GYED,GYES, táppénz


Bodzaa # 2010.01.14. 14:43

Tisztelt fórumozók!

Érdeklődni szeretnék a helyzetemet illetően. Párom a terhesség 9. hónapjában van. A megszületendő gyermekünk fél éves korától szeretném én igényelni a GYED-et. Főállásban dolgozom egy vállalatnál és másodállásban egyéni vállalkozó vagyok. Kérdésem az lenne, mi a teendő ez esetben? Vissza kell e adni a vállalkozást, vagy csak szüneteltetni, vagy egyáltalán semmit nem kell tenni? Mikortól végezhető munka a vállalkozásban GYED vagy GYES mellett, rész vagy teljes időben?

Köszönettel!

Dabri # 2010.01.14. 15:18

Sziasztok!

Köszönöm a válaszokat.
Sajnos itt (http://www.e-cegjegyzek.hu/…page/ceginfo) nem találtam semmit sem a régi cégről csak az újról.
Engem a papírokon kívül az érdekelt volna még igazán, hogy a GYED alatt felgyülemlett szabadságomat köteles e kifizetni?Illetve az, hogy mivel ő írásban még nem közölte velem a cég megszűnését ezért alkalmazott vagyok e még ott és ha igen akkor mivel júniusban voltam ott 3 éve kötelese e végkielégítést adnia vagy nem mert a cég esetleg már június előtt megszűnt amikor még nem telt le a három évem.

Előre is köszönöm a válaszokat.

Gilda04 # 2010.01.15. 04:56

Kedves Szakértő!
Jelenleg gyeden vagyok 10 hónapos babámmal, majd ha betöltötte a 2 évet, nagymamája fog elmenni gyesre.
Én nem mehetek vissza oda dolgozni ahol voltam, közölték, hogy amikor 2 éves lesz a babám, megkapom a papírjaimat és elmehetek álláskeresőnek.
Szeretnénk még egy babát.
Ha a nagymama van gyesen, attól én még elmehetek passzív táppénzre? Álláskeresőnek vagy ha terhes lennék azidőtájt, mi járna nekem?
Nagy szükségünk van a pénzre, mivel nagyon magas a lakáshitelünk és elköteleztük magunkat egy banknak hosszú időre.
Miket lehetne sorban igényelni úgy, hogy a legjobban járjunk?
2006 novemberétől dolgoztam egészen 2008 szeptemberig amikor elmentem táppénzre, mivel vesz. terhes voltam koromnál fogva is. Majd tgyásom volt és most gyedem van.
Most kb. 75000 ft nettó gyedet kapok. Mi alapján számítanák a következőt? Hogy járnék jobban?
Válaszát előre is megköszönöm.
Gilda04

Marcsika81 # 2010.01.15. 11:29

Tisztelt Szakértő!

2007.02 hónap óta vagyok a munkahelyemen, amely határozatlan időre szól. 2007.11.14-én szültem, 2009.11.14-e óta gyes-en vagyok. Kiadták a szabadságomat, ami 2010.01.14-én fog letelni. Utána vissza szeretnék menni dolgozni, amit már régen jeleztem a munkáltató felé,viszont ők még semmilyen konkrétumot nem tudtak mondani nekem ezzel kapcsolatban, csak mindenki félre magyaráz és másra hárítkozik. Az a telephely ahol eddig dolgoztam megszűnt, viszont maga a munkahely, vagy a központ az maradt. Így nem tudnak nekem állást adni. Megszüntethetik a munkaviszonyomat? Állásidőt kell fizetniük, ha nem tudnak nekem munkát adni? Mit tanácsol, mit tegyek? Valóban igaz az, hogy ha nem írom alá közös megegyezéssel a felmondást, akkor állásidőt kell fizetniük amíg gyesen vagyok és ha aláírom akkor ki kell fizetniük az egész évi gyest?
Ha állásidőt fizetnek, akkor elvileg munkaviszonyban állok a céggel, akkor adhatnak nekem munkáltatói igazolást a bölcsődébe?

