GYED,GYES, táppénz


nandy # 2009.01.06. 17:10

gmgabi80: Passzív táppénz helyett javasolt a munkanélküli segély (mostani nevén: álláskeresési járadék).

Kovács_Béla_Sándor # 2009.01.06. 15:23

Most, hogy először táppénzre, majd gyes-re megyek, a munkáltatóm köteles továbbra is fizetni a tanulmányi szerződésben felsoroltakat?
Persze. (Értelemszerűen bér nem lesz.)

Akkor mi az a forma ahogy az utazási költségeimet visszafizetheti a munkáltatóm?
Az ő nevére kell kérni a számlát. (De ezt a könyvelő úgyis jobban tudja.)

gyongy1975 # 2009.01.06. 14:36

Üdvözlöm!

Az alábbi ügyben kérném a segítségét:

Jelenleg 4 éve dolgozom a munkahelyemen, határozatlan idejű munkaszerződéssel. Másfél éve kezdtem főiskolára járni, tanulmányi szerződés megkötése mellett, melyben rögzítve lett, hogy a munkáltató fizeti a tandíjat, a tankönyveket, a kieső időre járó alapbért, és az utazási költségeket, én pedig 3 évet töltök munkaviszonyban a képzettség megszerzését követően.
Most 6 hónapos kismama vagyok, még január 31.-ig dolgozom.
A tandíjat minden félévben átutalásos számla ellenében fizette meg a munkáltatóm a főiskolának (a munkáltató nevére kiállított számla alapján).
A tankönyveket én vásároltam, és készpénzes számlát kaptam a munkáltatóm nevére, ezt pénztárból fizették.
Az utazási költségekről minden hónapban 2 alkalommal kiküldetési rendelvényt töltöttem ki, melyhez csatoltam az összes buszjegyet, és helyi közlekedési bizonylatot, és ezt is pénztárból fizették.

A kérdésem a következő: Most, hogy először táppénzre, majd gyes-re megyek, a munkáltatóm köteles továbbra is fizetni a tanulmányi szerződésben felsoroltakat?
Vagy megtagadhatja azokat, vagy azok egy részét?
Kifejezetten érdekelne az, hogy ha gyes-en vagyok, továbbra is tölthetek ki kiküldetési rendelvényt, és nem gond hogy ha nem vagyok aktív állományban?
Ha nem tölthetek ki, akkor mi az a forma ahogy az utazási költségeimet visszafizetheti a munkáltatóm?

Véleményem szerint sokan azért kötnek tanulmányi szerződést mert nem képesek finanszírozni a képzést maguknak. Ha a jelenlegi fizetésemből sem tudtam ezt megoldani, hogy oldanám majd meg a gyes-ből?

Válaszát előre is köszönöm!

gmgabi80 # 2009.01.06. 14:10

Alábbiakban szeretném a segítségüket kérni:
2007.febr.1-el határozott idejű szerződéssel álltam munkába 2009.jan.31-i lejárattal.
Közben 2007.októberben született egy lányom, de 2008. szeptember 1-el visszajöttem dolgozni.
Most ismét terhes vagyok, 2009.május végére vagyok kiírva.
A szerződésem lejár most hó végén.
Hogyan célszerű megoldanom a továbbiakat?
Passzív tp-re csak 45 napra mehetek? Febr.1-től ha elmegyek tp-re, akkor március közepéig tp-n lehetek, de mit csinálok utána? Tgyás-t csak a szülés várható ideje előtt 42 nappal kérhetek, tehát mondjuk május 1-től... ugye? Mit csináljak, hogy folyamatos biztosításom legyen, és a pénzem is jó legyen, hiszen végül is az elmúlt 5 hónapban nem kerestem rosszul.
Szeretnék normális összegű tgyás-t és később gyed-et kapni.
Milyen megoldás lenne a legjobb?
Köszönettel.Gabi

szemboga # 2008.12.22. 17:21

T. Szakértő Úr! Nekem olyan kérdésem lenne, hogy ha határozott idejű közalkalmazotti jogviszony a szülés után jár le /szülés szept. 11., szerződés lejárta dec. 31./ utána milyen juttatások járnak nekem? Jan. 1-től nyugdíj szempontjából hogy fogják elszámolni a gyes végéig számító időt?

nandy # 2008.12.21. 12:38

Amennyiben orvosilag indokolt, úgy a próbaidő alatt is táppénzre mehetsz. De a próbaidő alatt a táppénz ellenére is felmondhat a munkaadó.

