GYED,GYES, táppénz


kuksi08 # 2011.04.11. 13:06

Kedves Szakértők!
Egy fontos kérdésem lenne. 2005 szeptemberétől dolgozom, évente határozott idejű szerződéssel. 2009. augusztus 4-én született meg a fiam, vele jelenleg gyeden vagyok. A szerződésem 2010 augusztusában lejárt, melyet a munkáltató már nem hosszabított meg, arra hivatkozva, hogy öt évnél tovább nem lehetek szerződéssel foglalkoztatva, véglegesíteni pedig nem akart, mert gyeden vagyok. Második gyerekem 2011 október elejére várható,de nem tudom mire leszek jogosult, ha megszületik. Szeretném továbbra is a gyedet kapni.
Van e lehetőség arra, hogy a Gyed lejárta után munkanélkülire menve igényelhetem a Tgyást, majd pedig a Gyedet.
Válaszukat előre is köszönöm.

Leonetta # 2011.04.11. 13:35

Jelenleg Gyed-en vagyok itthon szeretnék otthon végezhető munkát vállalni. Ez lehetséges vagy gyest kell igényelnem?

macika76 # 2011.04.11. 18:10

Kedves Szakértők!

Kistesót tervezünk. Jelenleg GYES-en vagyok tartósan beteg óvodás gyermekemmel, mellette 4 órában dolgozom havi bruttó 48.000,-Ft-ért. A két év folyamatos, megszakítás nélküli munkaviszonyom rendben. Mire számíthatok, mit igényelhetek? Hogyan kell számolnom a TGYÁS-t és a GYED-et? Mennyi lesz kb TGYÁS-om vagy a GYED-em? Táppénz mellett továbbra is kaphatom a GYES-t?

köszönöm segítségüket.

Dödölle1 # 2011.04.12. 06:03

Leonetta il 2011.04.11. 15:35
Jelenleg Gyed-en vagyok itthon szeretnék otthon végezhető munkát vállalni. Ez lehetséges vagy gyest kell igényelnem?

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

42/C. § Nem jár a gyermekgondozási díj, ha

  1. a jogosult bármilyen jogviszonyban díjazás - ide nem értve a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazást - ellenében munkát végez, vagy hatósági engedélyhez kötött keresőtevékenységét személyesen folytatja;

Fentiekből következik, hogy a GYED ideje alatt otthonában sem végezhet díjazásért munkát!

Amennyiben dolgozni szeretne a gyermek 1 éves kora után, 30 órában megteheti a GYES ellátás folyósítása mellett.

Üdv. :)

nandy # 2011.04.12. 07:30

macika:

Nagyjából a 48.000 ft 70%-ára számíthatsz TGYÁS és GYED ellátásként.

nandy # 2011.04.12. 07:32

Kuksi08:

TGYÁS-ra jogosult lehetsz, mert az ahhoz szükséges 365 napba beleszámít a passzív GYED is, de újabb GYED-re nem leszel jogosult.
TGYÁS-hoz is az kell még, hogy menj el munkanélkülire, és az legalább a szülést megelőző 42. napig tartson ki.

gogolgol # 2011.04.12. 12:15

Tisztelt Szakértő!

Az alábbi határozatot kaptam munkáltatómtól:

"2010. május 1-jétől a Gyed kifizetésre vonatkozó jogszabályok megváltoztak. A maximális összegben megállapított Gyed összegét akkor kell felülvizsgálni, ha a Gyed alapjául szolgáló naptári napi átlagkereset a biztosított által elért tényleges pénzbeli egbizt. járulék alapját képező jövedelem figyelembevételével került megállapításra.

Az Ön részére a gyermekgondozási díj a minimálbér kétszeresének a harmincad részének figyelembe vételével került megállapításra, ezért a Gyed összegét 2011.01.01-jei időponttól újra megállapítani nem lehet."

Szeretnék segítséget kérni, hogy ez valóban így van-e, mert sem az OEP oldalán, sem az 1997. évi LXXXIII. tv-ben nem találtam hasonló rendelkezést.

lumpi # 2011.04.12. 12:31

Tisztelt Szakértők!

Táppénzzel kapcsolatos kérdésre szeretnék választ kapni.

