 nap = 21.31%

24 nap x 21,31% = 5 nap

Így összesen: 11 nap (?) + 24 nap + 5 nap = 40 nap

Juló # 2008.11.06. 08:40

nandy!

Nagyon szépen köszönöm a segítséget ,az a 12 nap az utolsó előtti bérpapíron volt rajta az utolsón már semmi nem volt.
Még megkérdezném hogy írtam a főnökömnek hogy megszüntetem a fizetetlen szabit és adja ki a rendes szabikat ,és utána foglalkoztasson .De ha mondjuk felment a munka végzés alól és fizet akkor én dolgozhatok máshol részmunka időbe?Az a baj sehogy se szeretne fizetni az lenne neki a legegyszerűbb ha máshol dolgoznék.
Mit tegyek?
Előre is köszönöm!

nandy # 2008.11.06. 13:41

Ha felment a munkavégzés alól, akkor dolgozhatsz máshol. Egyébként is, ha az idődbe belefér.

Nézd, ilyen körülmények között neked is az lenne a legjobb, ha megválnátok egymástól. Ő nem mondhat fel neked, te meg ne mondjál fel - mert neked lenne rossz.

Próbáljatok közös megegyezéssel megválni egymástól, ebben kérd azt, ami egyébként is járna - szab. megváltás, felmondási idő, végkielégítés.
Bár ez még nem garantálja, hogy fizet is. De meg kellene értetni vele, hogy jobban jár, ha fizet, mert később sokkal többe fog neki kerülni (bíróság).

Juló # 2008.11.06. 14:38

nandy!
Felment a munkavégzés alól ez csak írásba jó elfogadni?
Mert nekem annyit mondtak nyugodtan kereshetek másik munkahelyet erre az 1 évre nem akadályoznak benne de ez a levelem előtt volt .Amibe kértem a a fizetetlen szabi megszűnését és a rendes szabi kiadását és a foglalkoztatásom kértem.
Vagy most is megkérhet nagyon szépen hogy keressek erre az időre máshol munkát?Hogy semmi kép ne keljen foglalkoztatnia és állásidőre járó pénzt fizetnie.
Csinálhatom azt hogy,kiadják a szabikat és esetleg eleget teszek a kérésüknek máshol dolgozom addig?A szabikat most is kérhetem nem kell megvárnom a gyerek 3 éves lesz?Ha kiadják akkor utána megint fizetetlent kell kérnem tőlük ,hogy tudjak máshol dolgozni?
Köszönöm a válaszokat.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.11.06. 14:44

Vagy most is megkérhet nagyon szépen hogy keressek erre az időre máshol munkát?Hogy semmi kép ne keljen foglalkoztatnia és állásidőre járó pénzt fizetnie.

Próbáld megérteni: nincs összefüggés. Ha nem tud foglalkoztatni, akkor köteles állásidőt fizetni. Akkor is, ha te egy másik munkaviszonyt is létesítesz, és ott dolgozol. Ez egészen addig így van, amíg a munkaviszonyod meg nem szűnik. Arra pedig nem kellene rosszabb feltételeket elfogadnod annál, amit nandy mondott. Már azzal is nagyon méltányos vagy. (Én azt a megállapodást csak akkor írnám alá, ha már ott lenne a pénz az asztalon.)

anita.siket # 2008.11.06. 20:40

Sziasztok!
Tudna valaki segíteni abban, hogy ha valaki beteg gyermek ápolása miatt van gyes-en, és ez a gyermeke 12 éves koráig tart, és a gyes mellett 8 órában vissza akar jönni dolgozni, kötelező visszavenni? És ráadásul foglalkoztatni kell addig amíg gyes-t kap?

nandy # 2008.11.06. 22:03

Felment a munkavégzés alól ez csak írásba jó elfogadni?

Mindenképp. Arra mindig ügyelj, hogy minden megbeszélés, közlés írásban történjen. Tudod, a szó elszáll...

nandy # 2008.11.06. 22:04

anita:

igen, foglalkoztatni kell. Vagy fizetni az állásidőre.

