GYED,GYES, táppénz


Kovács_Béla_Sándor # 2008.10.05. 21:14

a Gyed alatt kötelező-e fizetés nélküli szabadságot kérni?
Nem. De akkor gyed sincs, mehetsz dolgozni.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.10.05. 21:13

akkor táppézre, GYÁS-ra, GYED-re ugyanolyan feltételekkel mehetek el, mintha rendesen dolgoznék?
Nem.

hedvig # 2008.10.05. 18:31

Sziasztok!
Azt szeretném kérdezni, hogy a Gyed alatt kötelező-e fizetés nélküli szabadságot kérni? Mert nekem kellett, és ha jól tudom, akkor fizetés nélküli szabi idejére nem jár a 13. havi fizetés. Tud valaki róla valamit?
Előre is köszönöm!

teni77 # 2008.10.05. 15:27

Sziasztok!

Örülök, hogy megtaláltam ezt a fórumot, pont ideillő a problémám.
Már 12 éve dolgozok kórházban, mely kb. egy éve került magántulajdonba. Lehet, hogy el fognak bocsájtani.
A kérdésem az, hogy ha felmondási idő alatt esek teherbe (veszélyes munkahelyen dolgozok), akkor táppézre, GYÁS-ra, GYED-re ugyanolyan feltételekkel mehetek el, mintha rendesen dolgoznék?

Válaszotokat előre is köszsönöm!

Detti010811 # 2008.10.05. 14:16

Sziasztok!

Kislányom ez év novemberében lesz három éves (jelenleg GYES-en vagyok).Családi okokból,GYES-em lejárta után munkáltatómtól kérvényeztem a 3 évre járó szabadságomat, és még egy év fizetés nélküli szabadságot.Határozatlan idejű szerződésem van.Kérésemet elfogadták.
Szeretnénk még egy babát,de nem tudom, járna-e nekem GYED ? Milyen juttatásokra lennék jogosult,ha a fizetés nélküli szabadságom alatt szülnék. Meddig számítok én biztosítottnak?

Nagyon örülnék a segítségeteknek!

Stabika # 2008.10.05. 11:33

Tiszteletem!

81 napja vagyok betegállományban.
A házi orvosom átakar passzolni a szakorvosnak, mondván hogy 90 napig tarthat betegácsiba utána jöhet OEP vizsgálat.
Mondtam neki hogy jó, hiszen a pszichiátertől eddig 6 alkalommal vittem neki igazolást hogy mi a bajom, és hogy továbbra is betegácsiban kell tartani. Háziorvosom ezt úgy fogalmazta, hogy ráhárítja a felelőséget a szakorvos. Pedig szerepel a betegség, a gyógyszer, és a kezelés is.
Eddig engem nem zavar, akkor a szakorvoshoz kerülök.
De a házi orvos úgy fogalmazott hogy minden betegségnek megvan a kezelési ideje úgy mint a lábtőrésnek 2 hónap. Mikor kérdeztem, hogy a pszichiátriai kezelésnek 3 hónap, mert én úgy tudom hogy akár 1 évig is betegállományban lehetek akkor arra csak az volt a válasz, hogy a pszichiártiai kezelés valóban más! Nem értem a lábtöréses példáját, ha Én nem lábtöréssel vagyok kiírva!
Azt is mondta a házi orvosom, hogy betegállomány alatt is felmondhat nekem a munkáltató. Én ezt nem így tudom.
Kérdésem:
1., Betegállományban felmondhat nekem a munkáltatóm?
2., Valóban 1 évig lehet pszichiátriai kezelés végett betegállományba lenni?

Úgy néz ki hogy más szakmát kell keresnem, mert ez megterhelő, nem fogok tudni visszamenni. Ez számít-e valamit?
Köszönöm válaszát.

6 év alatt 5 hetet voltam beteg. Most 3 hónapja vagyok, de úgy érzem magamat mintha bűntényt követnék el!

évike13 # 2008.10.05. 10:07

Sziasztok!