2001 óta egyéni vállalkozó vagyok.
2008. szeptembertől heti 36 órát meghaladó munkaviszonyt létesítettem.
2011. március 18-val közös megegyezéssel megszüntettük a munkaviszonyt. (ezen időszak alatt táppénzen nem voltam.)
Munkáltatóm február 17-től felmentett a munkavégzés alól.
Az ügyfélkapun keresztül bejelentettem, hogy március 19-től változott a jogviszonyom, ismét főállású vállalkozóként tevékenykedek.
2011. március 16-tól keresőképtelen állományba vett a háziorvosom.

Kérdésem, hogy a március 16-18. közötti 3 nap kivételével aktív, vagy passzív táppénzre vagyok jogosult.

Munkáltatóm illetve az illetékes Kormányhivatal álláspontja szerint márc. 19-től 30 napig passzív, majd ezt követően a aktív jogon vagyok biztosítva.

Mielőbbi válaszukat megköszönve.
Üdvözlettel:
lumpi

Dödölle1 # 2011.04.12. 14:34

gogolgol 2011.04.12. 14:15

Tisztelt Szakértő!

Az alábbi határozatot kaptam munkáltatómtól:

"2010. május 1-jétől a Gyed kifizetésre vonatkozó jogszabályok megváltoztak. A maximális összegben megállapított Gyed összegét akkor kell felülvizsgálni, ha a Gyed alapjául szolgáló naptári napi átlagkereset a biztosított által elért tényleges pénzbeli egbizt. járulék alapját képező jövedelem figyelembevételével került megállapításra.

Az Ön részére a gyermekgondozási díj a minimálbér kétszeresének a harmincad részének figyelembe vételével került megállapításra, ezért a Gyed összegét 2011.01.01-jei időponttól újra megállapítani nem lehet."

Szeretnék segítséget kérni, hogy ez valóban így van-e, mert sem az OEP oldalán, sem az 1997. évi LXXXIII. tv-ben nem találtam hasonló rendelkezést.

Igen, így van.

Lásd:

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

42/D. § (1) A gyermekgondozási díj a naptári napi átlagkereset 70 százaléka, de legfeljebb havonta a mindenkori minimálbér kétszeresének 70 százaléka.
(2) A gyermekgondozási díj alapjául szolgáló naptári napi átlagkeresetet a 48. § (2)-(5) bekezdése szerint kell megállapítani.
(3)
(4) A 48. § (2)-(3) bekezdése alapján maximális összegben megállapított gyermekgondozási díj összegét minden év január 15-éig - hivatalból felül kell vizsgálni, és a tárgyévre érvényes összeghatár figyelembevételével január 1-jei időponttól újra meg kell állapítani.

A 48. § (2)-(3), azaz amely esetben az átszámítást alkalmazni kell így szó:

48. § (1)
(2) A táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért, pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem (a továbbiakban: jövedelem) naptári napi átlaga alapján kell megállapítani.
(3) Ha a biztosított a (2) bekezdésben megjelölt időtartam alatt nem rendelkezett legalább 180 naptári napi jövedelemmel, a táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját megelőző 180 naptári napi jövedelem napi átlaga alapján kell megállapítani. A 180 naptári napi jövedelmet legfeljebb a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári év első napjáig lehet figyelembe venni, ha a biztosítási idő folyamatos. A folyamatos biztosítási idő [46. § (7) bek.] megszakítása esetén a táppénz alapjaként a megszakítást megelőző jövedelmet nem lehet figyelembe venni.

Lásd még az OEP tárgyban kiadott tájékoztatóját az alábbi linkre kattintva:

http://www.tbinfo.eoldal.hu/…um-2011.html

Ezen az oldalon a hirdetés alatt lévő alábbi szövegre kattintva feljön a hivatkozott tájékoztató:

file/10/gyed-maximum2011.doc

Üdv. :)

ggica # 2011.04.12. 20:24

Tisztelt Szakértők!

Harmadik gyerek után járó tgyás-sal és gyeddel kapcsolatban szeretnék segítséget kérni.

Jelenlegi munkaviszonyom: 2008.október 2-től tart, határozatlan idejű. Második gyerekünk 2009. februárban született, születése előtti 28.naptól igényeltem tgyás-t, majd utána gyedet kaptam, jelenleg gyesen vagyok. Az előzetes biztosításomba - a régi szabályozás szerint - beleszámították a nappali tagozatos tanulmányaimat (2005-2009), így megvolt a kellő biztosítási időm.
Korábbi események, amelyek fontosak lehetnek: 2004-2006-ig dolgoztam tanárként, határozott idejű szerződésem az első gyerekünk születése előtt lejárt, de akkor már tgyás-t megigényelhettem és így utána passzív jogon, de kaptam gyedet is, majd a gyes következett. (Passzív gyed sajnos nem számított biztosítási időnek, de szerencsére a tanulmányok "pótolták" a "kieső időt".)
Ha minden rendben alakul, akkor a harmadik gyerekünk a gyes idején, ez év december elején fog születni.

