GYED,GYES, táppénz


LucreziaBorgia # 2011.01.06. 10:31

Segítséget szeretnék kérni az alábbi kérdésben:
Ha az özvegyi nyugdíjat két árvaellátásra jogosult gyermek miatt kapja az özvegy, azonban már új élettársi kapcsolatban él és az új élettárssal közös gyermeket szeretnének vállalni, akkor a közös gyermek megszületése után jár e az özvegyi nyugdíj /házasságot nem terveznek/, illetve az özvegyi nyugdíj mellett jár e a gyed illetve gyes /az özvegy jelenleg dolgozik/.

Előre is köszönöm a válaszokat.

AMircsi # 2011.01.06. 14:05

13 hónap (teljes munkaidős) munkaviszonnyal rendelkezem. A munkaviszony megszűnését követően nappali tagozatos egyetemi hallgató lettem. Ebben az esetben jogosult vagyok-e GYED-re, majd GYES-re, hol kell ezeket a papírokat intézni? Befolyásolja-e a GYED összegét a hallgatói jogviszony? Ki finanszírozza ezeket a juttatásokat?
Amennyiben munkaügyi központban regisztrált álláskeresőként van valaki számon tartva, ez esetben milyen változás, illetve lehetőségek vannak a fenti juttatásokat illetően?

dranklyn # 2011.01.06. 18:39

Tisztelt Hölgyem/Uram!

2007-ben ikergyermekeink születtek, akik után az iskolakezdésig (2013. szept.) kapjuk a dupla GYES-t. 2010 decemberében megszületett harmadik gyermekünk is. Viszont feleségem munkahelye a gyes-időszaka alatt megszűnt.
Az alábbi konkrét kérdéseim lennének:

  • Igényelhetünk-e a harmadik gyermekünk után GYED-et, figyelembe véve azt, hogy időközben megszűnt a feleségem munkahelye? (Valahol olvastam olyat, hogy ha az előző GYED lejárata előtt 2 évvel újra igényeljük a GYED-et, akkor azt mindenképp megkapjuk. Akkor is, ha megszűnt a korábbi munkaviszony. Ez a határidő nálunk most februárban telik le!)
  • Ha igen, a harmadik gyermek után megítélt GYED lejárta után (2012. dec.) fogjuk-e újra kapni az ikrek után járó dupla GYES-t?
  • A legfrissebb szabályok szerint mekkora összeget jelent a GYED? (Az ikergyermekek után járó GYES jelenleg nettó 51.585.-Ft. Tudni szeretném, hogy ettől az összegtől nagyobb lenne-e a harmadik gyermek utáni GYED. 2007-ben, amikor megigényeltük az ikrek után a GYED-et, kb. bruttó 115.000 Ft volt a feleségem keresete.)

Várom mielőbbi megtisztelő válaszát!

Köszönettel: D. Sándor

dranklyn # 2011.01.06. 18:42

Elnézést!

Az előbbi bejegyzésemben az első kérdés helyesen:

  • Igényelhetünk-e a harmadik gyermekünk után GYED-et, figyelembe véve azt, hogy időközben megszűnt a feleségem munkahelye? (Valahol olvastam olyat, hogy ha az előző GYED lejárata UTÁN 2 éven BELÜL újra igényeljük a GYED-et, akkor azt mindenképp megkapjuk. Akkor is, ha megszűnt a korábbi munkaviszony. Ez a határidő nálunk most februárban telik le!)
oro585 # 2011.01.06. 19:31

Tisztelt Szakértő!

ezúton szeretnék érdeklődni, hogy a gyes összegének megállapításakor figyelembe veszik-e a gyest igénybe vevő bruttó bejelentett fizetését? Ha igen, akkor meddig visszamenőleg számít ezen bruttó bér összege?
További kérdés lenne, hogy abban az esetben, ha a rendszeres bevétellel/jövedelemmel nem rendelkező édesapa megy gyesre az újszülött gyermekkel, akkor mi az ő részére juttatandó gyes összege? Meghatározott-e, hogy az újszülött gyermek mennyi idő korától mehet gyesre az édesapa, v. akár egészen az újszülött kortól van-e erre lehetőség?

