GYED,GYES, táppénz


Fitoska # 2008.07.01. 17:01

Sziasztok!
Szeretném megkérdezni Tőletek, hogy 5 év - 2 gyerek otthonlét után (1999 óta u.az a munkahelyem),

  • kötelesek -e engem ugyanabba az állásba visszavenni, akkor, amikor én szeretném, amelyből eljöttem, vagy el kell fogadnom, ha valami mást ajánlanak.
  • Továbbá a béremet mennyivel kell, hogy megemeljék, az 5 évvel ezelőttihez képest?
  • El kell -e fogadnom azt, hogy akkor egyetlen főnököm volt, most pedig 3 vezetőm lesz közben, míg elérek az akkori főnökömhöz?
  • Ha addig volt céges autóm és céges telefononm, (az autó a szerződésemben nem szerepelt, de az akkori összes igazgató által aláírt nyomtatványom megvan, hogy megkapom), azt most joggal kérhetem, vagy nemet mondhatnak rá?

Nagyon megköszönöm, ha valaki felvilágosít ezekről!
Márti

Bogyó81 # 2008.07.01. 16:51

Köszönöm nandy. Úgy néz ki a bérpapírok alapján, hogy 2006-ra volt még 15 napom. 2007. febr-ban szültem, a tgyást ugye kaptam 2007. aug. 10-ig, 2007. aug. 11-től vagyok gyeden. Akkor elvileg 2008. aug. 11-ig kapom azt a szabadságot amit ki kell fizetniük, ugye? 2007-ben volt a szabim a 2006-ossal együtt 36 nap ami idén 57 lett. Én kértem levélben őket, hogy adják meg a +2 napot a gyerek után, de nem adták, mivel az alapszabim 21 nap. Visszamenőleg úgy tudom, hogy nem kaphatom meg se 2007-re se 2008-ra. A leírt adatok alapján akkor az 57 napot kell kifizetniük? Kérhetem visszamenőleg a 2 évre (2007, 2008) a +2 napom a gyerek miatt? Sajnos a könyvelővel nem vagyok felhőtlen viszonyban amióta hivatalos szerv megkereste őket, hogy időben utaljanak. Köszönöm előre is a válaszokat!

estelle # 2008.07.01. 15:09

Igen épp ezért kérdezem mi illeti meg, mit kell neki számfejteni.
Ha ő maga beteg akkor 15 nap betegszabadság,eddig tiszta. De ezen túlmenően? fizetett szabadságot kell kivennie?
Ha gyáp-on van akkor pedig fizetetlen igazolt szabadság?

nandy # 2008.07.01. 15:04

Bogyó:

fieztett szabi jár

  • a táppénz,
  • a szülési szabadság (tgyás)idejére,
  • és a GYEd első évére
  • jár a gyerek után 2 nap pótszabi. És nem feledkezz meg a táppénz előtti időszakban ki nem vett szabadságról sem.

De ha te a GYED ideje alatt kilépsz a cégtől, akkor arányosan jár a GYED idejére a szabi.

Az 57 nap viszonylag jónak tűnik, de pontos adatot csak pontos infó birtokában lehetne mondani.

nandy # 2008.07.01. 14:59

A 2% ebj. éppen a pénzbeni ellátásokra jogosítana.

Ha nem vonják, az azt jelenti, hogy sem a táppénz, sem a gyed, gyás alapjába nem számít bele.

estelle # 2008.07.01. 09:18

Sziasztok!
Lenne egy kérdésem: van egy munkavállaló akinek három munkahelye/jogviszonya van. Esetleges táppénz/gyáp esetén mi illeti meg őt abban a jogviszonyban ahol nem fizet 2% eb.járulékot (mert megvan a 36 órás jogviszonya a másik kettőből)?

