GYED,GYES, táppénz


Xénia72 # 2011.07.28. 07:36

Sziasztok!

Kérdésem egyszerűnek tűnhet, de elakadtam. Munkáltatóm gyes után visszavesz, de új cégben. (Régit fel fogják számolni, de még megvan), és egy másik városban, másik tevékenységet ajánlott új cégben. Nem gond az utazás, van autóm és közel is van, és részmunkaidőben foglalkoztat.

Viszont a régi cégemben 12 éve vagyok... Hogy jogszerű a felmondás? Felmond nekem, és kifizeti a végkielégítésemet, majd új szerződés az új cégben?

Vagy közös megegyezés, de akkor "elesek" a szép kis végkielégítésemtől.

Melyik a jobb? Köszi szépen előre is.

anya1980 # 2011.07.28. 07:25

Szia kedves Anne !

A mviszonyom a gyed lejártakor szűnt meg, 2010-02-07 én , utána a gyesem egy évig majd a munkanélkülinél szóltak hogy a 28 nap elkezdett pörögni most 07-25 én. aakkor igényeltem a tgyást.

anne01 # 2011.07.27. 20:06

anya1980

Inkább így kérdezem:
Mikor szűnt meg a munkaviszonyod?

anne01 # 2011.07.27. 20:02

anya1980

Kérdések:
Mikor szűnt meg a jogviszonyod?
Melyik naptól igényelted a tgyást?

anya1980 # 2011.07.27. 17:20

Tiszteletem!

Természetesen én is -mint mindenki - , segitségért jöttem.

TGYÁS kérdés : -értem, hogy a baba születésének előző két évét vizsgálja az OEP biztositási jogviszonyról.

  • nem értem, nekem miért nincs meg ? ebben kérném a segitséget.
Adatok : -baba várható születési ideje : 2011.08.22. előző két évi adatok: 2009.08.22-2010.02.07 ig GYED előző gyermekemmel. 2010.02.08-2011.02.07 ig GYES ----
  • "-----------.
2011.01.27-2011.07.25 ig MUNKANÉLKÜLI . A munkanélkülit szüneteltetni kezdtem 07.25 én abban a hiszemben, járni fog a TGYÁS. Ma felhivtak az OEP től nem vagyok jogosult. MIÉRT? és akkor a mnélküliben miért irták a papiromra , jogosult vagyok?? mit tehetek és ezután mi az ami jár?

Köszönöm a válaszokat.

bibisom # 2011.07.27. 17:08

Kedves Nandy!

Köszönöm a segítséget!

Bibisom

durum # 2011.07.26. 20:37

Én az új törvényjavaslattal kapcsolatosan érdeklődőm, próbáltam utána nézni, hogy valahol már tettek fel ezzel kapcsolatosan kérdést, de nem találtam.

Szóval elolvastam az új javaslatot és mint gyes mellett dolgozó és közben harmadik gyerekével várandós anyuka nagyon komoly aggályaim vannak. Ha elfogadják a javaslatot, lehet tudni mikor lép hatályba? Tényleg jól értelmezem?

  • várandósként kirúghatnak rendes felmondással indok nélkül? Mi alapján fogják számolni a TGYÁST?
  • nem élvezek védettséget a gyerek 3 éves koráig, bármikor Gyes/Gyed alatt felmondhatnak
  • jelenleg duplán védett vagyok a 2ik gyerekem aki még nem három éves és a várandóság alapján. ezt mind elveszíteném?
  • van olyan vitahely ahol minket kismamákat is meghallgatnak a törvényhozás ellőtt?

Nagyon jó lenne, ha valaki tudna többet erről a kérdésről, mert nagyon rémisztő!

vildiko83 # 2011.07.26. 16:19

Üdvözlöm!
Én Írországban élek a férjemmel egy éve és babát tervezünk.
2009. juliusától 2010. márciusáig dolgoztam Magyarországon. Ezután kb 3 hónapig voltam munkanélküli, és 2010. juniusától dolgozok Írországban. Ha terveink sikerülnek akkor 2012. április - május lenne a kisbabánk születésének időpontja. (Ez most furán hangzik, de muszáj így mondanom a számítást.) Mivel minden képpen Magyarországon akarok szülni itt fel fogom mondani a munkaviszonyomat és legkésőbb karácsonykor haza akarunk menni. Ha bejelentkezem munkanélkülibe akkor az új törvény szerint csak 3 hónap a munkanélküli és nem leszek biztosított a szülés napján.
Az lenne az első kérdésem, ha hazamegyek és mondjuk csak 2 hónap múlva (2010. február) jelentkezek be a munkanélkülibe akkor a 3 hónapba beleesik a szülés. Mármint ha minden összejön. Akkor így is jogosult vagyok a TGYÁS-re és a GYED-re?
A második kérdésem, ha netán veszélyeztetett terhes leszek (mert a munkám olyan hogy nem igazán alkalmas egy terhes nő számára)és hazamegyek akkor mi várható?

