GYED,GYES, táppénz


nandy # 2010.08.10. 11:54

A TGYÁS-t a keresőképtelenség első 15 munkanapjára kapott 70%-os bérből fogják számolni (de max. a minimálbér kétszerese lehet az alap), a GYED-et pedig nagy valószínűséggel a TGYÁS alapján.
Nem fog jól járni.

Én azt javasolnám neki, hogy ha tud, akkor inkább dolgozzon, mert azzal több lesz az ellátása is.

agica1966 # 2010.08.10. 11:42

Üdvözlök mindenkit!

Segítséget szeretnék kérni.
Lányom 2010.júl.1-ig gyesen volt,jelenleg a 2 babát várja,jan.21-re van kiírva.Júl.2-től,júl 16-ig dolgozott,azóta táppénzen van,és szülésig marad is.Ilyenkor minek alapján számolják ki a szülés utánra esedékes GYÁS-t és GYED-et?
Táppénz alatt a munkaadónak,milyen fizetési kötelezettsége van a lányom után?

A másik kérdésem velem kapcsolatos.Májustól táppénzen vagyok,kb.szept.közepén kezdhetek leghamarabb dolgozni.Ilyen hosszú táppénz után van-e valami védettség,hogy ne rugjanak ki egyből,ha visszamegyek?
Előre is köszönöm a segítséget.

Majoranna # 2010.08.10. 08:54

Kedves Nandy,

Köszönöm szépen a válaszodat.

porsi # 2010.08.09. 13:36

Kedves NANDY!

nagyon szépen köszönöm a választ!
végre vlmi jó hír! :)
attól rettegtem, hogy mint gyermekes anyukától jobb megszabadulni és visszamegyek dolgozni, majd puff kirúgnak.
még egyszer köszönöm!!!!!!

nandy # 2010.08.09. 13:30

porsi:

A gyes-t valóban a MÁK-nál kell igényelned.

Ha dolgozol, a gyermek 3 éves koráig állsz felmondási védelem alatt, de csak akkor, ha kapod a gyes-t is. A gyes melletti munkavégzés ideje (a gyermek egyéves korától) nincs korlátozva.

Sennomeco # 2010.08.09. 13:30

Ok! Köszönöm a segítséget.
További szép napot!

nandy # 2010.08.09. 13:26

Sennomeco:

A táppénz nem számít bele a GYED, GYÁS stb.. alapjába.

porsi # 2010.08.09. 13:20

Kérdésem az volna, hogy:

visszamegyek dolgozni. GYEDen vagyok per pillanat, szeptembertől gyerkőc bölcsi, én dolgozom novembertől. Addig a szabadságomat kiadták.
GYEDet stornózza a cég, mivel kifizetőhely.
A GYESt nekem kell ugyebár intéznem a MÁKnál?

Mi a mostani jogszabály a munkatörvénykönyvében arra vonatkozólag, hogy van-e bármilyen védelem az anya részére a munkahelyén, vagy bármikor kirúghatnak???

Két-féle verziót hallottam:

  1. semmi védelem nincs, bármikor felmondhatják a munkaviszonyt
  2. igen van védelem a gyermek 3. életévéig, vagyis amíg a GYESt kapja az anya!

És még azt szeretném megtudni, hogy a GYESre jogosult vagyok 8 órás bejelentett munkánál is??????

KÖSZÖNÖM!!!!

Sennomeco # 2010.08.09. 13:13

Köszönöm szépen! Már nagyjából értem. Még annyi kérdésem lenne, hogy a táppénz beleszámít-e a Tgyás, Gyed alapjába?
Mondjuk, hogy november 1-től táppénz.
Akkor ez azt jelenti, hogy 10 havi béremet kell átlagolnom és annak venni a 70%-át? Merthogy itt úgy vettem ki, hogy a táppénz nem számít bele. De hát novemberig megvan a 180 bérezett nap... Akkor most mit számoljak és mit ne...?

Köszönöm!

nandy # 2010.08.09. 12:27

Most miért kérdezel egy újabb topikban is? Az előzőben kaptál választ.

Rawel # 2010.08.09. 12:25

Üdvözlet!

Érdeklődni szeretnék, hogy most én szabin vagyok.
A hónap végén- jovő hónap elején rendkívüli felmondással megszüntetik a jogviszonyomat. Október elejére vagyok kiírva szülni.
Ha elmegyek passzív táppénzre, vagy bejelent egy cég a szülésig, akkor jogosult leszek tgyásra és gyedre?
Vagy a megszünés napján rögtön menjek el tgyásra?
Hány nappal a szülés előtt lehet a tgyást igénybe venni?
Válaszát várva köszönettel

nandy # 2010.08.09. 12:05

Nagyon nehéz úgy jó választ adni, hogy még csak tervek vannak...

Nagyvonalakban: ha 2011. júniusáig megszületik a baba, akkor a TGYÁS és a GYED alapja is a 2010. évi jövedelem lesz.

