GYED,GYES, táppénz


nandy # 2008.05.21. 08:54

Ha megszünteted a gyes-t a férjed megigényelheti,

Így viszont csak a férj mehet gyermekápolási táppénzre, az anyuka nem!

nandy # 2008.05.21. 08:53

Gyes melletti munkavégzéskor a táppénzt minimálbér alapján számolják, mindaddig, amíg a gyes melletti munkavégzés nem haladja meg a 180 napot

Szerintem nincs különbség, hogy gyes mellett vagy anélkül végez munkát. Mindkét esetben egyazon szabály szerint számolják a táppénzt.

Angelani # 2008.05.20. 21:13

Tisztelt Szakértők!

A kérdésem, hogy ha én 2005.-ben szültem, szülés előtt a munkáltatóm kivetette az összes szabadságomat arra az évre, akkor most 2008.-ban hány nap szabadság jár? Vagyis jár-e szabadság, ha letelik a Gyes? 31 éves vagyok és 2001. óta dolgozom ennél a cégnél.

Válaszokat Köszönöm!

Szélike # 2008.05.20. 19:47

Kedves Anne01!
Neked is nagyon köszönöm a választ és a linket is! Egyelőre próbálok regisztrálni, aztán majd meglátjuk.
Szép estét mindenkinek!

anne01 # 2008.05.20. 13:57

Szélike,

szerintem ha megzünteted a gyes-t és táppénzt igényelsz, nálad a következő szabály lesz igaz, mivel tavaly majdnem egész évben gyed-en voltál: Ha a biztosítottnak az irányadó időszakban azért nem volt 180 naptári napi keresete, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, feltéve, hogy ez kedvezőbb, mint a minimálbér.

Egyébként kérheted még a munkáltatódat, hogy adja ki a bennmaradt szabadságodat(ami szülés előttről maradt, a tgyás idejére és a gyed első évére járót, esetleg még a 2008-ra járót is), utána táppénz szülésig. Mindezt semmiképpen se gyes mellett igényeld.

Gyes melletti munkavégzéskor a táppénzt minimálbér alapján számolják, mindaddig, amíg a gyes melletti munkavégzés nem haladja meg a 180 napot.

Ha megszünteted a gyes-t a férjed megigényelheti, de idejében le kell mondani amikor a következő gyerekkel terhességi gyermekágyi segélyre leszel jogosult.

Ha biztosra akarsz menni, javaslom keresd meg Szakbarbárt: http://forum.index.hu/…/showArticle?…

Szélike # 2008.05.19. 19:20

Kedves Nandy!
Köszönöm a választ, igen,(sajnos már) GYES-en vagyok.

Zituka76 # 2008.05.19. 07:51

Kedves szakértő!

Az lenne a kérdésem, hogy most gyesen vagyok a második gyermekemmel és újra babát várok (betöltöttem már a negyedik hónapot). A munkahelyemen " tartósan távollevő" állományban vagyok. Ha megszakítom a gyest, utána elmehetek-e táppénzre rögtön és mi kell ahhoz, hogy az alapbérem után kapjam a táppénzt? Ha jól tudom, hacsak papíron is, de vissza kell venniük rendes állományba? Mielőbbi válaszát köszönöm!

nandy # 2008.05.18. 21:11

Biztos, hogy gyes-en vagy, nem gyed-en? A köv. GYED-et a minimálbér alapján folyósítják.

Szélike # 2008.05.18. 20:23

Kedves Szakértők!
Szeretnék egy kis segítséget kérni. 2007. dec. 5.-től GYES-en vagyok a kisfiammal. Most várjuk a következő gyermekünket. Megpróbálkozzam e a GYES-ről táppénzre váltani, úgy, hogy a munkahelyemen határozatlan idejű a munkaviszonyom, visszavárnak, a mostani bruttó jövedelmem, ha dolgoznék, kb. 200.000 Ft lenne. Mire számíthatok, több lenne táppénzzel a mostani jövedelmünk, vagy nem? És mi lenne a kicsi születése után? (kb. 2008. dec.-től) Esetleg igényelheti e a férjem a GYES-t, ha én táppénzre mennék, és hogy számolnák a táppénzt neki, ha ő lenne esetleg beteg?
Bármilyen választ nagyon köszönök!
Szép estét!

Bogyó81 # 2008.05.17. 19:10

anne01! Köszönöm a gyors választ. Hogy mennyi volt a gyed számítás alapjául szolgáló br. jövedelmem, fogalmam sincs, mert 80-nal voltam bejelentve, de jutalékként nettóba 90-115 között kaptam havonta, mikor hogy... aztán fél év táppénz 55-80ezer nettó között... úgyhogy passz. De a kérdésre a választ megkaptam, sajnos tényleg a max. gyedet emelték. :(
Szép estét!

anduka # 2008.05.13. 16:25

Sziasztok!

