GYED,GYES, táppénz


Kovács_Béla_Sándor # 2009.10.06. 13:21

Cafeteria ellátás, szabadság jár a g?yes, gyed idejére
A kafetéria feltételeit valami belső szabályzat rögzíti, de az általános szokás az, hogy a fizetés nélküli szabadságon lévők nem kapnak.
A gyermeknevelés céljára biztosított fizetés nélküli szabadság első évére jár rendes szabadság. (Ezt a fizetés nélküli szabadság megszűnése után harminc napon belül kell kiadni, vagy - ha az hamarabb van - a munkaviszony megszűnésekor ki kell fizetni.)

Azért jobb lenne, ha a túlélő cégben lennél alkalmazott. Bizonyos feltételek megléte esetén egyébként ez automatikus, és nem a "főnök" akaratán múlik. L. még: üzemi jogutódlás.

bumbi78 # 2009.10.06. 13:16

Bocsi, félreértettük egymást!
Cafeteria ellátás, szabadság jár a gyes, gyed idejére?
tehát akkor nagy rizikó nincs ,ha a felszámolás alatti cégnél maradok. Sőt talán a végkielégítésre is lesz esélyem, ha a felszámoló kirúg! feltéve, ha ki tudja fizetni..

Kovács_Béla_Sándor # 2009.10.06. 12:38

Na de, bumbi, honnan kell azt nekem tudni, hogy te olyan kifizetések megtagadását kérdezed, amelyeket nem is a munkáltató fizet? Gondoltam, a bérre, végkielégítésre, ilyesmire érted.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.10.06. 12:35

Nincs korlátozva a gyes melletti munkavállalás.

Noncsi2009 # 2009.10.06. 12:30

Tisztelt Fórum!

Jelenleg GYES-en vagyok kisfiammal, még 3 hónapig.
GYED alatt a munkaviszonyom megszünt az előző cégemnél.
Kérdésem, hogy GYES mellett ALKALMI MUNKAVÁLLALÓ KISKÖNYVVEL vállalhatók-e munkát vagy milyen más lehetőségeim vannak?
Várom válaszát!
Köszönettel:Noncsi

bumbi78 # 2009.10.06. 12:14

Köszönöm a válaszokat!
Igen, én is úgy gondolom, h a táppénz nem alapja a gyed-nek!
A TGyás-t a Gyed-et és a Gyes-t nem az állam fizeti?? Akkor hogy érted kedves Sándor,hogy a felszámoló nem fizet,ha nincs miből??

nandy # 2009.10.06. 11:15

4. a gyed-nek stb... nem alapja a táppénz :) Táppénzre talán azért lenne jobb, mert ha kevesebb is az összege a bérnél, de legalább megkapja.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.10.06. 10:30
  1. A cég törlésével megszűnik a munkaviszonyod. Ez ellen nincs védettség. Az addig járó béredet pedig valószínűleg nem tudják kifizetni, legfeljebb a Bérgarancialap áll helyt részlegesen.
  2. Ha a szülésig nem szűnik meg a társaság, akkor nincs különbség.
  3. Nem tagadhatja meg, de ha nincs miből, akkor kifizetni sem tudja.
  4. A táppénz többnyire kevesebb, mint a bér, ezért a gyed alapja is kisebb lehet. De ha nem működik a cég a felszámolás ideje alatt, akkor úgyis állásidőre fognak küldeni, nem kell táppénzre menned.
bumbi78 # 2009.10.06. 10:19

Segítséget szeretnék kérni!
12 hetes terhes vagyok, cégünk ellen 1-2 hónapon belül felszámolást indítanak. Főnököm új céget indít jogutódlás nélkül!, de szeretné, ha a felszámolás alatt álló cégnél maradnék bejelntve a 10 éves munkaviszonyommal.
kérdés:

  1. Ér-e engem valamilyen hátrány? Védelem alatt állok-e?
  2. Ugyanazt a Tgyás-t, Gyes-t illetve Gyed-et meg fogom-e kapni, amit egy működő cég alkalmazásában kapnék?
  3. a Felszámoló, aki ugye az új főnököm, megtagadhatja-e a nekem járó kifizetéseket?
  4. Április közepén fogok szülni,ha elmegyek előtte 3-4 hónap táppénzre, kevesebb Tgyás-t Gyes-t ill. Gyed-et kapnék, mint táppénz nélkül?

