GYED,GYES, táppénz


stgabi # 2011.01.14. 17:09

Kedves Nandy!

Az én kérésem bizonyára véletlenül, de kimaradt. Kaphatnék választ arra ,hogy mennyi szabadság is járna nekem? (lásd lent) Nagyon köszönöm!!!! stgabi

nandy # 2011.01.14. 17:28

bori:

A TGYÁS alapja valóban az irányadó időszakban elért jövedelem, legyen az akár csak egyetlen napi is. A betegszabadságos bér is beleszámít.

nandy # 2011.01.14. 17:30

stgabi:
Nem találom a kérdésed, de ez alapján te is kiszámolhatod:

130. § (1) A munkavállalót minden munkaviszonyban töltött naptári évben rendes szabadság illeti meg, amely alap- és pótszabadságból áll.
(2) A munkaviszony szünetelésének időtartamára a következő esetekben jár szabadság:

  1. a keresőképtelenséget okozó betegség tartamára;
  2. a szülési szabadság tartamára;
  3. a gyermek gondozása vagy ápolása miatt kapott fizetés nélküli szabadság [138. § (5) bekezdés] első évére;443

...
131. § (1) Az alapszabadság mértéke húsz munkanap.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott szabadság a munkavállaló

  1. huszonötödik életévétől huszonegy;
  2. huszonnyolcadik életévétől huszonkettő;
  3. harmincegyedik életévétől huszonhárom;
  4. harmincharmadik életévétől huszonnégy;
  5. harmincötödik életévétől huszonöt;
  6. harminchetedik életévétől huszonhat;
  7. harminckilencedik életévétől huszonhét;
  8. negyvenegyedik életévétől huszonnyolc;
  9. negyvenharmadik életévétől huszonkilenc;
  10. negyvenötödik életévétől harminc

munkanapra emelkedik.
(3) A hosszabb tartamú szabadság abban az évben illeti meg először a munkavállalót, amelyben a (2) bekezdésben meghatározott életkort betölti.

stgabi # 2011.01.14. 17:31

Kedves Nandy!
Először is Boldog Új Évet Kívánok Önnek, így megkésve is:) Arra szeretném kérni, hogy pontosítsa nekem ,mennyi szabadság is jár nekem Gyesről visszatérve. Felkészült szeretnék lenni a céggel szemben ,mert úgy érzem erre szükségem lesz:(
1969-ben születtem, 2008.márc.11én született gyermekem. TP:2007.10.22 – 2008.03.10. (2007-ben nem maradt szabim)
TGYÁS:2008.03.11. – 08.25.
GYED:2008.08.26.-2010.03.11.
GYES:2010.03.12–2011.03.11.
Nagyon köszönöm előre is a segítségét!! Üdvözlettel:stgabi

Tovább: http://www.jogiforum.hu/…/16/4958.1.0#…

nandy # 2011.01.14. 17:33

Stella1978:

Valóban jogosult leszel a munkanélküli ellátásra, és ha sikerül mindent jól csinálnod, akkor járni fog a TGYÁS és a GYED is.
Az a lényeg, hogy menj el a Munkaügyi Központba, ott kérdezd meg, hány nap jár neked. Ha az nem tart ki a szülésig, akkor érdemes későbbi időponttól kérni az álláskeresésit, hogy a szülés napján még mindenképpen azt kapjad.
TGYÁS-t a szülés utáni naptól kérjed, aztán ha lejár, menj vissza pár nap álláskeresésire (azt a TGYÁS alatt szüneteltesd), és utána kérd a GYED-et.

keka # 2011.01.15. 06:43

Tisztelt Szakértő,

Az én esetem egy kicsit speciális. 2005 óta dolgozom egy cégnél elég jó pozícióban, határozatlan idejű szerződéssel, bruttó 330e Ft-ért.
Majd 2009 szeptemberben megszületett gyermekem, és azóta vagyok itthon jelenleg Gyed-en. 2011 január 1-től azonban adódott lehetőségem,h 6 órában visszamenjek dolgozni a munkahelyemre,más pozícióba, alacsonyabb bérért (bruttó 220e Ft-ért),mint korábban. Így felmondtam a Gyedet,és megigényeltem a gyes-t. Közben kiderült,h újra babát várok, aug.12-re vagyok kiírva. Így a szerződésemet határozott idejűre módosítottuk május 31-ig,és ezt követően a korábbi, határozatlan idejű szerződésem lép újra életbe. Viszont most gondolkozom, hogy így május 31-ig nem lesz meg a 180 napos munka, csak 150 nap lesz, tehát a THGY-be nem fog beleszámítani a munkaidőm, sőt kevesebbet fogok kapni, mintha gyeden maradtam volna itthon. Jól gondolom?
Akkor mi lenne a legjobb amit tehetek,h ne hiába dolgozzak, mert gyakorlatilag akkor jobban jártam volna, ha vissza se megyek dolgozni,és a gyed lenne az alapja a következő THGY-nak.
Vagy próbáljam meg egy hónappal meghosszabbítani a szerződésemet,h meglegyen a 180 nap, vagy vegyek ki egy hónapnyi szabadságot? Ezt megtehetném saját jogon, vagy ezt visszautasíthatja a cég?
Ön szerint helyzetemben mi lenne a legjobb,amit tehetnék?
Köszönöm válaszát!