Köszönettel:Marcsi

Lucifer24 # 2010.01.15. 12:12

Tisztelt Szakértő!
Jan. 24-én lejár a gyesem, gyermekem betölti a 3. évet.A mun­káltatóm nem vesz vissza, azt mondta eladta a céget. Semmilyen értesitést, papirt nem kaptam minderröl. Nem hajlandó kiadni a papirjaimat azzal védekezvén, hogy nem tudja hol vannak. Munkaügyi felügyelöséghez irtam levelet, arra várom a választ. Kérdésem az lenne, hogy mig a vizsgálat folyik ezügyben, nekem ugye lejár a gyesem munkaviszonyt viszont nem létesithetek mindaddig mig a papirjaim meg nem lesznek. A gyes után táppénzre mehetek? Valami pénzbeli ellátás reményében addig is mit javasolna?
Nagyon köszönöm elöre is a válaszát!
Tisztelettel

Laci87 # 2010.01.15. 12:30

Jó napot!

Szeretném kérdezni hogy az özvegységi nyugdíj jár-e a gyessel együtt?
Vagy egyiket fel kell mondani?
Vagy jár mind kettő?
Köszönöm válaszát előre is.

üdv Jutka

Laci87 # 2010.01.15. 12:30

Jó napot!

Szeretném kérdezni hogy az özvegységi nyugdíj jár-e a gyessel együtt?
Vagy egyiket fel kell mondani?
Vagy jár mind kettő?
Köszönöm válaszát előre is.

üdv Jutka

milsza # 2010.01.15. 12:43

Sziasztok!

Abban szeretném a segítségeteket kérni, hogy február 7.-étől szülési szabadságra mennék, és mely naptól érdemes bemennem az OEP-hez megigényelnem a Tgyást?
Nőgyógyászomtól kaptam igazolást, hogy abban az időben leszek 36 hetes terhes.
Gyesen vagyok még kislányommal, gondolom a tgyás igénylés előtt azt le kell mondanom az Államkincstárnál.
Megtudnátok mondani milyen nyomtatványokat kell kitöltenem az igényléshez?
Van munkáltatóm, de személyesen szeretném elintézni ezeket a dolgokat még szülés előtt.Az a biztos.Természetesen a jövedelemigazolást kiállítja nekem a munkáltatóm.
Köszönöm.

dallos79 # 2010.01.15. 15:34

Tisztelt szakértő!
Azért fordulok Önökhöz tanácsért,mivel a sok magyarázat közül nem tudom kihámozni a lényeget a számomra fontosat.
A GYED-del kapcsolatban lenne egy kérdésem,illetve felvázolnék egy helyzetet. 2008.09.12 született meg a kisfiam,előtte ,mivel veszélyeztetett terhes voltam így január 22-én már táppénzre mentem(6 hetesen).Megszületett a kisfiam, én pedig 2009 februárig bezárólag kaptam a tgyást, ezután pedig a gyedet kaptam ,ami szerintem jó pár ezer forinttal kevesebbet kaptam mint kellett volna.Bár a keresetem minimálbér környéki volt,de 40-41 e ft gyedet kapok a mai napig.A cégnél ahol dolgoztam azt mondták azért ennyi, mert a Gyed et a jogosultságot megelöző egy év tényleges keresetéből számolják ki.Nekem így a 2008-as 20 napomból számoltak amiből 2 hét betegszabadság volt.Én ennek tulajdonítom,hogy kb 8-10 e ft-tal kevesebbet kaptam 2009-ben.A kérdésem az lenne,hogy az új évben változni fog -e a számítás módja mivel a 2009 évben már nem volt keresetem?Illetve 2010-ben mennyi gyedre számíthatok.2007 ben (teljes év) 60-65 ft átlag keresetem volt. Segítségüket előre is köszönöm!
Tisztelettel:Dallosné Csányi Melinda

anne01 # 2010.01.15. 16:47

kati80:

Ha gyesről mész szülni, tgyás, gyed alapja szerződés szerinti bér lesz.
Ha szülésig szabadságon vagy a tényleges béred (szabadságra kapott bér) lesz a tgyás és gyed alapja. Szabadság mellett gyest is kaphatsz, de tgyás igénylés előtt le kell mondanod.
Tgyás szülés időpontjától számított -28. naptól is igényelhető.
Mivel alacsony a béred, betegszabadságot, táppénzt nem javaslom.