Örültem hogy itt lehettem,mindenki panaszát s válaszát elolvastam,de szivesen olvastam volna az én problémámra is a válaszokat tanácsokat,de sajnos nem kaptam semmijen hozzászólást!
Mindenkinek sok sikert!

anne01 # 2008.05.13. 14:50

Bogyó 81

Itt valami félreértés van. A GYED nem emelkedett mindenkinek egységesen, hanem csak a GYED maximuma, ami nem lehet magasabb a mindenkori minimálbér kétszeresének 70%-nál. 2007-ben ez 91.700 Ft. volt, idén 96.600 Ft. Ennél többet nem kaphat az sem, akinek mondjuk havi br. 500.000 Ft-os jövedelem után állapították meg a GYED-et.
Van azonban egy másik szabály is: ha valakinek a járulékalapot képező jövedelme nem éri el a minimálbér kétszeresét (2008-ban 138.000 Ft-ot) a gyermekgondozási díj alapjaként a tényleges jövedelmet kell figyelembe venni. Valószínűleg nálad is ez történt. Az alapján amit leírtál úgy saccolom, hogy br. 133.000 Ft. körüli jövedelmed lehetett, ami tavaly még elég volt a maximális GYED-hez, idén már nem.

anne01 # 2008.05.13. 09:33

mwzs

A nappali tagozatos jogviszony csak egészségügyi szolgáltatásra jogosít, pénzbeli ellátásokra (pl. táppénzre, GYED-re) nem.

Bogyó81 # 2008.05.13. 06:25

Sziasztok! Sajnos előző kérdésemre nem kaptam választ, de feltennék egy új kérdést, hátha... :) Úgy olvastam a MÁK oldalán, hogy idén a GYED egységesen 8%-kal emelkedik. Mi van akkor, ha mi ezt nem tapasztaltuk meg? Egyik munkatársnőmnek (szintén Gyedes) 0 Ft-tal emelkedett a Gyed, nekem a 8%-hoz képest kb. 2-3%-kal... a cég könyvelőjével nem lehet beszélni, mert kimagyarázza... tud nekem valaki tanácsot adni, hogy ilyenkor mit tudok tenni, hogy leellenőriztessem, hogy mennyi járna illetve ha nem annyit kapok akkor marad a Munkaügyi Bíróság? Utóbbit nem szeretném én sem, munkatársnőm sem, mivel macerás és ugye se idő se pénz gyerek mellett bíróságra rohangálni. Szép napot és köszönöm!

házacska # 2008.05.10. 14:32

Kedves nandy,nagyon köszönöm a válaszodat!Közben kiderült,hogy az ismerős azért kapott olyan kevés táppénzt,mert az alap besorolási bére brutto 65000 Ft.A többi pedig ilyen-olyan pótlék.Azok viszont nem számítanak bele ilyenkor a táppénzbe és a később a gyedbe sem.
További jó fórumozást !
házacska

mwzs (törölt felhasználó) # 2008.05.09. 19:53

Kedves Fórumozók!
Engem a GYED-del kapcsolatban érdekelnének a következők:

  1. Egy előző GYES beszámít-e a 180 nap biztosítási időbe?
  2. Ha csak nappali tagozatos jogviszonnyal rendelkezem a szülés idején és munkaviszonnyal nem, jár-e nekem GYED? Ha igen, mennyi?

A választ előre is köszönöm.

gittus # 2008.05.09. 11:01

1.,
A gyes időtartama alatt felmondási tilalom van.
2.,
Köteles visszavenni ugyanabba a munkakörbe.

Mbeus # 2008.05.09. 09:55

Sziasztok!
A problémám elég összetett, szeretném tudni a lehetőségeimet az üggyel kapcsolatban?! Jelenleg Gyeden vagyok a kisfiammal, szeptembertől bölcsis lesz, betölti a 2 évet és szeretnék Gyes mellett visszamenni dolgozni (2000.dec óta folyamatos, határozatlan idejű szerződésem van). A helyzet az, hogy amikor én eljöttem táppénzre (veszélyeztett terhesség miatt) akkor a cégünk összeolvadt egy másik céggel és a régi vezetőséget mind kirúgták így, vagy úgy. Jeleztem a mostani főnökömnek, hogy szeretnék visszamenni dolgozni, de ő azt sem mondta, hogy visszavesz, azt sem, hogy nem, - gondolom az is számít, hogy a régi főnök asszisztense voltam, így nem vagyok most ott "kívánatos", a pozíciómat betöltötte más.
Lehetőségek: 1. köteles visszavenni, amíg letöltöm a majdnem 3 hónapnyi szabadságomat és utánna kirughat? 2. vissza sem vesz, elküld, kifizeti a szabadságom és a 8 és után járó végkielégítést? 3. rendkívüni felmondással elküldet, hogy ne kelljen végkielégítést fizetnie, pl. csoportos elbocsájtás? 4. felajánlhat másik munkakört, kevesebb fizetésért?
Ha nem vesz vissza, visszamehetek Gyesre?
Köszönettel

Viccc88 # 2008.05.09. 09:36

Napok óta keresgélek a könyvekben és a neten, de nem találok választ néhány táppénzzel kapcsolatos kérdésre, ígyhát a Ti segítségeteket kérem, hátha tudtok segíteni... Előre is köszönöm!