Kérdéseim:
Harmadik gyerek születésekor jogosult leszek-e tgyásra és gyedre a jelen munkaviszonyom okán? Megvan-e az ehhez szükséges 365 nap biztosítási idő a tényleges munkából, táppénzből, tgyás-ból, gyedből és gyesből?
Mennyi ideig fog járni nekem a gyed? A maximális 562+28 naphoz szükséges biztosítási időmet mikortól kell számolni? A gyed igénylése - az én előzetes számításaim szerint - 2012. április lesz majd. Eszerint 2010-2012.áprilisig tartó időszak lesz a mérvadó? Esetleg amiatt, hogy akkoriban jórészt gyeden és gyesen voltam, illetve a 3. gyerek után járó tgyáson leszek, a második gyerek gyed-igénylése (2009. július) előtti két évet kell figyelembe venni?
Érvényes rám az a "kedvezmény-szabály", hogy a gyed-jogosultság időtartama nem lehet kevesebb, mint a korábbi gyed-jogosultság időtartama volt?
Ha mégis kevés a biztosítási időm, mennyi nappal kellene még növelnem? (Munkába visszaállás lehetséges, de táppénz is vagy esetleg a szabadságok kivétele, de ez nem túl sok nap lenne.)

Kérem, ha tudnak, segítsenek eligazodni a szabályok útvesztőjében, mert egyedül nem tudom biztonsággal megállapítani, mi jár nekem és mit hogyan kell számolni.

Válaszukat és tanácsaikat előre is köszönöm szépen.
Ági

zelitami # 2011.04.14. 06:50

Tisztelt Szakértő!

2010. augusztus óta vagyok munkanélküli. /Ezt megelőzően 2008. március 01-től dolgoztam/.
A járadék folyósítása ebben a hónapban megszűnik, helyette egyéb ellátást kapok majd(pontos megnevezését nem tudom).
Jelenleg 6 hetes, veszélyeztetett terhes kismama vagyok. Kérdésem az lenne, milyen ellátást kaphatok a továbbiakban, hová forduljak, ha már a munkaügyi központ-hoz sem fogok tartozni?
Válaszát előre is köszönöm!

Betty3 # 2011.04.14. 07:55

Tisztelt szakértő!
Azzal a kéréssel fordulok Önhöz hogy gyesről februárban vettek vissza dolgozni a munkahelyemre.A szabadság február 22-ig tartott. Másfél hónapig foglalkoztattak majd egy szakmai vizsga nem sikerült, és ezzel az indokkal közös megegyezéssel felmondtak. Kaptam felmondási időt júni 10-ig. A kérdésem az hogy nem úgy van hogy 3 hónapig kötelesek visszavenni és utána kezdődik a felmondási idő? Mert a 3 hónap még nem telt le. Jár ilyenkor végkielégítés? A 3 hónap máj 22-én jár le és utána kezdődik a felmondás nem?
Köszönöm előre is a választ!

adra # 2011.04.14. 10:57

kedves szakértők,

egy gyors kérdésem lenne:

májusban megyek vissza dolgozni 2 év GYED után. Eddig 8 órás munkaviszonyom volt, most megállapodtunk 6-ban. Akkor mi a helyzet az eddig felgyűlt szabadságokkal? Növekedni fognak a napjaim -hiszen ha kevesebb bért ér, akkor a szabadságok száma nő, nem?
Vagy a szabadságra kifizetik a korábbi bért és utána módosítunk szerződést?
Illetve kell-e egyáltalán szerződést módosítani vagy elég záradékolni?

köszönöm szépen!

pazs # 2011.04.14. 11:01

Betty3: most akkor felmondtak vagy közös megegyezést írtatok alá? Ha ez utóbbi, akkor aláírás előtt lett volna célszerű kérdezni. Egyébként a fizetés nélküli szabadságod megszűnése (azaz amikortól szabadságon voltál) után 30 napig vagy még védett, utána meg már csak akkor, ha a gyereked még nincs hároméves (akkor addig). Végkielégítés akkor jár, ha több, mint három éve dolgoztál ugyanott.

