GYED,GYES, táppénz


monoszkop # 2016.06.07. 06:39

Ági3 2016.06.06. 15:34
Tisztelt Mindenki!
Jelenleg a főnökömmel az a helyzetem,hogy múlt hét hétfőn közöltem vele,hogy állapotos vagyok,erre ő fantasztikus módon kikelt magából. Elmentem még aznap az orvosomhoz,és mivel az azelőtti hetet is már lázasan és torokgyulladással dolgoztam végig,és a torokgyulladásom akkor is fennállt, így felvett betegállományba múlt hétre. A mai naptól veszélyeztetett terhesként táppénzen vagyok, holnap adom le a papírjaimat,de leadhatom e úgy,hogy nem akar a főnököm elismervényt adni róla hogy átvették? És ha csak a másolatot adom le az helytelen?a titkárnő azt mondta ilyenről még soha sehol nem hallott,hogy ezt hivatalosan át kell vegyék.azt mondta úgy is jó ha csak otrhagyom a recepción.de üljek ott egy napot hiába ha nem irják alá hogy átvették?
Az oephez nem adhatom le?csak munkáltatóhoz?
Másik kérdésem az lenne,hogy idáig a másodfőnökömtől kaptam kpben a fizumat,akivel a nagyfőnököm megbizásban áll mint szolgáltató takaritó cég.most már hogy vele kell kezeljem a papirokat és miegymást mert hozzá vagyok bejelentve,nem igazán akarja megválaszolni hogy mikor és hol kapom meg a fizetésemet.ha pénteken nem kapom meg legkésőbb ,akkor mi a teendőm?feljelenthetem a rendőrségen?vagy hova fordulhatok???
Utolsó kérdésem az lenne,hogy volt egy külön iroda amit hérvégente takaritottam,a biztonsáfi kamera és jó páran tudják hogy én takaritottam,valamint a portás is egy füzstben rensszeresen leirta ki mikor ment be az irodaházba,miért,és meddig volt ott.ha nem akarja a másodfőnököm kifizetni az ezért járó bért,akkor hova fordulhatok???
Előre is köszönöm a választ!
Üdv: Ági

Tisztelt Kérdező!

Az átvételi elismervénnyel kapcsolatban a kolléga már tájékoztatta, sőt beidézte az azt előíró jogi normát is a munkajogi kérdések topicban. Mit nem ért rajta?

Ezen túlmenően ugyanott egy másik fórumozó felhívta a figyelmét a fénymásolás, illetve a tértivevényes küldemény lehetőségére is. Mit szeretne még?

A számviteli törvény szerint pénzt kifizetni csak eredeti okmányra lehet, ezért fénymásolatot nem adhat le! Ön sem kap árút a boltban fénymásolt bankjegyre!

Ugyancsak tájékoztatták arról, hogy a munkavállalónak az orvosi igazolást a munkáltatójánál kell leadni, azaz azt az OEP-hez nem küldheti el, ha megteszi végzésben visszaküldik az Ön részére.

Az utolsó két kérdésére a válasz: A bíróságra.

Kaliber # 2016.06.07. 09:25

Tisztelt Fórumozók!

Kislányom 11 hónapos, feleségem van vele otthon GYED-en.
Ennek összege a korábbi fizetése alapján kb. 82-85 ezer Ft. Ha jól tudom, idén már a gyermek fél éves kora után korlátozás nélkül vissza lehet menne dolgozni, vagyis munka mellett is igénylehető.
Még nem tervez visszamenni, viszont azt számolgattam, hogy az én fizetésem alapján megkapnánk a maximális, kb. 110ezer Ft GYED-et, így jobban megérné nekünk, ha ő lemondana róla, és én igényelném munkaviszony mellett.
Ez esetben 45 nap után megszűnik a TB-je, így fizetni kell utána kb 7ezret havonta, de még így is bőven jobban járnánk.
Azt szeretném kérdezni, hogy a felvázolt elképzelés járható út-e, érheti-e anyagi hátrány a következő szülési szabadság idején, esetleg a munkáltatónak kell-e jeleznie bármit?

Köszönöm a válaszokat.
Üdv, Laci

Ági3 # 2016.06.07. 09:52

Kedves monoszkop!

Ha a munkahelyemen olyan roppan kedves a főnökön,és a titkárnője,hogy semmire nem hajlandóak válaszolni,akkor engedtessék meg nekem,hogy ha a jogban paraszt nyelvre nem tudok mindent leforditani magamnak,akkor megpróbáljam másképp.
De a továbbiakban nem kell viselje az esetleges értetlenségemet.
Tisztelettel!

