GYED,GYES, táppénz


Aalexandra09 # 2011.01.17. 19:22

Tisztelt Szakértő!

Közalkalmazott vagyok és szeretnék kislányom két éves korában élni a közalkalmazottakra vonatkozó " kötelező részmunkaidős foglalkoztatásával".
A kérdésem arra vonatkozik,hogy amennyiben az új szabályozás szerint csak részmunkaidőre vonatkozhat a GYES munka melletti folyósítása,mi történik abban az időszakban amikor visszamenetelemkor előbb kiadják a GYED alatt összegyűlt szabadásot,ha jól tudom az nem részmunkaidős illetménynek számít,tehát nem is vehető igénybe az alatt a szabadság alatt a GYES ,ilyen esetben mikortól és hogyan igényelhető a GYES?
A munkáltatók kötelesek biztosítani a részmunkaidős foglalkoztatást?
Válaszát előre is köszönöm!Alexandra


Aalexandra09

sadow # 2011.01.17. 19:32

nandy! A tb.-nél azt mondták nem maradt. És most?

nandy # 2011.01.17. 21:08

sadow: azt a Tb-nél nem igazán fogják tudni. Menj el a Munkaügyi Központba.

nandy # 2011.01.17. 21:10

Aalexandra:
Közalkalmazottak esetében kötelező a részmunkaidős foglalkoztatás, ha azt a dolgozó kéri (kismama).
Véleményem szerint a szabadságos időszakban is max. 6 órát lehet "dolgozni", tehát már arra az időszakra sem járhat 8 órás fizetés.
Ergo, még a szabi kivétele előtt kérni kell a 6 órás foglalkoztatást, mert akkor az alapján számolják az illetményedet.

nandy # 2011.01.17. 21:14

Tkozike:

A terhességed okán már most is felmondási védelem alatt állsz, azaz a munkáltató nem küldhet el rendes felmondással.
Közös megegyezést semmiképpen ne írj alá! (mert azzal megszüntethető lenne a munkaviszonyod, és a munkáltatók előszeretettel alkalmazzák is...)

De a terhesség nem véd a munkáltató jogutód nélküli megszűnése esetén, mert akkor minden munkaviszony automatikusan megszűnik. Viszont addig még sok idő eltelhet, a szülésedig szerintem meglesz még a cég - és vele a munkaviszonyod is.
Nézd meg a www.cegjegyzek.hu oldalon, hogy most mi a helyzet a céggel. Ha még nem indult felszámolás, akkor még évek is eltelhetnek, mire törlik a céget a cégjegyzékből (azaz jogutód nélkül megszűnik).

nandy # 2011.01.17. 21:15

babcis: biztosítási jogviszony (mint pl. munkaviszony) hiányában csak gyes-re leszel jogosult.

nandy # 2011.01.17. 21:21

paarerika:

Sajnos a GYED-re való jogosultsághoz mindenképpen kell a szülést megelőző két éven belül (!!!) a 365 nap biztosítási jogviszony.
A TGYÁS-jogosultsághoz szükséges 365 napba viszont beleszámít a passzív GYED is, tehát arra még lehet esélyed.

De a másik fontos követelmény, hogy a szülés napján aktív biztosítási jogviszony is kell (munkaviszony, álláskeresési stb.).

Aalexandra09 # 2011.01.17. 22:43

Tisztelt Szakértő!

Köszönöm gyors válaszát.
Elnézést,hogy ismét zavarom,a válasza egy részét nem értem.

Egy másik oldalon egy hasonló kérdésre melynél szintén részmunkaidős foglakoztatást kért a munkavállalló és neki is előbb a GYED alatt felhalmozódott szabadságai kiadásáról és annak összegéről volt szó ezt válaszolták:

"Igen, a szabadságokat is a felemelt bérrel kell kapnod, de nem 6, hanem 8 órára. Mert az még a 8 órás időszak alatt halmozódott fel."

Változott a törvény,vagy mindenki másként értelmezi...lehetséges ,hogy a munkahelyemen felmerül egyéb értelmezés is?


