GYED,GYES, táppénz


hhancsi # 2010.08.05. 12:59

Kedves Nandy!

A segítségét szeretném kérni. 2000-től állok munkaviszonyban egy cégnél. 2003-tól folyamatosan itthon vagyok, GYEd-en, Gyesen, 3 gyermekem van. Időközben 300 km-re költöztünk munkahelyemtől. Jó lenne ha vissza tudnék menni dolgozni, de ez a távolság miatt lehetetlen. A munkáltató közölte, hogy úgyse tud visszavenni, megszűnt a pozícióm. Májusban lesz a kisfiam 3 éves. A szabadságokat kifizetné a cég csökkentett bérrel ( indok: az új, magasabb beosztású kollégák bére nem éri el az én 8 évvel ezelőtti béremet, emaitt lefelé korrigálná az én béremet) de végkielégítést nem. Nagyon rá lennénk szorulva a pénzre, de kicsit én kellemetlennek érzem, hogy mindössze 2,5 aktív munkaviszony után kérjem a végkielégítést. A környezetem viszont bolondnak tart emiatt. Mit tegyek? Már kértem a szabadságaim kiadását, ha elfogytak a napjaim, a munkáltatóm ragaszkodik a közös megegyezéhez. Menjek bele?

Magika100 # 2010.08.05. 07:33

Tehat akkor jarok a legjobban, ha most elmegyek tappenzre es szules elott veszem ki a szabimat jarnuar 1-tol ugye?
Mert az berezettnek szamit es azt veszik majd alapul.
Jol ertem?

Agnes

nandy # 2010.08.05. 07:31

Magdika:

Ha táppénzre mész, akkor annak alapja megegyezik majd az előző GYED alapjával.
Ha a táppénzes időszak eltart legalább 180 napig (kb...), akkor a következő GYED alapja megegyezik a táppénz (és így az előző GYED) alapjával, vagyis a 170.000,-Ft-tal.
TGYÁS alapja viszont a szabadság idejére, és a keresőképtelenség első 15 munkanapjára járó betegszabadság (a bér 70%-a) lesz.
De ha ez a szándékod, akkor a gyes-t mindenképpen add át apukának, mert gyes mellett csak annyi nap táppénzre vagy jogosult, ahány napot a gyes időszaka alatt dolgoztál (vagy szabin voltál), és a táppénz összegét a minimálbér alapján számítják, ami kedvezőtlenül hatna a GYED-re is.

nandy # 2010.08.05. 07:24

johni:

A jelenlegi szabályozás alapján, ha az irányadó időszakban van 180 bérezett napod, azaz 2010. január 1-től a szülésig, vagy a TGYÁS igénylése napjáig van ennyi napod, akkor a TGYÁS-nak nincs felső határa.

De tekintettel arra, hogy még csak tervezitek a babát... lehet, hogy addigra módosítják a jogszabályokat.

nandy # 2010.08.05. 07:22

dedide:

Igen.

nandy # 2010.08.05. 07:21

2011. márciusi szülés esetén a TGYÁS és a GYED alapja is főszabály szerint a 2010. évi jövedelem. Ha 2010-ben nincs 180 bérezett napod (a táppénz nem az), akkor a szülést közvetlenül megelőző időszakban (2010.01.01.-2011.03.hó) keresnek 180 bérezett napot.

Ha visszamész dolgozni, és

  • lesz legalább 180 bérezett napod, akkor az lesz a TGYÁS és a GYED alapja is.
  • ha nem lesz 180 nap, akkor a TGYÁS alapja a ténylegesen megszerzett jövedelem (akár 1-2 napi is), de max. a minimálbér kétszerese, GYED alapja pedig megegyezik majd a táppénzed alapjával (ami nagy valószínűséggel a 2009. évi jövedelmed). Ez lesz akkor is, ha nem mész vissza dolgozni.
Bajella # 2010.08.04. 19:53

Tisztelt Szakértő!

Első gyermekemet várom, márciusban fog születni, eddig folyamatos munkaviszonyom van cégemnél 2007 óta. Sajnos most az első időben folyamatos rosszullét miatt nem tudok munkahelyemre bejárni, így most táppénzen vagyok. Kérdésem, hogy ha visszamennék az első trimeszter után, az nem érintené hátrányosan a tgyás, gyed számítását a későbbiekben? Lehetséges, hogy az előző évből számítanák ebben az esetben ezeket, mert azt végig dolgoztam. Köszönöm válaszát előre is!

dedide # 2010.08.04. 19:16

Tisztelt szakértő!
Az én kérdésem az lenne, hogy kaphatok e Tgyás-t, gyed-et ha:
2007.07.01-étől dolgoztam, majd 2007.09.27-én megyszületett első gyermekem. (2006-2010 január között főiskolai hallgató voltam). Gyást, majd gyede kaptam ameddig 2009.03.12-én megszületett a második gyermekem aki után ismét gyást most meg gyed-et kapok. Azt szeretném tudni, hogy amennyiben a munkaviszonyom még fennáll és 2011 márciusábam megszülném harmadik gyermekemet a fent említett támogatásokra jogosult vagyok e ismételten az új jogszabájok alapján???
Remélem sikerült érthetően feltennem a kérdésemet.
Válaszát előre is köszönöm!

johni # 2010.08.03. 20:24

Tisztelt Szakértő,

gyermekvállalás előtt állunk, ha jövőre születik a baba a 2010-es szabályokat veszik figyelembe a táppénz és thgy számításánál? Érvényes-e az a korlátozás, hogy a thgy alapjául egy bizonyos jövedelemhatár fölött 143.000 Ft-ot számítanak alapul. Az én bérem bruttó 260.000 Ft.