Jusztasz # 2016.06.07. 11:20

Kaliber 2016.06.07. 11:25
Tisztelt Fórumozók!
Kislányom 11 hónapos, feleségem van vele otthon GYED-en.
Ennek összege a korábbi fizetése alapján kb. 82-85 ezer Ft. Ha jól tudom, idén már a gyermek fél éves kora után korlátozás nélkül vissza lehet menne dolgozni, vagyis munka mellett is igénylehető.
Még nem tervez visszamenni, viszont azt számolgattam, hogy az én fizetésem alapján megkapnánk a maximális, kb. 110ezer Ft GYED-et, így jobban megérné nekünk, ha ő lemondana róla, és én igényelném munkaviszony mellett.
Ez esetben 45 nap után megszűnik a TB-je, így fizetni kell utána kb 7ezret havonta, de még így is bőven jobban járnánk.
Azt szeretném kérdezni, hogy a felvázolt elképzelés járható út-e, érheti-e anyagi hátrány a következő szülési szabadság idején, esetleg a munkáltatónak kell-e jeleznie bármit?
Köszönöm a válaszokat.
Üdv, Laci

Igen, érheti, ugyanis ez idő alatt nem lesz biztosított, márpedig egy következő szülés esetén a CSED-nek két feltétele van.

  1. Az igénylő legyen biztosított. Ő nem az, mivel szünetel a biztosítása.
  2. Két éven belül legyen 365 nap biztosításban töltött ideje. Amíg úgy van fizetésnélküli szabadságon, hogy közben nem kap gyed, gyes ellátást addig nem biztosított!

Lásd:

Tbj. 8. § Szünetel a biztosítás:

  1. a fizetés nélküli szabadság ideje alatt, kivéve, ha

aa) a fizetés nélküli szabadság idejére csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj, gyermekgondozást segítő ellátás, gyermekgondozási segély vagy gyermeknevelési támogatás kerül folyósításra…

További kérdéseivel a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához fordulhat.

Az Ebtv. értelmében –egyben figyelemmel a közigazgatás szolgáltató jellegére is- az egészségbiztosítónak, és/vagy a társadalombiztosítási kifizetőhelyeknek –beleértve a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodáját is, mint a közszféra központi kifizetőhelyét- a dolgozók által befizetett járulékért cserébe nem csak az ellátások megállapítása és folyósítása a feladata, hanem a biztosítottak teljeskörű tájékoztatása is.

Erre hívta fel a figyelmet az Alapvető Jogok Biztosa is az OBH 135/2008 számú jelentésében, egyben javasolta az egészségügyi miniszternek, hogy a hatóságok, azaz egészségbiztosító és a Tb. kifizetőhelyek az eljárásuk során kellően alapos tájékoztatást adjanak az állampolgároknak.

Az ilyen tájékoztatás az ombudsman véleménye szerint nemcsak megelőzheti a félreértéseket és a későbbi jogvitákat, de egyúttal előfeltétele a jogorvoslathoz való jog gyakorlásának.

Ugyancsak a tájékoztatási kötelezettség fontosságát hangsúlyozza a KMREP (Közép-magyarországi Regionális Egészségbiztosítási Pénztár) 2009 februárjában kelt, a társadalombiztosítási kifizetőhelyeknek szóló 2009/1. számú kifizetőhelyi tájékoztatója. (3.oldal)

Az 1997. évi LXXXIII. törvény 5. § értelmében az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, segítséget nyújt igénye érvényesítéséhez.

A fenti törvény végrehajtására kiadott 217/1997 (XII.1) kormányrendelet 39. § (3) szerint a kifizetőhely/egészségbiztosító az ügyfél kérelmére köteles tájékoztatást adni a megállapított pénzbeli ellátás összegének kiszámítása során figyelembe vett adatokról.

Éljen ezzel a lehetőséggel és kérje a munkáltató székhelye/telephelye szerinti megyei kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályának (leánykori nevén Megyei Egészségbiztosítási Pénztár) – vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának, mint központi TB kifizetőhelynek - a segítségét, hogy a kérdéseire a választ, illetve az igényérvényesítéshez szükséges segítséget adják meg. (Előbbi elérhetőségét a kormányhivatal, utóbbi elérhetőségét a Magyar Államkincstár weblapján találja meg. A MÁK Illetmény-számfejtési Főosztályát ezen az elektronikus címen érheti el: illetmeny@allamkincstar.gov.hu )

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztálya munkatársainak a penzbeli@oep.hu, vagy az oep@oep.hu, e-mail címen, akik - az OEP főigazgatójának tájékoztatása szerint - készséggel állnak a biztosítottak rendelkezésére,illetve a tárgykör megjelölésével érdeklődhet a Kormányzati Ügyfélvonal 1818@1818.hu e-mail címén is.