adra: kevesebb bérért vagy munkaidőért nem jár több szabadnap.

adra # 2011.04.14. 11:31

köszönöm szépen!

csillagmano # 2011.04.14. 13:31

Kedves Szakértők!
Az lenne a kérdésem a Gyed járna e nekem ha el küldenének a munkahelyemről? Próba időn vagyok ha most ki derülne hogy babát várok és el küldenek járna nekem a GYED?
Ez előtt több mint két évig folyamatosan volt munkám ha most el küldenek kapom a gyed-et? Októberre várom a babámat!
Előre is köszönöm szépen a választ!

csillagmano # 2011.04.14. 15:51

Nem volt megszakítás a két munkahely között! Onnantól hogy ott meg szűnt a munkaviszony itt meg kezdődött! 2011.02.28. megszűnt és 2011.03.01 -én meg kezdődött egy másik. Miért ez fontos?

Akkor így jár vagy nem?

Köszönöm szépen előre is a válaszod!

Betty3 # 2011.04.14. 18:52

Tisztelt pazs!
Velem írattak egy papírt hogy én kérvényezem a vezetőtől a közös megegyezéssel való megszüntetést. Még az a kérdésem lenne hogy a kisfiam már elmúlt 3 éves de még tovább kapom a gyest. Úgy elküldhetnek? Köszönöm

nandy # 2011.04.14. 20:58

Betty, mivel a közös megegyezéses papírt aláírtad, így már nincs mit mondani... előtte kellett volna kérdezni, mint azt pazs írta.

nandy # 2011.04.14. 21:01

csillagmano:

A TGYÁS és GYEd jogosultsághoz alapvetően két feltétel kell:
a szülés napján legyen aktív biztosítási jogviszonyod (GYED-hez mindenképpen kell!!!), és
a szülést megelőző két éven belül legyen legalább 365 nap biztosításod.

Nálad a szüléskori biztosítás a necces, bár azt munkanélküli ellátással is meg lehet szerezni. De jobb lenne, ha megmaradna az állásod a szülésig.

nandy # 2011.04.14. 21:02

zelitami:

Mivel a munkanélküli ellátásod valószínűleg nem fog kitartani a szülésig, ezért csak gyes-re leszel jogosult, ill. egy kis szerencsével esetleg TGYÁS-ra.

nandy # 2011.04.14. 21:06

ggica:

Csak a TGYÁS-hoz szükséges 365 napba számít bele a passzív TGYÁS, GYED. A GYED-hez szükséges időbe már nem.

Tehát nálad GYED-ről szó sem lehet, mert mindkét alapvető feltétel hiányzik: a meglévő biztosítás, és a 365 nap biztosítás... Még a GYÁS-t sem biztos, hogy kapni fogod.

További felvilágosításért az OEP Pénzbeli Ellátási Osztály vezetőjéhez fordulhatsz.

nandy # 2011.04.14. 21:12

lumpi:

Ha nem szüneteltedet a vállakozásodat, akkor fúállású egyéni vállalkozóként biztosított vagy, így rendes táppénzt kellene kapnod, nem passzív jogút.

zelitami # 2011.04.15. 05:56

Köszönöm szépen a válaszokat!
Azon gondolkodtam, hogy mi lenne akkor, ha vállalkozóvá válnék arra az időre? Egyéni vállalkozó is lehet táppénzen és még biztosítási jogviszonyom is lenne...
Ez járható út lehet?

ggica # 2011.04.15. 08:35

nandy:

Köszönöm a válaszodat.
Nem biztos, hogy minden egyértelmű, mert nekem 2008. október óta folyamatos a biztosításom és az is marad, így gyedet is kapok, csak az nem mindegy, hogy meddig...

De abban tökéletesen igazad van, hogy az Oep-hez kéne fordulnom, csak sajnos abban sem vagyok biztos, hogy ott konszenzus van a kérdésben.
(Uis a jelenleg hatályos jogszabály szerint 2 évig is oké a gyed - mert a 2. gyerekem után 2 évig kaptam, és nem ez volt az passzív gyed, hanem az 1. gyerek utáni! - viszont ha a mára nagyrészt hatályon kívül helyezett 2009.-es törvény átmeneti szabályait kell rám alkalmazni, akkor csak egy évig fog járni...)

Üdv!
Ági