GYED,GYES, táppénz


Dödölle1 # 2009.09.29. 10:01

Kedves Dödölle!

„Válasz: NEM.“ Tbj. 4. § k) 2. alpont szabályozza?

Köszönöm

"A munkaszerződés tartalma: személyi alapbér + pótlékok kollektív szerződés szerint."

Egyrészt igen, másrészt pedig azért, mert a pótlék összege ebben az esetben "értelmezhetetlen, illetve összegszerűen meghatározhatatlan".

GYED esetében a szerződés szerinti jövedelmet általában akkor kell figyelembe venni, ha az igénylőnek nincs tényleges munkavégzéssel elért keresete.

Ebben az esetben -munkavégzés hiányában- azt sem lehet tehát megmondani (kiszámolni), hogy mennyi lett volna a "mozgó bér", azaz a délutáni, éjszakai, veszélyességi stb. pótlék, hiszen az csak tényleges munkavégzés esetén illeti meg a dolgozót.

Ebből következően a szerződés szerinti bér alatt mindíg csak a személyi alapbért értjük.

Remélem a kolléga a másik TB fórumon ugyanezt a tájékoztatást adja. :)

Üdv.

annamarid # 2009.09.29. 09:49

Köszönöm a választ!
Még annyi lenne a kérdésem, hogy majd az akkori minimálbér kétszeresének 70%-t vagy 60%-t kell majd venni?
Ha jól tudom 2009-re még 70% vonatkozik. Változik ez 2010 májusától?

nandy # 2009.09.29. 09:42

Az ellátások alapját főszabály szerint az előző évi jövedelem képezi. Ha májusban szülsz, akkor 2010-ben fogod mindkét ellátást igényelni, tehát a 2009. évi jövedelem lesz a mérvadó - feltéve, hogy van legalább 180 bérezett napod idén.

A GYED felső határa a minimálbér kétszerese. Azt nem tudom, 2010-ben mennyi lesz a minimálbér.

annamarid # 2009.09.29. 09:20

Tisztelt Szakértő!

2010 májusában fogok szülni. Szeretném megkérdezni, hogy a Gyed maximumát, hogyan kell kiszámítani?
10 éve van folyamatos munkaviszonyom.
Mennyinek kéne lennie minimum a bruttó béremnek, hogy a maximális Gyed-et kaphassam?

Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel:
D. Annamária

annamarid # 2009.09.29. 09:19

Tisztelt Szakértő!

2010 májusában fogok szülni. Szeretném megkérdezni, hogy a Gyed maximumát, hogyan kell kiszámítani?
10 éve van folyamatos munkaviszonyom.
Mennyinek kéne lennie minimum a bruttó béremnek, hogy a maximális Gyed-et kaphassam?

Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel:
D. Annamária

virga # 2009.09.29. 09:04

Kedves Dödölle!

"Válasz: NEM." Tbj. 4. § k) 2. alpont szabályozza?

Köszönöm

Dödölle1 # 2009.09.29. 06:21
A személyi alapbéren felül figyelembe vehető-e a kollektív szerződésben rögzített bérpótlék (műszak, nyelv, stb.) akkor, amikor a gyermekgondozási díj alapjának megállapításánál a szerződés szerinti jövedelmet kell figyelembe venni? A munkaszerződés tartalma: személyi alapbér + pótlékok kollektív szerződés szerint. ------------
Válasz: NEM.

Üdv. :)

virga # 2009.09.29. 04:06

A személyi alapbéren felül figyelembe vehető-e a kollektív szerződésben rögzített bérpótlék (műszak, nyelv, stb.) akkor, amikor a gyermekgondozási díj alapjának megállapításánál a szerződés szerinti jövedelmet kell figyelembe venni? A munkaszerződés tartalma: személyi alapbér + pótlékok kollektív szerződés szerint.

dzsar1 # 2009.09.28. 08:05

köszönöm szépen a válaszokat.