Aalexandra09

Aalexandra09 # 2011.01.17. 23:13

Ezt is találtam : "A közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény értelmében a részmunkaidő kikötése az esedékesség évétől eltérő szabadság letöltését követő naptól kezdődhet"


Aalexandra09

Aalexandra09 # 2011.01.17. 23:44

"A szabadságot az érvényes munkaszerződésének megfelelő mértékben fizetik ki. Ha részmunkaidőre módosítják, akkor a részmunkaidő mértékének megfelelően fizetik. Ha csak a szabadság kivételét követően módosítják a szerződést, akkor 8 órában fizetik, annak időtartamára Gyesre nem jogosul"


Aalexandra09

kat8402 # 2011.01.18. 13:13

Tisztelt Szakértő!Jelenleg Gyesen vagyok 2,5-éves kisfiammal.Gyesem Junius 5-én lejár,ezért most januárban bementem a munkáltatómhoz,hogy lehetséges lenn -e Áprilistól a munkába állásom.(Áruházban dolgoztam két műszakba határozatlan idejű szerződéssel)A cégemnél lévő személyzetis hölgy felvilágosított arról,hogy ne is gondoljak a visszamenetelre amíg a gyesem lenem jár, és a szabadságomat ki nem adták.Valamint ha nem tudok bejárni két műszakba(kisfiam mellett ez nem lehetséges) akkor számoljak le.Kérdésem az lenne,hogy megteheti ezt a cég?Már 2007.Áprilisba keztem a munkaviszonyomat náluk.Mondtam a hölgynek,hogy 6-órás délelötti műszakot tudnék vállalni,de nem is érdekelte.Válaszát előre is köszönöm!

Latrien # 2011.01.18. 14:32

Tisztelt szakértők!

21 éves kismama vagyok, nem volt állandó munkaviszonyom,
egyedülálló anyuka lettem, a gyermekem április végén születik meg, érdeklődnék ,hogy milyen támogatások részesülök a gyerekem után.

Üdvözlettel: Nagy Dalma

dido2121 # 2011.01.18. 15:31

Tisztelt Szakértő!

Érdeklődni szeretnék, hogy 4, illetve 6 órás munkaidővel, hogyan kell számolni gyes/gyed-hez? Azt szeretném kiszámolni, hogy hány nap kell még a 365 nap jogosultsági időhöz. Eddig már van 148 nap, 8 órás munkaviszonyom, 2011. január 1-től 4 órában vagyok foglalkoztatva. Áprilistól úgy néz ki, hogy lehet, hogy 6 órában fogok dolgozni. Válaszát előre is köszönöm!

aniston # 2011.01.18. 18:12

Tisztelt Szakértő!
Azt szeretném megkérdezni, hogy jogosult vagyok TGYÁS-ra, ill. GYEDre.
Esetem a következő: 2010 nyarán szereztem diplomát, folyamatos 5 éves képzésben (2005-től). Szeptembertől álláskeresőként regisztráltam, de juttatást nem kaptam. 2010.12.10-tól van bejelentett munkaviszonyom, bruttó bérem ekkor 130.000 FT volt. 2011.01.01-től a bruttó bérem 160.000 Ft. Nem tudom, hogy mire vagyok jogosult vagy sem. A munkáltatómnak csak a 12 betöltött hét után szeretném elmondani, hogy babát várok- ha már biztos lesz a dolog. Érdekelne, hogy ebben az esetben mire lennék jogosult.
Továbbá az is érdekelne, hogy van-e olyan megoldás, amivel a munkáltatómnak nem kellene az elkövetkező években utánam fizetnie, de én is jogosult lennék a juttatásokra (pl. határozott idejű szerződés)?
Előre is köszönöm szépen a segítségét.

moni78 # 2011.01.19. 07:42

Tisztelt Szakértő!

Az alábbi problémával fordulok Önhöz:

Pillanatnyilag 20 hetes terhes vagyok, 3. gyermekemet várom. Január 3-a óta táppénzen. Január 1-étől megszűnt a munkaviszonyom, határozott idejű szerződéssel foglalkoztattak. Mivel részletes felvilágosítást eddig nem tudtak adni ezért fordulok Önhöz. Milyen feltételekkel, mennyi ideig vagyok jogosult táppénzre, illetve a táppénz után milyen ellátásra vagyok jogosult? Mi a teendőm az igénybe vehető ellátások ügyintézéséhez? Várom mielőbbi válaszát.