Álláskeresési járadék annak jár, akinek az igénylést megelőző 4 évben legalább 365 nap munkaviszonya volt (vagy vállalkozói jogviszonya).

Ha az ák. járadék folyósítása alatt szülsz, akkor a TGYÁS biztosan járni fog, de a GYED már necces.
A táppénzt, Tgyás, Gyed alapja általában az előző évi jövedelem.

zizitu # 2008.12.20. 20:19

Szia Nandy,
nagyon köszönöm a gyors válaszodat! Most az lenne a kérdésem, hogy ha ők küldenek el engem a próbaidő alatt, akkor ugye jár nekem a munkanélküli járulék, és hogy utána elmehetek e gyesre, ha munkanélküli vagyok és akkor mennyit fogok kapni?

Próbaidő alatt nem mehetek el táppénzre ugye?

köszönöm a segitségedet,
zizitu

nandy # 2008.12.19. 21:36

elmehetek e táppénzre jan. 6-a után?

Elmehetsz, ha van orvosi indok. De talán van ennél egyszerább módszer is: megbeszéled a munkáltatóva, hogy biztosítson jobb feltéeleket a munkavégzéshez.

Mt. 75. § (1) Nőt és fiatal munkavállalót nem szabad olyan munkára alkalmazni, amely testi alkatára, illetve fejlettségére tekintettel rá hátrányos következményekkel járhat. Azokat a munkaköröket, amelyekben nő vagy fiatal munkavállaló nem, vagy csak meghatározott munkafeltételek biztosítása esetén, illetve előzetes orvosi vizsgálat alapján foglalkoztatható, jogszabály határozza meg.

nandy # 2008.12.19. 21:21

zizitu:

A próbaidő alatt felmondhatnak neked, utána viszont már nem, mivel a terhesség védelmet ad (kivéve a próbaidőt).

Kiscsillagvirág # 2008.12.19. 18:30

Szia Nandy!

Köszönöm a segítséget!

zizitu # 2008.12.18. 22:00

Kedves Szakértő!

Azzal a kérdéssel fordulok hozzád, hogy úgy tűnik, hogy babát várok. Október 6-a óta kezdtem el dolgozni, tehát jan. 6-án jár le a próbaidőm. Elég megterhelő a munkahelyem, sok a fizikai munka és egész nap szinte állni kell és pakolni. A kérdésem az lenne, hogy elmehetek e táppénzre jan. 6-a után? És hogy akkor elbocsájthatnak e, miután határozatlan idejűvé lépett a szerződésem? És milyen egyéb juttatásokat kaphatok a táppénz alatt, ha egyáltalán van ilyen?
HOl tudnék utánanézni ezeknek a dolgoknak?

köszi,
ziziu

nandy # 2008.12.18. 17:12

Kiscsillagvirág:

Az a könyvelő rosszul mondta. Hiába, a könyvelő nem TB-szakértő, mert az egy külön szakma. És itt jegyzem meg, hogy én is könyvelő vagyok, nem TB-szakeértő.

Ami biztos: az ellátást mindig az előző évi jövedelem alapján számolják akkor, ha van figyelembevehető jövedelem.

Tehát ha 2009-ben táppénzre, Tgyás-ra mész, akkor annak alapja a 2008. évi jövedelmed lesz.
A GYED-et viszont csak 2010-ben folyósítják majd, így azt a 2009. évi jövedelem alapján számolják. De nem képezi az ellátás alapját a Tgyás, és a táppénz sem! Tehát az alap a munkabér, és a betegszabadságra fizetett járandóság (ami a munkabér 80%-a) lesz.

nandy # 2008.12.18. 17:07

Kiskifli:
a másik topikban már válaszoltam.

nandy # 2008.12.18. 17:06

Szandi:

Ha három havonta hosszabbítják meg a szerződésedet (illetve újrakötik), akkor emiatt lehet, hogy a szülés napján már nem leszel biztosított.

