GYED,GYES, táppénz


Dödölle1 # 2012.01.23. 10:03

Dreaming 2012.01.20. 11:52 Tisztelt Fórumozók!

Azt szeretném megkérdezni, hogy a 365 biztosított napba bele tartozik-e az álláskeresői segélyen tartózkodó hónapok száma?
Válaszotokat köszönöm!

A Tbj. 5. § d) értelmében az álláskeresési támogatásban részesülő személy biztosított, így ez az idő a THGY és GYED jogosultsághoz szükséges 365 napba beleszámít.

Tbj=1997. évi LXXX törvény.

Dzsumplinger # 2012.01.22. 21:43

Tisztelt Szakértők!

A segítségüket szeretném kérni 2. baba tervezéséhez, már ami az anyagiakat illeti...

Fiam 2010. március 26-án született, az alábbi ellátásokat kaptam:
2010.03-08. TGYÁS
2010.09-2012.03. maximális GYED
2012.04.-2013.04.GYES

Bruttó fizetésem 350 ezer Ft volt.

Kérdéseim:

  1. ha nem megyek vissza dolgozni a GYED lejárta után, jogosult leszek-e TGYÁS-ra és GYED-re, ha a baba 2013. március 26. után születik (tehát nincs meg a 365 bérezett nap), és ha igen, mennyire (ha jól tudom, a szülést megelőző két éven belül már 365 vagy jobb esetben 562 bérezett napnak kell lenni, és a GYES ebbe nem számít bele)
  2. Mekkora lesz a TGYÁS és GYED összege, ha 2013. március 26. előtt születik a baba és megvan a 365 bérezett nap. Mivel a fiammal is veszélyeztett terhes voltam, lehet, h most is táppénzre mennék, azt mikortól érdemes/lehetséges?
  3. ha 4 órás munkába visszamegyek rögtön a GYED lejárta után(kb.bruttó 150 ezerért), hogyan alakul majd a TGYÁS, GYED összege?
  4. az eredeti munkahelyem beolvadt egy cégbe, ami a jogutód, de ott nincs olyan osztály, ahol én dolgoztam. Kötelesek lennének így is részmunkába visszavenni? Állami cégről van szó.
  5. ha más céghez mennék, hogyan érdemes elválnom az eredeti munkahelyemtől? Gondolom kiveszem a szabadságaimat és közös megegyezés, felmondás stb.

Előre is köszönöm válaszát.

Üdvözlettel:
Dzsumplinger

mazsi-drazsika # 2012.01.22. 09:45

Tisztelt jogászok

kérdésem lenne ha valaki gyeden van és szeretne a szülö után kérni ápolásit a kettö eggyütt kaphato ??


volt rokkant nyugdijas

maresz # 2012.01.22. 09:01

Hát ez nem jó hír, de azért köszönöm a segítséget!

végrehajtó1 # 2012.01.21. 23:06

gyest kapod.gyedet nem.

maresz # 2012.01.21. 21:49

Tisztelt Fórumozók!

Szeretném megkérdezni, hogy mi a helyzet abban az esetben, ha határozott idejű munkaviszonyom van, de a gyermek születése ennek lejárta után esedékes.

Ilyen esetben járhat a gyes és a gyed?

Válaszukat köszönöm!

kita2386 # 2012.01.21. 00:21

Tisztelt Fórumozók!

Segítségeteket szeretném kérni!
2012. augusztusában fog születni első gyermekem! Nagyon örülünk neki párommal, de még is nagy gondom van!
2012.március 14-én lejár a határozott idejű szerződésem el leszek küldve a munkahelyemről 4 év munkaviszony után!
Azt szeretném kérdezni, hogy tudtok e rá valamilyen lehetőséget, hogy hogyan tudnám elérni, hogy ne a minimum juttatásokat kapjam.
Segítő válaszaitokat előre is köszönöm,
Tisztelettel: Kati

Dreaming # 2012.01.20. 10:52

Tesztelt Fórumozók!

Azt szeretném megkérdezni, hogy a 365 biztosított napba bele tartozik-e az álláskeresői segélyen tartózkodó hónapok száma?
Válaszotokat köszönöm!

