GYED,GYES, táppénz


cs.gabi77 # 2013.04.22. 11:04

Tisztelt szakértő!
Segítségeteket szeretném kérni az alábbi dologban.2013február 28.óta gyesen vagyok itthon,és szeretnénk még egy babát.Viszont ma úgy hallottam 2013 december végével megszűnik a munkahelyem,a cég nem,csak ez a vidéki üzlet ahol dolgozom.Tehát ha állapotos lennék,és gyes helyett táppénzre mennék,akkor a táppénz ideje alatt felmondhatnak ha jól tudom decemberben?!Milyen ellátást kapnék akkor, ha teszem azt nem decemberben de januárban a felmondást követő egy hónapon belül születne meg a babám?(passzív táppénz igénybe vehető-e ez esetben?)És milyet akkor ha később?Hogy járnék a legjobban?Járna-e tgyás,ha igen akkor ugyanazt kapnám mint az első gyermekemmel?Úgy gondoltuk eddig hogy ha összejön a baba,kivenném a szabijaimat,majd elmegyek táppénzre.Ezt mindenképp kivitelezhető lenne,vagy a munkáltatótól függ?Előre is köszönöm a segítséget:Gabi

exemplifikatív # 2013.05.01. 08:31

cs.gabi77

Az un. passzív táppénz intézménye a visszaélések miatt (tömegesen használták munkanélküli ellátásként) megszűnt.

Tgys ellátásra az jogosult biztosított és a szülést megelőző két éven belül 365 nap biztosításban töltött idővel rendelkezik. Jogosult továbbá az is, akinek megszűnt a jogviszonya, ha munkaviszony megszűnését követő 42 napon belül megszül.

Az ellátás alapját az Ebtv. 42. és 48. szakaszaiban leírt módon kell kiszámolni, leegyszerűsítve ha az irányadó időszakban volt peb. járulékalapot képező jövedelme, úgy az lesz e tgys ellátás alapja.

Az, hogy elmegy-e táppénzre (keresőképtelen állományba veszik-e vagy sem) nem a munkáltatótól függ, hanem orvosszakmai kérdés.

safner # 2013.05.04. 08:45

Tisztelt Szakértő!
2013.03.09-ig voltam a harmadik gyerekkel Gyed-en,visszaálltam dolgozni.A munkáltatómat megkérdeztem ,hogy a gyed ideje alatt volt -e munkabér emelés, vagy bérkompenzáció.Azt felelték,hogy ők nem emeltek bért senkinek. Bérkompenzációt viszont a többiek kaptak 2012-ben.2013 03.10-től részemre bérkompenzációt nem számoltak ,arra hivatkozva,hogy ebben az évben nem kötelező adni , és senkinek nem adnak.Nekem jár-e az a bérkompenzáció ,amit a többiek megkaptak 2012-ben.A gyed alatt az Államkincstár elutasította a bérkompenzációs igényemet.Jogszerűen járnak-e el a munkahelyemen?
Előre is köszönöm a segítségét!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.04. 08:49

Mi az a bérkompenzáció?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.04. 08:50

Közalkalmazott vagy, és a munkáltató által adható illetménykiegészítésről beszélsz? Az tényleg nem kötelező, soha nem is volt az.

Ars Iustitiae # 2013.05.06. 07:09

Tisztelt Szakértők,

Friss házasként gyermeket szeretnénk.
Előző évben 41 nap, tárgyévben 87 nap biztosítotti napom van. ( ezek a bedolgozó cégek!)
Hamarosan ismét el fogok helyezkedni, egy 3 műszakos munkahelyre. Kérdésem a következő: A 365 nap biztosítotti napok meglétéhez(Gyedre való jogosultság) hány napot kell dolgoznom? Elég, ha fele ebből a terhesség miatti táppénz? Milyen védelem illetne meg terhességem miatt az új munkáltatónál? Gondolok itt a próbaidőre és az éjszakai munkavégzésre.
A válaszokat előre is nagyon köszönöm.

exemplifikatív # 2013.05.06. 10:43

T. Ars Iustitiae!

Főszabály szerint az jogosult tgys, majd GYED ellátásokra aki biztosított ÉS a szülést megelőző két éven belül rendelkezik 365 nap biztosításban töltött idővel.