Sennomeco # 2010.08.09. 10:41

Tisztelt Szakértő!

Már egy ideje olvasgatom a kérdéseket és a válaszokat, de nem igazán jutok egyről a kettőre. A helyzetem az, hogy kisbabát szeretnék. Egyenlőre még nem vagyok állapotos és szeretném hogy anyagilag a lehető legjobban járjak/járjunk. Ebben szeretnék segítséget kérni.
Szeretném, hogy ha a TGYÁS, GYED, GYES alapjául az idei munkabéremet vennék, mert 2010. január 1-től lényegesen jobb bért kapok mint tavaly. Viszont egészségügyi okok végett tisztában vagyok azzal is, hogy az orvos, amint kiderül, hogy várandós vagyok, kiírna táppénzre (veszélyeztetett lennék). Mondjuk megmondom őszintén szeretnék is minél hamarabb veszélyeztetetten betegállományba menni, mert nem vagyok benne biztos, hogy a munkaadóm jó szemmel nézné a várandósságomat...
Érdemes lenne megvárni inkább az év végét, hogy a betegszabadság december 20-a környékére essen és a táppénz már 2011. januárban kezdődjön? Vagy elmehetek táppénzre október közepe környékén is, mert csak az a fontos, hogy a 180 bérezett nap meglegyen?
Mit tegyek?

Várom válaszát és segítségét köszönöm!

nandy # 2010.08.09. 09:41

Ha 2011-től igényled a TGYÁS-t, akkor az irányadó időszak 2010.01.01-jén kezdődik.
Ha ebben az időszakban azért nincs 180 bérezett napod, mert táppénzt kaptál (pont előtted idéztem be a jogszabályt!!), akkor a TGYÁS alapja megegyezik a táppénzed alapjával.
De mivel nincs 180 bérezett nap, ezért a TGYÁS maximuma a 2011-ben érvényes minimálbér kétszeresének 70%-a lehet.

Emiatt a korlátozás miatt érdemes már 2010-től igényelni a TGYÁS-t, vagy kivenni a szabikat. Mindkettő jó megoldás.

Majoranna # 2010.08.09. 09:23

Tisztelt Szakértő!

Szeretném segítségét kérni TGYÁS és GYED kérdésekben.

2011. január 12-re várjuk első babánkat. 2010. június 17-e óta táppénzen vagyok veszélyeztetett terhesség miatt, így 2010-ben nincs meg a 180 bérezett napom. Havi bruttó bérem 2009-ben és 2010-ben 500.000 forint.

Beszéltem két REP-es ügyintézővel, mindkettő mást mondott. Az egyik szerint, érdemes a szülés előtt, még 2010-ben igényelnem a TGYÁS-t, mert akkor a 2009-es évem lesz a TGYÁS megállapításának alapja, ugyanis, ha a szülés után igényelném, akkor - mivel nincs meg a 180 bérezett napom - a minimálbér kétszereséből számítanák a TGYÁS-t.

A másik szerint viszont igényelhetem nyugodtam a TGYÁS-t szülés től is, azaz 2011. januárjában, ebben az esetben ugyan a 2010-es évem (tehát amikor is nincs meg a 180 bérezett napom) lesz az alap, de mivel táppénz miatt nem volt több jövedelmem ezért úgy számítanak, hogy hogy veszik azt a jövedelmet, amit dolgoztam, és osztják annyi nappal, amennyire bért kaptam, azaz őszerinte ebben az esetben nem a minimálbérből számolódna a segély.

Most akkor melyiknek higgyek? A GYED-del kapcsolatban is lenne kérdésem, azt már úgy tudom, hogy a 2010-es jövedelmemből számítják majd, de ebben az évben ugye nincs meg a 180 bérezett napom, akkor ugye ezt már valóban a minimálbérből számítanák.

Szeretném teljes mértékben optimalizálni a segélyeket. Van még annyi szabadságom, amiket ha a táppénzt megszakítva kivennék, meglenne a 180 bérezett nap. Meg lehet azt tenni, hogy megszakítom a táppénzt, kiveszem a szabit, majd visszamegyek táppénzre?

Köszönöm a választ. Majoranna

nandy # 2010.08.09. 07:28


A tb. nekem azt mondta hogy mivel nincs 180 nap bérezett napom, így a minimálbért veszik alapul.

Ezzel szemben:

Eb. tv. 48. § (5) Ha a biztosítottnak azért nem volt a (2)-(3) bekezdés szerint figyelembe vehető jövedelme, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz naptári napi összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, ha az a (4) bekezdés szerint megállapított összegnél kedvezőbb.

