GYED,GYES, táppénz


Lineth # 2011.02.07. 11:42

Tisztelt Szakértő!

4 éve dolgozom a jelenlegi cégemnél. Kb. 1 hónap múlva közös megegyezéssel meg fog szűnni a munkaviszonyom.
Kisbabát szeretnénk, folyamatosan próbálkozunk.
Mi történik abban az esetben, ha már munkanélkülin leszek, amikor teherbe esem?

Ebben az esetben ugye nem mehetek táppénzre?
Hogy fogják számolni a GYÁSt, GYES-t, GYEdet?

Nagyon köszönöm a segítségét!

nandy # 2011.02.07. 12:27

Táppénzre nem leszel jogosult, de lehet, hogy TGYÁS-ra és GYED-re sem, ha nem tart ki a szülésig az álláskeresési ellátásod.

nandy # 2011.02.07. 12:34

Dzsondzsi:

Ha maradsz gyes-en, akkor a TGYÁS alapja a szerződés szerinti béred lesz, de max. a minimálbér kétszerese. GYED alapja viszont max. a minimálbér lehet!

Ha elmész táppénzre, akkor annak alapja max. a minimálbér lesz, TGYÁS alapja a 70%-os betegszabis bér, GYED-é szintén.

Talán úgy járnál a legjobban, ha kivennéd az előző évekről bent maradt szabikat, és utána mennél táppénzre, így legalább a TGYÁS és GYED alapját javíthatod egy kicsit.

nandy # 2011.02.07. 12:39

Annababa:
Ha gyes-en maradsz, akkor a TGYÁS és GYED alapja a szerződés szerinti béred lesz.
Ha elmész táppénzre, akkor a betegszabis bér alapján számolják a TGYÁS-t, GYED-et.
Ha a szabikat is kiveszed, azzal javíthatsz az ellátások összegén.

Azt ne kérd, hogy itt bárki is pontos számításokba bocsátkozzon!

nandy # 2011.02.07. 12:41

Szeretném felhívni minden kedves kérdező figyelmét, hogy konkrét ügyekben forduljon az OEP Pénzbeli Ellátási Osztály vezetőjéhez.

Mi itt csak általánosságban tudunk válaszolni, és az adott válaszokért felelősséget nem vállalunk!

szaniko81 # 2011.02.08. 08:43

Tisztelt Szakértő!

2010 decemberétől igényeltem meg a gyes-t. Még mindig elbírálás alatt van a kérelmem. A kérdésem az lenne, ha már december elején beadtam a kérelmet, akkor a 2010-es szabályok szerint kell elbírálniuk vagy mivel az ügyintézési idő még mindig tart, már az új szabályt kell figyelembe venniük.
Válaszát előre is köszönöm.

cs.gabi77 # 2011.02.08. 10:56

Tisztelt szakértő!

Egy összetettebb kérdéssel fordulnék Önhöz.2010.október.1-óta táppénzen vagyok,terhességem miatt.Tudom a táppénzt az előző tárgyév bruttó keresete szerint számolják el,és én 2009-ben 20000ft bruttóval kevesebbre voltam bejelentve,mint 2010-ben.A bérszámfejtőnk előbb adott felvilágosítást hogy mivel folyamatos táppénz, így a januári és a februári azért ugyanannyi mint a tavalyi.Kérdeztem tőle hogy ha keresőképessé nyilváníttatnám magam pár napig,elmennék szabira,és utána megint felvennének táppénzre akkor meg lehetne-e oldani hogy többet kapjak.Hozzáteszem erről a hónapról van már csak szó mert március 1re vagyok kiírva...Azt mondta az orvostól függ,de feltűnő lenne.Kinek?A cégem kifizetőhely,és nyilván a mai világban nem esnék el 10-20ezer forinttól sem.Valamint igényeltem az adókedvezményt,mivel 90 napon túli magzatra is lehet,a papíromat a kedvezményezett eltartottak pontban áthibajavítózva 0 ra kaptam vissza.Jeleztem,azt mondta igazam van,nem vette figyelembe a magzatot, de megkaptam,jogosult vagyok a 62500.-ra.Az a furcsa hogy ugyanannyi táppénzt kaptam mint eddig,akkor ez az összeg hol van?Mennyit kellett volna kapnom?A fizetési papírom még nem ért ide.A tgyás-t mi szerint fogják elszámolni?Ha táppénz után rögtön tgyás jön akkor is a 2009-es évet veszik figyelembe?Vagy már a tavalyi után kapom?Mit csináljak,itt valami nagyon nem tiszta nekem....