Válaszukat előre is köszönöm!

P.Andrea
oro585@citromail.hu

hel267 # 2011.01.07. 08:15

Tisztelt Szakértő!

Az lenne a kérdésem, hogy:

  • felsőoktatásban töltött 6 év (okleveles közgazdász, BCE, végzés dátuma 2010. július 1)
  • 1 év teljes munkaidős diákmunka (folyamatos)
  • fél év határozott idejű munkaviszony (MOL Nyrt, bruttó 250eFt)

...után jogosult leszek-e Gyes-re a 2011 évi szabályok szerint?

December 30-án járt le a szerződésem, elvileg ma jelentkezek majd be álláskeresőként a Munkaügyi Központban.
Úgy tudom, hogy eddig a felsőoktatásban töltött évek beleszámítottak a Gyes-hez szükséges 2 év munkaviszonyba. A diákmunkáról nem tudok semmit ebben a vonatkozásban.

Ezek alapján ahhoz, hogy igényelhessek majd Gyes-t, Gyed-et, most:
=> még 1,5 év munkaviszonyra van szükségem gyermekvállalás előtt
=> még fél év munkaviszonyra van szükségem gyermekvállalás előtt
=> mindenképpen állást kell találnom gyermekvállalás előtt
=> akár most rögtön alapíthatunk családot, és minden rendben lesz e téren?

Válaszát előre is köszönöm!
K. Diána

Adri0000000000 # 2011.01.07. 10:17

Köszönöm a válaszokat! Az egyes stílusokat nem... üdv

Beáta1017 # 2011.01.07. 12:33

Tisztelt Szakértő! Először leírom az adatokat, aztán a kérdést:

  • 2008.10.hótól táppénzen vagyok(határozatlan idejű szerződésem van a munkahelyemmel, bruttó 170e fizetéssel)
  • 2009.02.hótól Gyed, mely 2011.02-ben lejár
  • 2.gyermek várhatóan 2011.08-hóban

Kérdések:

  • A gyed lejárta után mi jobb anyagilag, kivenni a szabadságot és táppénzre menni szülésig, vagy gyesen lenni?
  • Hogy kapnék a 2.gyerek után is max gyedet, tgyást?
  • Ha táppénzre mennék, a férjem igényelhetné-e az 1. gyerek után a gyest?

Előre is köszönöm válszt!

Virgil585 # 2011.01.07. 14:26

Kedves Szakértő!

Érdeklődni szeretnék, hogy milyen juttatásra lennék jogosult, ha teherbe esnék. Jelenleg álláskeresési járadékot kapok, és ugyebár azt előre nem tudom, hogy a terhesség alatt tudnék-e munkát vállalni.
A ledolgozott időm bőven meghaladja a gyedhez kiírt limitet, a 2010-es éves jövedelmem durván 1 700 000 Ft volt.
Viszont az álláskeresési juttatás 3 hónap múlva lejár, gondolom így semmiképpen nem kaphatom meg a tgyás-t és a gyed-et...
Arra van-e esetleg valami lehetőség, hogy valamilyen módon biztosított lehessek? Persze csak, ha nem tudok munkát találni, vagy dolgozni a terhesség miatt.

Ön szerint mi lenne a legjobb megoldás számomra?

Válaszát előre is köszönöm!

Virgil

nandy # 2011.01.07. 22:46

Egyetlen reális javaslat lehet: akkorra tervezd a babát, amikor már állásod is van.
Biztosítási jogviszony hiányában csak gyes-re leszel jogosult.

nandy # 2011.01.07. 22:49

Beáta: ha gyes-en maradsz, akkor a TGYÁS és GYEd alapja is a minimálbér kétszerese lesz.

Ha kiveszed a szabikat, és után a táppénzre mész, akkor egy kicsivel kevesebb lesz az alap, viszont a táppénz összege több a gyes-nél.