Segítségét előre is köszönöm.

hajnalka77 # 2011.01.19. 13:22

Tisztelt Szakértő
2010.11.03.-án született második gyermekem.Jelenleg THGY-ben részesülök.Gyermekeimet jogilag egyedül nevelem.Tudom e érvényesíteni a családi adókedvezményt? Kissebik gyermekem édesapja azér nem él velünk, mert korábbi kapcsolatábol 2 gyermek után tartásdíjat fizet,így jövedelme önmaga ellátására is igen csekély.Erre a problémámra ha van megoldás, kérem javasolja.

Segítségét előre is köszönöm.

Juhos79 # 2011.01.19. 22:10

Tisztelt Szakértők!

Segítségüket kérném hogy mitévő legyek? Veszélyeztetett terhes vagyok most járok a 25.hetén. 2010 december 31.-én megszűnt a munkaviszonyom (a munkahelyem jogutód nélkül megszűnt)most passzív táppénzen vagyok,de úgy hallottam hogy 30 napnál nem lehetek többet passzív táppénzen.Nem tudom hogy mitévő legyek? Többen mondták hogy be kell jelentkeznem a munkaügyi hivatalnál mint munkanélküli!Vagy esetleg valamilyen módon lehetek táppénzen egészen a szülésig?

Válaszukat előre is köszönöm!
Üdv:ECSILLA

NxAndi # 2011.01.22. 14:26

A passzív táppénz legfeljebb 30 napig jár, melyet méltányosságból legfeljebb 30 nappal lehet meghosszabbítani (OEP -nél) .

Sajnos a táppénz is a biztosítottaknak járó ellátás.

A munkaügyi központba nem árt regisztrálni, a munkaviszonya időtartamától függően kaphat ellátásokat.

Playboy # 2011.01.24. 15:13

Üdvözlök MINDENKIT!!! Hatalmas nagy gondba vagyok,és félek hogy be is igazolódik a meg érzésem.Nos a fiam 3éves lesz Juniusba,jelenleg kismama vagyok 5 hetes,mint ma ki derült.Gyesen vagyok vele ithon,DE közbe aljas módon csőd eljárással megszűnt a munkaviszonyom.2010.Julius 1-el.De még a szabadság pénzem,meg semmi papírt nem kaptam még meg. Mert nem akar fizetni a főnököm. Jah és jelzem a cég ugyan ugy megy tovább csak más néven.Nah ez a szemét munka.
Most jelenleg nincsen munka viszonyom. Juniusba meg lejár a gyesem,és szeptember végén meg szűlnék. Van a családnak cége,be kellen jelentetnem magam a szűlésig?? vagy mik lennének a kis kapuk?? A fiam elött 120-al voltam bejelentve. Jó gyedet szeretnék kapni. Kérem segítsenek rajtam,ha már igy ki baszott velem a munkáltatóm.
KÖSZÖNÖM sZÉPN,további szép napot!!!!!!!!!!!


További szép napot!! Üdv:Kata

Kigi # 2011.01.24. 17:28

Tisztelt Szakértő/Tanácsadó!

Hosszú évek sora alatt, közalkalmazottként sajnos rossz bérbesorolásba voltam.Úgy néz ki,hogy most sikerül ezt a munkáltatómmal tisztázni.Most azon vannak fennakadva,hogy a Gyes és Gyed időt beszámíthatják-e munkaviszonynak.
Kérem segítségét a következőben:a Kjt szerint ,milyen feltételnek kell meglennie ahhoz,hogy ezt a 3 évet is beszámítsák munkaviszonynak,mivel a fokozatom és egyértelműen a szabadságom is kevesebb vagy több lesz ebből kifolyólag. A költségvetési levelekben van-e erre vonatkozó jogszabály,példával bemutatott magyarázat?Esetleg erre vonatkozó weboldal?
Segítségét előre is köszönöm:Kigi

nandy # 2011.01.25. 09:36

Playboy:

Nem nagyon tudsz mit tenni, jelenleg csak gyes-re lennél jogosult.
A szívességi bejelentést nem ajánlom, mert nagyon súlyos szankciókkal járhat.

nandy # 2011.01.25. 09:37

Juhos: biztos, hogy már meg is szűnt a cég? Gyanús nekem a dec. 31-i dátum, szerintem nem szűnt meg akkor, csak elindult a felszámolási/végelszámolási eljárás, vagy még az sem...