Kisvaki # 2011.02.08. 12:25

Tisztelt Szakértő!

Több éves folyamatos munkaviszonnyal rendelkezem. A munkaügyi központ számítása szerint az álláskeresővé válásomat megelőző 4 éven belül 1454 nap munkaviszonyban töltött idővel rendelkezem. Utolsó munkahelyemen, 2010. november 30-án járt le a határozott szerződésem, decemberben elmentem 1 hónap passzív táppénzre, majd 2011. 01. 06-tól regisztráltattam magam, mint munkanélküli/álláskereső. Az álláskeresési járadék megszűnésének napja 2011. 10. 02. Májusban fog megszületni első gyermekem, egyedülállóként. Az lenne a kérdésem, hogy milyen ellátásokra vagyok jogosult így? Illetve ha most a munkanélküli hivatal lett úgymond a munkáltatóm, akkor minden féle járandóság igényléséhez ők fognak nekem papírokat adni?
A papíron, amit ott kaptam az áll, hogy az álláskeresési járadék alapjának számításához figyelembe vehető jogviszonyok: 2010. 01. 01. – 2010. 11. 30. / 334 nap/ munkavállalói jogviszony / havi átlagos járulékalap 254. 157.- ft./hónap. Kérdésemre ott azt mondták, hogy minden féle elszámolás (tgyás, gyes, gyed stb..) alapja ezen összeg lesz majd a későbbiekben. Valóban ez számít majd alapnak? És ha igen milyen összegekre számíthatok majd kb?

Válaszát előre is köszönöm!

Titike21 # 2011.02.08. 14:00

Tisztelt Szakértő!
Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz: 2009.11.15-2010.11.15-ig volt munkaviszonyom, ezt követően passzív táppénzt vettem igénybe 30 napig, majd 2011.02.27-ig álláskeresési járadékban részesülök. A szülésem várható időpontja 2011.06.01. A közben lévő 3 hónapban az önkormányzati segélyt a rendelkezésre állási támogatást kaphatom? És ezt követően milyen ellátásra leszek jogosult?
Csak az alanyi jogon járó gyes-t fogom kapni?
Előre is köszönöm a válaszát!
Palástiné T.Ildikó

j003 # 2011.02.08. 14:10

Tisztelt Szakértő!

2008. novemberben volt a lányom 2 éves. Szerettem volna visszamenni dolgozni gyes mellett. A közvetlen főnökömmel megbeszéltük, hogy kiveszem a szabimat és januárban kezdem újra a munkát, amit Ő nagyvonalakban el is mondott, hogy mit kell majd csinálnom. November 23-tól december 31-ig szabin is voltam. Január elején bementem a céghez, hogy megbeszéljük a munkába állással kapcsolatos dolgokat (mikortól kezdek, hány órát dolgozok). A cég elnöke azzal fogadott, hogy szerinte várjunk még a munkába állással májusig, mert a cégnél most nincs annyira munka és ami teendő van, azt a jelenlegi dolgozók el tudják végezni. Ez egy kicsit meglepett, mert novemberben nem erről volt szó. Aláírattak velem egy papírt, hogy május 31-ig kérem a fizetés nélküli szabadságot. Arra lennék kíváncsi, hogy ilyen esetben jár-e az állásidőre járó bér és hogy ezt hol kell eltöltenem, mert valahol azt olvastam, hogy ha valakinek állás időre bért fizetnek, azt a munkahelyen kell eltölteni.