Tegyél írásban észrevételt!

aadam # 2010.08.08. 20:38

Szia Nandy!
2009 május 4-ig Gyed, 2010 május 4-ig Gyes.
Majd ezután Szabi 2010. jún.25-ig.
2010. júnuis 28-án Munkába állás.
A tb. nekem azt mondta hogy mivel nincs 180 nap bérezett napom, így a minimálbért veszik alapul. És kaptam 7 Gyáp napra 10290 ft-ot. Ez létezik hogy ilyen kevés? Köszi, és bocs, de nem tiszta.

hhancsi # 2010.08.06. 19:42

nandy! Köszönöm a választ!

nandy # 2010.08.06. 12:55

aadam:

Feltételezem, hogy a GYED (nem gyes!) 2009. május 4-én járt le.
A táppénzed megállapításánál a 2010.01.01. és 2010.08.?? közti időszakban szerzett jövedelmet fogják figyelembevenni. Alapvetően 180 bérezett nap kellene ebben az időszakban ahhoz, hogy a táppénzt ne a minimálbér után számolják.

De mivel neked azért nincs 180 napod, mert az irányadó időszakban GYED-et is kaptál (124 nap GYED + 88 (90,91,92?) nap munkabérrel ellátott időszak), így az ún. "előnyszabály" szerint a táppénzed alapja megegyezik a GYED-ed alapjával.

chrisnemeth # 2010.08.05. 19:46

Kedves Fórumozók!

Az alábbi lenne a kérdésem:

Szeptember 1-én lejár a GYED-em, visszamegyek dolgozni, már el is intéztem mindent, GYES igénylést beadtam, szabadságomat kiszámolták, október közepéig lennék szabadságon, utána kezdeném a munkát.

Viszont most adódott ugyanazon a munkahelyen belül egy lehetőség, egy új csoport alakul, aminek tagja lennék, viszont ott szeptember 1-én már kezdeni kellene.

Mit lehet tenni ilyen esetben? Az törvényes ill. szabályos hogy a munkáltató kifizeti a szabadságaimat? Úgy tudom hogy benn nem maradhat szabadság, kötelesek kiadni, és nem is szeretném bennhagyni. És mivel elég sok van, már kb. két hete szabadságon kellene lennem ahhoz hogy szeptember 1-én lejárjon.

Előre is köszönöm a válaszokat!

aadam # 2010.08.05. 19:40

Szia! Május 4-én járt le a gyes, majd kivettem a szabikat, és június 28-án kezdtem dolgozni. Júliusban volt beteg a gyerek erre kaptam a gyáp-ot. köszi

nandy # 2010.08.05. 15:33

aadam:

Mikor járt le a GYED?

nandy # 2010.08.05. 15:32

hhancsi:

Semmiképpen se menjél bele abba a megegyezésbe, mert nagyon rosszul járnál... ráadásul már most látszik, hogy át akarnak verni!

Szó sem lehet a béred csökkentéséről! Akkor sem, ha a többiek kevesebbet keresnek (gondolom, csak papíron... de mindegy is...). A béredet egyetlen módon tudná csökkenteni: ha te beleegyeznél. De miért is egyeznél bele? Neked jár a magasabb bér, mert az van benne az érvényes munkaszerződésedben!!

Azt viszont nézd meg, hogy a munkavégzés helye hogyan van benne a munkaszerződésedben? Egy konkrét hely van megjelölve, vagy pedig "változó"?
Az lenne jó, ha konkrét hely van, mert akkor ott lenne köteles foglalkoztatni, ha nem tud (mert megszűnt a telephely), akkor csak a te beleegyezéseddel küldhetne 300 km-rel arrább. Nem kell elvállalnod, így kénytelen lesz rendes felmondással elküldeni, és akkor jár a felmondási idő, végkielégítés is...

Ha a munkavégzés helye változó, akkor más a helyzet. Ha a 300 km-rel arrább lévő telephely már a munkaszerződés aláírásakor is megvolt, simán kötelezhet az ottani munkavégzésre, és ezért kénytelen leszel te felmondani.
Ha az a telephely nem volt még a munkaszerződésed megkötésekor, akkor viszont nem kötelezhet (mert legfeljebb egy órával növekedhetne az utazási idő a régi munkahelyhez képest...), tehát megint csak neki kell felmondania.

nandy # 2010.08.05. 15:26

Magika (bocsánat, nem Magdika...)

Táppénz előtt is kiveheted a szabadságaidat.

aadam # 2010.08.05. 14:47

Kedves Nandy!
Segítségedet szeretném kérni. Most mentem vissza dolgozni 1 hónapja. A gyermekem ugye most kezde az ovi, így kezdünk betegszabadsággal. Azt szeretné kérdezni, hogy ilyenkor i alapján számolják a Gyáp összegét? Nem lehet az elúlt negyed év alapján hiszen akkor még nem is dolgoztam hanem a Gyest kaptam. Tehát nem átlagolhat hiszen nincs mivel? Vagynincs igazam? Az órabérem 1000Ft. Ennek kellett volna adniuk a 60%-át. Vagy nem jól gondolom? Köszönöm a segítséget