(Egyébként 2011-től már gyes mellett is nyugodtan el lehet menni táppénzre, nincs korlátozás. De a szabik miatt viszont le kell mondanod legalább arra az időre a gyes-t.

nandy # 2011.01.07. 22:52

kera:

A GYED után is igénybe vehető a családi adókedvezmény. De érdemes lenne számolni egy kicsit, mert ha apukának magasabb a jövedelme, akkor ő jobban ki tudja használni a kedvezményt, szóval érdemes lenne megosztani, vagy az apukának adni.
Ne felejtsétek el, hogy van még adójóváírás is! :)

nandy # 2011.01.07. 22:55

dranklyn:

mivel a feleségednek sem a szülés előtt, sem a szülés napján nem volt aktív biztosítási jogviszonya, ezért a harmadik babával csak gyes-re lenne jogosult. Így érdemes inkább az ikrek utáni dupla gyes-t kérni, és annak lejártával a harmadik gyermek után.

nandy # 2011.01.07. 22:57

oro585: A gyes összege független a jövedelemtől. A mindenkori öregségi nyugdíjminimummal azonos összegű (28.500,-Ft), és idéntől 10% nyugdíjjárulékot vonnak belőle.

nandy # 2011.01.07. 23:00

hel267:
A TGYÁS és GYED jogosultsághoz elég 365 nap biztosítási jogviszony, a szülést megelőző két éven belül.
A diákmunka is beleszámít, valamint a nappali, iskolai képzésből még fél év.

De további feltétel, hogy a szülés napján is legyen aktív biztosítási jogviszonyod, ezért a határozott idejű munkaszerződés nem igazán szerencsés, mert az a terhességtől függetlenül lejár az abban meghatározott napon - így akár a szülés előtt is.

Betti0129 # 2011.01.08. 17:08

Tisztelt szakértők!

Azzal a kérdéssel fordulok önökhöz, hogy megtudjam, jár-e nekem a passzív táppénz után a szülési szabadság?

Rövid történetem: Közalkalmazottként dolgozom , és 2011. 09. 20-ra vagyok kiírva az első babámmal, de a szerződésem 2011. 06. 30- án lejár. Ha 2011. 07. 01-vel elmegyek passzív táppénzre, ami tudomásom szerint egy hónap és "munkaviszonynak " minősül, vagyis 07.30-ig azon vagyok,elmehetek-e 08.01-től szülési szabadságra a szülésig?Úgy tudom, hogy 45 nappal a szülés előtt ellehet menni? De lehet, hogy ez a terv teljesen megvalósíthatatlan, mert szerződés kell hozz?

Kérem segítsenek!

Válaszukat előre is köszönöm!

Üdvözlettel: Betti

nandy # 2011.01.09. 11:38

Kedves Betti, sajnos sok mindenben tévedsz.

A passzív táppénz nem jelent "munkaviszonyt". Passzív táppénz után max. 28 napon belül leszel TGYÁS-ra jogosult. GYED-re viszont már egyáltalán nem.

Talán érdemes lenne "passzív" táppénz helyett munkanélkülire menni, és onnan szülni. Ennek módjáról kérj felvilágosítást az illetékes OEP-kirendeltségen.

nandy # 2011.01.09. 11:39

Ja, és a TGYÁS-t legkorábban a szülés várható időpontja előtt 28 nappal lehet igénybe venni.

gixi # 2011.01.09. 15:43

Tisztelt Szakértő(k)!

Jelenleg GYED-en vagyok, áprilisban lesz 1 éves a gyermekem, a kérdéseim az alábbiak lennének:

GYED után is igénybe vehető a családi adókedvezmény és ha igen, akkor azt a munkáltató felé kell-e jelezni (négy gyermekünk van)? A férjem nem tudja a kedvezményt igénybe venni.

Gyermekem 1 éves korát követően szeretnék visszamenni dolgozni, ez GYES mellett lehetséges? Kérhetem a GYED megszakítását és mehetek GYES-re, vagy csak a gyermek 2 éves korát követően lehet GYES-re menni, mivel addig jár/na a GYED? Valóban GYES mellett csak heti 30 órában lehet dolgozni? Ez vajon a közalkalmazotti szférában hogyan valósul/hatna a gyakorlatban?