üdv és derűs napokat:
Szabolcsi Károly

nandy # 2009.09.24. 14:40

Minden olyan nap bérezett napnak számít, amikor munkabér jár.

nandy # 2009.09.24. 14:40

A biztosítási jogviszonyba beleszámít a korábbi GYED, GYES ideje (kivéve néhány esetet, de az nem vonatkozik rátok), így meglesz a két év biztosítási jogviszony.
A 180 nap az 180 naptári nap, hétvégével, ünnepnappal együtt.

dzsar1 # 2009.09.24. 14:30

Köszönöm. és GYED a gyed hossza mitől függ? Tudtommal ezen is változtatni akartak. Azt akarták, hogy annyi ideig jár csak, amennyi előtte a biztosítási jogviszony. Kérdés, hogy ilyet lett végül?
A 180 bérezett nap, az a ténylegesen ledolgozott napok száma vagy hat hónap munkaviszony, melyben a hétévége is benne van?
üdv és derűs napokat

nandy # 2009.09.24. 14:16

A biztosítási jogviszonyba beleszámít a GYED, gyes stb. Ahhoz, hogy ne a minimálbér kétszerese után kapjon ellátást, 180 bérezett nap kell, amibe valóban beleszámít a szabadságra, betegszabadságra fizetett bér.

dzsar1 # 2009.09.24. 11:27

Tisztelt Szakértő!

az alábbiról érdeklődnék. Nyáron változott a gyed-re és tgyás vonatkozó törvényi szabályozás (bocsánat, ha nem jogilag helysen írom).
Párommal második gyermeket szeretnénk. Ehhez az alábbi a biztosítási előzmény:
munkaviszony kezdete: 2004.06
első gyerek született: 2007.06.08 (előtte végig dolgozott a terhesség alatt, és csak szülés előtt egy hétig volt táppénzen)
tgyás - 2007.06.09+168nap
gyed - 2009.06.08-ig
fizetett szabadság: 2009.06.09-08.30-ig
2009.08.31-től felvette a munkát.
Párom fizetése bruttó 280eFt
Ha most lenne terhes, akkor mikor kapna biztosan a fizetéséhez mért tgyást, és nem a minimálbér kétszerese szerinti tgyást? Tudtommal ehhez hat havi munkaviszony kell (munkabér, szabadság, és max betegszabadság első 15 napja).
Illetve mikor kapna max gyed-t, max ideig. Tudtommal a gyed a minimálbér kétszereséig van maximálva, illetve az új szabályozás szerint csak addig jár, amig előtte biztosítási jogviszonyvóban volt. Itt az a kérdés, hogy a törvény mit ért biztosítási jogviszony alatt. Ebbe csak a munkaviszony biztosítása számít, mint a tgyás esetén, vagy itt már számít a munkába állás előtti gyed időszaka is?

Megtisztelő válaszát köszönöm
Üdvözlettel és derűs napokat kívánva:
Szabolcsi Károly

Dödölle1 # 2009.09.23. 13:27

Közben azt is megnéztem, hogy az unoka lehet-e segítő családtag.

Az alábbiak szerint igen.

1997. évi LXXX. törvény
a társadalombiz­tosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről

II. Fejezet
FOGALMAK ÉS ÉRTELMEZŐ RENDELKEZÉSEK

4. § E törvény alkalmazásában:

Segítő családtag:
az egyéni vállalkozónak, valamint a jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság természetes személy tagjának az a

közeli hozzátartozója,

aki az egyéni vállalkozói tevékenység gyakorlásában, illetőleg a társaságban személyesen és díjazás ellenében – nem munkaviszony keretében – munkát végez, kivéve azt, aki saját jogú nyugdíjas, továbbá aki özvegyi nyugdíjban részesül, ha a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte. ---------
A közeli hozzátartozó fogalmát pedig a PTK (1959. évi IV. törvény)defini­álja: 685. § E törvény alkalmazásában

közeli hozzátartozók: a házastárs, az egyeneságbeli rokon, az örökbefogadott, a mostoha- és neveltgyermek, az örökbefogadó-, a mostoha- és a nevelőszülő, valamint a testvér; hozzátartozó továbbá: az élettárs, az egyeneságbeli rokon házastársa, a jegyes, a házastárs egyeneságbeli rokona és testvére, valamint a testvér házastársa;

Dödölle1 # 2009.09.23. 13:22

"És ha be vagyok jelentve a nagypapám családi vállalkozásába, mint segítő családtag, az aktív biztosításnak számít?

Köszönöm a segítséget!"

Válasz:

A segítő családtag biztosításának elbírálásakor a Tbj. 5.§. g) szerint kell eljárni, azaz a bejelentett segítő családtag akkor (és csak akkor) biztosított, ha az e tevékenységből származó jövedelme eléri a minimálbér 30%-át.