sadow # 2011.01.15. 15:25

Tisztelt Nandy!
Kérem szíves segítségét!
Jelenleg január 26.-ig tgyáson vagyok. utána szeretnék elmenni gyedre de sajnos nem tudok az5hónapos kisbabám mellől dolgozni ténylegesen elmenni, mert nincs kire hagynom.hogyan tudnék biztosított lenni, hogy megkapjam a gyedet? talán ha 1-2 napom maradt a munkanélkülinél, mert onnan mentem tgyásra.De még az se biztos hogy van még 1-2 napom

sadow # 2011.01.16. 08:27

?

kismama87 # 2011.01.16. 12:53

nekem is válaszolj kérlek arra amit írtam!fontos lenne mert nekem ez most aktuális,és már csak 1 hetem van dönteni!!!!!

szirmaij # 2011.01.16. 14:51

Kedves Szakértő

Szeretném megkérdezni, hogy a GYED után is igényelhető a családi adókedvezmény, 2 gyermek után? Férjem minimálbéres, úgy gondolom ha a GYED-es verzió áll, akkor jobban járunk.

Előre is köszönöm a választ.

Bogár8 # 2011.01.16. 20:10

Tisztelt Szakértő!

Én jelenleg Gyed-en vagyok a második gyerekemmel. Első gyerekem augusztus 15-én lesz három éves. A kérdésem az hogy igényelheti-e a nyugdíjas nagypapa a Gyest így hogy én mellette Gyed-en vagyok?

Előre is köszönöm!

nandy # 2011.01.16. 21:36

Ha a gyermek nem jár bölcsibe, akkor igen.

nandy # 2011.01.16. 21:37

szirmaij:
A GYED és a munkabér után is jár a csal. kedvezmény, de jár az adójóváírás is.
Mivel az adójóváírással már önmagában is szépen le lehet csökkenteni az adót, ezért érdemes lenne megosztanotok egymás között a családi kedvezményt.

nandy # 2011.01.16. 21:38

kismama87: ne írd alá a közös megegyezést

nandy # 2011.01.16. 21:40

sadow:

Mindenképpen járj utána, hogy maradt-e még az álláskeresésiből pár nap. Bemész a Munkaügyi Központba, megkérdezed, és ha maradt, akkor a TGYÁS utáni nappal megigényled.

nandy # 2011.01.16. 21:42

keka:

Így a szerződésemet határozott idejűre módosítottuk május 31-ig,és ezt követően a korábbi, határozatlan idejű szerződésem lép újra életbe.

Akkor semmi gond, a munkaszerződésed továbbra is megmarad, így lesz biztosításod.
Viszont 180 BÉREZETT nap hiányában a TGYÁS alapja is max. a minimálbér kétszerese lehet.

nandy # 2011.01.16. 21:43

Tehát ha úgy tervezted, hogy június 1-től betegállományba mész, akkor nem lesz meg a 180 bérezett napod.

kolozsine.dora # 2011.01.17. 10:28

Tisztelt Szakértő!

Olyan problémám van, hogy a mai napon, azaz 2011.01.17-én megszűnt a GYES-em, viszont 12 hetes terhes vagyok. Kérdésem, hogy ebben a kb. fél évben igényelhetek-e táppénzt vagy milyen más megoldás van? Munkahelyem nincsen, mivel határozott idejű szerződésem volt az előző munkahelyemmel és úgy jöttem el szülni onnan.
Köszönöm válaszát!

Katieee # 2011.01.17. 11:53

Tisztelt Szakértők!

Jelenleg ikergyesben részesülök, az ikrek 1,5 évesek. Szeretnék itthon maradni velük addig amíg lejár a gyes(amíg iskolába nem mennek.)A kislányom tartósan beteg utána emelt családi pótlékot kapok ill. 10 éves koráig gyest. A munkáltatóm felmondhat nekem az ikergyes folyósítása alatt? Vagy védett vagyok amíg a kislányom után jár a gyes? Válaszukat előre is köszönöm!