Ez az un. jogosultsági feltétel.

Ettől megkülönböztetjük az un. igényjogot. Főszabály szerint a tgys lejárta után annyi nap GYED-re jogosult, ahány biztosításban töltött nappal rendelkezik a szülést megelőző két éven belül.

Amennyiben már rendelkezik 41+87=128 nappal, akkor a jogosultsághoz a szülésig még szükséges 237 biztosításban töltött nap.

Ezzel azonban csak a GYED-re való jogosultságot szerzi meg és a tgys lejártát követően (a tgys 168 napig folyósítható) csak 365 napig kaphat GYED ellátást. (Magyarul fél év+egy év=a gyermek 1,5 éves koráig lesz jogosult GYED-re.)

Ahhoz tehát, hogy a gyermek kétéves koráig legyen jogosult GYED-re kevés a 365 biztosításban töltött nap, legalább 562 nap szükséges. (2*365=730-168=562)

Ha a tápénz alatt fennáll a munkaviszonya az az idő is biztosítási időnek minősül.

A próbaidő alatt felmondási védelem nem illeti meg.

A várandósága megállapításától a gyermek 3 éves koráig éjszakai munka nem rendelhető el. (Mt. 113. § (1) a) és (3) bek.

Az egyes munkavállalói csoportokra vonatkozó különös rendelkezések

113. § (1) A munka- és pihenőidőre vonatkozó szabályokat a (2)-(4) bekezdésben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni

a) a munkavállaló várandóssága megállapításától a gyermek hároméves koráig,

(3) Az (1) bekezdés a)-b) pontban meghatározott munkavállaló számára éjszakai munka nem rendelhető el.

KOMMENTÁR a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvényhez

A munkaviszony megszüntetése

Mt. 64. §-ához:

A munkaviszony megszüntetés három jogcímen történhet:

  1. Közös megegyezéssel.

Közös megegyezéssel akkor szűnik meg a munkaviszony, ha mindkét fél egybehangzóan és kifejezetten úgy nyilatkozik, hogy a munkaviszonyt a közösen meghatározott időpontban meg kívánja szüntetni. A közös megegyezés tehát kétoldalú jognyilatkozat, megállapodás, így csak mindkét fél erre irányuló szándéka esetén szüntetheti meg a munkaviszonyt.

  1. Felmondással.

A felmondás a korábbi szabályozásból ismert rendes felmondás jogcím helyébe lép; a munkaviszonyt nem azonnali hatállyal, hanem felmondási idővel, a végkielégítésre, felmondási védelmekre vonatkozó szabályok alkalmazása mellett szünteti meg.

c) Azonnali hatályú felmondással.

Az azonnali hatályú felmondás a korábbi szabályozásból ismert rendkívüli felmondás, a próbaidő alatti azonnali hatályú megszüntetés, és a régi Mt. 88. § (2) bekezdése szerinti elszámolási viszonnyá alakítás jogcímek összefoglaló megnevezésével, azok helyébe lép. Az azonnali hatályú felmondás a munkaviszonyt minden esetben azonnali hatállyal, felmondási idő nélkül, a végkielégítésre, felmondási védelmekre vonatkozó szabályok alkalmazása nélkül szünteti meg.