Magyarul csak azokban a hónapokban biztosított, amely hónapokban eléri a jövedelme (2009-ben) a 21.450 Ft-ot. ---------
GYED alatt díjazás ellenében keresőtevékenységet folytatni nem lehet.-----------
A Tbj. 9.§. (3) szerint a segítő családtag biztosítása akkor is fennáll, ha az igénylő GYED-ben részesül, feltéve hogy az ellátások folyósítását közvetlenül megelőző napon biztosított volt.----------
  • Érdekes lehet azonban az egyidejűleg fennálló jogviszony alakulása (főiskola+segítő családtagi tevékenység, munkaviszony+segítő családtagi tevékenység) ezért az érdemi válaszhoz javasolom, hogy okmányaiddal együtt keresd fel a REP PEEO osztályvezetőjét.
----------
  • Végül néhány hasznos információ (egy régebbi hozzászólásomból), hátha tudod használni most, vagy egy későbbi ügyedben:

Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a REP-nek (REP=Regionális Egészségbiztosítási Pénztár) az ügyfelek tájékoztatását.

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító TÁJÉKOZTATJA a biztosítottat JOGAIRÓL és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Mindezek figyelembevételével javasolom, hogy élj a jogszabály adta lehetőséggel és keresd fel a lakóhelyed szerinti Regionális Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályát, vigyél magaddal minden okmányt (TB igazolvány, kinevezés, munkaszerződés, megbízási szerződés, szigorú számadású jövedelemigazolások, munkanélküli, álláskeresési járadékról szóló, illetve GYES határozatok stb.), kérd meg az osztályvezetőt, - ha kell előzetes időpont egyeztetés után- szánjon rád negyed órát és érthetően magyarázza el a lehetőségeidet.

(Többek között azért az osztályvezetőt és nem egy ügyintézőt javasolok, mert ő a témában, helyben az a legmagasabb döntésképes vezető, aki érdemi felelős választ tud adni a kérdéseidre, míg egy ügyintéző szóbeli tájékoztatását később, az igényelbírálás során felülbírálhatja, megváltoztathatja a revizora, illetve az osztályvezetője, továbbá egy túlterhelt ügyintéző lehet, hogy a részletes, teljeskörű, mindenre kiterjedő válasz helyett –ahogy a kérdezők szokták jelezni- rövid úton megpróbál lerázni, illetve sajnos esetenként előfordul, hogy egy kezdő, vagy kevésbé felkészült ügyintéző szóban téves tájékoztatást ad.. Ha tehát biztos és megmásíthatatlan választ szeretnél bizalommal fordulj a szakosztály vezetőjéhez.)

A fórum jó dolog, de írásban sajnos sokszor nem lehet kitérni részletesen mindenre. Aztán a válaszadást sokszor az is megnehezíti, hogy a kérdező a jogosultságot érintő lényeges adatokat sem adja meg, amelyek azonban döntőek lehetnek a válaszadás, illetve a jogosultság szempontjából.
Ezért, illetve a félreértések elkerülése érdekében is azt szoktam javasolni mindenkinek, hogy az itt, vagy más fórumon kapott tájékoztatáson túl –amennyiben teheti- forduljon bizalommal a REP Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályának osztályvezetőjéhez, aki a témában, helyben a legfelkészültebb szakember és aki ha szépen megkérik – szükség esetén előzetes időpont egyeztetés után- készséggel segít, dolgokra visszakérdez….
(Az osztályvezető –távolléte estén a helyettese- felkereshető a hivatalában személyesen, illetve elérhető telefonon, vagy e-mail útján.)

(Szintén kevesen tudják, hogy kérésre a REP részletes tájékoztatást ad arról, hogy hogyan számolták ki az igénylő biztosított táppénz, THGY és GYED ellátásait.
Kivonat az ombudsmannak az ezzel kapcsolatos OBH 3135/2008 számú jelentéséből:
Az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosa -az alaposabb tájékoztatás, valamint a táppénz kiszámításának átláthatósága érdekében, tekintettel arra, hogy a tisztességes eljáráshoz való jog érvényesülésében alapvető fontosságú garanciális követelmény az alapos tájékoztatás - az OBH 3135/2008 szám alatt javasolta az egészségügyi miniszternek, hogy a hatóságok az eljárásuk során kellően alapos tájékoztatást adjanak az állampolgároknak. Az ilyen tájékoztatás az ombudsman véleménye szerint nemcsak megelőzheti a félreértéseket és a későbbi jogvitákat, de egyúttal előfeltétele a jogorvoslathoz való jog gyakorlásának.

Az egészségügyi miniszter válaszában kifejtette, hogy a Regionális Egészségbiztosítási Pénztár (REP), külön kérésre tájékoztatást ad a táppénz kiszámításának módjáról is. Ez 2009.08.15-től jogi normaként is megjelent, hatályba lépett. (Lásd a Magyar Közlöny 2009/115 számát, valamint a 217/1997 (XII.1) Kormányrendelet 39.§. új, (3) bekezdését.)