Nézz utána a www.cegjegyzek.hu oldalon!

Vadmacs # 2011.01.25. 11:12

Kedves Hozzáértők!
Meg tudná nekem valaki mondani, hogy mennyi szabadság jár nekem, ha visszamegyek a gyedemről? Azért nem egyszerű a kérdés mert a következőképpen alakult a gyedem:
2008.05.22. született az első kislányom, ettől a naptól kaptam tgyást, majd gyedet, aztán "beleszültem a gyedbe" (de hülye kifejezés, de ezt használják)
2010.01.15. született a második kislányom, így rá is megkaptam a tgyást majd a gyedet.
Úgy tudom, hogy a gyed első évére járó szabadságot kell kiadni, de mi a helyzet az én esetemben?
Köszönöm előre is a választ.


Üdv néktek

Orsi82 # 2011.01.25. 11:29

Kérem szíves segítségét az alábbiakban.
Ez év szeptemberére várom második gyermekem veszélyeztetett
terhesként,ebből az apropóból szeretném átlátni,hogy mikor milyen
ellátást fogok kapni.

Adatok:
bruttó alapbér: 190000 Ft
tgyás: 2009.10.09-2010.03.26
gyed: 2010.03.27-folyamatosan (2011.10.09-ig)
1.gyermek 2010.10.09
2.gyermek kb. 2011.09.01

A nőgyógyász szakorvos ragaszkodik hozzá,hogy elmenjek 2011.02.01-től
táppénzre, eszerint 2011.01.31-gyel le
kellene mondanom a gyed-et,és elvileg így néznének ki sorban az ellátások:

  • 2011.02.01-2011.02.21 betegszabadság = 15 munkanap = az első gyermek előtti bruttó bér 70%-a (az

összes járulékot vonják belőle) kb. 80000Ft

  • 2011.02.22-2011.09.01 táppénz = az első gyermek előtti bruttó bér 60%-a (csak szja-t vonnak

belőle) kb. 90000 Ft

  • 2011.09.02-2012.02.17 TGYES = nincs 180 bérezett napom előző évben

(2010-ben), de GYED-et kaptam, ezért
az előny szabály alapján az előzőleg kapott ellátás alapja képezné az
új ellátás alapját, tehát
alapja a az első gyermek előtti bruttó bér 190000 Ft(nyugdíj- és
egészségbiztosítási járulékot nem vonnak belőle,minden mást igen) kb.
90000 Ft (ugyanannyi mint most a GYED)

  • 2012.02.18- GYED = nincs 180 bérezett napom előző évben (2010-ben),

de GYED-et kaptam, ezért
az előny szabály alapján az előzőleg kapott ellátás alapja képezné az
új ellátás alapját, (csak szja-t és nyugdíjjárulékot
vonnak belőle) kb. 90000 Ft (ugyanannyi mint most a GYED)

Kérem,hogy javítson ki,ha tévedek valamiben, kissé átláthatatlan
számomra a jogszabályhalmaz.
A munkáltatóm csak a táppénzre vonatkozóan volt hajlandó nyilatkozni: Amennyiben 02.01-től betegállományba menne akkor a táppénz alapja az utoljára folyósított ellátás alapját képező összeg, azaz 3.640,-Ft 60 %-a.
1997/LXXXIII.tv48.§ (4)-(5) bek., ugyanakkor ez tudtommal nem így van,mivel a gyed nem jövedelem,ergo nem lehet táppénz-alap. Vagy rosszul tudom?

köszi,Orsi

Tímejja # 2011.01.25. 17:05

Kedves Szakértők!

Szeretném megtudni, hogy ha az elmúlt év júliusig hallgatói jogviszonyom volt, jogosult vagyok-e bármilyen "babázós" juttatásra? Az említett időszakban egyébként volt munkaviszonyom is, de az nem teszi ki a jogosultsághoz előírt időtartamot.
Előre is köszönöm a választ.