wediana # 2013.05.06. 12:18

Tisztelt Szakértő!
A következő lenne a kérdésem.
2008-óta folyamatos munkaviszonyom van a mostani munkahelyemen. 2011-ben szültem 1. gyermekemet 2011 januárjában voltam táppénzen, majd áprilisban szültem, 2. gyermekemet 2012 októberében szültem, ekkor a tgyás igénylésnél sajnos szembesülnöm kellett azzal,hogy a táppénz is jövedelemnek számít, így jóval kevesebb tgyást kaptam a vártnál. Mikor 2013 márciusában elkezdődött a gyed időszaka ismét eltérést vettem észre a kifizetett összegben, ekkor közölték, hogy mivel gyedből mentem szülni és volt 2011 év elején jövedelmem így a 2. gyermekemnél ugyanaz a gyed alapja mint a tgyás alapja, csak több járulékot vonnak belőle. Azt nem értem hogy mikor megosztva a múlt hónapban tgyást és gyedet akkor azt mondták az oepnél,hogy a gyedem alapja az 1. gyermekemnél számított gyed alapja lesz. Pláne nem értem hogy mikor először rákérdeztem hogy a 2. gyermekemnél mi lesz a gyed alapja azt mondták hogy a gyed napján érvényes munkaszerződésem szerinti munkabérem. Sajnos nincs már erőm vitatkozni,telefonálni mert úgyis mindig azt válaszolják hogy SAJNOS így-megy úgy nem tudnak belenyúlni a programba stb. Remélem Önök érdemi választ tudnak nekem adni,hogy lenne e valami megoldás a problémámra.
Előre is köszönöm válaszukat

Hortenzia # 2013.05.06. 19:42

Tisztelt Szakértő!

2013. január 29-ig gyesen voltam (ekkor töltötte gyermekem a 3. életévét). 10 éve dolgozom a munkahelyemen, a gyes lejárta után ismét munkába álltam. Azonban ismét babát várok, december vége felé fog megszületni.
Kérdésem a következő:
Jogosult vagyok-e a gyedre, vagyis a gyes beleszámít-e az 1 év biztosítotti időbe?
Előre is köszönöm válaszát!

dr.Bodnár Lilla (törölt felhasználó) # 2013.05.08. 04:27

A leírtak alapján jogszerű a bérkompenzációs igény elutasítása.

______________________________________________________

www.bodnarugyvediiroda.hu

Zengőbérci # 2013.05.08. 09:23

Hortenzia 2013.05.06. 21:42 Tisztelt Szakértő!

2013. január 29-ig gyesen voltam (ekkor töltötte gyermekem a 3. életévét). 10 éve dolgozom a munkahelyemen, a gyes lejárta után ismét munkába álltam. Azonban ismét babát várok, december vége felé fog megszületni.
Kérdésem a következő:
Jogosult vagyok-e a gyedre, vagyis a gyes beleszámít-e az 1 év biztosítotti időbe?
Előre is köszönöm válaszát!

Kedves Hortenzia!

Amennyiben a GYES ideje alatt fennállt a munkaviszonya, csak a gyermek gondozása miatt fizetésnélküli szabadságon volt, úgy a Tbj 8. § értelmében ez idő alatt nem szünetel a biztosítása, így igen, a GYES ideje beszámít az újabb baba utáni tgys és GYED ellátáshoz szükséges 365 nap biztosítási időbe.

th760618 # 2013.05.08. 18:06

Tisztelt Szakértő!
Jelenleg GYED-en vagyok. A munkáltatóm valószínű megszűnik még a GYED lejárta előtt. Arra szeretnék választ kapni, hogy ha felszámolásra kerül a sor, akkor felmondhatnak-e nekem. Ha igen, milyen juttatásokra számíthatok, illetve ilyen esetben ha megszűnik a munkáltatóm, akkor a GYED ugyanúgy fog-e járni nekem, hogy már nem lesz munkáltatóm. Köszönöm válaszát!

DHelga # 2013.05.09. 03:45

Tisztelt Szakértő!