Annyian anyyifélét mondanak, és még mindig nem vagyok biztos benne, hogy:

A táppénz biztosítási időnek számít? Tehát beleszámítják abba a bizonyos 180 nappa? (aminek meg kell lennie GYÁS,GYED tekinetében?)
Csak a táppénz idejét számolják a 180 nappa, vagy az összegét is? Tehát amikor kiszámoljájk mennyi lesz a GYÁS,GYED, abba a táápénz összege is szerepel? Mert akkor az nagyon lehúzza a kapható juttatásokat (jelen esetemben), mert a keresetem 138000ft, a táppénz meg csak a minimálbér 60%-a lehet, mert nincs 180 bérezett napom.:(
Mi az igazság? S.O.S.
Válaszotokat köszönöm!
Évike13

yukka # 2008.10.04. 09:51

Köszönöm nandy!Ha megengeded lenne még 1 kérdésem.Kb: mennyi táppénzre,gyedre számíthatok ha jan.1-től táppénzre megyek.2008.jan.-tól a bruttóm 73000Ft,aug.-tól 86300Ft,járadékomra 24000FT-ot számoljunk,mert nem tudom melyik hónaptól lett 26000Ft.

Szendi # 2008.10.04. 09:32

Köszi szépen nandy!

Mindent értek, bár kicsit csalódott vagyok... :(

De tényleg köszi a segítséget!

nandy # 2008.10.04. 09:18

yukka:

A rehab. járadék beleszámít a 180 nap biztosítási időbe. Tehát jár a táppénz, GYED, TGYÁS.

nandy # 2008.10.04. 09:13

Mert kicsit bosszant, hogy a majdnem egy év munkaviszonyom után menjek el munkanélkülire, vegyek fel ÁS-t, és majd akkor… Ez picit mókás nekem így. Tényleg ez lenne a megoldás? Vicc

Vicc vagy sem, sajnos ez van.
Megoldás lehet még, ha a munkaviszonyt sikerül meghosszabbítani pl. január 31-ig.

nandy # 2008.10.04. 09:10

Szendi:

Ha jól értem, határozott idejű munkaszerződésed van. Ezért a munkaviszonyod automatikusan megszűnik, akkor is, ha táppénzre, szülési szabira mész.

És akkor nem passzív a TGYÁS…???

De igen, passzív.

akkor benne vagyok a 42 napban nem

Éppen ezért passzív. Mert megszánt, de 42 napon belül.

Akkor ha december 31 napos, és én 28–30-án elmegyek szülési szabadságra, január 23-án pedig megszülöm a kislányomat, akkor még biztosított vagyok, nem?

December 31-én megszűnik a biztosításod. A passzív táppénz, TGYÁS, GYEd lényege éppen az, hogy már nem áll mögötte aktív biztosítási jogviszony.
Pl. ha a passzív GYED alatt/utána ismét jön a gyerkőc, akkor az nem fog beleszámítani a 180 nap b. jogviszonyba sem!

Akkor járna passzív TGYÁS után (passzív) GYED, ha a szülés napján -vagy azt követően - szűnne meg a biztosítási jogviszony.

Szendi # 2008.10.04. 08:45

Köszi nandy!

Bocsi, hogy ilyen lassú vagyok, de valamit még mindig nem értek...
Ha dec. 31-ig áll fenn a biztosítási jogviszonyom (ezt januárban, az elhelyezkedésemkor írtam alá, és ha jól tudom, nem mondhatnak fel a terhességem miatt-meg ehhez vannak talán olyan jó fejek is), és január 23-ára vagyok kiírva, akkor benne vagyok a 42 napban nem? És akkor nem passzív a TGYÁS...???
Nagyjából dec. 28-30 között szerettem volna a szülési szabit kihasználni.

TGYÁS-re jogosult, aki:

  • a szülést megelőző 2 éven belül legalább 180 napon át biztosított volt / ez nekem megvan
  • a biztosítás időtartama alatt szül,vagy
  • a biztosítás megszűnését követően 42 napon túl, táppénz folyósításának ideje alatt szül, ill. a folyósítás megszűnését követő 28 napon belül szül. / szerintem ez is oké

A jogosultsághoz szükséges előzetes 180 nap biztosítási időbe beleszámít:

  • a biztosítás megszűnését követő táppénz, TGYÁS és GYED folyósításának időtartama, valamint
  • a közép- vagy felsőfokú intézmény nappali tagozatán, 1 évnél hosszabb ideig folytatott tanulmányok ideje.

