GYED,GYES, táppénz


Bogár8 # 2011.01.25. 20:51

Tisztelt Szakértő!

Nem lehet igényelni Gyed mellett Gyest. A MÁK-nál azt mondták, hogy nem igényelheti a nyugdíjas nagypapa a Gyest ha én Gyeden vagyok.
Most akkor hogy van ez?

bjena12 # 2011.01.25. 21:23

Sziasztok!
Nem vagyok szakértő!!! csak hasonló szituban voltam.

Orsi82
Ha te gyeden vagy amig megszületik a második...mért mondanád le??
Nekem a 2 gyerek között 2 év 2 hónap volt, amint lejárt a gyedem szabin voltam abban a 2 hónapban.Én ugy emlékszem tgyás nem járt de a gyedem ugyan annyi maradt, mivel az min.bér 2x-ből számitották.

Timejja: szerintem akkor csak gyes-re leszel jogosult.

Bogár8:
Ha te gyed-en vagy akkor nem jár gyes.(másnak sem a családból)Vagy ez vagy az!
Én az első gyerekem után lemondtam a gyesről, amint a másodikkal felvettem a gyedet.

Orsi82 # 2011.01.25. 21:26

bjena12: Leírom miért érné meg a táppénz a GYED helyett. Járna havi 40ezer Ft munkáltatói cafeteria havonta a táppénz alatt,ami nem elhanyagolható, és anyukám igénybe tudná venni a gyes-t az első pici után, ergo kb 65ezerrel többet kapnék havonta...De hogy ezt nagyjából át tudjam látni, kellenének az infok,mert a munkáltatóm ragaszkodik ahhoz, hogy a táppénz alapom a gyed összege lenne...

nandy # 2011.01.25. 21:33

Bogár8: nem tudom, mi volt eredetileg a kérdésed, de valóban nem jár egyszerre GYED és gyes. Még különböző gyermekek után sem.

Orsi: ha elmész táppénzre, és előtte-utána nem dolgozol, akkor a 70% betegszabis bér után kapod majd a tGYÁS-t és GYED-et. Ha nem mész táppénzre, akkor a szerződés szerinti béred után. Azt neked kell eldöntened, hogy most, a szülésig szeretnél táppénzt kapni a gyes mellé, vagy a szülés utáni két évben magasabb összegű TGYÁS-t és GYED-et.

nandy # 2011.01.25. 21:35

Vadmacs:

Rendes szabadság jár a TGYÁS idejére, és a GYED első évére. Természetesen ha a GYED ideje alatt újra TGYÁS-ra váltasz, akkor nem jár a GYED és a TGYÁS idejére is egyszerre.

nandy # 2011.01.25. 21:38

Timejja:

A jogosultsági időbe beleszámít a szülést megelőző két évben, nappali tagozaton (legalább egy évig) folytatott tanulmányokból fél év.

De a TGYÁS- és GYED jogosultság másik feltétele az, hogy (leegyszerűsítve) a szülés napján aktív biztosításod legyen. Ezt akár munkanélküli ellátással is megszerezheted.
Bővebb infóért olvass vissza egy kicsit, vagy kérdezd meg személyesen az illetékes OEP Pénzbeli Ellátási Osztály vezetőjétől.

bjena12 # 2011.01.25. 21:47

Nálunk tartos tp alatt nem jár cafetéria!

nandy # 2011.01.25. 21:49

szerintem még sok más helyen sem...

Orsi82 # 2011.01.26. 12:51

Köszi a válaszokat. Nálunk jár (nem a kisujjamból húztam elő,más kismamának is járt). Rendes cégnél dolgozom, csak a tb-ügyintézők nincsenek képben.

petrahercegnő # 2011.01.27. 10:49

Tisztelt Szakértő!