A fenti jogszabályok és az ombudsman ezirányú javaslata alapján, valamint a közigazgatás szolgáltató jellegére hivatkozva lehetősége van továbbá arra is, hogy Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának irodavezetőjével, vagy a Kormányhivatal Családtámogatási és Társadalombiztosítási Főosztályának főosztályvezetőjével –előzetes időpont egyeztetést követően- személyesen konzultáljon.

Ezen személyes megbeszélést levélben, telefonon, vagy e-mailben Önnek kell kezdeményeznie a főosztály/iroda vezetőknél, vagy közvetlen feletteseiknél (kormánymegbízott/MÁK megyei igazgató).

Amennyiben akár a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának, mint központi kifizetőhelynek, akár a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályának, akár a munkahelye TB kifizetőhelyi ügyintézőjének a munkájával (előírt tájékoztatás elmaradása, szükséges segítség meg nem adása, ügyintézési határidő be nem tartása, kamatfizetési kötelezettség nem teljesítése, jogorvoslati jog nem biztosítása stb.) nincs megelégedve, úgy panaszát elektronikusan az oep@oep.hu, és/vagy a penzbeli@oep.hu, ajánlott, tértivevényes levélben pedig a Budapest Váci út 73/A címre, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Főigazgatójának címezve küldheti meg.

( Mintákat itt talál: http://aktaforum.hu/…iewforum.php?f=22 )

Kaliber # 2016.06.07. 12:05

Kedves Jusztasz!

Mindenekelőtt köszönöm gyors válaszát.
Egyetértek önnel, hogy a biztosítotti státusz megszűnik a GYED lemondásával, ezért írtam eredeti hozzászólásomban:
"Ez esetben 45 nap után megszűnik a TB-je, így fizetni kell utána kb 7ezret havonta, de még így is bőven jobban járnánk."
Tehát azért, hogy biztosítása folyamatos legyen, fizetnénk utána az egészségügyi szolgáltatási járulékot. Ezáltal két éven belül meglenne a 365 nap biztosításban töltött ideje.
A következő gyerkőc esetében a CSED kiszámításánál pedig utolsó fél év jövedelme számít, olvasatom szerint nem probléma, ha azt megelőzően csak járulékot fizetett.
Arról nem találtam semmit, rendelkezik-e/tiltja-e törvény a fentieket az anyuka és munkáltatója viszonylatában.

Bene7 # 2016.06.07. 12:37

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Jún. közepéig vagyok GYED-en. Ezt követően GYES-t
igényeltem. Szeretnék visszamenni dolgozni, de csak júl. elejétől, mert így ténylegesen csak augusztusban kellene mennem, mert a felhalmozott szabadságaim kitartanának addig. Munkáltatóm szerint nekem a GYED lejártát követően egyből ki kell vennem a szabadságaimat. Én úgy tudom ez nem így van, mivel jelenleg fizetetlen szabadságon vagyok és én csak júl. elejétől mondanék erről le. (vagyis a GYES alatt szerintem eldönthetem hogy mikor szeretnék visszamenni dolgozni) Illetve kértem még részmunkaidős foglalkoztatást is, de elutasították. A gyermek 3 éves koráig nem kötelezhető a munkáltató részmunkaidőben foglalkoztatni?
Válaszát előre is köszönöm.
Üdv, G

Renáta85 # 2016.06.07. 14:42

Tisztelt Szakertő
17 hetes kismama vagyok,novemberre várjuk a babat.Az lenne a kérdésem,hogy ha most tappenzre megyek mennyi tappenzt, illetve csedet,gyedet kapnek /105000 a bruttom/ 3 éve dolgozom ugyanazon a munkahelyen.?Illetve,hogy a korai tappénz befolyasolja e a tovabbi ellatasok /csed,gyed stb/ összeget,azokat a tappenzből szâmoljak majd ki vagy a berből?
A mar nem fennallo masodallasban szerzett jovedelmet nem szamoljak bele,jol tudom?
Előre is köszönöm a választ!
Tisztelettel Renata85

Jusztasz # 2016.06.08. 05:55

Kaliber 2016.06.07. 14:05

Kedves Jusztasz!

