GYED,GYES, táppénz


nandy # 2010.10.26. 21:09
  1. Nincs olyan, hogy közös megegyezéssel felmond.
  2. Nincs olyan, hogy szóban felmond.
  3. Nincs olyan, hogy csak úggy táppénzre mész. Ha nem vagy beteg, akkor álláskeresési ellátásra vagy jogosult, táppénzre nem! A keresőképtelenség elbírálása pedig az orvos feladata, nem a miénk és nem a tiéd.
Sabyyna # 2010.10.26. 18:29

Tisztelt Szakértő!

Azzal a problémával fordulok Önhöz, hogy a munkáltatóm a munkámmal való elégedetlenség miatt közös megegyezéssel felmondott nekem.(ezt írásba még nem kaptam, csak szóban közölték, még dolgozom, de azt sem tudom, hogy pontosan meddig) Érdeklődnék, hogy mik a lehetőségeim, felmondási idő alatt igénybe vehetek táppénzt? Illetve érdeklődnék, hogy pontosan mi az a passzív táppénz, valamint a munkanélküli segélyről is kérnék tájékoztatást. Munkaviszonyom 16 hónapja van.

Sabyyna # 2010.10.26. 18:27

Tisztelt Szakértő!

Azzal a problémával fordulok Önhöz, hogy a munkáltatóm a munkámmal való elégedetlenség miatt közös megegyezéssel felmondott nekem.(ezt írásba még nem kaptam, csak szóban közölték, még dolgozom, de azt sem tudom, hogy pontosan meddig) Érdeklődnék, hogy mik a lehetőségeim, felmondási idő alatt igénybe vehetek táppénzt? Illetve érdeklődnék, hogy pontosan mi az a passzív táppénz, valamint a munkanélküli segélyről is kérnék tájékoztatást. Munkaviszonyom 16 hónapja van.

DekaSe7 # 2010.10.26. 12:53

jo napot kivanok

a kerdesem illetve a problemam a kovetkezo lenne:
londonban eltem az elmult 5evben ami alatt folyamatosan volt bejelentett munkaviszonyom ami utan elmeletileg jar a munkanelkuli segely itthon is.nos ettol buzgon es mert eppen nem volt munkam kint haza koltoztem iden juliusban. majd 2010 julius 15en a nyilvantartasba fel is vettek mivel minden papirom(kinti ado papirok,fizetesi papirok)rendben voltak.ekkor azt mondtak 4-5 het es megkezdik a segely kuldeset nos ennek mar tobb mint 3honapja es meg mindig semmi nem tortent..
a kerdesem az lenne hogy mit tudok ilyen esetben tenni mivel a munkaugyi hivatalban senki nem hajlando segiteni csupan annyit mondanak hogy varjak..
de meddig? illetve eszerint 3honap normalis ido egy ilyen esetben?
a tanacsot elore is koszonom!

nandy # 2010.10.26. 11:41

Csak gyes-re, illetve az egyszeri anyasági segélyre és a családi pótlékra.

(De azért várjuk meg a jövő év elejét, mert sok változást terveznek...)

Harley76 # 2010.10.26. 09:01

Tisztelt Szakértő!

2008. szeptemberében szültem első babánkat. A céggel, ahol előtte dolgoztam a GYED alatt, 2009. szeptemberével szűnt meg a munkaviszonyom (lejárt a határozott idejű szerződésem). Idén novembertől állok ismét munkába egy másik cégnél. Következő gyermekünket jövő év júliusára várjuk. Kérdésem az, hogy mivel addig már nem lesz meg a 365 nap munkaviszonyom, milyen ellátásra számíthatok?

Köszönöm a választ!

munkaltato72 # 2010.10.26. 05:52

Köszönöm nandy.
Már értem, köszönöm.

bíborka80 # 2010.10.25. 17:24

Rendben, köszönöm!!!

bíborka80 # 2010.10.25. 17:24

Rendben, köszönöm!!!

nandy # 2010.10.25. 16:40

Semmi. bizonyítsa be, hogy küldött, és hogy te átvetted, vagy más jelzéssel visszament a postától.

bíborka80 # 2010.10.25. 15:04

Nandy,jaj még egy kérdés, az utolsó számomra küldött hozzászólásodhoz: a rendkívüli felmondásomban szerepel, hogy ő (munkáltató)küldött nekem egy felszólító levelet, de ez nem igaz. Ilyen esetben "mi van"?
KÖSZÖNÖM!

bíborka80 # 2010.10.25. 14:46

Kedves Nandy!

Nagyon szépen köszönöm a segítséget!!!!!

nandy # 2010.10.25. 14:28

munkaltato72:

Az orvos a munkakör ismeretében bírálja el a keresőképtelenséget. Ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy sehova nem mehet a beteg és semmit nem csinálhat! Munkát nem tud végezni, de a személyes dolgainak intézése még beleférhet...

nandy # 2010.10.25. 14:26

bíborka:
A munkáltató felmondása jogszerűtlen (és megkockáztatom: rosszhiszemű) volt.
Szerintem írjál neki egy levelet, hogy vagy visszavonja a felmondást - bár tudom, ilyet nem szokás -, vagy bepereled, de azzal elég sokat veszíthet! Egyben csatold az orvosi igazolást a keresőképtelenségedről.

Az Mt. kimondja, hogy rendkívüli felmondás előtt lehetőséget kell adni a dolgozó számára, hogy védekezhessen. Te ezt a lehetőséget nem kaptad meg.