2009-09-13 szültem.Rendes munkaviszonyom volt előtte,és most kaptam egy számomra kedvező ajánlatot,és szeretnék vissza menni dolgozni.
A nagyszülők természetesen segítenek.
Azt szeretném kérdezni,hogy attól hogy dolgozom 8 órában jogosult vagyok egy a bruttó 28500-ft-ra?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel

twissy # 2011.01.27. 11:55

Tisztelt Szakértő!
A kérdésem az lenne, hogy ha én visszamegyek dolgozni a GYED lejárta után (pontosan amikor a gyermekem tölti a 2.életévét) le kell e mondanom írásban az oep-nek a gyed-et akkor is ha a gyest nem igénylem mert 8 órában akarok visszaállni?
Válaszát várom és előre is köszönöm!
twissy

Dödölle1 # 2011.01.27. 12:32

Tisztelt Szakértő!
A kérdésem az lenne, hogy ha én visszamegyek dolgozni a GYED lejárta után (pontosan amikor a gyermekem tölti a 2.életévét) le kell e mondanom írásban az oep-nek a gyed-et akkor is ha a gyest nem igénylem mert 8 órában akarok visszaállni?
Válaszát várom és előre is köszönöm!
twissy

Válasz:

A GYED a gyerek 2. életévének a betöltésének a napján autómatikusan lejár, ezért ha az azt követő naptól munkába áll azt az "OEP" felé bejelenteni nem kell.

Példa: Gyermeke 2009.01.27-én született. Gyed-re 2011.01.27-ig (még erre a napra jár GYED) jogosult, ezért minden bejelentés nélkül munkába állhat 2011.01.28-tól.

Amennyiben azonban 2011.01.27-én már dolgozni szeretne, úgy -tekintettel arra, hogy erre a napra GYED-re jogosult- arról írásban le kell mondani, a munkába állást be kell jelentenie.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2011.01.27. 12:32

Tisztelt Szakértő!
A kérdésem az lenne, hogy ha én visszamegyek dolgozni a GYED lejárta után (pontosan amikor a gyermekem tölti a 2.életévét) le kell e mondanom írásban az oep-nek a gyed-et akkor is ha a gyest nem igénylem mert 8 órában akarok visszaállni?
Válaszát várom és előre is köszönöm!
twissy

Válasz:

A GYED a gyerek 2. életévének a betöltésének a napján autómatikusan lejár, ezért ha az azt követő naptól munkába áll azt az "OEP" felé bejelenteni nem kell.

Példa: Gyermeke 2009.01.27-én született. Gyed-re 2011.01.27-ig (még erre a napra jár GYED) jogosult, ezért minden bejelentés nélkül munkába állhat 2011.01.28-tól.

Amennyiben azonban 2011.01.27-én már dolgozni szeretne, úgy -tekintettel arra, hogy erre a napra GYED-re jogosult- arról írásban le kell mondani, a munkába állást be kell jelentenie.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2011.01.27. 12:32

Tisztelt Szakértő!
A kérdésem az lenne, hogy ha én visszamegyek dolgozni a GYED lejárta után (pontosan amikor a gyermekem tölti a 2.életévét) le kell e mondanom írásban az oep-nek a gyed-et akkor is ha a gyest nem igénylem mert 8 órában akarok visszaállni?
Válaszát várom és előre is köszönöm!
twissy

Válasz:

A GYED a gyerek 2. életévének a betöltésének a napján autómatikusan lejár, ezért ha az azt követő naptól munkába áll azt az "OEP" felé bejelenteni nem kell.

Példa: Gyermeke 2009.01.27-én született. Gyed-re 2011.01.27-ig (még erre a napra jár GYED) jogosult, ezért minden bejelentés nélkül munkába állhat 2011.01.28-tól.

Amennyiben azonban 2011.01.27-én már dolgozni szeretne, úgy -tekintettel arra, hogy erre a napra GYED-re jogosult- arról írásban le kell mondani, a munkába állást be kell jelentenie.

Üdv. :)

lettys # 2011.01.27. 13:39

Tisztelt Szakértő!