Előre is köszönettel válaszáért

Magika100 # 2010.08.03. 16:11

Nandy!

Az elozo gyedem alapja a munkaberem volt 170ezer burtto, Most is annyi a berem. Nem emeltek kozben.
Jovore szulok, gondolom az idei ev lesz a mervado!
Vagy ez ilyenkor nem szamit?
Jovo aprilis 1 mikor lejar a gyes es aprilis 20-an szulok. tehat a gyes es a szules kozott lesz 20 nap amikor tappenzen leszek vagy jobb ha elobb kezdem meg a gyast?

Agnes

nandy # 2010.08.03. 15:45

Magdika: Az előző évekről bentmaradt szabadságokat mindenképpen érdemes kivenni azért, hogy a GYED-et ne a minimálbér alapján számolják.

Pontosabb válaszhoz tudni kellene, hogy mennyi volt az előző GYED-ed alapja, és mennyi most a szerződés szerinti béred.

Lovegirl # 2010.08.03. 14:16

Köszönöm szépen a segítségét.

Magika100 # 2010.08.03. 13:55

Kedves Nandy!

Segitenel nekem is?

A tanacsat szeretnem kerni abban, hogy mit tegyek, mi lenne a legjobb anyagiak szempontjabol.

2008.04.01-tol tgyas, majd gyed es most 2010. aprilis 1-tol gyesen vagyok. Most teszteletm pozitivat es erdekelne, hogy mi lenne a legjobb szamomra?

Jovo azaz 2011. aprilis 20-ra vagyok kiirva akkor szuletne a gyermekem.
Gyes mellett kivennem a sok sok szabadsagomat egyszerre, majd utana tappenzre mennek? Gyes mellett kaphatok tappenzt? Az Tappenz alapja a regi berem, vagy az elozo evben kapott gyedem? Vagy menjen a ferjem gyesre es en szabadsag, majd tappenz?

Varom valaszat

Koszonom

nandy # 2010.08.03. 13:43

2006. évre jár 21 nap (ha nem vetted ki korábban)
2007. évre kb. 14 nap (kb. szeptemberig, a GYED első évére)

2008. évre kb. 19 nap (a TGYÁS kezdetétől)
2009. évre kb. 13 nap (a GYED első évére, kb. júliusig)

Egy így kb. 67 nap. A 4 órás munkaidő azt jelenti, hogy a 4 órára járó bérrel fogják fizetni.

Lovegirl # 2010.08.03. 13:22

Válaszát előre is köszönöm!!

Lovegirl # 2010.08.03. 13:21

Tisztelt Szakértő!

Segítséget szeretnénk kérni, azzal kapcsolatban , hogy mennyi szabadság , és mikortól jár gyes után.30 éves vagyok, 2006 január 01- től táppénzen voltam 2006.03.09-ig , akkor született meg az első gyermekem, innentől 6 hónapig tgyást kaptam , majd gyed-en voltam 2008.02.12-ig amikor megszületett a második gyermekem. Innentől kezdve 6 hónapig ismét tgyást kaptam , és 2010.02.12-ig gyed-en voltam. Ettől kezdve gyes-en vagyok 2011 februárig. A gyerekek után a férjem vette igénybe a szabadságokat.2010.02.14.-től 4 órás munkaidőbe dolgozok.

nandy # 2010.08.03. 12:35

Végezetül: legutóbb májusban változtak a jogszabályok, méghozzá igen jelentősen. A jogszabály sokszor nem egyértelmű, így az alkalmazást segítendő a REP mindig kiad különféle tájékoztatókat. Csakhogy a tájékoztatáshoz való hozzáférés nem széles körű, leginkább a szakmabeliek jutnak hozzá.
Pl. a GYED jogosultság időtartamának számítása is elég kacifántos, lehet, hogy még a régi könyvelő sem tudna segíteni!

Nálad az a helyzet, hogy mivel a szülést megelőző két éven belül már kaptál GYED-et (ami most fog lejárni), ezért annyi napra, ahányra azt kaptad, járni fog a következő GYED, és meghosszabbodik még a szabadságos napok (naptári, nem munkanap!) számával.

nandy # 2010.08.03. 12:30

Én sem gondoltam, hogy lenézed a könyvelőt, csak arra szerettem volna rámutatni, hogy a könyvelő az könyvelő, nem pedig TB-szakember! Valóban vannak olyan kollegák, akik hajlandóak TB-ügyekkel is foglalkozni, utánanézni a jogszabályoknak. De ezt leginkább azért teszik, mert "az ügyfélért mindent...".