Köszönöm válaszát/válaszukat: gixi

adelusz # 2011.01.09. 18:08

Sziasztok.

Itthon van munkahelyem még.Lassan 8 éve dolgozom folyamatosan,tehát nem volt megszakítva.
Áprilistól németeknél fogunk lakni.A munkahelyemen felmondok.
Ha ott nem találok munkát és úott összejön a béby akkor is onnan fogom kapni a táppénzt?
1,5 év után hazajövünk.ha itthon lesz meg a baba,akkor a gyest innen kapom vagy onnan majd?
Írjatok légyszi.

nandy # 2011.01.10. 08:07

gixi: a kedvezményről szóló nyilatkozatot a kifizetőnek kell odaadnod. Ha a munkahelyed folyósítja a GYED-et, akkor oda.
Bármikor lemondhatod a GYED-et, és kérheted a gyes-t, de... gyes mellett a gyermek egyéves koráig nem dolgozhatsz, egy éves kora után heti 30 órában, vagy ha otthon dolgozol, akkor korlátlanul.

böbe12 # 2011.01.10. 09:12

Tisztelt Szakértő

Eredeti cégemhez GYES metti munkaviszonyba szeretnék visszamenni dolgozni, más munkakörbe napi 4 órában.
Kérdésem,hogy új munkaszerződést kell-e a GYES melleti munkaviszonyhoz,vagy elég a régit megváltoztatni. A cég azt mondja, hogy nem kell másik munkaviszonyt kötni, csak az eredetit megváltoztatni az új munkakörre, de akkor nem biztos, hogy a régi munkakörömet kapom vissza majd a gyes letelte után, hanem a módosított munkaköröm lesz az élő.

Válaszát előre is köszönöm.

Manióka # 2011.01.10. 11:41

Ha jól láttam, nem kaptam még választ, előre is köszönöm amennyiben a közeljövőben kapok!

Tisztelt Szakértő!
Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz:
2006.évtől köztisztviselőként dolgozom Bruttó 220ezer Ft fizetéssel.
2009.októberben megszületett Kisfiam, előtte 5 hónapig táppénzen voltam, ez idő alatt több pénzt kaptam, mint a bérem.Jelenleg maximális gyedet kapok. 2011.júliusban vagyok kiírva szülésre a 2.babámmal. Érdeklődnék, hogy elmehetek-e táppénzre gyed helyett (veszélyeztetett terhesség esetén), illetve hogy éri meg nekem a legjobban?
Mennyiben változik a szülésig, illetve a szülést követő járandóságaim?
Válaszát előre is köszönöm!

hh57 # 2011.01.10. 12:43

Tisztelet szakértő!
Engemet az érdekelne, hogy mit fogok kapni ha majd megszületik a gyerekem?
Tudva azt hogy 2010 májusáig gyesen voltam, de 2010 márciustól dolgozottam gyes mellett. A munkaszerződésem viszont határozott idejű, márciusban le fog járni, s eddig is csak három hónaponként hosszabbítottak, s ha meg tudják hogy terhes vagyok nem igen fognak hosszabbítani, így szülésre , ami várhatóan 2011 július- augusztus, nem lesz munka viszonyom.
Válaszát előre is köszönöm!
További szép napot.

stgabi # 2011.01.10. 13:50

Kedves Nandy!
Először is Boldog Új Évet Kívánok Önnek, így megkésve is:) Arra szeretném kérni, hogy pontosítsa nekem ,mennyi szabadság is jár nekem Gyesről visszatérve. Felkészült szeretnék lenni a céggel szemben ,mert úgy érzem erre szükségem lesz:(
1969-ben születtem, 2008.márc.11én született gyermekem. TP:2007.10.22 - 2008.03.10. (2007-ben nem maradt szabim)
TGYÁS:2008.03.11. - 08.25.
GYED:2008.08.26.-2010.03.11.
GYES:2010.03.12-2011.03.11.
Nagyon köszönöm előre is a segítségét!! Üdvözlettel:stgabi