GYED,GYES, táppénz


leila0502 # 2008.03.07. 18:15

nandy
köszönöm a segitségét

nandy # 2008.03.07. 15:01

leila: a GYED mellett keresőtevékenységet nem lehet folytatni (sem otthon, sem máshol). Így le kell mondani a GYED-et jún. 30-ával, és júl. 1-jétől igényelni kell a GYES-t. A GYES melletti munkavégzés időtartama már nincs korlátozva.

leila0502 # 2008.03.07. 14:55

ÜDVÖZLÖM
ÉN 2006.NOV.16.-ÁN SZÜLTEM,AZÓTA GYEDEN VAGYOK.2008.JUL.1-TŐL SZERETNÉK DOLGOZNI.LEHET GYED MELLETT?VAGY ÁT LEHET VÁLTANI GYESRE A GYERMEKEM2 ÉVES KORA ELÖTT?ELŐRE IS KÖSZÖNÖM A SEGITSÉGÉT.

Hajni 77 # 2008.03.06. 17:59

Üdvözlöm!

Nekem egy gyors segítségre van szükségem!
Én 1977 okt 2.-án születtem.130 ezerrel vagyok ejelntve.
2005 márc 10.én szültem elötte táppénzen voltam
2004 re 8 napot(én kérésemre számolták ki,nem akarták)
2005 re 22+4 napot(mivela második gyermekem)
2006 ra 13+2( a 2 öt nem értem ,mivel szerintem 4 nap járna)
2007 re 0 szabit számoltak ki semmit.(amit értek is miért)
Az lenne a kérdésem jó ez így,mert a munkáltatom megkért egy másik könyvelöt és nála több jött ki,de nem akarja megmondani mennyivel.
Ráadásul ma kaptam egy telefont,hogy neki problémái vannak a cégel így nem akarja kifizetni nekem ezt a pénzt.Ha bemegyek márc 10-én akkor csak a közös megegyezéssel a kilépö papiromat kapom meg.
Segítségét szeretném kérni mit csináljak,mert itt van a 10.-e és nem akkarok hülyeséget csinálni,hogy aláirom azután meg nem kapok semmit!
Válaszát elöre is köszönöm!!

Bogie # 2008.03.05. 16:11

Kedves Kuli82!

Félelme sajnos valós, a munkáltatónak módjában áll nem meghosszabbítani a határozott idejű szerződését, amennyiben érdeke úgy kívánja.

A munkaviszonyt nem a munakadó szünteti meg, hanem megszűnik a szerződésben meghatározott időben (függetlenül attól, hogy keresőképes-e vagy sem).

A gyedre jogosult, amennyiben a szülést megelőző két évben összesen 180 napig biztosított volt és a tgyás jogosultsága a biztosítási jogviszony fennállta alatt keletkezett (vagyis vagy alkalmazottként vagy pl. regisztrált álláskeresőként volt biztosított tgyás előtt). Javaslom, hogy hívja fel a helyileg illetékes OEP-et és kérjen állásfoglalást (nehogy valami apró részleten múljon havi több tízezer forintja), illetve regisztráljon a helyi Munkaügyi Hivatalnál!

Kuli82 # 2008.03.05. 13:40

Tisztelt Hölgyem/Uram!

Abban szeretnék tanácsot kérni, hogy jelenlegi munkahelyemen határozott időre szóló szerződéseket kötnek, ami májusban jár le. Babát várok és attól tartok, hogy ha ez kiderűl nem fogják meghosszabítani a munkaviszonyomat. Ha ez megtörténne, akkor a GYED jár nekem a gyermek második életévéig? Vagy ha táppénz alatt jár le, akkor is joguk van megszüntetni a munkaviszonyt?

kriszta27 # 2008.03.04. 13:54

Sziasztok!
Nagy problémám van, amiben a segítségeteket kérném.
Június 20-ra várom a 2. gyermekemet,a fiam pedig ez év júliusában lesz 2 éves,tehát most gyed-en vagyok. A problémám az, hogy elmentem a TB-hez megérdeklődni, hogy a 2. gyerekem után milyen ellátásokra leszek jogosult. Ott azt mondták, hogy mivel a fiam születése előtt szerződés megszűnése miatt 19 napig álláskeresési segélyben részesültem(Munkaügyi KP), ezért a 2. gyermekem után nem vehetem majd igénybe a gyedet.Kérdésem a következő: A TGYÁS ill. a GYED ideje biztosítási jogviszonynak számít vagy nem? Mert ha igen, akkor 2 évre visszamenőleg megvan a kötelező 180 biztosított napom, így nem értem a TB hozzáállását. Válaszotokat előre is köszi!

nandy # 2008.03.04. 12:58

Nem tudom, szerintem az OEP-t kellene megkérdezni.

De elvileg nem vehető igénybe kétféle ellátás, így hiába lehet kérni a TGYÁS-t 6 hónapra visszamenőleg, ha abban az időszakban GYES-t kaptál, nem vagy rá jogosult.

Kinek a hibája? Passz.

sedina # 2008.03.04. 11:39

Sziasztok!