Előre is köszönöm a válaszát.

Metrika # 2011.07.26. 13:11

Tisztelt Fórumozók, Szakértők!
Egy barátnőm kismama, és nem tudja fog e kapni táppénzt, és egyebeket. Erre a kérdésre szertnék választ kapni!
2009.03.06.-2010.02.18.-ig 4 órás bejelentett m.viszony
2010.02.25.-2011.08.05.-ig munkanélküli
2011.02 hó-ig tanfolyamra járt, melyre a munkanélküli hivataltól küldték, erre az időre 65.000 Ft-ot kapott.
03, 04 hóban álláskeresési támogatást kapott.
2011.05.07-től határozatlan idejű munkaviszonya van, bruttó 78.000 Ft-ot kap.
Segítségeteket előre is köszönöm!
Szép napot kívánok mindenkinek!

Toemi # 2011.07.25. 19:13

Kedves Fórumozók , Tisztelt szakértő!

Az alábbi kérdéssel fordoluk ide, mert ellentmondásos infomrációkat kaptam a témában.

Feleségem 2010.02.18.-án szült, jelenleg maximum gyed-et kap.

A gyed 2012.02.18.-án jár le, második gyermekünket 2012-re tervezzük, de nem fog megszületni „gyed alatt”

A kérdésünk az lenne, hogyan alakulna a gyed számítása, mi lenne az alapja a második gyermekünknél, ha

1., …a feleségem gyesen lenne…
2., …a feleségem táppénzen lenne…
a gyed után?

Esetleg érdemes-e kivenni a fennmaradó szabadságát is?

Szerződés szerinti bruttó bére: 160 000Ft.

Köszönettel
Toemi

nandy # 2011.07.21. 11:04

Bibisom:

A munkaviszony megszűnése után igényelj álláskeresési járadékot, hogy legyen biztosítási jogviszonyod.

nandy # 2011.07.21. 11:02

petya0111:

A TB-kiskönyvet semmilyen oknál fogva nem tarthatja vissza, azt át kell adnia.

Az indoklást nem igazán értem, mert nincs olyan, hogy igazolatlan betegszabadság. Nem lehet, hogy valamit félreértettél? Idén voltál már keresőképtelen?

nandy # 2011.07.21. 11:00

Pandi, semmiképpen NE ÍRJ ALÁ közös megegyezést!

A terhességed okán jelenleg felmondási védelem alatt állsz... és nem véletlenül. Ha megszűnik a munkaviszonyod, akkor szinte alig fog járni valami juttatás, kis szerencsével esetleg TGYÁS igen, de GYEd már nem nagyon...
Azt is jól tudod, hogy nincs már passzív táppénz.

Tehát csak és kizárólag a munkáltató számára lenne kedvező a "közös" megegyezés, neked viszont súlyos anyagi veszteséget okozna.

