GYED,GYES, táppénz


sixtybi # 2011.01.30. 23:01

Kedves Szakértők,

gyors kérdésem lenne. Jelenleg az első gyerekkel GYED-en lévő egyéni vállalkozó vagyok. Elég jó táppénz/TGYÁS/GYED alapom van most, mert vállalkozásom beindítása előtt jó munkaviszonyom volt.
Most tudtam meg, hogy jön a kistesó. Érdemes lenne újra munkábaállnom, esetleg táppénzre mennem, vagy jobb ha marad a maximális GYED, amíg nem jön a TGYÁS ismét?
A táppénzt mi alapján állapítanák meg most? És ha szülésig táppénzen lennék, akkor mi lenne a TGYÁS és GYED alapja?
Láttam már hasonló kérdéseket, de azok közól senki nem volt vállalkozó.
Köszönöm!
Zsu

timeapetra # 2011.01.31. 10:42

Szeretnék érdeklődni,hogy 2010.06.25.-évvel megszűnt a munkaviszonyom de 180 napom megvan hogy így igényelhetek-e gyedet.Terhesség alatt rúgtak ki.2011.01.19.-én szültem.Válaszát előre is köszönöm.Szeretném ha sürgősen válaszolnának.

nandy # 2011.02.01. 00:05

Kedves Zsu, nálad az irányadó időszak az igénylés (szülés) évét megelőző év lesz, és az abban elért jövedelem.
Tehát ha tavaly volt legalább 180 bérezett napod (és nem volt 30 napnál hosszabb megszakítás), akkor az lesz az alap.

Konkrét infót csak pontos adatok alapján lehetne mondani, de...

... épp ma voltam az OEP ügyfélszolgálatán (teljesen más ügy miatt), és már ott is ki van írva, hogy csak általánosságban tudnak infót adni... ha ők ezt kiírják, akkor mi itt a fórumon - tényleg vakon- mit mondjunk???

a hasonló jellegű kérdéseket tessék írásban megkérdezni a REP (OEP) PEO osztályvezetőjétől, tőle talán személyre szabott, konkrét infókat kap majd a kérdező.

sixtybi # 2011.02.01. 11:04

Kedves Nandy,

idén fogok szülni, és mivel tavaly is szültem, ezért tavaly csak táppénzt, tgyást, és gyed-et kaptam.

Igazából az nem világos, hogy ha most lemondok a GYED-ről, és visszamegyek aktív főállású egyéni vállalkozónak, majd elmegyek táppénzre, akkor utána hogy alakul az új TGYÁS és új GYED.

Azt látom, hogy a táppénz alapja a korábbi alap lesz. Ez az alap nekem elég magas, mert jó kis munkahelyem volt 2009-ben mielőtt még vállalkozó lettem, és ezt az alapot nem szeretném "elrontani", mert ha jól sejtem, újra ez lesz az alap, ha nem variálok a táppénzzel most.
Csak igazából amiatt lenne érdemes, mert a táppénz+nagymama GYES több lenne mint most a maximális GYED.

adra # 2011.02.01. 15:10

kedves szakértő!

(bár jópár oldalt visszaolvasva nem derült ki, hogy ki a szakértő és hogy válaszol-e...)

A kérdésem a következő: a kisfiam 2 éves korában vissza szeretnék menni dolgozni, amit jeleztem is a munkáltatónak. Ugye köteles visszavenni a gyermek 3 éves koráig+felmondási idő. Ha ennek a kötelezettségnek nem tesz eleget, mikor és hová kell fordulni? köszönöm a váalszt!

zsuzska1954 # 2011.02.01. 15:55

Tisztelt Szakértő!
Férjem 2009.októberétől munkanélkülivé vált.Novembertől álláskeresési támogatásban részesült.Decemberben szivinfarktust kapott és kórházba került.Érdeklődtünk mi ilyenkor a teendő azt mondták semmit,mert marad álláskereső.Áprilisban lejárt a támogatása.Augusztustól ismét talált munkát,de egy hónap után nem birta ezért elment betegállományba.A kezelőorvosa tanácsára beadtuk a kérelemet a leszázalékolására,amit meg is kapott decembetben 54%-ra.
Az a problémánk,hogy táppénzt még a mai napig nem utaltak neki.A munkáltató azt mondja a TB-nek kellett
volna küldeni.Négy hónapja nem kap semmit sem.
Kérdésem az lenne hová kell ilyen esetben fordulnunk?

nandy # 2011.02.01. 20:48

Kérdezzétek meg az OEP Pénzbeli Ellátási Osztályán, hogy miért nem utaltak még - feltéve, hogy a munkahely nem kifizetőhely.

nandy # 2011.02.01. 20:50

De az biztos, hogy kb. egy havi táppénz jár neki összesen, mert a keresőképtelenséget megelőző két éven belül volt 30 napot meghaladó megszakítása (április és aug. között), így csak a megszakítást követő, biztosításban töltött időnek megfelelő napokra kaphat táppénzt.
Lehet, hogy ez a probléma?

inci75 # 2011.02.02. 07:37

Tisztelt szakértő!211 06.03 -ig vagyok közalkalmazotti munkaviszonyból gyeden,ezalatt az idő alatt lehetőségem lenne vissza menni dolgozni,kérdésem az lenne hogy édesanyámnak átadhatom-e a gyedet,vagy ha betölti a gyermek 2 évet a gyest?Köszönöm!

zsuzska1954 # 2011.02.02. 18:29

Köszönöm nandy-nak a gyors segitséget,most láttam hogy május helyett augusztust irtam.Igy csak 10 napig nem volt munkahelye.
Üdv. Zsuzsa

mariel2 # 2011.02.03. 10:40

Kedves Szakértő!