2006-ban született első gyermekem, 2008-ban a második, 2010-ben a harmadik, utóbbi után júniusban jár le a GYES-em. 2006 óta folyamatosan GYED-en, illetve GYES-en voltam. Ez idő alatt a cég, ahonnan szülni mentem megszűnt, de nem jogutód nélkül, olyan cégbe olvadt be formailag, aminek a profilja teljesen más, mint az eredetinek, az alkalmazottaknak felmondtak, egyedül én maradtam a fenti okok miatt. Így elvileg státusban vagyok alkalmazottként, de a munkaköröm nyilván nem létezik. A munkáltatóm megkérdezte, hogy mik a szándékaim, még nem nyilatkoztam, mert tanácsot szeretnék kérni. Valójában GYET-re szeretnék menni, és nem kívánok az új cégnél dolgozni - távolság és más profil miatt -, de nem tudom, hogy ha ezt így közlöm, nem minősül-e munkavállalói felmondásnak. Kérdésem az, hogy milyen lehetőségeim vannak, amikor eljövök a cégtől: ha a cég mond fel, mi jár nekem - mennyi felmondási idő (erről a munkaszerződésem nem tartalmazott külön kitételt, tehát az Mt. az irányadó), mennyi ki nem adott szabadság, ez pénzben kifizethető-e stb. Ezeket mennyiben módosítja, ha én mondok fel, illetve, ha közös megegyezéssel történik a megszüntetés.
Segítségét előre is köszönöm!

dr.Bodnár Lilla (törölt felhasználó) # 2013.05.09. 12:23

Mt. 64. §-ához:
A munkaviszony megszüntetés három jogcímen történhet:
Közös megegyezéssel.
Közös megegyezéssel akkor szűnik meg a munkaviszony, ha mindkét fél egybehangzóan és kifejezetten úgy nyilatkozik, hogy a munkaviszonyt a közösen meghatározott időpontban meg kívánja szüntetni. A közös megegyezés tehát kétoldalú jognyilatkozat, megállapodás, így csak mindkét fél erre irányuló szándéka esetén szüntetheti meg a munkaviszonyt.
Felmondással.
A felmondás a korábbi szabályozásból ismert rendes felmondás jogcím helyébe lép; a munkaviszonyt nem azonnali hatállyal, hanem felmondási idővel, a végkielégítésre, felmondási védelmekre vonatkozó szabályok alkalmazása mellett szünteti meg.

  1. Azonnali hatályú felmondással.

Az azonnali hatályú felmondás a korábbi szabályozásból ismert rendkívüli felmondás, a próbaidő alatti azonnali hatályú megszüntetés, és a régi Mt. 88. § (2) bekezdése szerinti elszámolási viszonnyá alakítás jogcímek összefoglaló megnevezésével, azok helyébe lép. Az azonnali hatályú felmondás a munkaviszonyt minden esetben azonnali hatállyal, felmondási idő nélkül, a végkielégítésre, felmondási védelmekre vonatkozó szabályok alkalmazása nélkül szünteti meg.

Ha a munkavállaló mond fel nem jár a végkielégítés, csak a 30 napos felmondási idő van, amit munkavállalói felmondásnál le kell dolgozni.

A munkavállalónak az utóbbi esetben a munkáltatói felmondás a legjobb.

______________________________________________________

Budapesti ügyvéd

www.bodnarugyvediiroda.hu

maya2 # 2013.05.09. 12:45

Udvozlom!

segitseget szeretnem kerni gyeddel kapcsolatban.bar 100% nem vagyok biztos benne, de ugy gondolom,hogy a munkaltatom tb. kifizetohely,mert boven 100 fo felett van a letszam.akkor a gyedet a munkaltato folyositja ugye?erdekelne,ha ez igy van, hogy a berem all egy fix torzsberbol + tulora+ jutalek.ez termeszetesen megjelenik a berjegyzeken is mint brutto ber.ill. kapunk 13. es 14. havi fizut,mint nem rendszeres jovedelem.azt rebesgetik a cegnel, hogy a gyedet csak a fix torzsber utan kapom majd!ez igaz?megtehetik?azt mondjak azert mert pl. a jutalek csak adhato ber,nem kotelezoelso babamat varom,most megyek majd tappenzre es persze a fizetes jelentos reszet,nem a torzsber nyomja meg hanem a tulora es a jutalek,en ugy gondolom a gyedalapomban ennek is benne kell lennie, igazam van e?ill mivel fizikai munkat vegzek es lassan felidos leszek el kell mennem tappenzre ez nem rontja majd le a gyedalapomat?elore is koszonom es varom mielobbi tajekoztatasukat!
jo munkat kivanok,udv:maya