Pandi41 # 2011.07.21. 08:55

Üzenet: Tisztelt Cím!
Megpróbálom dióhéjban megfogalmazni a problémámat!
41 éves nő vagyok, akinek most a 9. beültetésre sikerült a lombik lombik-program.
Munkaviszonyban állok a jelenlegi cégemnél 2010 április 30 óta, és amikor most a munkáltatóm
megtudta, hogy terhes vagyok,azzal a javaslattal állt elő,hogy írjunk
alá egy "közös megegyezéses" kiléptetést,mert ő nem hajlandó fizetni
utánam! Azt állítja, hogy ha 3 napon belül elmegyek a háziorvoshoz ki
tudom magam íratni táppénzre,és akkor azt az állam fizeti! (úgy tudom ,a passziv táppénz 2011 júli 1-tól megszűnt)
Az tényleg igaz hogy semmiképp nem akarok oda visszamenni, de félek,
ha aláírom, elesem valamilyen juttatástól!(gyes,gyed stb)
Vagy ezzel nincs összefüggésben,mert ezt már az állam fizeti?
Veszélyeztetett terhes lennék, és erről azt olvastam, hogy az 1.
naptól táppénzre mehetek és azt NEM a munkáltató fizeti, hanem az
állam! (Nem tartok igényt a fizetett szabadságok kifizetésére sem!)
Ha az állam fizeti a táppénzt,ez azt jelenti hogy ilyenkor minden költség velem kapcsolatban az államot terheli? Vagy az állományban tartás is von maga után ilyen esetben is költségeket?
MERJEM ALÁÍRNI A "KÖZÖS MEGEGYEZÉST" ??
Még hozzáteszem, hogy a lombikosokat 2005 óta külön törvény védi, és
elvileg a program (és természetesen a terhesség alatt is) felmondási
védelem illeti meg őket!
Válaszukat előre is köszönöm!
Tisztelettel Palotási Andrea

petya0111 # 2011.07.20. 19:40

Tisztelt szakértők!A következő problémámmal fordulok önökhöz.2011.07.18.-án felmondtam a mostani munkáltatómnál,2011.07.19.-én felvételiztem a következőnél.Mivel az utolsó héten táppénzen voltam 13.-tól 18-ig így a leszámoláshoz vittem a táppénzes papíromat ami a fenti időszakra azaz 5 munkanapra szólt.A cég a mai napon küldte a papírjaimat ami nem tartalmazta a tb kiskönyvemet azon a jogcímen hogy 13-tól 15-ig igazolatlan betegszabadságon voltam.Nem igazán értem ha leadtam a papírt miért van ez a hiány kérem segítsenek mert a következő külföldi munkahelyemre nem tudok így menni tb hiány miatt.Mit lehet ilyenkor tenni.Előre is köszönöm.

chrisnemeth # 2011.07.17. 10:57

Kedves Fórumozók!

Az alábbiban szeretnék segítséget kérni.

2010. szeptember 2-án álltam munkába GYED lejárta után, először szabadságon voltam, október 25-től dolgoztam ténylegesen. (2008-ban született első gyermekem, előtte is ugyanennél a cégnél dolgoztam több mint 10 évet)

Idén április elején kiderült hogy babát várok, november végén/december elején fog megszületni. Április 29-től veszélyeztetett terhesként táppénzre vettek, valószínűleg a szülésig táppénzen leszek.

Kérdésem az lenne, hogy mi lesz a TGYÁS és a GYED alapja? Jól tudom hogy a TGYÁS-és ugyanaz, mint a táppénzé, a szerződés szerinti bérem, mivel megvan a 180 bérezett napom, igaz nem egy évben, hanem 2011-ben és 2010-ben együtt? (tavaly szeptembertől idén április végéig)

És mi lesz a GYED-é? Azt már csak 2012-ben fogom igényelni, ott is lehet ugyanaz? Az igénylés évében (2012-ben) TGYÁS-st fogok kapni, a megelőző évben (2011) pedig nincs meg a 180 napom, mivel április végétől táppénzen vagyok, csak a 2010-el együtt lenne meg.

Az még nem tudom számít-e hogy 2011 márciusában 15 nap betegszabadságon voltam egy műtét miatt.

A válaszokat előre is köszönöm!

bibisom # 2011.07.17. 09:55

Kedves Felhasználók!

A segítségeteket szeretném kérni. 23 hetes kismama vagyok, veszélyeztetett terhességem miatt március óta tápénzen vagyok és a hónap végén le fog járni a szerződésem, munkanélküli leszek. A gyermek majd november elején fog előre láthatóan megérkezni.
A kérdésem az lenne, milyen pénzbeli támogatásokra leszek jogosult augusztustól és így kaphatok e GYED-et vagy TGYÁS-t.

Válaszokat előre is köszönöm!

Bibisom

dzsebo # 2011.07.15. 15:59

Segítséget kérek!

Jelenleg gyed-en vagyok(2012.okt-ig),lenne egy lehetőség, hogy munkába álljak 1-2hónapra . Addig szüneteltetném a gyed-et. Ha megszűnik a munkaviszonyom és regisztráltatom magam álláskeresőnek,onnan utána megint munkába állnék 1-2 hónapra, majd ha annak is lejárna a szerződése - utána még visszamehetnék gyedre?

