GYED,GYES, táppénz


Szakbarbár # 2005.08.13. 05:55

Szabadsághoz nem tudok többet hozzáfűzni annál, amit big cat elmondott. Számolgatni most nincs kedvem, ahhoz még túl korán van, de amiket megadtál, abból látszik, hogy nagyjából tudod, mit kell számolni, vedd ehhez hozzá azt, amit a Mester mondott és ki fogod tudni számolni egyedül is.

Idén akkor működik együtt a gyes és a munka (szabi is annak számít), ha legfeljebb napi 4 órában vagy otthon bármennyit dolgozol. Ha gyesen (is) vagy, akkor hivatalosan a gyerek is csak 4 órában lehet bölcsiben. Jövőre várhatóan teljes munkaidő mellett is jár majd a - 2 éves kor után valószínűleg kevesebb - gyes és talán a bölcsikérdést is ehhez igazítják, de erről még nem lehet tudni biztosat, mert csak kormányhatározat van róla, még törvényjavaslat sincs, amiben lennének konkrétumok.

Akár 1 napos gyerek mellett is dolgozhatsz, ezt soha semmilyen jogszabály nem tiltotta. Az 1 éves kor ahhoz a határ, hogy 1 éves kor után gyes, de csak gyes mellett lehet dolgozni (tehát gyed mellett nem).

the big cat # 2005.08.12. 12:08

Hadd beszélej bele egy kicsit.

A 4 naphoz hozzájön a 2002 októberétől-2002 decemberig, valamint a 2003 januártól-2003 szeptemberig járó időarányos szabadásg, valaminta a 2004 szeptembertől a visszatéréséig járó időarányos szabadság. Ezt a munkáltató köteles kiadni, de tilos neki pénzben megváltani, azaz kifizetni. Tehát ha kiadja (általában az a gyakorlat, hogy a munkába való visszatéréskor mindjárt mondjuk 1-2 hónap szabadsággal kezd valaki), akkro arra az időre kap fizetést. Pénzben csak akkro váltahtja meg, ha megszünteti a munkaviszonyát, és bennragad a szabadság. Nincs korlátozás a munkába állásra, de ha munkába áll, akkor bizonyos juttaásoktól elesik, de ezt majd Szakbarbár.

vm75 # 2005.08.12. 11:38

Kedves Szakbarbár!

Van egy 2004. szeptemberi, és egy 2002. októberi születésű kislányom. 3 év GYÁS/GYED után szeptemberben visszamennék dolgozni. Idén töltöm a 30. életévemet. Szülés előtt bent maradt 4 nap szabadságom.

Kérem szives tájékoztatását, hogy

  • mennyi szabadság jár nekem erre az időre, és azt kifizetheti -e egyben a munkáltató?
  • igényelhetek egy GYES-t munka mellett a kisebbik után?
  • tényleg van -e valamilyen rendelkezés arra vonatkozóan , hogy a gyerek 1 éves koráig nem állhatok munkaviszonyban? (ugyanis valami ilyesmiről hallottam)

Szives válaszát előre is köszönöm!

Moncsi

Szakbarbár # 2005.08.05. 20:58

Rokkantnyugdíjas nem fizet 4%-os egészségbiztosítási járulékot, ami a gyedet megalapozná. A gyest viszont kaphatja a nyugdíj mellett.

ennye # 2005.08.05. 13:57

Azt szeretném megtudni, hogy rokkantsági nyugdíj mellett, igényelhető-e a gyes, vagy a gyed? Azt tudom, hogy max: 7,5 órában lehet a r. ny. mellett dolgozni, de a szülés utáni időszakra vajon mi vonatkozik?
Nagyon köszönöm a válszt! Ennye

bkriszta # 2005.08.04. 20:32

Köszönöm a segítséget!

Karika # 2005.08.04. 13:30

Bkriszta!

A jogszabályismereted pontos.

bkriszta # 2005.08.04. 11:33

Sziasztok!

A következő kérdésben szeretném a segítségeteket kérni:

2005. 08.07-én fog lejárni a GYED-em és úgy volt hogy visszamegyek a munkahelyemre. Közben kaptam egy kedvező állásajánlatot, amelyet szeptember 1-től elfogadtam. Közöltem ezt a munkáltatóval is. Nem volt semmi gond, megbeszéltük, hogy a GYED lejárta után kiadja a felhalmazodott szabadságomat aug. 31-ig, illetve a "maradékot" kifizeti. Pár nappal ezelőtt felhívtak a munkaügyről és közölték, hogy összesen 1 nap szabadságom van. Én úgy tudom, hogy rendes szabadság a szülési szabadság idejére és az ezután következő fizetés nélküli szabadság első évére jár. Az én esetemben ez a 2003. 08.07 - 2005. 01.22 közötti időszakot öleli fel, így számításaim szerint ez 27 nap szabadságot jelent (2003. évre - a táppénz megkezdése előtt - kiadták az összeset).

Kérlek erősítsetek meg abban, hogy jól gondolom, mielőtt elkezdek reklamálni a munkáltatómnál!

Segítségeteket előre is köszönöm
Kriszta

TAndrea # 2005.08.03. 17:16

Köszönöm a segítséget, megnyugodtam. Mivel várnak vissza és én szeretnék is ott dolgozni ismét, nem szívesen keresek másik munkát. Bár most "lefokoznak", nem hiszem, hogy a fizumat csökkenteni akarnék, hiszen tudják, hogy nem egyezek bele és akkor, ha fel is mondanak, végkielégítést kell fizetniük.
Remélem, mindent jól értelmeztem.