6 hetes terhes vagyok. Megvolt a két éves munkaviszonyom. Br.200 000 Ft a fizetés. Sajnos táppénzen vagyok. Ez milyen módon fogja a későbbi jutattásaimat befolyásolni? Tgyás,gyed, gyes...?
A gyedet ez évi táppénzből fogják számolni?!

Várom segítő válaszát.

Köszönettel!

nandy # 2011.02.03. 20:43

A TGYÁS és a GYED alapja nagy valószínűséggel az előző évi jövedelmed lesz.

nandy # 2011.02.03. 20:44

inci75:
A GYED-et nem adhatod át édesanyádnak, de a gyes-t igen, ha a gyermek még nem jár bölcsöbe/óviba.

edlina # 2011.02.04. 20:55

Tisztelt Szakértő!
A következő problémával fordulok Önhöz! Jelenleg GYED-ed vagyok másfél éves kisfiammal, és 2011. juniusra várjuk a másik babát. Azonban tavaly év végén értesültem arról, hogy közben eladták a céget, de én semmilyen tájékoztatást nem kaptam. A kollégáimat átvette az új cég, én meg mentem a levesbe. Levélben érdeklődtem a régi tulajdonosnál, hogy most kihez tartozom, de nem válaszoltak. A cégjegyzék alapján beazonosítható egy cég aki a joutódja az enyémnek, csak az meg nem létezik. Csak papíron, külföldi tulajdonossal, hamis székhelyen. A kérdéseim a következőek:
Milyen hatóságokhoz kell fordulni ilyen esetekben?
A MEP-nál folyamatos a jogviszonyom az eredeti céggell, náluk sem jeleztek változást. Ilyen hogyan kaphatok TGYÁ-t és GYED-et, hogyha elvileg folyamatos a munkaviszonyom, de nincs aki igazolja?
Köszönöm. Edlina

--M-- # 2011.02.04. 21:31

Tisztelt Olvasó!

Félve, és költőinek érezve, de felteszem néhány kérdésem, hátha rosszul látom a jelenlegi helyzetem. Nappali tagozatos főiskolai hallgató vagyok (2007. óta folyamatosan), 2009. januártól pedig egyéni vállalkozó is. Bár még nagyon az elején járok a kilenc hónapnak babaügyileg, de már most aktuálissá vált számomra a következő probléma: Mivel az e.v.-ként végzett tevékenységem mellékállásnak minősül, járulék fizetési kötelezettségem nem volt az előző évre. A kivét után (néhány napon belül) megfizetem az előírt SZJA-t, IPA-t, stb. A következő 180 napban még biztosan tanulói jogviszonyom lesz, így továbbra sem fogok főállásban keresőtevékenységet folytatni. Az én következtetésem, hogy ez alapján csak GYES-re, egyszeri anyasági támogatásra és családi pótlékra számíthatok, egyébre nem. Van valami megoldás arra, hogy az elkövetkező majdnem 9 hónap alatt - és a tanulmányok folytatása/befejezése mellett - mégis jogosultságot szerezzek a GYED-re és a TGYÁS-ra?
Előre is köszönöm, Üdv

virini # 2011.02.05. 12:42

Kedves Fórumozók!
Kérlek segítsetek az alábbi kérdésemre válaszolván!
Gyermekemet 2010. szeptemberében szültem. Előtte a főiskola elvégzése után nem dolgoztam, így én csak az alanyi jogon járó gyes-re vagyok jogosult, ami igen kevés.
A kérdésem az lenne, hogy ha a férjem igényelné a gyed-et, akkor is az én munkaviszonyomat vizsgálnák, vagy a férjemét? Tudtok erről valamit?
Köszi: Virini

Ördögfioka # 2011.02.06. 13:47

EGYÉNIVÁLLALKOZOI IGAZOLVÁNY VISSZAADÁSA UTÁN,DE VÁLLALKOZOI JÁRULÉK NEM VOLT FIZETVE IGÉNYELHETŐ E VALAMILYEN FORMÁBAN MUNKANÉLKÜLI ELLÁTÁS?

Ördögfioka # 2011.02.06. 13:50

200.JUNIUSTOL LÉVÓ SZERZŐDÉSES MUNKAVISZONY/03.30 IG VAN/IDEJE ALATT VK TERHES,ELŐRELÁTHATOLAG AUGUSZTRUSRA VÁROM A BABÁT..TÁPPÉNZRE MOST VETTEK 4 NAPJA...MILYEN ELLÁTÁSBAN RÉSZESÜLHETEK??