anne01 # 2010.01.15. 16:48

tmade:

Gyes melletti munkavégzésnél, amíg nincs meg a 180 bérezett napod a táppénzt minimálbér után számolják.

anne01 # 2010.01.15. 16:54

Gilda04:

Mivel még csak tervezed a babát, lehetetlen bármit mondani. Mire lejár a gyeded lehet, hogy már passzív táppénz lehetősége sem lesz, változnak a munkanélküliről igényelhető ellátások feltételei stb.
Mindenesetre alapvető szabály, hogy pénzbeli biztosítások igényléséhez aktuális biztosítás kell.

anne01 # 2010.01.15. 17:14

milsza:

Gyest Államkincstárnál mondhatod le, nincs rá külön nyomtatvány. Egyszerűen írsz egy levelet, hogy melyik naptól szeretnéd lemondani. Persze mindezt még tgyás igénylés előtt.
Tgyást csak foglalkoztatón keresztül igényelhetsz és a nyomtatványokat is neki kell kitölteni, REP-nél te is leadhatod. Az nem árt, ha csatolod a gyes lemondásáról szóló igazolást.
Tgyáshoz kell foglalkoztatói igazolás, pótlap terhességi gyermekágyi segély megállapításához, nyilatkozat a terhességi-gyermekágyi segély megállapításához.
Nyomtatványokat itt találsz: http://www.oep.hu/portal/page?…

anne01 # 2010.01.15. 17:15

dallos79:

Egyszer megállapított gyedet nem fognak újra megállapítani. Az összeg 2010-ben is ugyanannyi marad.

milsza # 2010.01.15. 21:00

anne01, nagyon szépen köszönöm a segítségedet.

Gilda04 # 2010.01.16. 07:22

Kedves Anne01!
Köszönöm a választ.
Volna még egy másik variáció: belefognánk nemsokára a babaprojektbe :-))) és még a gyed alatt lennék terhes. Ebben az esetben, ha jól tudom az utolsó év jövedelme számít (ami alapján most is kapom a gyedet) a 2008-as év. Szóval ugyanennyi tgyást és gyedet kapnék mint most?
Úgy tudom, hogy így nem küldhetnének el, mert védet vagyok-lennék.
A meglévő kislányomra a nagymama igényelné a gyest, akkor hogyan működik a tgyás és gyed? Csak egy juttatás jár ha már 2 gyerek van?
A főnöknőmmel ebben az esetben közölhetném, hogy a gyed után újra tgyáson lennék? Vagy szerinted, hogy csináljam?
Köszönöm előre a válaszodat!
Gilda04

pink zambak # 2010.01.16. 10:05

Kedves szakértők!

Idén júliusra várjuk első babánkat. A születéséig folyamatos 1 év 9 hónap munkaviszonyom lesz meg.
Azzal teljesen tisztában vagyok, hogy 1 év az új GYED törvények szerint a jogosultsághoz szükséges idő, és azt is tudom,hogy annyi ideig maradhat valaki otthon GYED-en, amennyit a szülést megelőző két éven belül biztosított jogviszonyban eltöltött. (tehát amennyi munkaviszonya volt).

Nekem csak az az egy kérdésem maradt, hogy ha 1 év 9 hónap ledolgozott munkaviszonyom lesz a szülésig, akkor azt honnan kezdik el számolni?

Ugye az első 6 hónapig TGYÁS jár, és csak utána kezdődik a GYED. Ennek alapján akkor én a gyerek két éves koráig GYED-en lehetek majd?
Tehát akkor kezdik el számolni, mikor letelik a TGYÁS, vagy az a 6 hónap már levonódik az 1 év 9 hónapomból?
A cég bérszámfejtője szerint csak a TGYÁS után kezdik számolni ezt az egészet, viszont félek,hogy esetleg a kollégám nem értesült eléggé az új törvényekkel kapcsolatban.