Üdvözlettel: Réz Katalin

pazs # 2011.01.17. 13:19

Katieee: már nem a gyes folyósításához kötött a védettség, hanem a gyerek hároméves koráig (a gyestől függetlenül).

pazs # 2011.01.17. 13:22

Katieee: illetve, hogy teljes legyen a kép, hozzáteszem, hogy ha fizetés nélküli szabadságon vagy gyermekgondozás céljából (tehát a gyerek nem jár oviba, napközibe stb.) és gyest kapsz, akkor is megillet a védettség.

paarerika # 2011.01.17. 15:01

Tisztelt Szakértők!

Második gyermeket szeretnénk- szerettünk volna vállalni, mielőtt a kislányunk betölti a harmadik életévét 2012. január 25-én. Az új szabály szerint csak az kaphat TGYÁS-t és GYED-et, aki a szülés évét megelőző két évben legalább 365 napig biztosított volt. Esetemben jelenleg csak 182 napom van ami még biztosított, ugyanis határozott idejű munkaszerződésem megszűnt a TGYÁS folyósítása alatt, 2009.06.30-án. Ha rákényszerülök arra, hogy visszamenjek dolgozni a második gyermek vállalása előtt /28.500- GYES-ből 3 évig nem tudjuk fenntartani magunkat/, az több problémát is felvet:

  • lakáshitelt vettünk fel szocpollal két gyermekre,így a szerződés szerint 8 éven belül meg kell születnie mindkettő gyermekünknek, s kifutunk az időből
  • idén nyáron 36 éves leszek, a férjem 40

A kérdésem az lenne hozzád, hogy van-e valamilyen lehetőségünk arra, hogy ebből a szorongatott helyzetből jobban ki tudjunk jönni, mint ami egyenlőre kínálkozik?
Megjegyzem , hogy bár határozott idejű munkaszerződésem volt a munkahelyemen, addig legalább 15 évig dolgoztam, fizették utánnam és vonták tőlem a járulékokat. Azért ez nem kis összeg lehet már! Értem én az új szabályokat, de úgy érzem, hogy most becsaptak!

Segítségüket előre is köszönöm!

Üdvözlettel: Paár Vilmosné
Erika

Katieee # 2011.01.17. 17:00

Köszönöm Szépen a választ! Tehát akkor 3 éves koruk után simán megszüntethetik a munkaviszonyt.Gyes ide vagy oda, nem számít...Felmerült bennem még 2 kérdés: ha mégis visszamennék dolgozni és mellette gyest kapok akkor is megszüntethető a munkaviszony(valahol olvastam, hogy akkor nem szüntethetik meg a munkaviszonyt csak a gyes lejárta után-elég sok fórumot olvastam ezzel kapcsolatban mindenki mást írt.)?A gyes folyósítása alatt biztosított vagyok(tb ill./vagy nyugdíj szempontjából)?
Előre is köszönöm a válaszukat.

Üdvözlettel:Réz Katalin

babcis # 2011.01.17. 17:19

Tisztelt Szakértők!

nekem gyedel kapcsolatban volna kérdésem
egyeskével gyeden vagyok közben megszűnt a munkahelyem mert határozott idejű szerződésem volt,
szeretnénk még babát ha ketteske bele születik a 2 év gyedbe akkor mire leszek jogosult ketteskével??
Köszönöm előre is a segítséget

Tkozike # 2011.01.17. 19:01

Sürgős! Gyorsan kell döntenem! A cégemet ahol dolgozok eladják, jogutóddal megszűnik. Most vagyok 24 hetes kismama és még dolgozok, nem vagyok táppénzen. Munkahelyemen még nem értesítettek erről, csak nem hivatalos forrásból értesültem róla. Kérdésem az lenne, hogy határozatlan idejű munkaviszonyom van és így megszüntethetik-e a munkaviszonyomat? Nem tudom mit tegyek? Rögtön menjek el táppénzre, hogy nehogy megszüntessék a munkaviszonyom és ne legyek jogosult GYED-re illetve táppénzre amíg megszületik a baba, vagy megvárhatom amíg közlik velem hivatalosan és ráérek akkor lépni? Az új tulajdonos köteles tovább foglalkoztatni cégvásárlás esetén? Mennyi idő egy cégvásárlás lefolyási ideje? Ön szerint mit tegyek? Köszönöm szépen gyors válaszát!