Köszönettel!

pazs # 2011.02.08. 14:14

j003: hát ha aláírtad, hogy kéred a fizetés nélküli szabadságot május 31-ig, akkor te bizony fizetés nélküli szabadságon vagy és arra nem kaphatsz állásidőre járó bért, hiszen nincs munkavégzési kötelezettséged. De ne aggódj, nincs minden veszve, jelentsd be, hogy munkába állsz, jelenj meg a munkahelyeden és amíg írásban fel nem mentenek a munkavégzés alól, a munkahelyeden töltsd a munkaidőt munkavégzésre képes állapotban. Ha írásban felmentenek a munkavégzés alól és nem vagy fizetés nélküli szabadságon, akkor bárhol lehetsz és kapod az állásidőre járó béred.

akkormilegyen # 2011.02.08. 14:17

Nagyon nem vagyok szakértő, csak a téma engem is érdekel mostanában. Én arra jutottam, hogy a Tgyás-t a szülést megelőző évi jövedelemből számolják.

edlina # 2011.02.08. 14:56

Tisztelt Szakértő!
A következő problémával fordulok Önhöz! Jelenleg GYED-ed vagyok másfél éves kisfiammal, és 2011. juniusra várjuk a másik babát. Azonban tavaly év végén értesültem arról, hogy közben eladták a céget, de én semmilyen tájékoztatást nem kaptam. A kollégáimat átvette az új cég, én meg mentem a levesbe. Levélben érdeklődtem a régi tulajdonosnál, hogy most kihez tartozom, de nem válaszoltak. A cégjegyzék alapján beazonosítható egy cég aki a joutódja az enyémnek, csak az meg nem létezik. Csak papíron, külföldi tulajdonossal, hamis székhelyen. A kérdéseim a következőek:
Milyen hatóságokhoz kell fordulni ilyen esetekben?
A MEP-nál folyamatos a jogviszonyom az eredeti céggell, náluk sem jeleztek változást. Ilyen hogyan kaphatok TGYÁ-t és GYED-et, hogyha elvileg folyamatos a munkaviszonyom, de nincs aki igazolja?
Köszönöm. Edlina

nandy # 2011.02.08. 16:34

titike: valóban csak a gyes fog járni.

krumplispogi # 2011.02.08. 22:31

Tisztelt Szakértő!

Az OMH szerint doktori ösztöndíj mellett végzett munka után sem jogosít GYEDre.Nem adózó doktori ösztöndíj mellett részállásban dolgoztam a 2010. évbenm, ami után minden járulékot fizettek. 2011 augusztus végéig csak doktori ösztöndíjat kapok. Kérem segítsenek, van-e megoldás, hogy szeptembertől TGYÁSt, majd GYEDET kaphassak. A doktori jogviszony márciusi felmondásával egyéni vállalkozóként jogosult lehetek? Mindenképp meg kell szüntetni a hallgatói jogviszonyt, vagy lehet az egyéni vállalkozást első számú járulékfizetési alapként venni?

bobke # 2011.02.09. 10:11

Kedves Fórumozók!