Második baba születésével és ellátásokról érdeklőnék.
Kisfiam 2010.03.11-én született. 2010 januárjában 3 nap szabadságot vettem ki, utána betegszabin majd táppénzen voltam kisfiam megszületéséig.Jelenlegi munkahelyemen 2003.11.03. óta állok alkalmazotti jogviszonyban, 2010 01.01-től a brutto bérem 200.000 ft, előtte br 180.000 ft volt szeptembertől. TGYÁS-t a kisfiam megszületésekor igényeltem, jelenleg GYED-en vagyok, a maximális összeget kapom. Anyagi téren mikor jövök ki jobban, mire időzítsük a második babát? Úgy gondoltuk, hogy jövő ilyenkor már szeretnék állapotos lenni. Mi alapján számolódik a tgyás, gyed ha a 2. baba gyes alatt születik? Érdemes-e visszamennem dolgozni állapotosan mikor kisfiam betölti a 2. évét? Vagy jelezzem visszatérési szándékom vegyem ki a szabiim, és menjek táppénzre? Mit javasol, hogyan tervezzünk, hogy anyagilag is "jól" járjunk?
Köszönöm segítségét és válaszát!
Üdvözlettel:
Letty

dorca # 2011.01.27. 14:52

Tisztelt Szakértők!

A gondom a következő:febru­árban letelik a GYED-em,a munkahelyemen állandó státuszom volt,de sajnos a szerződésemben benne van,hogy változó munkahely(kórházban dolgozom,tehát dobálhatnak más osztályra)
Eddig senkivel nem tette meg a főnővér,de most hosszas huza-vona után kibökte végre,hogy nem tud visszavenni a régi osztályomra(felvett valakit a helyemre,de aztán ez a valaki már nem az én státuszomon van,mert szerzett neki másikat,csak hogy nekem"jó" legyen,pedig eredetileg úgy volt,hogy őt rakja majd el addig amíg egy harmadik kolleganőnk el nem megy nyugdíjba)Most az a helyzet,hogy állítólag marad a státuszom az eredeti osztályomon,de „kölcsönad“ egy másik osztálynak,amíg nyugdíjba nem megy a kollegina,de hogy ez mikor fog megtörténni azt sűrű homály fedi…Megteheti ezt velem?

Köszönöm a segítséget!
Dorka

kbsa # 2011.01.27. 16:04

Tisztelt Szakértő!
13 hetes kismama vagyok, aug.1-re vagyok kiírva. Évek óta dolgozom, persze minimál bérrel... Szeretném tudni,hogy a GYED összegét mely időszak alapján állapítják meg? Ha a baba időben érkezik, akkor a GYÁS 2012 elején jár le és a GYED csak ezután következik... Van értelme megemeli a fizetésemet 2010. januárjától azért, hogy jobban járjak amíg GYED-en vagyok? Ha igen, mi az a bruttó összeg, amivel érdemes dolgoznom a szülésig?
Várom válaszát!
Köszönettel és tisztelettel:kbsa

csabluc # 2011.01.28. 08:04

Tisztelt Szakértő!

érdeklődni szeretnék, hogy jelenleg táppénzen tartózkodom 2011. augusztus közepéig mivel második gyermekünket várom. Előző gyermekünkkel 2011. szeptemberéig GYES-en tartózkodom.
Kérdésem az lenne, hogy így is vissza kell-e mondani március 31-ig a GYES folyósítását?
Azzal tisztában vagyok, hogy akkor mindenképp vissza kell mondani, ha a következő gyerkőc megszületik.
8 órás munkából jöttem táppénzre.