Segtségüket előre is köszönöm!

bumbi78 # 2009.10.06. 10:18

Tisztelt Szakértők!

Segítséget szeretnék kérni!
12 hetes terhes vagyok, cégünk ellen 1-2 hónapon belül felszámolást indítanak. Főnököm új céget indít jogutódlás nélkül!, de szeretné, ha a felszámolás alatt álló cégnél maradnék bejelntve a 10 éves munkaviszonyommal.
kérdés:

  1. Ér-e engem valamilyen hátrány? Védelem alatt állok-e?
  2. Ugyanazt a Tgyás-t, Gyes-t illetve Gyed-et meg fogom-e kapni, amit egy működő cég alkalmazásában kapnék?
  3. a Felszámoló, aki ugye az új főnököm, megtagadhatja-e a nekem járó kifizetéseket?
  4. Április közepén fogok szülni,ha elmegyek előtte 3-4 hónap táppénzre, kevesebb Tgyás-t Gyes-t ill. Gyed-et kapnék, mint táppénz nélkül?

Segtségüket előre is köszönöm!

nandy # 2009.10.06. 09:10

dbá: Az a fő kérdés, hogy a megbízási díjból 4, vagy 6% eg.bizt. járulékot vontak?

Puchatek # 2009.10.06. 08:47

Nagyon köszönöm, Nandy.

dbá # 2009.10.06. 08:28

Tisztelt Szakértő!

Segítségét szeretném kérni elég bonyolult ügyemben.
2006 januárban fejeztem be egyetemi tanulmányaimat, eddig tehát emiatt volt folyamatos a biztosított jogviszonyom.
2005.12.01-től van munkaviszonyom, ahol 2005.12.31-ig végeztem kereső tevékenységet és 2006.01.01-től 2006.02.17-ig táppénzre mentem. Bejelentett jövedelmem 129.000 Ft volt, ez alapján kaptam később a gyermek(ek) utáni ellátásokat.
2006.02.18-án szültem.
2006.02.18-tól 2006.08.04-ig TGYÁS-on voltam.
2006.08.05-től 2008.02.18-ig GYED-en voltam.
2007.10.09-én szültem ismét.
2008.02.18-tól 2008.08.04-ig TGYÁS-on voltam.
2008.08.05-től 2009.10.09-ig GYED-en vagyok.
2009.02.10-től GYES-en vagyok.
2009.10.12-től 2009.12.23-ig megbízási szerződéssel dolgozom óraadó nyelvtanárként, heti 6 órában, 4000 Ft/óradíjért, vagyis egy hónapra bruttó 96.000 Ft-ot kapok majd.
Az eredeti munkaviszonyom ettől függetlenül nem szűnt meg, de ott jelenleg nem végzek kereső tevékenységet.
A harmadik babával 2010.01.26-ra vagyok kiírva.

Kérdéseim:

  1. Mit kell tennem, hogy a TGYÁS-ra, illetve a GYED-re a minimálbér 2-szeresének a 70%-át kapjam majd (GYED-nél ez a maximum, ugye?)?
  2. Be kellene ehhez jelenteniük jövedelemmel az állandó munkahelyemre? Ha igen, mettől meddig, mennyiért?
  3. Táppénzre kellene-e mennem és ha igen, mikortól? (Ha az állandó munkahelyemről mennék táppénzre, emellett működhetne a megbízási jogviszony a másik féllel?)

Remélem tisztán, érthetően írtam mindent le, én már kezdek az egészbe belekavarodni…

Segítségét előre is nagyon köszönöm!