ZSHI # 2011.07.14. 21:36

SEGÍTSÉGET KÉREK!
JÚL. 15-ÉN LEJÁR A GYED-EM ÉS SZERETNÉM KIVENNI AZ 50 NAP SZABADSÁGOMAT,AMI SZEPT. 24-IG A 3.GYERMEKÜNK KIÍRT SZÜLÉSI IDEÉIG KITART.GYES-T IGÉNYELHETEK-E A SZABADSÁG IDEJÉRE? A MUNKÁLTATÓM SZERINT CSAK AKKOR, HA SZERZŐDÉST MÓDOSÍTUNK ÉS NAPI 6 ÓRÁRA KAPOK PÉNZT. (FIZETETT SZABADSÁG) NA EZZEL EGYÜTT ROSSZABBUL JÁRNÉK! MENNYI A GYES ÖSSZEGE JELENLEG?
SEGÍTSÉGÜKET NAGYON VÁROM ÉS ELŐRE IS KÖSZÖNÖM!!

kismama2413 # 2011.07.14. 14:50

Kedves Dödölle1!

Köszönöm szépen a segtségét!

Üdvözlettel:
kismama2413

Dödölle1 # 2011.07.14. 13:24

kismama2413

Tisztelt Fórumozók!

Mit tehtek, ha kismamaként táppénzen vagyok, de a cég, ahol a munkaviszonyom van nem utalta a mai napig április elejére járó betegszabadságomra eső jövedelmememet. A főnököm nem akar kifizetni, egyedüli alkalmazott vagyok a cégnél. Kihez fordulhatok, hogy segítsen, hogy mihamarabb megkapjam a betegszabira járó jövedelmemet.

Előre is köszönöm a segítséget.

A betegszabadság a Munka Törvénykönyve (1992. évi XXII. Tv.) alapján járó, "munkabér jellegű" juttatás, amelynek ki nem fizetése esetén a Megyei/Fővárosi Kormányhivatal Munkavédelmi és Munkaügyi Szakigazgatási Szervéhez lehet panasszal fordulni.

Amennyiben a jogviszony még fennáll ezen közigazgatási szerv rendelkezik hatáskörrel a hatósági ellenőrzés lefolytatására, amelynek során határozattal fogják kötelezni a foglalkoztatót az elmaradt összeg kifizetésére.

1949. évi XX. törvény A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG ALKOTMÁNYA:
64. §. A Magyar Köztársaságban mindenkinek joga van arra, hogy egyedül vagy másokkal együttesen írásban kérelmet vagy panaszt terjesszen az illetékes állami szerv elé.

2004. évi XXIX. törvény az európai uniós csatlakozással összefüggő egyes törvénymódosításokról, törvényi rendelkezések hatályon kívül helyezéséről, valamint egyes törvényi rendelkezések megállapításáról

A közérdekű kérelmekkel, panaszokkal és bejelentésekkel kapcsolatos eljárás

141. § (1) Az állami és helyi önkormányzati szervek a panaszokat és a közérdekű bejelentéseket e törvény szerint kötelesek elintézni.

(2) A panasz olyan kérelem, amely egyéni jog- vagy érdeksérelem megszüntetésére irányul, és elintézése nem tartozik más - így különösen bírósági, államigazgatási - eljárás hatálya alá.

(3) A közérdekű bejelentés olyan körülményre hívja fel a figyelmet, amelynek orvoslása, illetőleg megszüntetése a közösség vagy az egész társadalom érdekét szolgálja. A közérdekű bejelentés javaslatot is tartalmazhat.

(4) Panasszal és a közérdekű bejelentéssel bárki - szóban, írásban vagy elektronikus úton - fordulhat a tárgykörben eljárásra jogosult szervhez. A szóbeli bejelentést az eljárásra jogosult szerv köteles írásba foglalni.

(5) Ha a panaszt, illetőleg a közérdekű bejelentést nem az eljárásra jogosult szervhez tették meg, azt nyolc napon belül oda át kell tenni. Az áttételről a bejelentőt egyidejűleg értesíteni kell.

142. § (1) A panaszt és a közérdekű bejelentést a beérkezéstől számított harminc napon belül kell elbírálni.

(2) Ha az elbírálást megalapozó vizsgálat előreláthatólag harminc napnál hosszabb ideig tart, erről a panaszost (bejelentőt) a panasz (bejelentés) beérkezésétől számított tizenöt napon belül - az elintézés várható időpontjának egyidejű közlésével - tájékoztatni kell.