TGYÁS-t a szülés időpontját megelőző 28 nap bármelyikén indíthatom, és 168 napig tart.

Akkor ha december 31 napos, és én 28-30-án elmegyek szülési szabadságra, január 23-án pedig megszülöm a kislányomat, akkor még biztosított vagyok, nem? Mert már TGYÁS-en vagyok, és ez beleszámít a 180 nap biztosítási időmbe az azt követő GYED-del együtt ???

Nagyon rosszul értelmezem, vagy figyelmen kívül hagyok valamit?

Mert kicsit bosszant, hogy a majdnem egy év munkaviszonyom után menjek el munkanélkülire, vegyek fel ÁS-t, és majd akkor... Ez picit mókás nekem így. Tényleg ez lenne a megoldás? Vicc

És nandy! Ne haragudj, kérlek, nem a te segítségeddel van bajom, sőt, nagyon örülök neki, hogy egy hozzáértő, független valakivel megbeszélhetem, szeretném magamban teljesen letisztázni a dolgokat! És bocs még egyszer az akadékoskodásért!

Köszönöm!

yukka # 2008.10.04. 08:26

Igen,volt.2003.09.12-től 1 évig táppénzen voltam daganatos betegségem miatt,2004.okt.-től leszázalékoltak de mellette 2005.08.01-től rehab. melóhelyen dolgoztam.Jelenleg 40%-os munkakép.csökk. van,amire 26000Ft-ot kapok de ez 2009.aug.-tól megszűnik és csak a fizetésem marad.

nandy # 2008.10.03. 13:49

yukka: 2008.07.21-jét megelőzően volt biztosítási jogviszony?

nandy # 2008.10.03. 13:47

dobakm:

Ha a táppénz jogosultság kezdőnapját közvetlenül megelőző naptári évben a betegnek volt legalább 180 naptári napi jövedelme, akkor a táppénz összegét a táppénz jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért jövedelem alapján kell megállapítani.

Tehát mindig a tárgyévet megelőző év. TGYÁS-nál, GYED-nél is. GYED-nél van felső korlát.

nandy # 2008.10.03. 13:44

Menj el munkanélkülire, jobbat nem tudok. Ebben az esetben viszont csak a szülés napjától vedd igénybe a (passzív) TGYÁS-t.

nandy # 2008.10.03. 13:41

Szendi:

Passzív TGYÁS
Aki a biztosítás megszűnését követő 42 napon belül szül, vagy a biztosítás megszűnése után passzív táppénzt kap és ennek a végét követően 28 napon belül szül, az ún. passzív jogon jogosult TGYÁSra. Ha valakinek a TGYÁS folyósítása alatt szűnik meg a biztosítása, akkor a 168 napból még hátralévő időszakban szintén passzív jogon kapja a TGYÁSt. (A passzív kifejezés azt jelenti, hogy ilyenkor nem áll a TGYÁS mögött biztosítási jogviszony.)

Terhességi-gyermekágyi segély

Jogosult

Aki a szülést megelőző két éven belül 180 napon át biztosított volt, és

  • a biztosítás fennállása alatt, vagy
  • a biztosítás megszűnését követő 42 napon belül szül,...

Gyermekgondozási díj

Jogosult

  • a TGYÁS-ban részesült anya, akinek a biztosítási jogviszonya a tgyás igénybevételének időtartama alatt szűnt meg feltéve, hogy a TGYÁS-re való jogosultsága a biztosítási jogviszony fennállta alatt keletkezett és a szülést megelőzően két éven belül 180 napon át biztosított volt.
yukka # 2008.10.02. 22:58

Sziasztok!2007.08.21-től határozatlan idejű munkaszerződésem van és ha idén még sikerülne teherbe esnem,akkor veszélyeztetett terhességem miatt kezdettől fogva táppénzen lennék.Kérdésem,hogy jár-e nekem a szülésig táppénz majd utána gyed.Válaszukat előre köszönöm.

dobakm # 2008.10.02. 09:47

Sziasztok,

Kérdezni szeretnék:
3 éve dolgozom egy multinál folyamatos a munkaviszonyom, most október közepétől mennék táppénzre, mert már nem nagyon birom, viszont csak február vége, március elejére várom a babámat. A bruttó bérem 207.000.- mennyi táppénzre számíthatok, illetve megkapom az év végi bónuszt?