Tisztelettel,

dbá

nandy # 2009.10.05. 21:18

Kamilla:

A táppénz összege kb. burttó 90 ezer forint lenne, ebből csak szja-előleget vonnak majd. Sajnos az szja összege kb. 16 ezer forint lesz, mivel idén már nem vehetsz igénybe év közben adójóváírást, de év végén visszajár majd némi adó. Így a nettó táppénz kb. 74 ezer forint lesz.
A TGYÁS-t a szülés várható időpontja előtt 28 nappal már igénybe lehet venni.

A terhességed okán már most felmondási védelem alatt állsz, arra ügyelj, hogy rendkívüli felmondásra ne adj okot (pl. igazolatlan távollét). Ezért szabit csak akkor vegyél ki, ha azt a munkáltató ÍRÁSBAN engedélyezte.

nandy # 2009.10.05. 21:11

Akár azt is megteheted, hogy jelzed a munkábaállási szándékod, és akkor - mivel munkát valószínűleg nem tudnak adni -, kénytelenek lesznek az állásidőre bért fizetni. De ezt csak jóval később, a Bérgarancia Alapból fogod megkapni.

Ennél talán jobb megoldás a táppénz, mert azt legalább az OEP*től kapod. Táppénz előtt viszont le kell mondani a gyes-t, mert úgy korlátlan ideig (ill. max. egy évig) jár.

Akár elmész táppénzre, akár nem, valószínűleg nem lesz több a TGYÁS, GYED összege. Szóval menj táppénzre, mert az valószínűleg több lesz a gyes-nél (a táppénzigényléssel egyidőben mondd le a gyest, erről nyilatkozni kell majd az OEP felé is).

Puchatek # 2009.10.05. 19:27

Kedves Nandy!

Köszönöm a gyors választ. Ami nem világos, azzal kapcsolatban, ha lehet, még kérdeznék:
Nyilván jó lenne, ha a szülésig kapnék valami járandóságot. Úgy gondolom, bár egyértelmű választ nem kaptam a felszámoló biztostól, bért nem tudnak folyósítani, mivel felszámolás alatt áll a cég. Ennek ellenére ne csináljak semmit, örüljek, hogy biztosított vagyok? Vagy mégis menjek táppénzre? Vagy azzal rosszabbul járok? Ha nem megyek táppénzre, miből számolnak TGYÁS-t, stb? És ha megyek, akkor miből?

Köszönettel,
Puchatek

Kamilla81 # 2009.10.05. 17:52

Tisztelt Szakértő!

Az alábbiak miatt kérném szíves segítségét:

  • 2008 áprilisáig egyetemista voltam
  • 2008 május-augusztusában bejelentett munkaviszonyom volt, Összesen: B°788.572 Ft-ot kerestem.
  • 2008 szeptember 1-ezidáig egy másik cégnél dolgozom, a tavalyi Össz: B°436.225 Ft.
  • 2009- ben kb Össz: B°:1.308.469 Ft

Jelenleg 27 hetes kismama vagyok, /január 9-re vagyok kiírva/ de mivel nem volt indokolt, nem írt ki az orvos táppénzre és szerettem volna végig dolgozni, /középvezetői beosztásom van/ de "mivel egy kis cégnél dolgozom " a tulajdonos felesége gyakorlatilag "megkeseríti az életemet a cégnél", minden mozzanatomat lesi és hibát keres hogy kirúghasson és ezt meg is mondta.
Kérdésem-im :
1, megteheti hogy kirúg?
2, kirúghat-e ha szabadságon vagyok?/ mert még van 19 napom/
3, ha kiíratom magam táppénzre,akkor a fenti jövedelem alapján én kb.60.00-ot számoltam magamnak, hogy ennyit kapnék az okt-nov-i hónapokra. Reális összeget számoltam?
4, ha táppénzre megyek akkor is dec 1-től jár a tgyás a szülési dátum kiírása szerint. Ha táppénzre megyek erre a két hónapra kevesebb lesz a tgyásom és a gyed-em, mintha végig dolgoznék?

Tisztelettel Kérem, segítsen nekem megtalálni a legjobb megoldást.