Dödölle1 # 2011.02.06. 17:22

Kedves Fórumozók!
Kérlek segítsetek az alábbi kérdésemre válaszolván!
Gyermekemet 2010. szeptem­berében szültem. Előtte a főiskola elvégzése után nem dolgoztam, így én csak az alanyi jogon járó gyes-re vagyok jogosult, ami igen kevés.
A kérdésem az lenne, hogy ha a férjem igényelné a gyed-et, akkor is az én munkaviszonyomat vizsgálnák, vagy a férjemét? Tudtok erről valamit?
Köszi: Virini

Válasz:

A férjedét, viszont az apa legkorábban csak a szülést követő 169. naptól igényelheti a GYED ellátást ha a törvényi feltételeknek megfelel, azaz biztosított és az igénylést megelőző 2 éven belül van 365 nap biztosításban töltött ideje, továbbá ha ez időszak alatt fizetésnélküli szabadságon van, azaz semmilyen jogviszonyban, díjazás ellenében munkát nem végezhet és természetesen ez idő alatt Te sem kaphatod a GYES-t!

Jó tudni, hogy GYED-et annyi napra kaphat ahány nap biztosítással rendelkezik az igénylést megelőző 2 éven belül, de legfeljebb a gyermek 2 éves koráig folyósítható.

Üdv. :)

nandy # 2011.02.06. 19:09

Ördögfióka:

A TGYÁS és GYED jogosultsághoz aktív biztosítási jogviszony kell a szülés napján. Mivel a te munkaviszonyod még márciusban meg fog szűnni (határozott idő?), azzal a biztosításod is megszűnik.
Álláskeresési járadék igénylésével lehet szerezni biztosítást, ennek feltételeit nézd meg a www.afsz.hu oldalon.

krokika # 2011.02.06. 20:13

sziasztok!
Kérdésem lenne:március 1-jén lesz 2 éves a kislányom, gyedet kapok, azt tudom, hogy márciusban még kapom, de mivel még márciusban van egy nap, tehát itt a teljes hónapot kapom meg, vagy részarányosan, tehát 1 napot?
A gyedemet az egészségpénztártól kapom, nem tudom, hogy ez számít-e, úgy értem, különbség van-e, ha a munkáltatótól kapnám.köszönöm a segítséget!

huszara # 2011.02.06. 20:31

Tisztelt Szakértők,

a következőkben szeretném a segítségüket kérni.

2005 május óta van folyamatos munkaviszonyom.
Jelenleg állapotos vagyok, 2011 októberére vagyok kiírva.
Az lenne a kérdésem, ha elszeretnék menni táppénzra, akkor a bruttó 244e Ft-os béremből,
mennyi lesz

  • a táppénz összege?
  • TGYÁS?
  • GYES?
  • GYED?

Táppénzen nem voltam.

Válaszát előre is köszönöm.

Üdv: huszangela

nandy # 2011.02.06. 20:36

A táppénzedet az előző évi (2010) béred alapján fogják számolni, TGYÁS-t szintén.
GYEd-nél már más a helyzet, mert arra 2012-ben leszel jogosult, így a 2011. évi jövedelmed lesz az alap. Ha fél évig kibírod táppénz nélkül, akkor meglesz a 180 bérezett napod, így a GYED-et a 2011-es béredből számolják. Ha közben elmész táppénzre, de a betegszabadságos napokkal együtt még meglesz a 180 nap, akkor szintén. De ha már május közepén-végén táppénzre mész, akkor kb. nem lesz meg a 180 napod, tehát a TGYÁS alapjául vett (2010. évi) jövedelmed lesz az alap.

Annababa # 2011.02.06. 21:50

Tisztelt Szakértő!

A munkaviszonyom 2002 óta áll fenn(határozatlan). Jelenleg december óta GYES-en vagyok kislányommal (előtte tgyás, gyed), szeptember elejére vagyok kiírva, a Br bérem: 153e.

  1. Hogyan járnék jobban, ha maradok gyesen és augusztusban tgyás-t igényelek, vagy ha kiveszem most az összegyűlt szabikat és elmegyek táppénzre, vagy csak a szabikat vegyem ki(a 180 bérezett nap biztos nem lenne meg)?
  2. Hogyan alakul a gyed összege a fenti esetekben?
  3. Ha gyesből szülök, akkor a 153e a gyed/tgyás alapja?
  4. A biztositási időbe beleszámít a tgyás, gyed, gyes napjai is?

Válaszát előre is köszönöm!

Dzsondzsi80 # 2011.02.07. 09:33

Tisztelt Szakértő!

2002 óta határozatlan idejű munkaviszonyom van. 2005-ben megszületett gyermekem, aki tartósan beteg, fogyatékos. Közben szerződéssel dolgoztam 2 évet 2007-2009 részmunkaidőben, fizetés nélküli szabadságon vagyok a munkahelyemen. 2011 júl.-ra várom második gyermekem. Lényegében, most gyes-en vagyok beteg gyermekemmel.
Érdemes lenne-e visszamennem táppénzre, vagy inkább maradjak gyes-en, hogy járok jobban?

Köszönöm válaszát!