Sürgős segítségetekre lenne szükségem.
A helyzet az, hogy 34 hetes kismama vagyok, és akadtak problémáim.
Március 18-ra vagyok kiírva, és egy napos huza-vona után, úgy számoltam, hogy akkor jövök ki legjobban anyagilag, ha (január első hetében dolgoztam) januárban szabin leszek, február 1-től betegszabi, és utána szülésig táppénz, hogy minél később induljon be a szülésim.(mert a szülési 168 napra jár és mindenképpen beindul a szüléskor, viszont a GYED a gyerek 2 éves koráig jár, tehát egy hónap GYED-et lecserélnék táppénzre, ami szerintem jobb pénz lesz, mint a GYED...de szóljatok, ha rosszul gondolom.)
Viszont a háziorvosom szerint ezt nem lehet, a betegszabi után be akarja inditani a szülési szabit.De én ezt nem akarom és ha jól tudom, és ahogy olvastam, nem kötelező elinditani, ugyan a szülés időpontja előtt 28 nappal elinditHATÓ, de nem kötelező.
Meg akarom kérni a dokit, hogy irjon táppénzre szülésig, de mit tehetek, ha mégsem igy tesz?váltsak orvost?

Várom nagyon a válaszaitokat, mert jövő héten kell visszamennem az orvoshoz...
Köszönettel
bobke

bariba # 2011.02.09. 10:31

bobke:
Sztem, ha van szakorvosi igazolásod, akkor ki kell, hogy írjon táppénzre. Én vittem a házidokimnak a nyáron a klinikai igazolást, szept. 1-től tp-n voltam. Viszont, ha márc. 18. előtt kórházba kerülnél, akkor azzal rosszabbul járnál, mert a kórházi tp kevesebb.
Sztem ezt is mérlegeld! De ezt majd meglátod!

(Én kivettem, mert a tgyás-sal jobban jártam, mint a tp-mel.)

A babához erőt és egészséget kívánok mindkettőtöknek!
Nemét tudni már?:)

bariba # 2011.02.09. 10:33

ja..a szülési szabi elindítását nem a házidoki mondja meg, hanem ahogyan Te és munkáltatód megegyeztetek ebben a kérdésben!

dorina26 # 2011.02.09. 11:35

Ha szülés előtti honapokban táppénzen voltam,és a munkáltatom ez idő alatt emelte fel a bérem,az nem számit bele a gyedbe csak a táppénz előtti kereset?

bobke # 2011.02.09. 13:16

bariba:

Köszi a választ.Én is és a nőgyógy doki is ugy gondoljuk, hogy szakorvosi javaslatra köteles kiirni, mert nem birálhatja felül a szakjavaslatot.Erre készülök egyébként, hogy szakorvosival megyek vissza és remélem hogy akkor kiir.Az érdekes az, hogy körülöttem mnden kismama ismerősöm igy tett, és senkivel nem szivóztak...az tuti, hogy ha tul vagyok a szülésen, lecserélem ezt a degenerált dokit, mert csak gratulálni tudok hozzá, hogy egy kismamával szívózik...
Egyébként kislány lesz a drága..
köszönöm szépen még egyszer!

Unikornisss # 2011.02.09. 17:52

Tisztelt Szakértő, hozzáértők!
Abban volna szükségem hozzáértő segítségére, hogy el tudjam dönteni, első és második gyermekem "között" mit válasszak. (Miután a vonatkozó szabályok egy része idén változott, számomra elég nagy problémát okoz kiigazodni a jelenben.)
Előzmények: első gyermekem 2009.03.09-én született, előtte 2008.09.01-től betegszabin és táppénzen voltam. A szülési szabadságot a szülés napjától kezdődően vettem ki. Idén március 9-én lejár a vele igénybe vehető gyed-em. A munkaviszonyom határozatlan idejű, a felgyülemlett szabadságom kb. 65 nap. Második gyermekem várhatóan 2011. szeptember első hetében fog megszületi. Ha jól tudom, a lehetőségeim a következők a 2011.03.09-től a szülésig terjedő időszakra:
1; gyes, ami szülésig kitart -anyagilag "reménytelen".
2; A szabadságom kivétele, ami június elejéig tartana, utána "munkavégzés" -mivel tanár vagyok, ez pont a nyári szünetet jelentené, tehát egészségileg nem jelentene problémát.
3; Táppénz.