Mindenesetre én nem érzem jogszerűnek azt a hosszabbítgatást. Szerintem az a szerződés már határozatlan idejű szerződésnek minősülne. Azzal pedig jobban is járnál.

nandy # 2008.12.18. 17:04

Kriszlau:

Ha csak a munkáltató neve (vagy tulajdonosa) változik meg, akkor nincs baj, mert az a te munkaviszonyodat nem érinti. De ha a munkáltató jogutód mélkül megszűnik, akkor nem leszel jogosult az újabb Tgyás-ra, Gyed-re.

Ezen ellátások igénybevételéhez ugyanis a 180 napon túl az is kell, hogy a szülés napján legyen érvényes biztosításod.

Kiscsillagvirág # 2008.12.18. 10:24

T. Szakértők/Szerkesztőség!

Az előbb rosszul fejeztem ki magam.Ezért elnézést kérek.A következőket kérdezném: Ha 2 éve vagyok biztosított, és 2009 júniusban szülök, de januárban kiírnak táppénzre, akkor az mennyiben modosítja a gyást és a gyedet? Az számít, hogy veszélyeztetett terhesként vesznek táppénzre vagy sem? Azért kérdezem, mert egy könyvelő azt mondta, hogyha idő előtt elmegyek táppénzre, akkor a táppénz után számolják a gyást, és utána a gyásból számolják a gyedet. De ha veszélyeztetett terhes lennék, akkor az előző tárgyévet/2008/ veszik figyelembe. Szeretném a segítségeteket kérni, mert senki nem tud egyértelmű választ adni. Előre is köszönöm, és mégegyszer elnézést az előző bakiért.

Kiscsillagvirág # 2008.12.18. 10:24

T. Szakértők/Szerkesztőség!

Az előbb rosszul fejeztem ki magam.Ezért elnézést kérek.A következőket kérdezném: Ha 2 éve vagyok biztosított, és 2009 júniusban szülök, de januárban kiírnak táppénzre, akkor az mennyiben modosítja a gyást és a gyedet? Az számít, hogy veszélyeztetett terhesként vesznek táppénzre vagy sem? Azért kérdezem, mert egy könyvelő azt mondta, hogyha idő előtt elmegyek táppénzre, akkor a táppénz után számolják a gyást, és utána a gyásból számolják a gyedet. De ha veszélyeztetett terhes lennék, akkor az előző tárgyévet/2008/ veszik figyelembe. Szeretném a segítségeteket kérni, mert senki nem tud egyértelmű választ adni. Előre is köszönöm, és mégegyszer elnézést az előző bakiért.

Kiscsillagvirág # 2008.12.18. 10:00

T. Szerkesztőség!

A következőt szeretném kérdezni: 2009. juniusában szülök, de januárban kiirnak táppénzre, az mennyiben módosítja a gyást és a gyedet? Annak van jelentősége, hogy veszélyeztetett terhesként leszek táppénzre vagy sem? Egy könyvelő azt mondta, hogy ha ilyen korán kiírnak táppénzre, akkor a táppénz után kapom a gyást, és a gyás után a táppénzt. ez igaz?

Kiscsillagvirág # 2008.12.18. 10:00

T. Szerkesztőség!

A következőt szeretném kérdezni: 2009. juniusában szülök, de januárban kiirnak táppénzre, az mennyiben módosítja a gyást és a gyedet? Annak van jelentősége, hogy veszélyeztetett terhesként leszek táppénzre vagy sem? Egy könyvelő azt mondta, hogy ha ilyen korán kiírnak táppénzre, akkor a táppénz után kapom a gyást, és a gyás után a táppénzt. ez igaz?

Kiskifli # 2008.12.18. 09:57

Kedves Szakértők!