Mindenekelőtt köszönöm gyors válaszát.
Egyetértek önnel, hogy a biztosítotti státusz megszűnik a GYED lemondásával, ezért írtam eredeti hozzászólásomban:
"Ez esetben 45 nap után megszűnik a TB-je, így fizetni kell utána kb 7ezret havonta, de még így is bőven jobban járnánk."
Tehát azért, hogy biztosítása folyamatos legyen, fizetnénk utána az egészségügyi szolgáltatási járulékot. Ezáltal két éven belül meglenne a 365 nap biztosításban töltött ideje.
A következő gyerkőc esetében a CSED kiszámításánál pedig utolsó fél év jövedelme számít, olvasatom szerint nem probléma, ha azt megelőzően csak járulékot fizetett.
Arról nem találtam semmit, rendelkezik-e/tiltja-e törvény a fentieket az anyuka és munkáltatója viszonylatában.

T. Kérdező!

Félreérti, illetve Önt idézve helytelenül olvassa (értelmezi) a jogszabályt!!!

Ön (felesége), a 7.000 Ft-ért nem biztosítást, hanem csupán egészségügyi szolgáltatásra való jogosultságot "vásárol", azaz ezért ingyen megvizsgálják, megműtik, stb., de ezzel sem nyugdíj szolgálati időt, sem biztosítást nem szerez!

Kaliber # 2016.06.08. 07:03

Kedves Jusztasz!

A nyugdíjszolgálati idő nem nő. Tekintve h feleségemnek kb. 35 éve van nyugdíjig, elviselhető a "hátrány".

Amíg otthon van a gyerekkel, addig az sem problémás, hogy nem jogosult táppénzre.

Ildeszh # 2016.06.08. 08:29

Tisztelt Szakértő.
Jelenleg Gyeden vagyok itthon, juliis 1től viszamegyek dolgozni 4orába. Az lenne a kérdésem, ha ujra terhes leszek, akkor csak a 4orás brutto béremből számitják a csedgyedet. Vagy a 4orás brutto bérem plusz a gyed bruttojának az összegéből számolják. Válaszát köszönom.

szpartakusz # 2016.06.08. 10:07

Tisztelt szakértő.Az lenne a kérdésem,hogy élettársammal 3. közös gyermekünket várjuk.Anélkül,hogy összeházasodnánk igénybe tudom e venni magzat korban a családi adókedvezményt??Tisztelettel

Bene7 # 2016.06.08. 11:30

Tisztelt Fórumozók!

Jún. közepéig GYED-en vagyok ezt követően GYES-en leszek, aug-tól szeretnék részmunkaidőben visszamenni dolgozni, de munkáltatóm arról tájékoztatott hogy erre nincs lehetőség. Úgy tudom hogy ezt a munkáltatónak kérésre mindenképpen biztosítani kellene a gyerek 3 éves koráig. Mit lehet ilyenkor tenni? Illetve amennyiben mégis valahogy megoldja a részmunkaids foglalkoztatást a felgyülemlett szabadságaimat hogyan adják ki? Részmunkaidős vagy teljes bérrel? Kérhetem hogy csak a szabadságok kivételét követően módosítsák részmunkaidőre a munkarendemet?

Üdv, R

Dorido # 2016.06.08. 20:50

Tisztelt Szakértő!

Gyesen vagyok jelenleg, szeretném a fizetés nélküli szabadságomat megszűntetni és részmunkaidőben visszamenni dolgozni a munkahelyemre. Munkáltatóm a felvetésemre jelezte, a korábbi munkaköröm megszűnt, új munkakört ajánlott fel helyette, jóval kevesebb anyagi juttatással. A bruttó bérem maradna ugyan, de céges autót már nem adna ehhez a munkakörhöz és az év végi prémiumról is le kellene mondanom.

A cég bevétele jelentősen nő évről évre, nem válságban vergődő vállalkozásról van szó, a magyarázat az időközben lezajlott tulajdonosváltás, a „minél többet vegyünk ki a cégből” szemléletváltás.

Szeretném kérdezni, megteheti, hogy ennyivel kevesebb anyagi juttatást ad? Autó nélkül nem tudom vállalni az otthonomtól való távolság miatt a munkát. 14 éve dolgozom ennél a cégnél, 10 éve azonos, vezető pozícióban. Ellehetetlenít az ajánlat, ezt hiába próbáltam jelezni, nincs kompromisszum készség a másik oldalon. Két gyermekkel képtelenség új munkát találni részmunkaidőben!