Unikornisss # 2011.02.09. 17:55
  • folytatás-

4; Szabadság, táppénz, szülési szabadság valamilyen arányú keveréke.
Kérdéseim: melyik esetben mi alapján kapnám a második gyermekem esetében a gyed-et, és melyik esetben milyen "elbocsátás elleni védelem"-ben részesülök a második szülésem előtt (leépítések várhatóak).
Köszönöm!

huszara # 2011.02.09. 19:15

Kedves Szakértők,

még egy kérdést szeretnék feltenni.
Ha szülési táppénzre megyek, akkor ugye a 2010-es bérem a mérvadó.
Nemrég megkaptam a SZJA bevalláshoz az igazolást.
Ott melyik összeg alapján fogják számolni a TGYÁS-t és a táppénzt,az első sor a.) vagy d.) jelű után.(most lehet, hogy butaságot kérdeztem,
de tényleg nem tudom)

Válaszukat előre is nagyon köszönöm.

Üdv: huszara

Flandrif # 2011.02.09. 19:54

Tisztelt Szakértők,
a következő lenne a bajom:
a munkahelyem megszűnőben van, 2009. májusában meg is kezdtem a csoportos elbocsátás keretében az állásidőt. Kiderült, hogy babát várok, ám több, mint 3 hónap után a baba elment. Utána a gerincemmel lettem beteg, volt, hogy a földről szedtek össze a mentősök, vagyis nem úri passzióból maradtam táppénzen. December elején kiderült, ismét várandós lettem, és maradtam is állományban, míg le nem telt az egy év 2010. május 24-én (az OEP-nél egy év miért nem kerek 365 nap, néha fontos lehet egy-két nap eltérés is...?), a szülési szabadságig kellett volna hogy megmaradjon a biztosítási jogviszonyom. Egyszerű melós vagyok, voltam, úgy gondoltam, hogy a 35 nap felmondási idő mellé talán lehet kérni pár nap szabadságot, egyebet, és így eltelik az a kis idő. A munkahelyemen a HR-es azt mondta, az nem jó úgy, kérjek az orvosomtól igazolást, hogy továbbra is keresőképtelen vagyok (veszélyeztetett terhesként a 8. hónapban valamennyire talán evidens is...), arra írnak valamilyen fizetés nélküli akármit, és nem szűnik meg a tb-m. Én balga bele is mentem, csak ért sok pénzért ahhoz, amivel foglalkozik... Nem kellett volna. A TGYÁS-t július 06-tól kértem, persze szeptemberben egyben utaltak két hónapot, de ki tudja ilyenkor mi az eljárás. Most megkaptam az első gyedemet, ami alig 37 ezer Ft. Az utolsó bejelentett bérem több, mint 150 ezer Ft, ezért felhívtam az OEP-et, hogy ilyenkor mi van. Azt mondta, kérdezzem a munkáltatót, mert ők írták a papíromra, hogy megszakadt a biztosítási jogviszonyom, ezért a minimálbér után jár a GYED. Hívtam a főnököt, azt mondta, ilyet biztos nem írtak rá, de majd csak holnap lesz bent illetékes elvtársnő. Azt én értem, hogy fizetetlen szabadság után megszakad a tb, de azt nem, hogy erről miért nem lehet szólni? Egyáltalán: még meg is büntethet az OEP, hogy kimaradt egy hónap?
Van valami formula a "sima" fizetés nélküli szabadság helyett, ha van orvosi igazolásom, hogy a táppénz már nem jár, de nem dolgozhatok? Egyáltalán lehet itt még valamit tenni, vagy már teljesen reménytelen, törődjek bele, hogy átvágtak? Esetleg érdemes a jogi utat fontolgatni?
Köszönöm a választ:
Tóth Lászlóné

bariba # 2011.02.10. 09:36

huszara:
Az eg.bizt.jár. alap alapján, sztem. Bár az enyémet is vmilyen másik összegből számolták, de uaz volt majdnem.