Köszönettel : Kamilla

takiapa # 2009.10.05. 13:50

Dödölle1

Köszönöm a választ!

nandy # 2009.10.05. 13:23

Puchatek:

A terhességed okán mindenképpen felmondási védelem alatt állsz, emiatt a munkaviszonyod csak a munkáltató jogutód nélküli megszűnésével (...) szűnhet meg.
Az pedig még arrább van, egy felszámolási eljárás több év is lehet, ennek értelmében jelenleg is rendelkezel aktív biztosítási jogviszonnyal. A 180 nap mindenképpen meglesz akkor is, ha időközben mégis megszűnik a cég.
Az már más kérdés, hogy ezesetben kénytelen leszel munkanélkülire menni, és onnan szülni.

nandy # 2009.10.05. 13:20

chaos:

Nem tudom, mennyire helytálló a munkáltató érvelése, de a jogalkotói szándékkal biztosan nem egyezik meg...
Érdemes lenne állásfoglalást kérni az illetékes Reg. Eg.bizt. Pénztártól.

Puchatek # 2009.10.05. 13:00

Tisztelt Szakértők!

Október 10-én lejár a GYES-em. Várhatóan 2009. március közepén, tehát kb. 5 hónap múlva megszületik a második gyermekem. Viszont a cég, ahol dolgoztam az első gyermekem születése előtt (2006. októberéig) 2008. májusától felszámolás alatt áll. Én a GYES lejárta után és az újabb baba születése között szeretnék folytatólagos jogviszonyt és lehetőleg jogosultnak lenni a TGYÁS-ra és GYED-re. Ha jól tudom, ez utóbbi csak akkor lehetséges, ha munkát vállalok és megszerzem a 180 napi biztosítottságot. Ez akárhogy számolom, 5 hónap alatt lehetetlen. Jól látom, hogy akármit teszek, mindenképpen csak az alanyi jogon járó GYES-re leszek jogosult a második baba születése után?
Azt mondták, a terhesség miatt felmondási védelem alatt állok, de, gondolom, ez esetben nem jár nekem bér a felszámolás miatt. Két utat látok:
Ha a GYES lejárta után táppénzre megyek (amit még nem tudtak megmondani a felszámoló cégnél, hogy lehetséges-e), vagy a felmondás után munkanélküli. Melyiknél járnék jobban anyagilag, (ha egyáltalán)? A GYES alapján számolnák mind a kettőt?
Elnézést, ha kérdéseim kissé zavarosak, de egyáltalán nem látom tisztán, mik a jogi lehetőségeim, és hogyan járhatna családunk anyagilag minél kedvezőbben.

Köszönettel,
Puchatek

chaos # 2009.10.05. 10:55

AZ egész abból indult ki, hogy jelenlegi táppénz alapom a júliusban lemondott gyed-em alapja.
Anno ezt mikor kiszámolták - a gyed alapjának a számitására a táppénz szabályokat kell alkalmazni ugy tudom - ez 2008-ban mikor a gyedet számolták tényleg igy csinaltak ezért lett a gyedem alapja a minimálbér kétszerese mert nem volt meg előző év kezdő napjáig a 180 nap a táppénzem miatt.

" A 180 naptári napi jövedelmet legfeljebb a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári év első napjáig lehet figyelembe venni"

Itt ez jogos volt nekik, hogy 2006-ot már nem nézték?
Az a baj, hogy Én mint hozzá nem értő csak azt látom, hogy egyik cég igy másik cág másképp számol.

Dödölle1 # 2009.10.05. 10:54

A kérdésem a következő:
Azon idő alatt, amíg az anyuka kapja a GYES-t (a kissebbik gyermek után) munka mellett, az apuka elmehet-e táppénzre a másik gyermekkel, aki után nem kapunk GYES-t?

Üdtözlettel T.Zs. ------------
VÁLASZ:

A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 39. § (5) szerint IGEN.

Ezen jogszabályi hely szerint: " Ha a közös háztartásban élő gyermek után az egyik szülő (1) bekezdés szerinti ellátást, vagy gyermekgondozási támogatást vesz igénybe, úgy a másik szülő gyermekápolási táppénzre szerezhet jogosultságot, feltéve, hogy az ellátások nem ugyanazon gyermek után kerülnek megállapításra."