Hálásan köszönöm, ha választ tud adni nekem, sokat segítene a hogyan tovább-ban.

Az élet fintora. Sok év kemény munkája után ha gyermeket vállal egy nő, egy pillanat alatt kiszolgáltatottá válik, ketté törik a karrierje.

sortie # 2016.06.09. 08:44

Bene7 2016.06.07. 14:37
Tisztelt Ügyvéd Úr!
Jún. közepéig vagyok GYED-en.
Ezt követően GYES-t igényeltem.
Szeretnék visszamenni dolgozni, de csak júl. elejétől, mert így ténylegesen csak augusztusban kellene mennem, mert a felhalmozott szabadságaim kitartanának addig.
Munkáltatóm szerint nekem a GYED lejártát követően egyből ki kell vennem a szabadságaimat.
Én úgy tudom ez nem így van, mivel jelenleg fizetetlen szabadságon vagyok és én csak júl. elejétől mondanék erről le. (vagyis a GYES alatt szerintem eldönthetem hogy mikor szeretnék visszamenni dolgozni) Illetve kértem még részmunkaidős foglalkoztatást is, de elutasították. A gyermek 3 éves koráig nem kötelezhető a munkáltató részmunkaidőben foglalkoztatni?
Válaszát előre is köszönöm.
Üdv, G

Valóban, a szabadságait a munkába állást követően kell, kiadni.

Mt. 122. § (3) A szabadságot, ha a munkavállaló oldalán felmerült ok miatt -(PL. CSED, GYED, GYES, táppénz stb.)- nem lehetett az (1) bekezdésben meghatározottak szerint kiadni, az ok megszűnésétől számított hatvan napon belül ki kell adni.

De, igen.

Mt. 61. § (3) A munkáltató a munkavállaló ajánlatára a gyermek hároméves koráig - három vagy több gyermeket nevelő munkavállaló esetén a gyermek ötéves koráig - köteles a munkaszerződést az általános teljes napi munkaidő felének megfelelő tartamú részmunkaidőre módosítani.

sortie # 2016.06.09. 08:47

Renáta85 2016.06.07. 16:42
Tisztelt Szakértő!
17 hetes kismama vagyok,novemberre várjuk a babat.Az lenne a kérdésem,hogy ha most tappenzre megyek mennyi tappenzt, illetve csedet,gyedet kapnek /105000 a bruttom/ 3 éve dolgozom ugyanazon a munkahelyen.?Illetve,hogy a korai tappénz befolyasolja e a tovabbi ellatasok /csed,gyed stb/ összeget,azokat a tappenzből szâmoljak majd ki vagy a berből?
A mar nem fennallo masodallasban szerzett jovedelmet nem szamoljak bele,jol tudom?
Előre is köszönöm a választ!
Tisztelettel Renata85

Nagyon leegyszerűsítve bruttó 50, vagy 60 ezer Ft, ugyanis a táppénz mértéke 50, vagy 60%.

A csed és gyed ellátásokat a bérből és nem a táppénzből számolják ki.

Igen, jól tudja.

sortie # 2016.06.09. 08:50

Kaliber
Tehát azért, hogy biztosítása folyamatos legyen, fizetnénk utána az egészségügyi szolgáltatási járulékot.

Azért azt a kolléga válaszából sikerült megérteni, hogy így a biztosítása sem minősül folyamatosnak?

sortie # 2016.06.09. 08:51

Ildeszh 2016.06.08. 10:29

Tisztelt Szakértő.
Jelenleg Gyeden vagyok itthon, juliis 1től viszamegyek dolgozni 4orába. Az lenne a kérdésem, ha ujra terhes leszek, akkor csak a 4orás brutto béremből számitják a csedgyedet. Vagy a 4orás brutto bérem plusz a gyed bruttojának az összegéből számolják. Válaszát köszönom.

Csak a béréből.

sortie # 2016.06.09. 08:57

Bene7 2016.06.08. 13:30

Tisztelt Fórumozók!

Jún. közepéig GYED-en vagyok ezt követően GYES-en leszek, aug-tól szeretnék részmunkaidőben visszamenni dolgozni, de munkáltatóm arról tájékoztatott hogy erre nincs lehetőség. Úgy tudom hogy ezt a munkáltatónak kérésre mindenképpen biztosítani kellene a gyerek 3 éves koráig. Mit lehet ilyenkor tenni? Illetve amennyiben mégis valahogy megoldja a részmunkaids foglalkoztatást a felgyülemlett szabadságaimat hogyan adják ki? Részmunkaidős vagy teljes bérrel? Kérhetem hogy csak a szabadságok kivételét követően módosítsák részmunkaidőre a munkarendemet?