Nem tudom, mit szólnál, ha egy ilyen segítőkész könyvelő rossz tanácsa miatt elesnél egy juttatástól, vagy jóval kevesebbet kapnál...

Bakkara # 2010.08.03. 11:02

Kedves Nandy,
nem ledegradálni szerettem volna a könyvelőt, csak az előzővel mások voltak a tapasztalatok, és ha nem tudott valamit akkor utánna járt, nem pedig nekem kellett főleg nem ágyból... de ez már az én gondom
Köszönöm a válaszodat, így legalább már valami támpontom van merre induljak.
üdvözlettel
kriszta

nandy # 2010.08.03. 10:08

Arra sem tudtam választ kapni a cégem könyvelőjétől, hogy mennyi időre fogom kapni a köv. gyedet az mostani szabályozás szerint…

A cég könyvelője bizonyára nem rendelkezik TB-ügyintézői végzettséggel, ugyanis a könyvelő és a TB-üi. két teljesen különböző szakma!
(Nagyon bírom, amikor mindent a szerencsétlen könyvelőtől kérdeznek...)

nandy # 2010.08.03. 10:07

Táppénzre semmiképpen se menj, mert a keresőképtelenség első 15 munkanapjára fizetett 70%-os bér alapján fogják megállapítani az ellátásokat.

Inkább kérd a munkáltatót, hogy adja ki a bent maradt szabadságaidat, így a GYED és a szülés közti időszakban nem maradsz számottevő jövedelem nélkül.

A gyes-t pedig mindenképpen kérjed, hiszen jogosult vagy rá! Arra figyelj, hogy a szülés napja előtti nappal majd le kell mondanod, és a lemondás postára adását követően igényeld meg a TGYÁS-t (a szülés napjától).

Bakkara # 2010.08.03. 09:59

Tisztelt Szakértő!
2008.aug.29-én született a kisfiam, előtte 4 héttel már TGYS-on voltam, a GYED-em most fog lejárni, e hónap 28-án. Jelenleg veszélyeztetett terhesként várom második babánkat, okt. 4-re vagyok kiirva, de a szülészem szerint legkésőbb szept 27-én -programozott császárral- fog születni a kicsi, de nem kizárt hogy a magzati problémák miatt addig sem tudunk várni.
Kérdésem az lenne, hogy ha aug. 28-tól táppénzre vagy szabadságra megyek melyik esetben hogyan alakul az új gyedem, vagy arra a pár napra igényeljem meg a GYESt? Nem tudom, hogyan járok jobban, valamint azt sem mikortól érdemes TGYS-t igényelnem. Arra sem tudtam választ kapni a cégem könyvelőjétől, hogy mennyi időre fogom kapni a köv. gyedet az mostani szabályozás szerint...
Kérem súgjanak nekem a fentiekkel kapcsolatban, mert így elég tanácstalan vagyok.

Segítségüket előre is köszönöm.

Magika100 # 2010.08.02. 15:11

Tisztelt Szakerto!

A tanacsat szeretnem kerni abban, hogy mit tegyek, mi lenne a legjobb anyagiak szempontjabol.

2008.04.01-tol tgyas, majd gyed es most 2010. aprilis 1-tol gyesen vagyok. Most teszteletm pozitivat es erdekelne, hogy mi lenne a legjobb szamomra?

Jovo azaz 2011. aprilis 20-ra vagyok kiirva akkor szuletne a gyermekem.
Gyes mellett kivennem a sok sok szabadsagomat egyszerre, majd utana tappenzre mennek? Gyes mellett kaphatok tappenzt? Az Tappenz alapja a regi berem, vagy az elozo evben kapott gyedem? Vagy menjen a ferjem gyesre es en szabadsag, majd tappenz?

Varom valaszat

Koszonom

murzo # 2010.08.01. 12:08

Még egy dolog eszembe jutott, azért szeretnék felmondani a munkahelyemen,mert a GYED-előtt főrész délutános munkarendben dolgoztam, amit most már -mivel két pici gyerekünk van és a férjem is délutános munkarendben fog dolgozni,ha március végétől ö is visszamegy a munkahelyére-nem tudok vállalni.Ezért állandó éjszakás műszakot szeretnél kérni tőle-ez egy Gyermekotthon-.Kérdésem,hogy ilyen esetben kötelezi e a munkáltatómat valamilyen jogszabály arra, hogy más munkarendben dolgoztasson, vagy el kell fogadnom,ha azt mondja, hogy nem tud mást ajánlani,amire jelentős esélyt látok.
Válaszukat köszönöm!

murzo # 2010.08.01. 06:47

Köszönöm a hathatós segítségeket, hétfőn beszélek a főnökömmel.