HusztiKati # 2012.01.19. 15:44

Tisztelt Szakértő!
Jelenleg GYED-en vagyok, 2012. március 2-ig.Szeretnék felmondani a munkahelyemen, mert sajnos a felajánlott éjszakai (17:00-5:00) munkarendet (régen nem volt éjszakai műszak) nem tudom vállalni, nem tudjuk a férjemmel összeegyeztetni a gyerekek ellátását, segítségünk nincs. A kérdésem az lenne, hogy az összegyűlt 47 szabadnapot köteles-e kifizetni a cég, így hogy én mondanék fel? Kötelezhetnek a felmondási idő letöltésére?
Mondhatom azt hogy visszamegyek dolgozni, csak előbb letölteném a szabadságomat, kb 2 hónapot, és annak a végén mondanék fel, milyen buktatóim lehetnek, ebben az esetben? GYES-t igénybe vehetem végig? Mivel a fennmaradó 1 évet az álláskeresésre használnám fel, de nem szeretnék pénz nélkül maradni.
Köszönöm a válaszát.

B Csilla # 2012.01.19. 15:08

Kedves Szakértő!

2004.okt.13-tól állok munkaviszonyban 4 órás munkarendben. 2008.dec.01-től 8 órás munkarendben voltam, azaz a heti munkaidőm 20 órásról 40 órásra változott. 2009.dec.16-tól voltam táppénzen várandóság miatt. 2010.már.23-án gyermekem született. A gyermekünk után járó szabadságot és családi adókedvezményt, adójóváírást a párom vette igénybe. Én 1986.ápr.14-én születtem. Most jelenleg GYED-en 2012.márc.23-ig. Az a helyzet állt fent, hogy vissza akartam menni dolgozni a GYES mellett, de a munkáltatóm volt olyan kedves és jelezte, hogy nem tart igényt a további munkámra. Ezért az lenne a kérdésem, hogy mennyi szabadság jár nekem az elmúlt évekre összesen, esetleg végkielégítést kaphatok-e? Az több, mint valószínű, hogy a munkáltatóm közös megegyezéssel akar nekem felmondani. Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel és köszönettel:
Csilla

linea77 # 2012.01.19. 14:02

Kedves Szakértő!

2007.07.31ig vállalkozó voltam. ezután táppénz,tgyás,gyed,gyes. gyes alatt 2. gyerek,akivel most vagyok gyesen. a gyes lejár augusztusban. tervezzük a 3. babát,és nem tudom,hogy a 2 gyes között,mire vagyok-ha vagyok-jogosult. szeretnék biztositott is lenni,de jó lenne valamennyi pénz is. jár pl álláskeresési járadék gyes lejárta után úgy hogy remélhetőleg akkor már terhes vagyok?

köszönöm!

adelusz # 2012.01.19. 12:00

Kedves Szakértő!

Az utolsó munkahelyemen több mint 2 évig dolgoztam.Tavaly Március végén felmondtam,mert párommal külföldre költöztünk.A felmondés után kb. 1 hónappal bejelentkeztem a munkanélkülibe,mert az járt,és ha jár akkor kihasználom.9 hónapig kértem is.Most jan.3-án járt le.A munkanélküli után még jár 3 hónapig segély a hivatalból,de azt nem vettem igénybe.Na most az a kérdésem hogy,ha összejönne a baba és idén év végén megszületene,akkor kapnék táppénzt a szülésig? A szülés után járna e gyed,majd gyes? Valaki azt mondta,hogy Gyes mindenképpen járna,ami 28 ezer Ft körül van.
Tehát szeretném megtudni,hogy ebben a helyzetben nekem mi járna és mi nem.
Előre is köszönöm a választ!
adelusz

zeuka # 2012.01.19. 10:23

Tisztelt Szakértők!
Lányom 2010. 06. 01-től 2011. 04. 11-ig, majd 2011. 04. 20-tól 29-ig állt munkaviszonyban. Minimál bérrel. 2011. 05. 02-től 07. 14-ig álláskeresési ellátásban részesült, majd 2011. 10. hótól egyéni vállalkozó 105.000 Ft bérrel.
Várhatóan szeptemberben fog szülni, de valószínűleg veszélyeztetett terhesség miatt táppénzes állományba kell hogy kerüljön a szülésig.
Kérdésem, jogosult lesz-e a szülést követően bármilyen ellátásra, ha igen, mire és mennyire?
Köszönöm a válaszukat.
Tisztelettel Hegedüsné