Javasolom tehát, hogy mindenki éljen a két lehetőséggel, kérje a REP Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztály Osztályvezetőjének a segítségét az igény érvényesítésében, illetve a REP Igazgatójától kérjen írásos tájékoztatót arról, hogy hogyan (milyen módszerrel és mely jövedelmek figyelembevételével) számolták ki az egészségbiztosítási pénzellátásait.

Nagyon röviden és hangsúlyozva, hogy a teljesség igénye nélkül én ennyit tudtam segíteni. Remélem rajtam kívül más hozzászóló is tud érdemi tanácsot adni.

Üdv. :)

sildi83 # 2009.09.23. 09:08

Már 2007 óta be vagyok jelentve a családi vállalkozásba.

nandy # 2009.09.23. 07:00

A családi vállalkozásba történő bejelentést nem javaslom, mert egy OEP-ellenőrzés eredményeként általában visszamenőleg törlik az ilyen jogviszonyokat. Helyette inkább válts ki egyéni vállalkozói igazolványt a szülés előtti hetekben, így automatikusan biztosítottá válsz, és az OEP sem tud belekötni.

sildi83 # 2009.09.23. 05:43

Kedves Nandy!

Köszönöm szépen a válaszát! És ha be vagyok jelentve a nagypapám családi vállalkozásába, mint segítő családtag, az aktív biztosításnak számít?

Köszönöm a segítséget!

nandy # 2009.09.22. 11:30

sildi:

A biztosítási időd meglenne, de az ellátások igénylésének másik feltétele az aktív biztosítás - ami neked nincs.

minimo # 2009.09.22. 11:03

Jó Napot!

Érdeklődni szeretnék arról, hogy ha kismama lennék és rendszeres egészségkárosodási segélyt kapok, akkor járna-e gyes mellett is? Illetve, hova fordulhatnék ilyen ügyben?
Segítséget előre is köszönöm!

sildi83 # 2009.09.22. 10:12

Sziasztok!

A következőben kérném segítségeteket:

Jelenleg 5 és fél hónapos kislányommal vagyok itthon GYED-en. A munkaviszonyom megszűnt, a főiskola elvégzése után 2008.április1-től dolgoztam augusztus 3-ig, majd veszélyeztetett terhesség miatt táppénzre mentem. A TGYÁS-hoz és a GYED-hez szükséges biztosított időm megvolt.
A második babát tervezzük, szeretném megkérdezni, hogy ha beleszülök a GYED-be, akkor kapok-e majd utána TGYÁS-t, GYED-et, így, hogy munkaviszonyom nincs és 4 hónapot dolgoztam?

A segítséget előre is köszönöm!

sildi83 # 2009.09.22. 10:12

Sziasztok!

A következőben kérném segítségeteket:

Jelenleg 5 és fél hónapos kislányommal vagyok itthon GYED-en. A munkaviszonyom megszűnt, a főiskola elvégzése után 2008.április1-től dolgoztam augusztus 3-ig, majd veszélyeztetett terhesség miatt táppénzre mentem. A TGYÁS-hoz és a GYED-hez szükséges biztosított időm megvolt.
A második babát tervezzük, szeretném megkérdezni, hogy ha beleszülök a GYED-be, akkor kapok-e majd utána TGYÁS-t, GYED-et, így, hogy munkaviszonyom nincs és 4 hónapot dolgoztam?

A segítséget előre is köszönöm!

sildi83 # 2009.09.22. 09:51

Sziasztok!

A következőben kérném segítségeteket:

Jelenleg 5 és fél hónapos kislányommal vagyok itthon GYED-en. A munkaviszonyom megszűnt, a főiskola elvégzése után 2008.április1-től dolgoztam augusztus 3-ig, majd veszélyeztetett terhesség miatt táppénzre mentem. A TGYÁS-hoz és a GYED-hez szükséges biztosított időm megvolt.
A második babát tervezzük, szeretném megkérdezni, hogy ha beleszülök a GYED-be, akkor kapok-e majd utána TGYÁS-t, GYED-et, így, hogy munkaviszonyom nincs és 4 hónapot dolgoztam?

A segítséget előre is köszönöm!

nandy # 2009.09.21. 08:02

Mivel nem lesz 180 bérezett napod, ezért a szabi, betegszabi összege nem befolyásolja majd a következő TGYÁS/GYED összegét.