Üdv, R

A szabadságot mindig az aktuális bére alapján kell megállapítani.

Mt. 164. § (3) A munkavállalót távolléti díj illeti meg

  1. a szabadság tartamára,

Mt. 148. § (1) A távolléti díjat

  1. az esedékessége időpontjában érvényes alapbér (136. §), pótlékátalány (145. §),
  2. az esedékesség időpontját megelőző utolsó hat hónapra (irányadó időszak) kifizetett

ba) teljesítménybér (150. §),
bb) bérpótlék (151. §)
figyelembevételével kell megállapítani.

(2) Az esedékesség időpontja

  1. a távollét kezdő időpontja,
Kaliber # 2016.06.09. 13:38

Kedves sortie!

Konkrétan az egészségbiztosításra gondoltam, az folyamatos, nem?
A táppénz hiányát meg elviseljük, amíg amúgy is otthon van a gyerekkel.

esyter # 2016.06.09. 16:54

Tisztelt Fórumozók,

Munkahelyet készülök váltani, és az új helyen azt a fizetési megoldást ajánlották fel, hogy főállásban, napi 8 órában alkalmaznának, de csak pl. bruttó 150ezer Ft-ra bejelentve, a fizetés többi részét pedig KATA-sként számláznám a cégnek (úgy, hogy az éves számlázott összeg ne érje el a 6 millió Ft-ot). Ezzel kapcsolatban olyan aggályaim vannak, hogy

  • mi történik akkor, ha pl betegszabadságra megyek (mi alapján kapok és mennyi táppénzt),
  • mi történik akkor, ha szülési szabadságra megyek (megintcsak mi alapján kapom a CSED-et és a GYED-et, és mennyit), illetve
  • mi lesz hosszú távon a nyugdíjammal?

Mindezeknél a juttatásoknál csak az a bruttó 150ezer Ft-os fizetés fog számítani, amire bejelentenek, vagy beleszámít az is, hogy mennyit számlázok ki nekik KATA-sként?

Segítségeteket előre is köszönöm!

Esyter

sortie # 2016.06.10. 08:45

Kaliber 2016.06.09. 15:38

Kedves sortie!

Konkrétan az egészségbiztosításra gondoltam, az folyamatos, nem?
A táppénz hiányát meg elviseljük, amíg amúgy is otthon van a gyerekkel.

Az egészségbiztosítás két fő részre bontható, a természetbeni és pénzbeli egészségbiztosítási ellátásokra.

Amennyiben az egészségbiztosítás folyamatossága alatt azt érti, hogy a feleségét folyamatosan, ingyen ellátják úgy igen.

Ha úgy érti, hogy ezzel a Tbj. 5. § szerinti biztosítása folyamatos, úgy nem.

További kérdéseivel a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához fordulhat a kolléga által az Ön részére is bemásolt módon.

sortie # 2016.06.10. 09:13

esyter 2016.06.09. 18:54

Tisztelt Fórumozók,

Munkahelyet készülök váltani, és az új helyen azt a fizetési megoldást ajánlották fel, hogy főállásban, napi 8 órában alkalmaznának, de csak pl. bruttó 150ezer Ft-ra bejelentve, a fizetés többi részét pedig KATA-sként számláznám a cégnek (úgy, hogy az éves számlázott összeg ne érje el a 6 millió Ft-ot). Ezzel kapcsolatban olyan aggályaim vannak, hogy
mi történik akkor, ha pl betegszabadságra megyek (mi alapján kapok és mennyi táppénzt),
mi történik akkor, ha szülési szabadságra megyek (megintcsak mi alapján kapom a CSED-et és a GYED-et, és mennyit), illetve
mi lesz hosszú távon a nyugdíjammal?

Mindezeknél a juttatásoknál csak az a bruttó 150ezer Ft-os fizetés fog számítani, amire bejelentenek, vagy beleszámít az is, hogy mennyit számlázok ki nekik KATA-sként?

Segítségeteket előre is köszönöm!

Esyter

Röviden: Igen, mindezeknél a juttatásoknál csak az a bruttó 150ezer Ft-os fizetés fog számítani.

Hosszabban:

A KATA-s vállalkozóra speciális szabályok érvényesek!

Ezen belül is különbséget teszünk a "főállású" KATA-s és a heti 36 órás munkavégzés melletti KATA-s vállalkozó között.