Zengőbérci # 2013.05.11. 05:35

maya2 2013.05.09. 14:45

Udvozlom!

segitseget szeretnem kerni gyeddel kapcsolatban.bar 100% nem vagyok biztos benne, de ugy gondolom,hogy a munkaltatom tb. kifizetohely,mert boven 100 fo felett van a letszam.akkor a gyedet a munkaltato folyositja ugye?

Igen, ha a munkáltatónál az átlagos létszám tartósan meghaladja a 100 főt akkor ott TB kifizetőhelyet kell létrehozni és a TB ellátásokat Ők állapítják meg és folyósítják.

erdekelne,ha ez igy van, hogy a berem all egy fix torzsberbol + tulora+ jutalek.ez termeszetesen megjelenik a berjegyzeken is mint brutto ber.ill. kapunk 13. es 14. havi fizut,mint nem rendszeres jovedelem.azt rebesgetik a cegnel, hogy a gyedet csak a fix torzsber utan kapom majd!ez igaz?

Bizonyos esetekben valóban előfordulhat, hogy mind a tgys, mind a GYED ellátást az un. (személyi) alapbérből számítják. Ilyen eset lehet tgys megállapításánál, ha az irányadó időszakban 1 nap peb. járulékalapot képező jövedelme sem volt.

megtehetik?azt mondjak azert mert pl. a jutalek csak adhato ber,nem kotelezoelso babamat varom,most megyek majd tappenzre es persze a fizetes jelentos reszet,nem a torzsber nyomja meg hanem a tulora es a jutalek,en ugy gondolom a gyedalapomban ennek is benne kell lennie, igazam van e?

Amennyiben az állításukat a fentiekkel indokolják az nem jogszerű, ugyanis főszabály szerint a tgys és gyed ellátásoknak alapja az irányadó időszakban kifizetett nem rendszeres jövedelem is, így a jutalom, prémium, túlóra, jutalék, 13. és 14. havi jövedelem is, ha abból a Tbj. alapján pénzbeli egészségbiztosítási járulékot kell vonni.

Az ellátás megállapítása után a hatályos Kormányrendelet értelmében Önnek joga van írásban felvilágosítást kérni arra vonatkozólag, hogy a tgys, ill. a GYED ellátását mely jövedelmek figyelembevételével állapították meg.

Erre a kifizetőhelynek írásban, érthetően és részletesen kell válaszolni.

Amennyiben a válasszal nem ért egyet kérheti, hogy panaszát az egészségbiztosító a helyszínen (TB kifizetőhely) vizsgálja ki és ha kell kötelezze a munkáltatót az Önt megillető különbözet kamataival történő kifizetésére.

A panaszt a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Pénztári Szakigazgatási Szervhez kell benyújtani, az igazgatónak címezve.

anne01 # 2013.05.11. 14:38

maya2

A gyed összegének megállapításánal azokat a jövedelmeket veszik figyelembe, amely után a pénzbeli egészségbiztosítási ellátásokat megfizették. Ebbe beletartozik a túlóra, jutalék és 13., 14. havi fizetés is. Előfordulhatnak olyan esetek amikor a szerződés szerinti bért veszik figyelembe, de szerintem nálad nem ez a helyzet.
Olvasgatásra: http://www.oep.hu/…_2012_02.PDF

anne01 # 2013.05.11. 14:42

maya2

Az előbb elírtam. Nem pénzbeli egészségbiztosítási ellátást, hanem pénzbeli egészségbiztosítási járulékot fizetik meg.