Gabci85 # 2012.01.19. 09:58

Tisztelt Szakértő!
Olyan problémám lenne, hogy 2007 dec 6-tól munkaviszonyom volt, 2008 júl 16-án született kisfiam, így tgyásra, gyedre, majd gyesre mentem! 2011 aug 29-cel megszűnt a munkaviszonyom, így 2011 aug 30-tól álláskeresésin vagyok, amit 9 hónapig kapok! Most olyan kérdésem lenne, hogy kiderült terhes vagyok! 2012 aug végére vagyok kiírva, viszont nagy szükségem lenne a gyedre! Hogyan kaphatnék gyedet? Egy ismerős a cégénél bejelentene, viszont a járulékokat nekem kell fizetnem! Szóval, egyáltalán nem vagyok tisztában a mostani dolgokkal, hogy tudnám elérni, hogy minél kevesebbet keljen fizetnem? Ha bejelentene 1-2 hónapra határozott időre, utána kaphatok megint álláskeresésit és gyedet? Vagy hogy lehetne ezt megoldani? Segítségét előre is köszönöm!
Gabi

hóember12 # 2012.01.18. 11:25

Tisztelt Szakértő!
2011 októbere óta 2. gyerekemmel GYES-en vagyok. 2012 július végére várjuk a 3. babát. Határozatlan idejű, folyamatos munkaviszonyom van, papíron jelenleg havi 235.000 forintos bruttó bérrel. 180 napra már nem tudok visszamenni dolgozni, de az alábbiakat tervezem:

  • a kedvező adószabályok miatt (valószínűleg nem kellene adóznom a 3. baba miatt) áprilistól szeretném, ha visszavennének állományba, és kivenném az évek során felgyülemlett szabadságaim egy részét (kb. 41 munkanapot),
  • júniusban kivenném a 15 nap betegszabit és egy pár nap táppénzt,
  • júliusban elmennék tgyás-ra (császármetszés miatt a pontos időpont jól tervezhető.)

Kérdéseim:

  1. Köteles-e a munkáltatóm a fenti menetrendnek megfelelni? (Sajnos valaki "ül" a helyemen. Ugye Őt nem kell erre a pár hónapra kitenni?)
  2. A Tgyás-nál a jelenlegi jövedelmemet veszik majd alapul? Nem értem pontosan, mit jelent az, amit olvastam valahol, hogy - mivel jelenleg a jövedelmem magasabb, mint a minimálbér kétszerese - a tgyás "alapja" 2012-ben max. bruttó 186.000 Ft. Az "alapja" azt jelenti, hogy ezt is meg kell szorozni 0,7-tel, vagy azt, hogy ez az összeg (a 186.000 Ft) lenne a teljes tgyás-om, amiből már csak az SZJA jön le? (Adómegosztás miatt nekem még valószínüleg az sem...)
  3. Apropó minimálbér. Ha van értelmiségi minimálbér (van még?), akkor a terhességi juttatásoknál miért nem azt veszik alapul?
  4. Ha engem állományba vesznek, kérheti-e a nagyszülő (az én anyukám) a GYES-t, amíg én szabin, betegszabin, táppénzen vagyok?
  5. Ha az állományba vételi kérelemmel együtt bejelentem, hogy babát várok, felmondhatnak-e nekem?
  6. Jól sejtem, hogy a GYed-em mindenképpen 130.200 Ft lesz. (Akár visszavesznek állományba, akár nem.)

Elnézést kérek a sok kérdésért, mentségemre szolgál, hogy már sokszor szerettem volna kérdezni, de mindig lebeszéltem magam, most viszont nagyon fontos lenne...

Előre is köszönöm a segítséget!
Hóember12

Stass # 2012.01.18. 09:06

Tisztelt Szakértők!

5 hónapos kismama vagyok. 2012 május közepére várjuk a picinket. Pár éve egy Kft. alkalmazásában állok, ahol (technikai okokból) éppen mostanában (februárban vagy márciusban) fog megszűnni a munkaviszonyom.

A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben, ha jól tudom, a TGYÁS-t, GYES-t, GYED-et a 2011-es év alapján fogják megállapítani?
Olvastam valahol, hogy csak abban az esetben leszek jogosult ezekre az ellátásokra, ha meghatározásuk idején álláskeresési támogatásban részesülök? Ez igaz? Tehát ha február 1-ével szűnik meg a munkaviszonyom, akkor még éppen jogosult leszek? (Mivel úgy tudom, az álláskeresési járadék 3 hónapig /90 napig/ jár, és ha jól számolom, akkor a járadék időtartama alatt, éppen a harmadik hónapban igénybe tudom már venni a TGYÁS-t. -Akkor ez így rendben lesz?).