(Szeretném hangsúlyozni, hogy ha GYET-et kap az anya akkor már ez nem igaz, mivel GYET-et az "összes gyerekre" kapja.)

A teljes szakasz pedig így szól:

AZ EGÉSZSÉGBIZTOSÍTÁS PÉNZBELI ELLÁTÁSAI

Általános rendelkezések

"39. § (1) Az, aki ugyanazon biztosítási jogviszony alapján egyidejűleg táppénzre vagy baleseti táppénzre és terhességi-gyermekágyi segélyre, illetőleg gyermekgondozási díjra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe.

(2) Az, aki egyidejűleg gyermekgondozási segélyre, gyermeknevelési támogatásra (a továbbiakban együtt: gyermekgondozási támogatás) és az (1) bekezdés szerinti ellátásokra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe, kivéve azt a személyt, aki gyermekgondozási támogatás igénybevétele mellett munkát vállal és keresőképtelenségére tekintettel táppénzre vagy baleseti táppénzre jogosult.

(3) A szülők közös háztartásában élő gyermeke után egyidejűleg csak az egyik szülő jogosult táppénzre, gyermekgondozási díjra.

(4) Ha a szülők a közös háztartásban élő gyermek(ek) után egyidejűleg jogosultak lennének az (1) bekezdés szerinti ellátások és a gyermekgondozási támogatás bármelyik formájára, úgy - kivéve az (5) bekezdésben foglalt esetet - ellátást választásuk szerint csak egy jogcímen és csak az egyik szülő részére lehet megállapítani.

(5) Ha a közös háztartásban élő gyermek után az egyik szülő (1) bekezdés szerinti ellátást, vagy gyermekgondozási támogatást vesz igénybe, úgy a másik szülő gyermekápolási táppénzre szerezhet jogosultságot, feltéve, hogy az ellátások nem ugyanazon gyermek után kerülnek megállapításra.

(6) Az (1)-(5) bekezdésben említett ellátások között a biztosított, illetőleg a szülő a jogosultság fennállása alatt választhat. A táppénz, a baleseti táppénz, a terhességi-gyermekágyi segély, a gyermekgondozási díj, a gyermekgondozási segély, valamint a gyermeknevelési támogatás folyósítása alatt választott újabb ellátást a választás napjától - a korábban folyósított ellátás folyósításának megszüntetésével - lehet megállapítani és folyósítani."

---
Végül néhány hasznos információ (egy régebbi hozzászólásomból), hátha tudod használni most, vagy egy későbbi ügyedben:

Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a REP-nek (REP=Regionális Egészségbiztosítási Pénztár) az ügyfelek tájékoztatását.

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító TÁJÉKOZTATJA a biztosítottat JOGAIRÓL és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Mindezek figyelembevételével javasolom, hogy élj a jogszabály adta lehetőséggel és keresd fel a lakóhelyed szerinti Regionális Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályát, vigyél magaddal minden okmányt (TB igazolvány, kinevezés, munkaszerződés, megbízási szerződés, szigorú számadású jövedelemigazolások, munkanélküli, álláskeresési járadékról szóló, illetve GYES határozatok stb.), kérd meg az osztályvezetőt, - ha kell előzetes időpont egyeztetés után- szánjon rád negyed órát és érthetően magyarázza el a lehetőségeidet.

(Többek között azért az osztályvezetőt és nem egy ügyintézőt javasolok, mert ő a témában, helyben az a legmagasabb döntésképes vezető, aki érdemi felelős választ tud adni a kérdéseidre, míg egy ügyintéző szóbeli tájékoztatását később, az igényelbírálás során felülbírálhatja, megváltoztathatja a revizora, illetve az osztályvezetője, továbbá egy túlterhelt ügyintéző lehet, hogy a részletes, teljeskörű, mindenre kiterjedő válasz helyett –ahogy a kérdezők szokták jelezni- rövid úton megpróbál lerázni, illetve sajnos esetenként előfordul, hogy egy kezdő, vagy kevésbé felkészült ügyintéző szóban téves tájékoztatást ad.. Ha tehát biztos és megmásíthatatlan választ szeretnél bizalommal fordulj a szakosztály vezetőjéhez.)