A szülési szabadságot elég a baba megszületése után kiadniuk, vagy előtte kell (168napot)?

Előre is köszönöm

Szendi # 2008.10.02. 06:41

Köszi nandy!

Még kérdezhetek?
Miért nem leszek jogosult GYED-re? Remélhetőleg tudok dolgozni dec. 1-ig, akkor 15 nap betegszabi, aztán kb 10 nap táppénz, aztán egyből, még dec. 30. előtt szülési szabadság. Így végig biztosított vagyok, nem? Vagy akkor hogy csináljam? Maradjak szülésig? Nem hiszem, hogy menni fog...örülök, ha dec. 1-ig tudok melózni...
Válaszodat/válaszotokat előre is köszönöm!

ammma # 2008.10.01. 19:54

sziasztok!
tudom már sokan kérdeztek hasonlót, de segítséget kérnék mégis.
Két gyerek után, jelenleg gyeden, várva a harmadik babát, aki jövő tavasszal születik meg. A gyedet szeretné megszüntetni és elmenni táppénzre. A gyed alapja a minimálbér volt, azaz napi 3220,-. Ha most elmegy táppénzre, akkor hogy alakulnak a dolgok? A fizetés nélküli végétől év végéig jár az időarányos betegszabi, majd a táppénz (ami a korábbi ellátás alapján, hisz gyed miatt nincs elegendő jövedelem), amit kb áprilisig kaphat. Ezt követi a thgy, aminek az alapja ilyenkor a betegszabira járó összeg és a minimálbér kétszeresének 30-ad része közül a kevesebb lesz (ha jól értelmezem a vonatkozó részt). majd a gyed alapja pedig a minimálbér kétszeresének 70%-a?
Nagyon megköszönném az érdemi segítséget. A jogszabály bemásolásával sajnos nem leszek előbbre, inkább értelmezési és gyakorlati segítséget szeretnék kérni.
köszönöm

nandy # 2008.10.01. 12:39

Sziasztok!

Január 23-ára vagyok kiírva, és december 31-ig szól a szerződésem. Szeretném megtudni, hogy ha január 15-e óta dolgozom, akkor mennyi táppénzre vagyok jogosult? Előtte sem betegszabin, sem táppénzen nem voltam.
Köszönöm!

Annyi nap táppénzre vagy jogosult, ahány nap biztosítási idővel rendelkezel (de maximum 1 év). Ha nincs 180 nap figyelembe vehető jövedelmed (szerintem már van), akkor a táppénz alapja a minimálbér.

Ami ennél nagyobb gond lesz: mivel a TGYÁS előtt megszűnik a munkaviszonyod, ezért GYED-re nem leszel jogosult.

Rolcsiboy:
A passzív táppénz nem 3 hónap, hanem 45 nap!
A betegszabi a bruttó kereset 80%-a (nem 85%).

Szendi # 2008.10.01. 11:14

Nagyon szépen köszönöm Rolcsiboy, sokat segítettél!

Rolcsiboy # 2008.10.01. 11:01

Szendi. A betegszabadságot a cég/munkaadó fizeti (ez 15 munkanap - ezután indul "csak" a táppénz, amit TB fizet). Ez nagyságrendileg (betegszabi) kb. 85% a munkabérnek (minusz járulékok,SZJA stb.) - tehát bruttó bér (igaz sokkal kevesebb járulék vonódik le belőle, ezért közel annyi a nettó, mint egy átlag hónapban.
Ezután, ha megvan a minimum folyamatos munkaviszony a legjobb tudomásom szerint valahogy úgy van a táppénzre való jogosultság ahogy írtad (tehát annyi napig, amennyit addig dolgoztál). Táppénz mértéke a te esetedben 60% lesz, mivel nincs 2 éves munkaviszonyod. (ez szintén bruttó összeg)

Itt tudsz olvasni ezzel kapcsolatban: http://www.oep.hu/portal/page?…