Hisz érvényes munkaszerződése van.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.11.07. 08:56

Nem. Ha a gyerek betöltötte a három éves kort, akkor a gyes már nem véd a rendes felmondástól. (Abban sem vagyok biztos, hogy az ilyen - tulajdonképpen méltányossági - gyes mellett is lehet-e dolgozni.)

anita.siket # 2008.11.07. 09:33

Kovács Béla:
És ez hová van leírva, mert a munka törvényköve azt írja, hogy a gyes folyósítása alatt nem szüntethető meg a munkaviszony!!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.11.07. 09:43

Mt. 90. § (1) A munkáltató nem szüntetheti meg rendes felmondással a munkaviszonyt az alábbiakban meghatározott időtartam alatt:
[...]

  1. a gyermek ápolása, illetve gondozása céljára kapott fizetés nélküli szabadságnak [138. § (5) bekezdés], illetve a gyermek hároméves koráig - fizetés nélküli szabadság igénybevétele nélkül is - a gyermekgondozási segély folyósításának

[...]
időtartama

anita.siket # 2008.11.07. 12:42

Köszi, de a 138§.(5) bekezdés, melyre hivatkozik, ott részletezi, hogy a gyermek 12 éves koráig

Kovács_Béla_Sándor # 2008.11.07. 12:59

A gyermek 12 éves koráig jár a fizetés nélküli szabadság. Az véd is a felmondás ellen - de a gyes magában csak a gyerek három éves koráig.

PISA-negatív?

anita.siket # 2008.11.07. 14:15

Szóval. Én nem akarok értetlenkedni, de ez a dolgozó, a gyereke 2 éves kora után jött dolgozni a gyes mellett 8 órában. Közben a gyermeke tartósan beteg lett, és most beteg gyerek miatti gyest kap a gyerek 12 éves koráig, és nem dolgozik. Viszont úgy döntött, hogy visszajön dolgozni gyes mellett, 8 órában. Kötelező visszavenni, vagy nem?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.11.07. 14:24

Igen.
De ha a gyerek betöltötte a harmadik életévét, akkor fel lehet neki mondani. Természetesen csak valós és okszerű indoklással.

anita.siket # 2008.11.07. 14:34

Köszönöm szépen!!! És arra a paragrafusra kell hivatkozni!!

anita.siket # 2008.11.07. 14:38

Esetleg a közigazgatás, közszolgálat, köztisztviselő témában nem tudsz segíteni?

Juló # 2008.11.07. 17:40

Írásban kértem tőle a szabikat és hogy foglalkoztasson de másolatot nem csináltam róla csak ajánlottan adtam fel elsőbbségivel ezzel a cetlivel elég igazolni?Ha felment a munkavégzés alól írásban ,és ezek után nem fizet állás időt ezzel a papírral esetleg bírósághoz is tudok fordulni?Jogosan fordulok bírósághoz érdemes?A munkáltató fogja fizetni?Esetleg ha belemegy a közös megegyezés + a végkielégítés ami úgy tudom 2 hónap fizetés gondolom a bejelentett nettó ha 2002 óta vagyok a cégnél.+kifizeti a rendes szabikat 40 nap és az mennyivel fizeti a napokat?minimál béren vagyok 69000.+a felmondási idő azt nem tudom mennyi.

Juló # 2008.11.07. 17:57

Nem lesz abból gond hogy én úgy kértem írásba október 9 lejárta gyed és az időtől kérem a szabikat?Ezt most november 5 én adtam a fel a postán.Ez azért volt mert október közepén tudtam meg nem akarnak foglalkoztatni.Ebből nem lesz gond?

CsHAndi # 2008.11.08. 08:31

Kedves fórumozók,

Ha a munkavállaló 2 hétnél tovább marad táppénzen, kérhetem, mint munkáltató, hogy vizsgálják felül az esetet, különös tekintettel arra, hogy tudomást szerzett arról, hogy munkahelye megszűnik?

válaszotokat előre is köszönöm

CsHAndi

rigi81 # 2008.11.09. 12:46

Kedves Nandy!

Nagyon szépen köszönöm a gyors választ!

Üdv
Rigi81

Potyok # 2008.11.09. 14:14

Tisztelt Szakértő!

Lehet, hogy nem a legjobb helyen teszem fel a kérdésemet, de remélem fog tudni válaszolni. Most tudtam meg, hogy babát várok, a munkahelyemen viszont csoportos létszámleépítés várható. A főnökömnek még nem mondtam meg, hogy terhes vagyok, mert volt már kolléganő, akire a hasonló hírek közlése után annyira rászálltak, hogy elment a baba. Milyen lehetőségeim vannak? Kirúghatnak? Válaszát előre is köszönöm!