Utóbbiak a KATA-s jogviszonyban nem biztosítottak, így semmilyen eb. pénzellátásra nem jogosultak.

Táppénzt, csed-et, gyed-et tehát csak a főállású (munkaviszonyos) jövedelme alapján, az általános szabályok szerint kaphat.

További kérdéseivel a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához fordulhat, illetve az "adó" adó és pénzügyi szaklap XXX. évfolyam 2016/3. számában olvashat, ahol megjelent egy, a kisadózó vállalkozók táppénzével kapcsolatos, 5 oldalas, példákat is tartalmazó összefoglaló Soltész Lászlóné (OEP Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztály szakmai koordinátora,kormánytisztviselője) neve alatt.

(A szaklap nagyobb könyvtárakban megtalálható, vagy könyvtárközi kölcsönzéssel kivehető.

Az Ebtv. értelmében –egyben figyelemmel a közigazgatás szolgáltató jellegére is- az egészségbiztosítónak, és/vagy a társadalombiztosítási kifizetőhelyeknek –beleértve a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodáját is, mint a közszféra központi kifizetőhelyét- a dolgozók által befizetett járulékért cserébe nem csak az ellátások megállapítása és folyósítása a feladata, hanem a biztosítottak teljeskörű tájékoztatása is.

Erre hívta fel a figyelmet az Alapvető Jogok Biztosa is az OBH 135/2008 számú jelentésében, egyben javasolta az egészségügyi miniszternek, hogy a hatóságok, azaz egészségbiztosító és a Tb. kifizetőhelyek az eljárásuk során kellően alapos tájékoztatást adjanak az állampolgároknak.

Az ilyen tájékoztatás az ombudsman véleménye szerint nemcsak megelőzheti a félreértéseket és a későbbi jogvitákat, de egyúttal előfeltétele a jogorvoslathoz való jog gyakorlásának.

Ugyancsak a tájékoztatási kötelezettség fontosságát hangsúlyozza a KMREP (Közép-magyarországi Regionális Egészségbiztosítási Pénztár) 2009 februárjában kelt, a társadalombiztosítási kifizetőhelyeknek szóló 2009/1. számú kifizetőhelyi tájékoztatója. (3.oldal)

Az 1997. évi LXXXIII. törvény 5. § értelmében az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, segítséget nyújt igénye érvényesítéséhez.

A fenti törvény végrehajtására kiadott 217/1997 (XII.1) kormányrendelet 39. § (3) szerint a kifizetőhely/egészségbiztosító az ügyfél kérelmére köteles tájékoztatást adni a megállapított pénzbeli ellátás összegének kiszámítása során figyelembe vett adatokról.

Éljen ezzel a lehetőséggel és kérje a munkáltató székhelye/telephelye szerinti megyei kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályának (leánykori nevén Megyei Egészségbiztosítási Pénztár) – vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának, mint központi TB kifizetőhelynek - a segítségét, hogy a kérdéseire a választ, illetve az igényérvényesítéshez szükséges segítséget adják meg. (Előbbi elérhetőségét a kormányhivatal, utóbbi elérhetőségét a Magyar Államkincstár weblapján találja meg. A MÁK Illetmény-számfejtési Főosztályát ezen az elektronikus címen érheti el: illetmeny@allamkincstar.gov.hu )

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztálya munkatársainak a penzbeli@oep.hu, vagy az oep@oep.hu, e-mail címen, akik - az OEP főigazgatójának tájékoztatása szerint - készséggel állnak a biztosítottak rendelkezésére,illetve a tárgykör megjelölésével érdeklődhet a Kormányzati Ügyfélvonal 1818@1818.hu e-mail címén is.

A fenti jogszabályok és az ombudsman ezirányú javaslata alapján, valamint a közigazgatás szolgáltató jellegére hivatkozva lehetősége van továbbá arra is, hogy Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának irodavezetőjével, vagy a Kormányhivatal Családtámogatási és Társadalombiztosítási Főosztályának főosztályvezetőjével –előzetes időpont egyeztetést követően- személyesen konzultáljon.

Ezen személyes megbeszélést levélben, telefonon, vagy e-mailben Önnek kell kezdeményeznie a főosztály/iroda vezetőknél, vagy közvetlen feletteseiknél (kormánymegbízott/MÁK megyei igazgató).