Köszönettel
csabluc

dareno # 2011.01.28. 08:35

Tisztelt Szakértő!
Egy kérdésem lenne.
Jelenleg gyes-en vagyok , azonban január 24-én felmondtam a munkaadómnál ( 6 órás voltam a gyerekszülés előtt) , mert úgy volt hogy febr. 1 -től munkába állok. A felmondási időt 30-ot nem töltöm le, így a papírjaim 31-én átadásra kerülnek.A felhalmozott szabadságaim fizeti ki a cég ami 51 nap. Azonban csak leghamarabb 15-én vagy márc. 1-én kezdek. Ilyenkor mi van. "Csak" gyesre vagyok jogosult? táppénzre is elmehetek esetleg? Ugye jól érzem hogy baj van ha a munkaviszonyom megszűnik és majdani nyugdíjamnál kevesebb munkaviszonyom lesz ennyi nappal. Mit tehetek?

köszönöm a választ

Akka0908 # 2011.01.28. 09:49

Kedves Szakértő!
2008.08.18.-án kezdődött a munkaviszonyom,ami mindig 4–5–6 havi határozott idejű szerződésekből állt.
2010 október közepétől táppénzen voltam,mert babát várok.
A munkaszerződésem 2010 december 31.-én lejárt és nem is kaptam hosszabbítást­.2011 január elsejétől január 30.-áig passzív táppénzen vagyok(leszek)­.Január 31.-én beszeretnék jelentkezni a munkanélküli hivatalba.Így elméletileg 2011 június 24-én amikor szülni fogok folyamatos biztosításban leszek.
Az lenne a kérdésem:Jogosult leszek-e a GYÁS-ra,GYED-re.Gondolom a GYES-re igen.
Köszönöm türelmét és várom válaszát!
Akka

Tovább: http://www.jogiforum.hu/forum/16/17447#…

manó1986 # 2011.01.29. 11:57

Segítséget szeretnék kérni!
2010 Október 26.-án a kis fiam betöltötte a két évet december 1-től vissza vettek a munkahelyemre.2011.január 28-ig szabadságon voltam.Felmondhat e a munkáltatóm ha megkezdem a munkát? És anyagilag mikor járnék jobban ha második babát szertnénk? Válszt előre is köszönöm!

szelloke # 2011.01.30. 09:35

Arra szeretnék választ kérni, hogy harmadik gyermekünket várjuk, 2010-ben Gyes-en voltam: 2010 januártól a gyes mellett kivettem a szabadságaimat 2010 április 30-ig,ekkor a fizetésem havi bruttó 165 e Ft volt . A szabadságok leteltével közös megegyezéssel végkielégítéssel megszűnt a munkaviszonyom, ezután 2011.október elsejével (a gyes lejárta előtt egy nappal) új munkaviszonyom lett, havi bruttó 450e Ft-tal, s most nem tudom, hogy aphatok-e majd maximális Tgyst, gyedet? A végkielégítés összege beleszámít a táppénz alapba?
Köszönettel, Szelloke

lovag68 # 2011.01.30. 10:37

Tisztelt Szakértő!
Egyik ismerősöm decemberben táppénzre kényszerült, ami áthúzódótt januárra is.A kérdésem az lenne, hogy a januári táppénz alapját újra számolják-e az év váltása miatt és hogy a betegszabadságát ismét megkapja-e az év elején, ha folyamatos a táppénze.
Válaszát előre is köszönöm.

bodnarpetra # 2011.01.30. 14:00

Tisztelt Szakértő!
2010.06.19-től jár nekem a gyes. Onnantól fogva mellette 8 órában dolgozok.
Ha jól értelmezem, akkor 2011.06.18 helyett csak 2011.03.31-ig fog járni a gyes.
A nagyszülőknél lakunk. A nyugdíjas nagyszülő (aki már nem dolgozik) igényelheti-e 2011. 04.01-től helyettem a gyest a lányom 3 éves koráig (2011.06.18)?
Válaszát előre is köszönöm!

murzo # 2011.01.30. 15:00

Tiszteletem, jelenleg GYED-en vagyok és a munkáltatóm az alapbérem alapján számolta ki és folyósítja a járandóságot.Az alapbérem 131.000 forint, a teljes bruttó bérem-munkahelyi pótlékkal, délutános műszakpótlékkal együtt 182.000 forint. Kérdezem, hogy helyesen járt e el, vagy a teljes bérem -tehát a 182.00 forint alapján kellett volna kiszámítania?