Bogyó81 # 2008.06.30. 18:59

Sziasztok! Nem tudjátok, hogy mennyi szabadságot kell kifizetnie a munkáltatómnak, ha kilépek? 2006. június 28-tól táppénzen voltam, majd 2007. február 24-én szültem. Úgy tudom, hogy nem jár egészen a kilépés napjáig a szabadság, hanem csak bizonyos időt fizetnek ki. 2008. év végéig a munkabér papíromon 57 nap van, ha ez segít valamennyit a számolásban. Szép estét és köszönöm!

anne01 # 2008.06.30. 18:53

edyna,

Ha a barátnőd szerződését nem hosszabbítják meg, a munkaviszonya attól függetlenül megszűnik, hogy táppénzen van vagy sem.
Igényelhet passzív táppénzt, de itt figyelnie kell arra, hogy az orvos a munkaviszony megszűnését követő három napban írhatja ki (tehát július 1-től, 2-től vagy 3-tól) és maximum a munkaviszony megszűnését követő 45 napig jár.
Terhességi-gyermekágyi segélyt a szüléstől visszaszámított 28. naptól igényelhet. Itt arra kell figyelni, hogy a biztosítás megszűnését követő 42. napig, vagy ha a passzív táppénzt is igénybe vette, annak a megszűnését követő 28. napig igényelheti.
Gyed nem fog járni (jelenleg munkanélküliről sem lehet igényelni, de ez valószínűleg változni fog).

szépremény # 2008.06.30. 15:01

Érdeklődnék, hogyan járok a legjobban. Kislányommmal még itthon vagyok. Október végén jár le a gyes, és dec.12-én születik meg a tesó. A főnököm visszahívott dolgozni, de nem lesz meg a 180 nap, csak 4ésfél hónap. Ilyenkor is érdemes visszamenni dolgozni, mert jobban járok anyagilag, vagy igazából mindegy?

Rékamama # 2008.06.30. 13:04

Nagyon köszönöm a tanácsokat mindenkinek :)

the big cat # 2008.06.30. 09:34

edyna, hogy lehet "tanácsra" táppénzre kerülni? Ez melyik jogszabályban van benne? (Már a Btk-n kívül, ahol adócsalás címszó alatt lehet utánanézni)

the big cat # 2008.06.30. 09:32

Ne írd alá. Helyette kacagj egyet hangosan, és jelezd, hogy nem vagy hülye.

kikocska # 2008.06.30. 08:38

Rékamama!
ne írd alá. így köteles visszavenni a gyes lejárta után, és 30 napig ki sem rúghat, és jár a szabadság is egy vagy másfél évre, azt is ki kell fizetnie. szóval kérdésedre válaszolva, igen, akkor is hátránnyal jár, ha tudod, hogy úgysem fogsz ott dolgozni soha többet. Elsősorban anyagilag. De ha tesót akartok, és az a gyed/gyes alatt születne meg, a tesó után járó gyed/gyes is magasabb. Egy barátnőm járt úgy, hogy elfogadta ezt a közös megegyezért, a gyes alatt született meg a tesó, és így csak gyesre jogosult, gyedet, tgyást nem kapott.
veszteni nem veszthetsz semmit, legfeljebb kirúgnak, ha visszamész. nabumm! tudod, hogy kell keresni másik helyet... De még az is lehet, hogy mégis szükség lesz a munkádra, mikor visszamennél.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.06.30. 07:58

Nem elég nagy hátrány az, hogy megszűnik a munkaviszony?

Edyna: a határozott idejű munkaviszonyt nem kell "felmondani", megszűnik magától.

Rékamama # 2008.06.30. 07:16

Kedves Fórumozók!
A segítségüket kérném.Novemberben fogok szülni,jelenleg táppénzen vagyok.A munkáltatóm felajánlotta a szülés utáni közös megeggyezéses felmondást,de nem vagyok biztos benne, hogy jól döntenék , ha aláírnám. Arra hivatkozik az Igazgatóm, hogy "foglalom a helyet".Ha mégis megteszem és aláírom,jelent Nekem hátrányt a továbbiakban?
Válaszukat előre is köszönöm!

edyna # 2008.06.29. 16:55

Sziasztok!
Segítsen valaki nekem!
A barátnőm határozott idejű szerződése lejár június 30-án,de az igazgatónk nem hosszabbítja meg neki.Jelenleg egy tanácsra táppénzen van.A szerződését már a főnökünk felmondta.Szeptember elejére van kiírva szülni.Mit tehetne, illetve milyen hátrányok érik őt, ha nincs munkajogviszonya?

kikocska # 2008.06.27. 12:00

what to do!