Amennyiben akár a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájának, mint központi kifizetőhelynek, akár a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályának, akár a munkahelye TB kifizetőhelyi ügyintézőjének a munkájával (előírt tájékoztatás elmaradása, szükséges segítség meg nem adása, ügyintézési határidő be nem tartása, kamatfizetési kötelezettség nem teljesítése, jogorvoslati jog nem biztosítása stb.) nincs megelégedve, úgy panaszát elektronikusan az oep@oep.hu, és/vagy a penzbeli@oep.hu, ajánlott, tértivevényes levélben pedig a Budapest Váci út 73/A címre, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Főigazgatójának címezve küldheti meg.

( Mintákat itt talál: http://aktaforum.hu/…iewforum.php?f=22 )

Ada0101 # 2016.06.13. 10:45

Kedves Szakértő!
Szeretném kérni a segítségét. Jelenleg GYED-en vagyok itthon 2015.08.21-én született kisfiammal. Határozatlan idejű szerződéssel, kormánytisztviselő vagyok 2007 óta. Tervezzük a 3. gyermekünket (az első már 4 éves múlt). Idén szeptembertől visszamennék dolgozni, kivenném a felgyűlt, majd 2 hónap szabadságot. Remélhetően addig vagy ezalatt már várandós lennék. Mivel az előző kettő császáros baba, veszélyeztetett terhességi táppénzre mennék. A kicsi születésétől kezdeném a CSED-et.
Az alábbi ellátásokban részesültem:
2015. júl. 13-tól 2015 aug. 20-ig táppénz,
2015. aug. 21-től 2016. febr. 3-ig CSED,
2016. febr.4-től GYED.

Szeretném tisztán látni hogyan alakulna a táppénz, a CSED és azt követően a GYED?

  1. A táppénz a kedvezmény szabály szerint a jelenlegi GYED határozatban szereplő naptári napi alap (nem a 70% és nem a GYED maximum) alapján lenne számolva, de maximum a TP plafon?
  2. A CSED az ugyanannyi lenne, mint amennyit az előző gyermekem után kaptam (2015. aug. 21-től 2016. febr. 3-ig)?
  3. A GYED annyi lenne, mint jelenleg?
  4. Veszélyeztetett terhességi táppénz mellett jár-e a GYED extra, amennyiben visszamegyek dolgozni és a szabadságomat is kiveszem?
  5. Amennyiben jár a GYED extra, legkésőbb a táppénz lejártának napjával ismét GYED-ként kell igényelnem?
  6. Amennyiben nem jár a GYED extra táppénz alatt, a férjem igényelheti munkába térésem napjától, ha én lemondok a GYED-ről?

Válaszát előre is köszönöm, Adrienn

Bubi32 # 2016.06.13. 13:09

Tisztelt Szakértő!

Kedvezményszabállyal kapcsolatban szeretnék kérdezni.

Jelenlegi munkahelyemen 2011. augusztus 1 óta dolgozom folyamatosan. 2015.07.14-én megszületett a fiam, aki után CSED-et, most jelegleg GYED-et kapok. Most 11 hónapos a fiam. Szeretnénk mégegy gyereket, akit reméljük idén összejön és 2017-ben meg is születik.

Ha maradok a jelenlegi munkahelyemen fizetés nélküli szabadságon és vállalok egy másik munkáltatónál egy 4 órás munkát, akkor az én esetemben érvényesül a csed kedvezményszabály (hogy ugyanannyi a második gyerek után is az ellátás alapja, mint az első után volt?)

Bado # 2016.06.16. 10:29

Tisztelt Szakértő! Tisztelt Fórumozók!

Az alábbi kérdésben szeretnék segítséget kérni:
2012. óta dolgozom egy állami bölcsődében. Idén, 2016. évben 12.04-án fog megszületni a gyermekem. Jelenleg még dolgozom, 2016.09.04-ig.
2016.09.05-11.06-ig veszélyeztetett táppénzen leszek, majd, 2016.11.07-től CSED-re fogok menni.
A munkáltató biztosít cafetériát az idei évben, viszont állítása szerint sem a veszélyeztetett tp-re, sem a CSED idejére nem jár cafetéria, mert hiányzásnak számít. A tp-t még értem, de a CSED elvileg munkában töltött időnek számít, vagy nem?
A kérdésem, hogy a fenti hiányzásokra jár-e cafetéria, ha a szabályzatban csak az a kikötés, hogy GYED és GYES idejére, valamint "munkavégzés alóli kötelezettség mentesítése" esetén nem illeti meg a dolgozót a béren kívüli juttatás.
Vagy jogosan akar visszakérni kb. 3,5 hónap összegű juttatást?
Előre is köszönöm a segítséget.
Tisztelettel:
Egy kismama