Kezdő kismamaként segítségért fordulok Önökhöz. Jelenleg 8 hetes terhes vagyok, eddig problémamentes a terhességem viszont munkahelyemen elég nagy stressznek vagyok, kitéve, ügyfelezek és megesik, hogy napi 9-10 óra munkaidőt kell letöltenem, ezért nem szeretnék sokáig dolgozni a magzatom egészséges fejlődése védelmében.
A 16. hetet mindenképpen megvárom, és ha egészséges gyermeket hordok a szívem alatt, akkor ezt közölném munkáltatómmal és táppénzre szeretnék menni a szülés ideéig.

Kérdéseim:
Ha az orvos kiír, akkor mi lesz a táppénzem alapja, mekkora lesz a havi összeg, amit folyósítanak nekem (százalékban mérve) és ezt a bruttó vagy a nettó jövedelmemből számolják majd ki?
Számít-e valamit, ha az orvos veszélyeztetett terhesként vagy csak sima táppénzként ír ki, vagy ennek nincs jelentősége?
Felmondhatnak-e a táppénz alatt így, hogy kismama vagyok vagy továbbra is védettséget élvezek, és ha igen akkor meddig?

Munkaviszonyom határozatlan idejű 6 éve folyamatos.

Segítségüket köszönöm várom a válaszokat
Kiskifli

Kriszlau # 2008.12.17. 21:58

Kedves Nandy!

Azt elfelejtettem megkérdezni, hogy annak érdekében tehetek-e majd jövőre valamit, hogy esetleg magasabb összegű Tgyás, és gyed járjon a 2. baba után, mint az elsőnél.
Esetleg munkaszerződést kellene módosítani, magasabb bérrel (márha, a munkaadómnál maradok és belemegy, mivel ténylegesen úgyse mennék vissza)

Remélem azért érthető voltam,
Tisztelettel: Kriszlau

Kriszlau # 2008.12.17. 19:55

Tisztelt Nandy!
12.12-én írtam neked néhány kérdést, amire válaszoltál is.
Azóta hallottam olyat, hogy még a mostani gyedem alatt lehet megszűnik a munkahelyem vagy lehet, hogy csak a neve változik meg.
Kérdésem,

  1. mennyire befolyásolja ez a gyedemet,
  2. illetve jövőre a második baba után járó tgyás illetve gyed-be belezavarhat-e, vagy mindegy mivel a szülést megelőző 2 évben van 180 napi (gyed és tgyás-om az 1. gyerek után)biztosításom.
  3. Ha a 2. baba születésekor még gyesen vagyok az elsővel akkor még biztosítottnak számítok?
  4. Ha csak a munkahely neve változik, attól én még alkalmazott maradok ott?

Köszönettel: Kriszlau

Szandi21 # 2008.12.17. 18:43

Sziasztok!

Én is segítséget szeretnék kérni.
4 órásként dolgozom egy kórházban július 3.-a óta. 3 havonta hosszabbítanak meg, tehát határozott idejű szerződésem van, viszont szeretnénk a férjemmel babát úgy február , március körül és érdekelne hogy szülés után mi járna nekünk, mit igényelhetünk. Szeretnék dolgozni a terhesség alatt mert nem megerőltető munkát végzem, persze ez a terhességtől is függ majd, hiszen nem szeretném veszélyeztetni a terhességet, de azért ha lehet maradnék a munkában amíg lehet.

Előre is köszönettel!

Szandi21

Gitta cica # 2008.12.16. 22:24

Kedves Nandy!
Persze hogy sokat kérdezek. Ezért van ez az oldal, hogyha az ember a jogi dolgokban tájékozatlan, itt kérdezhessen! Mi a baj a kérdéseimmel? Én szeretem tisztán látni a dolgokat és ha valamit nem tudok, azt inkább megkérdezem! Bocsi, ha sokat kérdezek! És köszönöm a válaszaidat és biztosan lesznek még kérdéseim! Már csak azért is, mert mi kisemberek igencsak ki vagyunk szolgáltatva a munkaadóinknak!

nandy # 2008.12.16. 22:08

Ja, és ha valaki álláskeresési támogatásban vagy segélyben részesül, az után a magyar állam fizeti az eü. szolg. járulékot.