a barátnőm gyes alatt lett terhes. Ő a második variációt válaszotta szabi kivétel nélkül.
Nekem is azt mondta a munakügyis csajszi, hogy nem érdemes kivenni a szabit, mielőtt a másodikat szültem, hogy jól jön az majd oviba szoktatásnál. mert azt mondta, hogy nincs jelentősége anyagi szempontból, hogy kiveszem-e, meg hogy megkapom-e az eltelt időre eső bérfejlesztést, mert korábbról számolják a pénzeket. annyiban van, hogy ha idén táppénzre mész, jövőre januárban érdemes pár napot kivenni, hogy a 2 hét betegszabit is megkapd újra, mert az több,m int a sima táppénz. De lehet, hogy rosszul emlékszem, és megcáfol majd valaki, meg lehet, hogy ha két évnél nagyobb a korkülönbség, máshogy van, nem tudom.

csak valaki jól megkevert, mert most már biztos kicsúsztunk a 2 évnél kevesebb korkülönbségből a harmadiknál, és azt mondták, így máshogy van.

what_to_do # 2008.06.27. 11:35

Természetesen brutto bért írtam:-) Ágnes

what_to_do # 2008.06.27. 11:34

Sziasztok,

meg tudná valaki mondani, hogy járnék a legjobban?

Jelenleg 16ig gyeden vagyok a kislányunkkal, utána gyesen leszek. Szeretnénk még egy gyereket. Mi lenne a legjobb megoldás hogy jól járjak anyagilag(a szerződéses munkabérem 150ezer, de jóval több jövedelemből számolták eredetileg a gyedet, mivel szülés előtt fél állásnyi túlórám volt több mint egy évig).

A következő alternatívákat látom:

  1. Megszületik a második baba a gyes ideje alatt és gyesből szülök.
  2. Megszületik a második baba a gyes ideje alatt de kiveszem a szabadságom és aztán táppénzre megyek, míg a férjem megy gyesre és táppénzből szülök.
  3. Nem születik meg a baba a gyes ideje alatt csak utána, ezért a gyes után kiveszem a szabimat és táppénzre megyek és úgy szülök.

Valaki aki ért hozzá és átlátja ezeket a viszonyokat világosítson már fel, hogy mi lenne számomra a legjobb. Ezer köszönet az önzetlen segítségekért, Ágnes

kikocska # 2008.06.27. 09:52

Sziasztok!
engem is érdekelne ez a 3. gyerek után járó gyed. Az első két gyerekem között 1 nap híján 2 év van. A második és harmadik között több lesz. Akkor utána fogok kapi tgyást és gyedet? akkor is, ha táppénzre megyek veszélyeztetett terhesként gyedről? az összege ennek ugyanaz lesz, ami a második gyereknél?
előre is köszönöm a segítséget!
kikocs

kaali # 2008.06.26. 20:00

KBS! Köszi, sokat segítettél. Ettől függetlenül nincs harag, csak bővebben kellett volna. Én szeretnék segíteni másokon.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.06.26. 19:11

Már írtam ,hogy kirúgott afőnököm a GyES alatt

anne01 # 2008.06.26. 18:40

Lynn,

Ha még megvan a munkaviszonyod, tgyás és gyed is járni fog.

kaali # 2008.06.26. 18:08

Kbs! Mennyeimanna azt írta, még nem rendeztek le semmilyen papírt, ráadásul a felmondási időre a négyórás állás bérét fizetné. Tényleg csak a munkaügyi per lehetséges? Szerintem még meglehetne szorongatni a munkáltatót peren kívűl.

Lynn_ # 2008.06.26. 14:50

Sziasztok!

Szeretném a segítségeteket kérni a következő kérdés megválaszolásában. Jelenleg GYED-en vagyok a 2. kisfiammal, a GYED augusztusban jár le. Párommal szeretnénk mégegy gyermeket és azt szeretnénk, ha a 2. gyermekünk után járó GYES lejárta előtt születne meg a kicsi. A kérdésem az, hogy ebben az esetben kaphatok-e a 3. gyermek után is GYED-et 2 évig, vagy nem. Ha nem, akkor csak a TGYÁS és a GYES jár nekem 3 éven át?

Válaszotokat előreis köszönöm!