  1. a munkanélküli időszak beleszámít a biztosítási időszakba?
  2. két munkahely között hány nap telhet el, hogy ne szakadjon meg a folyamatosság?
nandy # 2008.05.09. 08:34

bianka:

valóban csak 3 hónapig jár a táppénz, mivel 3 havi jogviszony volt.

nandy # 2008.05.09. 08:33

házacska:

valóban az lenne a legjobb, ha visszamenne dolgozni (lehetőleg minél magasabb bruttó bérért), hogy meglegyen a 180 nap.

bianka84 # 2008.05.08. 14:46

Kedves Szakértők!
Olyan kérdésem lenne,hogy én 1,5 hónapos terhes vagyok és 1 hete jöttem el táppénzre,de mielőtt eljöttem volna csak 3 hónapot dolgoztam bejelentve. Közölték velem a munkahelyem,hogy ők csak 3 hónapig fizetik nekem a táppénz,mert csak 3 hónapot dolgoztam náluk. Akkor egyszerűen nem kapok semmit 3 hónap után vagy pedig a társadalom biztositó fizeti a maradék időszakra??
Nagyon fontos lenne a válaszuk nekem.
Várom mielőbbi válaszukat.

Üdvözlettel: Emilia

házacska # 2008.05.08. 12:40

Kedves Szakkértők!
Ismét a segítségüket szeretném kérni, kérem segítsenek ,hogy a kedves ismerősöm miként járhat jobban anyagilag.
Egyik kedves ismerősöm 2005.szeptember elején gyermeket szült, majd a szülés után terhességi gyermekágyi segélyen és gyed -en volt. Amikor a kicsi betöltötte a második életévét (2007.szeptember 03) kivette a szabadságát ,mivel határozatlan idejű szerződése van a munkáltatójával.A szabadsága 2007.dec.31-ig tartott. 2008.januártól azonban gyes-re ment, majd mikor február elején kiderült, hogy ismét kisbabát vár, a gyes-t visszamondta, azt az édesapa kapja 2008.februát 15-től.
A barátnőm elment február 15-től betegállományba -veszélyeztetett terhes. 2005-ben a brutto bére 142000 Ft volt, a gyed netto 65000 Ft volt. Az mostani táppénze viszont, amit április hónapra kapott az netto 44000 Ft volt. Nem igazán értjük ,hogy miért ennyi. Attól félünk ,hogy a gyed-e is csak ennyi lesz, vagy még ennyi sem.
Milyen megoldást tudnának javasolni, hogy a lehető legmagasabb táppént, terhességi gyermekágyi segélyt és gyed-et kapjon az ismerősöm? Menjen esetleg vissza még a szülés előtt dolgozni ,hogy legyen 180 nap ledolgozott munkanapja ?
Várom válaszukat!Köszönettel:
Házacska

gittus # 2008.05.08. 09:45

Kbs

Ha egy kicsit több konkrétumot írsz - esetleg privátba - akkor lehet véleményem. Ez kevés a tényállás megállapításához. Az apát valószínűleg nem a csp tv. alapján kötelezték. Ha igen akkor ő vette fel a csp.-t csak nem adta át, vagy ha átadta jogtalanul vette fel mert nem nevelt gyermeket a házatartásában. Ja és ezt nem jelentette be. Kb ezt tudom elképzelni. De hát bármi előfordulhat. Gondolom megírod hogy mi volt.
Sok b-ot láttam már én is de a nagy átlagban azért a jogszabály is érvényesülni szokott.

anduka # 2008.05.07. 20:10

Kedves szakértők!Lenne egy kis-nagy problémám,de inkább tanácstalanság.Van egy főállásom ahol több mint egy éve dolgozom,de sajnos 2 hónapos szerződésekkel.Van egy vállalkozás /családi/ másodállásban a nevemen.Nem tudom mi tévő legyek,mivel szeretnék még egy gyereket /32 éves vagyok,van egy 8 éves lányom/de nem tudom mi módon lehetne ezt úgy megoldani,hogy a vállalkozás ne legyen főállás/ne keljen fizetni havonta/viszont gyest vagy gyedet kaphassak.Van-e értelme másik munkahelyet választani,ahol felvesznek véglegesre,és ha teherbe esek kapok is valamit?Nem szeretnék úgy itthon lenni a babával,hogy fizethetem a vállalkozást,én meg nem kapok semmit.Ha esetleg tudnának tanácsot adni,vagy vannak-e kiskapuk!?A választ előre is köszönöm!
Üdvözlettel