Bogie # 2005.08.03. 17:12

Amennyiben neked jobb, ha a felmondási idő letelte előtt szűnik meg a munkaviszonyod (mert például találsz egy másik munkát, amit azonnal kezdhetnél), akkor írásban kérned kell a munkaviszonyod megszüntetését és az általad megjelölt napon, természetesen ebben az esetben a felmondási idő fennmaradó részére nem jár bér (viszont a munkáltató köteles a kérésed szerint eljárni).

Természetesen a munkavállalóra nézve a legkedvezőbb eset, amikor a munkáltató teljes mértékben eltekint a munkavégzéstől, ezzel együtt fizetnie kell az adott időszakra a bért.

the big cat # 2005.08.03. 17:06

A felmondási idő a felmondás írásban történő közlésének másnapján indul. Szóbeli közlés oylan mintha meg sem történt volna. A felmondási idő felét kell ledolgozni, ha a munkáltató attól nem hajlandó eltekinteni, de fizetnie az egészre kell.

TAndrea # 2005.08.03. 17:00

A felmondási idő aznaptól számít, amikor "rendesen" felmondanak? Le kell dolgozni, vagy nem? Ha nem, akkor is jár a bér, ugye?

the big cat # 2005.08.03. 16:36

Kéthavi végkielégítés, és talán 50 nap felmondási idő, nincs most jogtár nálam, valaki majd pontosít.

TAndrea # 2005.08.03. 16:30

Az én kérdésemre visszatérve: ha a 30 nap után vissza akarják venni a fizetésemet (csökkenteni), és én nem egyezek bele, és rendes felmondással felmondanak, akkor 6 év munkaviszony után jár-e végkielégítés, és ha igen, mennyi?
Köszi,
Andi

Szakbarbár # 2005.08.02. 11:00

Az apehnak semmi köze ahhoz, hogy valaki dolgozik gyed mellett. Ezzel a gyedfolyósító egészségbiztosító felé kell elszámolnia kb. egyszámjegyű százalékban kifejezhető eséllyel annak, aki van olyan buta valaki, hogy hivatalosan dolgozik gyed mellett.

Pl. egy maximális gyedet, ami nettó 70.000, nyilván senki nem fog 22.600 Ft-os gyesre lecserélni azért, hogy kereshessem mellé AM könyvvel mondjuk 20-30.000-et,úgyhogy bármennyire is ez a tisztességes, nem javaslom.

clarissa # 2005.08.02. 08:22

Sziasztok!
Szerintem elég rizikós az alkalmi munkavállalói könyvvel Gyed mellett dolgozni.Mert azért azt csak meg kell kérni a Munkaügyi kirendeltségen , az tovább jelenti, majd az Apehnak, tehát a rizikó él hogy kiderül a dolog.És akkor jön a szegény kismamának majd a bírság, meg az utólagos befizetés.Egy megoldás, hogy Gyesre megy , ha a gyermek már elérte az 1 éves kort dolgozhat napi 4 órában, otthonában korlátozás nélkül.

Szakbarbár # 2005.08.02. 07:20

Komolyan nem lehet. Csak úgy, ahogy Karika javasolta.

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól, egységes szerkezetben a végrehajtásáról szóló 217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelettel
Ebtv. 42/C. § Nem jár a gyermekgondozási díj, ha

  1. a jogosult bármilyen jogviszonyban díjazás - ide nem értve a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazást - ellenében munkát végez, vagy hatósági engedélyhez kötött keresőtevékenységét személyesen folytatja;
leuven # 2005.08.01. 21:39

Most komolyan kérdezem, alkalmimunkavállalási kiskönyvvel lehet-e?

Karika # 2005.08.01. 17:20

Lehet, csak meg ne tudják az illetékesek.

leuven # 2005.08.01. 16:43

Sziasztok.A kérdésem az lenne, hogy Gyed alatt lehet-e alkalmimunkát válalni.

Karika # 2005.08.01. 15:48

Igen, beleszámít.

TAndrea # 2005.08.01. 14:44

Hát ez nem túl jó hír.
A szabadság is beleszámít a 30 nap védettségbe?

the big cat # 2005.08.01. 14:25

30 nap után sem csökkentehetik a béredet egyoldalúan, csak ha beleegyezel. Persze ha nem egyezel bele, akkro nyilván elbocsátanak.

Ebből nemigazán lehet jól kijönni. Amit mérlegelned kell, az az, hogy kell-e a munakhely alacsonyabb beosztással, kevesebb bérért, vagy inkább mondjanak föl, fizessenek ki, és keresel másik munkahelyet.

TAndrea # 2005.08.01. 13:19

Még lenne egy kérdésem a lenti, első kérdésemmel kapcsolatban. Olvasva itt a különböző topikokat, úgy értelmezem, hogy a 30 nap védettségig nem csökkenthetik a béremet a másik, "alacsonyabb" pozíció miatt, de utána igen, pl. munkaerő átcsoportosításra hivatkozva. Jól értem? Ehhez is kell, gondolom, a közös megegyezés, és ha én nem egyezek bele, akkor rendes felmondással ki is rúghatnak? Vagyis lehet, hogy jobb lenne mindezt tisztáznom, mielőtt visszamegyek?
Ma töltöm a GYED után a szabim első napját. Ilyenkor mit lehet még tenni?
Hogy jöjjek ki jól ebből az egészből?

Blanka # 2005.07.27. 00:17

Szabarbar, Koszonom az ujabb infokat, mindenkeppen remenykeltoek:)
Gyorgy, neked kuldtem egy emailt.
Udv,
Blanka