Bindu # 2013.05.19. 10:58

Üdvözlöm!
Abban szeretném a segítségét kérni, hogy megtudjam beleszámít e a szülés előtt számítandó, két év alatt 360-365 nap (nem tudom pontosan) biztosítotti jogviszonyba az álláskeresési járadék és a közvetlen utána lévő gyes időtartama? Köszönöm!

zizibizi # 2013.05.21. 14:12

Kedves Szakerto!

Segtsegre lenne szuksegem! 2012.10.31- en a munkaviszonyom megszunt. Majd 2013. februarjaban kiderult h babat varunk, akinek az erkezese varhatoan 2013.10.30. Ezidaig kerestem munkat de most mar ugy gondolom lehetetlen. Munkanelkulire szeretnek mennei juliustol 3 honapra. A kerdesem az lenne, hogy ez esetben kerhetek-e Tgyas-t oktober 1-tol? ( hogy a 2 evben meg legyen a 365 napos biztositasi ido) A munkanelkuli beleszamit a 365 napos biztositasi idobe?
Esetleg van mas jarhato ut ebben az esetben?

Elore is nagyon szepen koszonom valaszat, tanacsat!
Tisztelettel IL

ivett86 # 2013.05.24. 08:43

Udvozlom!
Nagy segítségre lenne szukségem merthogy kettő variácio kozul nem tudom mi vel járnék obban anyagilag.
2011 ota egy cégnél vagyok folyamatosan kisfiam 2012.07.23 án szuletettt azota gyeden vagyok.Minimálbérre vagyok bejelentve.2012.januárjátol 07.23 ig táppénzen voltam.Az akkori minimálbér 60.600 ft volt.
Kérdésem az lenne hogy jobb lenne anyagilag ha elmennék táppénzre addig párom gyesen/veszélyeztetett kismama vagyok/szulésgi és utána tgyás,vagy ha maradok gyeden és szuléskor lemondom és igénylem a t gyást.Illetve ami érdekelne még hogy táppénz alatt kirughatnak-e?
Koszonom válaszukat!

nandy # 2013.05.24. 12:25

Mikor fogsz szülni?

nandy # 2013.05.24. 12:31

zizibizi:

Álláskeresésiről szülni... nem lesz egyszerű, de nem is lehetetlen.

TGYÁS jogosultsághoz az igénylést megelőző 2 évben 365 nap biztosítás kell legalább, plusz még az, hogy a biztosítás megszűnését követő 42 napon belül történjen a szülés.

GYED-jogosultság miatt azonban figyelni kell! Az álláskeresési járadék igénylését mindenképpen úgy kell időzíteni, hogy a szülés napján még járjon az ák. ellátás, és a szülést követő naptól kell majd szüneteltetni. TGYÁS lejárta után pedig újra kérni kell legalább pár napig az álláskeresésit, és csak utána a GYEd-et.

nandy # 2013.05.24. 12:32

Bindu: az álláskeresési járadék időtartama beleszámít, de simán a gyes (ha nem volt mögötte munkaviszony, vagy más biztosítási jogviszony pl. egyéni vállalkozás) már nem.

tuto1 # 2013.05.26. 11:46

Üdvözletem!

Érdeklődni szeretnék, hogy a gyermek születését követően azonnal milyen lehetősége van az apának otthon maradni, és igényelni valami juttatást? Azt tudom, hogy szülést követően az anya 165 napig kapja a tgyás-t. Utána gyed jön, amit akár az apa is igényelhet. A tgyás-s apa nem igényelheti? Vagy a tgyás helyett gyed-et, gyes-t? A gyermek születését követően hogyan oldható meg az, hogy az apának ne kelljen kivárnia a 165 napot?