Érdekességként: pont ma kérdezte az egyik ügyfelünk, hogy mit tegyen, mert a munkavállalója már régóta táppénzen van, de az orvosi igazolásokat mindig személyesen beviszi az OEP-hez, nem a munkáltatón keresztül intézi, így nem tudják, hogy most mi van vele.
Nekik is azt mondtam, hogy írjanak levelet, melyben felszólítják a munkáltatót a távollét okának igazolására. Ilyen esetekben nem az az első lépés, hogy rendkívülivel felmondunk, mert ha a munkavállaló bemutatja az igazolást, nagy bajba kerül a munkáltató.

munkaltato72 # 2010.10.25. 13:03

Segítséget szeretnék kérni olyan ügyben, hogy munkavállalóm táppénz ideje alatt gépjárművezetői gyakorlati vizsgán volt a városunktól 50 km-re lévő megyeszékhelyen.Mind a kettő igazolható, papíron nyoma van.
Mit lehet tenni?
Mi az a legszigorúbb intézkedés ami megáll egy esetleges munkaügyi bírósági perben.

Köszönettel.

bíborka80 # 2010.10.25. 09:58

Nandy

bíborka80 # 2010.10.25. 09:48

Nándy, a levél kézhezvételekor telt le a 16. nap, természetesen telefonon és személyesen is szóltam neki. Ő ezt nagyon jól tudta.

Lumi # 2010.10.24. 22:13

Tisztelt Szakértő!

Páromnak november 4-én jár le a GYES. Előtte érettségizett, szakképzett adminisztrátorként dolgozott 14 és fél évet, közalkalmazotti jogviszonyban. Hamarosan elkezdi kivenni a 3 év alatt felgyülemlett szabadságot. Azonban - ha sikerül - szeretnénk lányunknak egy kistestvért. Amennyiben összejön, ki is íratja magát táppénzre, hiszen veleszületett mozgásszervi problémája miatt veszélyeztetett terhesnek számít. Hallani lehet mostanában, hogy emelik a minimálbért. Vegye ki az összes szabadságot, vagy minél előbb írassa ki magát táppénzre? Esetleg ráér január 1. után?
Segítségét előre is köszönöm!
Tisztelettel: Lumi

nandy # 2010.10.24. 20:40

Bíborka: Mennyi ideje voltál táppénzen, amikor a felmondás megtörtént? Előtte keresett bármilyen módon a munkáltató (telefonon, személyesen), te hívtad-e a munkáltatód, vagy jelezted-e bármilyen módon, hogy táppénzen vagy?

bíborka80 # 2010.10.24. 10:34

Nandy, igen írásban történt, az indok az volt, hogy nem tudja, hogy miért nem megyek dolgozni, pedig tisztába volt azzal, hogy táppénzen vagyok a terhesség miatt.
Benne van a jogorvoslati lehetőség.
Köszi: Bíborka

nandy # 2010.10.23. 18:39

Bíborka, írásban történt a rendkívüli felmondás? Mivel indokolta a munkáltató? Benne van a jogorvoslati lehetőséged (30 napon belül bírósághoz,... stb.)?

NxAndi # 2010.10.22. 17:51

Rendes felmondással nem lehet a terhesség és a gyermekápolás alatt megszüntetni a munkaviszonyt még akkor sem, ha a munkáltató megfelelően megindokolja, formailag betartja a Munka törvénykönyve által előírtakat.

Viszont rendkívüli felmondással élhet a munkáltató, vagyis, ha a dolgozó munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségének nem tett eleget, vagy súlyos gondatlansággal járt el és mindez a további foglalkoztatást, együttműködést lehetetlenné teszi.

Amennyiben a munkaszerződésünkben határozott idejű munkaviszony szerepel, és a szerződésben rögzítetteknek megfelelően lejár a munkaviszonyunk, nem érdemes sem a munkaügyi bíróságnál, semmilyen más illetékes hatóságnál beadványokat előterjesztetnünk, mivel a foglalkoztatás megszűnése teljes mértékben jogszerű volt.

bíborka80 # 2010.10.22. 12:13

Tisztelt szakértő!

Táppénzen lévő veszélyeztetett terhes kismama vagyok. Munkáltatóm rendkívüli felmondással elbocsátott, ezt megteheti?
Köszönettel

Üdv.:Bíborka

nandy # 2010.10.21. 20:42

Szandika, azt értsd meg, hogy nagyon életszerűtlen 8 hónapos terhesen munkát találni. És ha még a szülés előtt 28 nappal el is akarsz menni TGYÁS-ra, akkor kb. egy hetet "dolgoznál összesen, és utána rögtön elvonulnál két év GYED-re...
Szerinted ez mennyire reális?

Szinte 100%, hogy a "munkáltatód" ellenőrzést fog kapni, és megállapítják majd a joggal való visszaélést (szívességi bejelentés).

Ennek következményeként a biztosítási jogviszonyodat visszamenőleg törölni fogják, és nem leszel jogosult TGYÁS-ra, GYED-re.

Ha tudsz, inkább menj el munkanélkülire, és onnan szülni, ezt teheted meg jogszerűen.

Dödölle1 # 2010.10.21. 11:11

szandika8919
Tisztelt szakértö!!Azt elfelejtettem megírni hogy már augusztus 3-án megvolt az 1 év munkaviszonyom!!Szó­val így akkor jogosult leszek a Gyedre is?köszönöm

A megadott feltételekkel -feltéve, hogy az új jogviszonyát a REP az alábbiak figyelembevételével utólag nem fogja törölni, továbbá ha a jelenlegi szabályozás sem változik- és a jogviszonya főszabály szerint a GYED igénylésekor is fennáll igen, jogosult lesz GYED ellátásra is.

Üdv. :)