Érdeklődni szeretnék terhességi gyermekágyi segéllyel kapcsolatban. Második gyermekem 2007. december 17-én született, mikor még az első gyermekem után kaptam gyest. Szülést követően küldtem el az Államkincstárhoz a papírokat, de január hónapban már késő volt ahhoz, hogy figyelembe tudják venni. A februári fizetésem most jött meg és kiderült, hogy még mindig gyest kapok, ugyanis a munkáltatóm nem küldött szülési szabadságról szóló papírt, valamint nekem le kellett volna mondanom a gyesről (de erről senki nem tájékoztatott!). Most csak március 1-től fogom kapni a terhességi gyermekágyi segélyt, viszont ez a 2 havi már "elúszott", mert visszamenőleg nem kaphatok semmit, mivel kaptam gyest. Az OEP honlapján azt találtam, hogy 6 hónapig visszamenőleg lehet kérni az ellátást, akkor ez nem igaz? Vagy rosszul értelmezem? Már arra is gondoltam, hogy visszautalnám én a gyest, csak kapjak terhességi gyermekágyi segélyt, az mégsem 25.000 forint, de azt mondták az Államkincstárban, hogy nem lehetséges.
Azt szeretném tudni, hogy valamilyen úton-módon hozzájuthatok-e ehhez a 2 havi elmaradt pénzhez vagy sem.
Előre is köszönöm a segítséget!

nandy # 2008.03.04. 11:09

Igen, igényelni kell a GYED-et is, a munkáltató adja be az igénylőlapot az OEP-nek, tehát a munkáltatónak kell szólni.

tilla210 # 2008.03.04. 09:21

Amennyiben a TGYÁS-om március 15-én jár le kell e igényelnem a GYED-et külön űrlapon vagy automatikusan küldik, hiszen ugyanazok szükségesek hozzá és ha jogosult voltam TGYÁS-ra jogosult leszek GYED-re is.
Köszönöm

jtundi # 2008.02.21. 14:08

nandy!

Köszönöm szépen a választ!
Nem örülök, de ez van! :)

nandy # 2008.02.21. 09:48

jtundi

  1. jól tudod
  2. keresőtevékenységet nem folytathat a gyed-en lévő anyuka. Teljesen mindegy, otthon dolgozik-e vagy a munkahelyén.
nandy # 2008.02.21. 09:45

frobi: ezt inkább az OEP-től kérdezd meg.

(régebben a tényleges szülésig lehetett igénybevenni tp-t)

jtundi # 2008.02.21. 09:22

Nekem a GYED, GYES alatti munkavégzéssel kapcsolatban lenne kérdésem.

  1. A GYES alatt ha jól tudom, akár napi 8 órás munkát is lehet vállalni és értelem szerűen jár a GYES összege.
  2. A GYED mellett pedig abszolút nem lehet munkát vállalni? Még otthon végezhető munkát sem?

A segítséget előre is köszönöm!

frobi1 # 2008.02.14. 10:40

Sziasztok ! Kérdés: Meddig lehet egy kismama táppénzen ?A szülésre kiírt időpontig,vagy a tényleges szülésig?Vélemények eltérőek/háziorvos , nőgyógyász/Táppénzes papír herce-hurca .Túlhordás esete "forog" fent 10 nap-nál járunk.Légyszi segítsetek nehogy a tgyás,szülés utáni intézésénél derüljön ki kinek volt igaza.Köszi.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.13. 19:07

Az, hogy a 180 napba beleszámít az iskola, azt jelenti, hogy ad abszurdum 1 nap munkaviszony is elég, ha van mellette legalább 179 tanulói jogviszony.

Emmi # 2008.02.13. 14:41

Kedves Kovács Úr ésatöbbiek,

köszönöm a választ, de kicsit azért értetlen vagyok. tehát ha be kell számítani a felsőfokú tanulmányokat, még akkor is 180 napot kell dolgozzak? Hogy legyen miből kiszámolni a GYED-et, mert ugye az egyetem fizeti a TB-t nekem, de nincs jövedelmem.
Vagy mondjuk elég a felét munkaviszonyban, a többi meg lehet az iskola?
Üdv.
Emmi

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.12. 15:08

Jól jártál.

crazy # 2008.02.12. 14:41

A téma nem teljesen a GYES-hez kapcsolódik, de mindenképpen a gyermek születéséhez, és nem találtam jobb fórumtémát.
Szóval az apa 5 nap szabadságáról van szó. A törvény szerint gyermek születése után 5 nap jár, aminek jogosságát a születési anyakönyvi kivonattal kell igazolni. Kérdésem, hogy mi van ikrek esetén? Szerintem egyértelmű, 2 születési anyakönyvi kivonat van, tehát 2x5=10 nap jár. Én meg is kaptam a munkahelyemen, de van olyan ismerős ikres apuka, akinek a munkahelye csak 5 napot akar adni, mert szerintük ikresekre nem tér ki külön a törvény.
Melyik a helyes eljárás?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.12. 08:57

ObudaFan viszont neked is válaszolt.
Kicsit megkavartuk, elnézést.

csill75 # 2008.02.12. 08:52

köszi kbs... akkor keresek máshol válaszokat :(((((((

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.11. 18:36

Bocs, csill75, én is Emminek válaszoltam, azok a számok nem rád vonatkoztak.

csill75 # 2008.02.11. 18:07

köszi Fan a választ... tehát ha van egy-két-horm hónap táppénz, akkor azt az összeget számolják a TGYÁS-GYED-be?

ObudaFan # 2008.02.11. 18:01

Emmi!

A gyermekgondozási díjra történő jogosultsághoz szükséges előzetes 180 napi biztosítási időbe be kell számítani a közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideig folytatott tanulmány idejét.