(3) Az eljárásra jogosult szerv a panaszost, illetőleg a közérdekű bejelentőt meghallgathatja, ha azt a panasz, illetőleg bejelentés tartalma szükségessé teszi.

(4) Az eljárásra jogosult szerv a vizsgálat befejezésekor a megtett intézkedésről vagy annak mellőzéséről - az indokok megjelölésével - köteles a panaszost, illetőleg bejelentőt írásban vagy elektronikus úton haladéktalanul értesíteni.

(5) Az írásbeli értesítés mellőzhető, ha az elintézésről a jelen lévő panaszost, illetőleg bejelentőt szóban tájékoztatták, és a tájékoztatást tudomásul vette.

(6) A korábbival azonos tartalmú, ugyanazon panaszos, illetőleg bejelentő által tett ismételt, továbbá a névtelen bejelentés vizsgálata mellőzhető.

(7) A panasz vizsgálata mellőzhető a (6) bekezdésében említett eseteken kívül akkor is, ha a panasztevő a sérelmezett tevékenységről (mulasztásról) való tudomásszerzéstől számított hat hónap után terjesztette elő a panaszát. A tudomásszerzéstől számított egy éven túl előterjesztett panaszt érdemi vizsgálat nélkül el kell utasítani.

143. § (1) A panasz, illetőleg a közérdekű bejelentés alapján - ha alaposnak bizonyul - gondoskodni kell

  1. a jogszerű, illetőleg a közérdeknek megfelelő állapot helyreállításáról vagy az egyébként szükséges intézkedések megtételéről;
  2. a feltárt hibák okainak megszüntetéséről;
  3. az okozott sérelem orvoslásáról, továbbá
  4. indokolt esetben a felelősségre vonás kezdeményezéséről.

(2) A panaszost, illetőleg a bejelentőt - a (4) bekezdésben foglaltak kivételével - nem érheti hátrány a panasz, illetőleg a közérdekű bejelentés megtétele miatt.

(3) A panaszos, illetőleg a közérdekű bejelentést tevő személyes adatai - a (4) bekezdésben foglaltakon túlmenően - csak a bejelentés alapján kezdeményezett eljárás lefolytatására hatáskörrel rendelkező szerv részére adhatóak át, amennyiben e szerv annak kezelésére törvény alapján jogosult, vagy az adatai továbbításához a bejelentő egyértelműen hozzájárult. A bejelentő adatai egyértelmű hozzájárulása nélkül nem hozhatók nyilvánosságra.

(4) Ha nyilvánvalóvá vált, hogy a bejelentő rosszhiszeműen járt el, és ezzel bűncselekményt vagy szabálysértést követetett el; másnak kárt vagy egyéb jogsérelmet okozott, adatai az eljárás kezdeményezésére, illetőleg lefolytatására jogosult szerv vagy személy részére átadhatóak.

kismama2413 # 2011.07.14. 07:56

Kedves Serpico,

nekem is ilyen problémám volt, itt a fórumon Dödölle javasolta, hoyg írka egy levelet az illetékes korményhivatalnak, pl. Budapest Főváros Kormányhivatala Egészségbiztosítási Pénztári Szakigazgatási Szerve 1387 Bp. Pf 120 tel: 288 5100.
Keressétek meg ti hova tartoztok, írjétok meg nekik pontosan, és ők intézkednek, nekem is így indult el majdnem 4 hónap késéssel a táppénz.

Sok sikert.

Serpico # 2011.07.14. 06:46

Nem rólam van szó. Április közepén közölte a munkáltató szóban az érintettel, hogy "másnap már be se menjen". Az érintett erre elment orvoshoz, aki felvette. A papírokat ezután mindig leadta a munkáltatónál, 3 hónap után kezdett gyanakodni, hogy miért nem jön pénz. Ekkor derült ki a TB-nél, hogy semmi nem lett benyújtva. Fizetést nem kapott semmit ezalatt.

C a s a b l a n c a # 2011.07.14. 06:26

A jövedelmed megkaptad?

Akkor mit érdekel téged a dolog?

Serpico # 2011.07.14. 06:14

Sziasztok!

Milyen igényt lehet érvényesíteni, ha a munkáltató 3 hónapig nem nyújtotta be a TB felé a munkavállaló által átadott táppénzes papírokat?

Köszi