Elnézést a szedett-vedett megfogalmazásért, de sajnos így sikerült. :) Kicsit aggódom, hogy miként fognak alakulni ezek a dolgok.

Válaszukat előre is nagyon köszönöm!

kriszkrisz # 2012.01.18. 08:51

Tisztelt Szakértők!

Ha TGYS alatt megszünt a munkaviszonyom, be kell jelentkeznem a munkaügyi központba? Jelenleg GYED-en vagyok 2012 december 13-ig.

Köszönöm válaszukat!

jojo81 # 2012.01.18. 08:44

Köszönöm a választ.Igen a munkahelyem
megvan 2009 júniusa óta.És azt mondták meg is marad.
szülést megelöző két évben gyeden utána meg gyesen voltam.Tudom hogy nem jár egyszerre a kettö.Amikor a második gyerek születik még gyesen leszek ha a gyest lemondom akkor jár az új babára a gyed?Ugyanannyi mint az első babánál?

anne01 # 2012.01.17. 18:02

domanett

Vagy nem igényelted, vagy a párod vette igénybe.

anne01 # 2012.01.17. 17:58

jojo81

Itt leginkább az a kérdés, hogy biztosítási jogviszonyban vagy -e.

Pénzbeli ellátások igénylésének alapvetően két feltétele van:

fennálló biztosítási jogviszony (munkaviszony, álláskeresési stb.)
szülést megelőző két évben 365 nap biztosítási jogviszony.

Hozzátenném, hogy gyes, gyed egyszerre nem jár.

Olvsgatásra:
http://www.oep.hu/…_2011_02.PDF
http://www.oep.hu/…_2012_01.PDF

anne01 # 2012.01.17. 17:54

ancsapancsa30

Tgyásra jogosult. Gyedre csak akkor, ha tgyás megszűnése után pár nap álláskeresésire megy és onnan igényli a gyedet.

Bubborék # 2012.01.17. 17:05

Tisztelt Szakértők!

Érdeklődni szeretnék,hogy mire számíthatok abban az esetben,ha mindösszesen napi 2 órára vagyok bejelentve (havi kb. 30.000 ft) ? Jár nekem GYED, GYES? A munkaviszonyom folyamatos több,mint 2 éve.
Olyan munkakörben dolgozom, amit a terhességem utolsó harmadában biztosan nem tudok folytatni. (gyógymasszőrként dolgozom). A munkáltató elbocsájthat ebben az esetben? Táppénzre mehetek az utolsó hónapokban? Ez hogyan befolyásolja a GYED és GYES összegét, ha egyáltalán kapok?

Válaszukat előre is köszönöm!

domanett # 2012.01.17. 12:53

Tisztelt Szakértő!
1977.02.18.-án születtem a kisfiam 2009.01.07.-én született.A munkáltatóm 2009-es évre 23 nap szabadságot számolt plusz a 2 nap gyerek után járó szabadság. 2010-es évre pedig 12 napot és azt állítja, hogy erre az évre nem jár a 2 nap pótszabadság. 2011.01.08.-tól gyes mellett visszamentem 4 órába dolgozni. Szülés előtt 2008.10.01-től táppénzen voltam.
A kérdésem az lenne hogy igaza van e munkáltatómnak,mert én mindenhol azt olvastam, hogy a gyerek megszületésének évétől a 16. életév betöltésének évéig jár a pótszabadság.
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel:Anett

jojo81 # 2012.01.17. 10:12

Tisztelt Szakértők!

Érdeklődni szeretnék,hogy 2010 01 21 én született gyermekemnek lejár a gyed és kapom a gyest 01 22 től.Várandós vagyok a második gyermekkel aki 2012 07 08 án fog várhatóan megszületni.Azt szeretném kérdezni,hogy jár -e gyed nekem vagy csak egy gyerek után kapok gyest,és az újszülött nem kap semmit. ha kapok akkor mennyi összegre számíthatok??Kérem segítsenek mielőbb.Köszönöm.

ancsapancsa30 # 2012.01.16. 20:32

Tistelt Szakértő!

Érdeklődni szeretnék, h a sógornőm 10 hetes terhes, 2012 augusztus elejére várja a babát. 2012. szeptember 20-án mgszűnik a szerződése. EZ esetben Ő jgosult e Tgyás-ra majd Gyedre? Köszönöm válaszát! Üdv: Anikó