A fórum jó dolog, de írásban sajnos sokszor nem lehet kitérni részletesen mindenre. Aztán a válaszadást sokszor az is megnehezíti, hogy a kérdező a jogosultságot érintő lényeges adatokat sem adja meg, amelyek azonban döntőek lehetnek a válaszadás, illetve a jogosultság szempontjából.
Ezért, illetve a félreértések elkerülése érdekében is azt szoktam javasolni mindenkinek, hogy az itt, vagy más fórumon kapott tájékoztatáson túl –amennyiben teheti- forduljon bizalommal a REP Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályának osztályvezetőjéhez, aki a témában, helyben a legfelkészültebb szakember és aki ha szépen megkérik – szükség esetén előzetes időpont egyeztetés után- készséggel segít, dolgokra visszakérdez….
(Az osztályvezető –távolléte estén a helyettese- felkereshető a hivatalában személyesen, illetve elérhető telefonon, vagy e-mail útján.)

(Szintén kevesen tudják, hogy kérésre a REP részletes tájékoztatást ad arról, hogy hogyan számolták ki az igénylő biztosított táppénz, THGY és GYED ellátásait.
Kivonat az ombudsmannak az ezzel kapcsolatos OBH 3135/2008 számú jelentéséből:
Az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosa -az alaposabb tájékoztatás, valamint a táppénz kiszámításának átláthatósága érdekében, tekintettel arra, hogy a tisztességes eljáráshoz való jog érvényesülésében alapvető fontosságú garanciális követelmény az alapos tájékoztatás - az OBH 3135/2008 szám alatt javasolta az egészségügyi miniszternek, hogy a hatóságok az eljárásuk során kellően alapos tájékoztatást adjanak az állampolgároknak. Az ilyen tájékoztatás az ombudsman véleménye szerint nemcsak megelőzheti a félreértéseket és a későbbi jogvitákat, de egyúttal előfeltétele a jogorvoslathoz való jog gyakorlásának.

Az egészségügyi miniszter válaszában kifejtette, hogy a Regionális Egészségbiztosítási Pénztár (REP), külön kérésre tájékoztatást ad a táppénz kiszámításának módjáról is. Ez 2009.08.15-től jogi normaként is megjelent, hatályba lépett. (Lásd a Magyar Közlöny 2009/115 számát, valamint a 217/1997 (XII.1) Kormányrendelet 39.§. új, (3) bekezdését.)

Javasolom tehát, hogy mindenki éljen a két lehetőséggel, kérje a REP Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztály Osztályvezetőjének a segítségét az igény érvényesítésében, illetve a REP Igazgatójától kérjen írásos tájékoztatót arról, hogy hogyan (milyen módszerrel és mely jövedelmek figyelembevételével) számolták ki az egészségbiztosítási pénzellátásait.

Nagyon röviden és hangsúlyozva, hogy a teljesség igénye nélkül én ennyit tudtam segíteni. Remélem rajtam kívül más hozzászóló is tud érdemi tanácsot adni.

Üdv. :)

takiapa # 2009.10.05. 10:26

Üdvözlet!

A kérdésem a következő:
Azon idő alatt, amíg az anyuka kapja a GYES-t (a kissebbik gyermek után) munka mellett, az apuka elmehet-e táppénzre a másik gyermekkel, aki után nem kapunk GYES-t?

Üdtözlettel
T.Zs.

takiapa # 2009.10.05. 10:24

Üdvözlet!

Olyan kérdésem van, hogy az alatt az idő alatt, amíg az anyuka kapja a GYES-t a kisebbik gyermek után és dolgozik,- mert muszály neki-, én mint apuka táppénzre mehetek-e a nagyobbik gyermekkel? Aki után nem kapunk GYES-t.

Köszönettel
T.Zs.