A válaszokat előre is köszönöm!

nandy # 2010.01.16. 12:46

dallos79:

A cégnek sajnos igaza van, mert mivel 2009-ben igényelted a GYED-et, ezért a 2008. évi jövedelmet vették alapul, ami pedig a 01.01.-01.21. jövedelemből és a betegszabadságból állt. :((
Anne-nak igaza van, nem fogják felülvizsgálni a GYED összegét, azt csak akkor tennék, ha a minimálbér emelkedése miatt a maximumot emelnék.

nandy # 2010.01.16. 12:50

Adel77:

Tisztelt Szakértő!
Harmadik babát tervezünk a párommal és az ellátásokkal kapcsolatban lenne pár kérdésem,kérem segítsen.
Jelenleg a 2. gyerkőccel gyesen vagyok,ami 2010.03.21-én lejár.Bejelentett munkaviszonyom 2007.01.03-tól van,szülés után gyást és gyedet kaptam.
Kérdéseim:
1.Ha gyes alatt teherbe esem,2010.03.22-től táppénzre tudok-e menni?/a munkáltató nem tud visszavenni/Ha igen,akkor miből számolják a táppénzt?
2.Kaphatok-e tgyást és utána gyedet,mi lenne az alapja?A beje­lentett bérem?
Előre is köszönöm a segítséget,üdv:A­dél.

A munkáltatónak kötelessége téged visszavenni! Ha nem tud munkát adni, akkor az állásidőre bért kell fizetnie. Más a helyzet akkor, ha megszűnt a cég, mert akkor nem jár sem táppénz, sem GYED stb...

Kérdéseidre:

  1. Ha még létezik a munkaadód, akkor igen, eltudsz menni táppénzre, feltéve, hogy az orvosilag indokolt. A táppénz alapja megegyezik a korábban folyósított GYED alapjával.
  2. Ha még létezik a munkáltatód, akkor jár majd a GYED, TGYÁS is. Alapja az igénylést megelőző időszakban elért jövedelmed lesz, ha táppénzre mész, akkor a betegszabadságra fizetett 70%-os bér lesz az alap - nem túl kedvező!

A bejelentett béred akkor lenne az alap, ha gyes-ről egyből TGYÁS-ra mennél, de ez most lehetetlen.

nandy # 2010.01.16. 12:52

Tigriske:

Köszönöm a válaszodat!Mi a különbség a táppénz és a betegszabadság között?

A keresőképtelenség első 15 munkanapjára (kb. 3 hét) betegszabadság jár, melyet a munkáltató fizet, és a béred 70%-a. Mindig a tárgyévi adatokból számolják.

A táppénz a jövedelem 50-60%-a, és főszabály szerint az előző évi jövedelemből számolják.

nandy # 2010.01.16. 12:56

kati80:

Én azt javasolnám, hogy semmiképpen ne igényelj táppénzt, mert akkor a bér 70%-a (betegszabadság) lesz a köv. ellátások alapja.
Helyette maradj gyes-en, és kérd a munkáltatótól az előző években felhalmozott szabadságok kiadását, mert ezt a szabit már a rendezett (emelt) bér alapján kell fizetniük, így jobb lesz a GYÁS/GYEd alapja is.

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy írásban jelzed a munkába állási szándékod a munkáltató felé (a GYED lejárta utáni időszakot megjelölve), kéred a szabadságok kiadását. Aztán amikor a szabi lejárt, visszamész fizetés nélkülire. Mindvégig kapod a gyes-t is.

nandy # 2010.01.16. 12:58

Kedves Szakértők!

A következő esetben kérném a segítségeteket:
Több éves munkaviszony után 2007. dec. 1-jén szültem és 2009. dec 1-jén a gyed lejárta után jelentkeztem vissza munkára. Namost, úgy olvastam, hogy ha gyermekápolási táppénzre vagy akár sima táppénzre akarok menni, akkor gyes melletti munkavégzésnél a táppénz összegének megállapításánál csak a gyes folyósításának időtartama alatti (pénzbeli eg.biztosítási járulékalapot képező) jövedelmemet veszik figyelembe.
Több helyen viszont azt bizonygatják, hogy a minimálbér lesz az alap.
Most mégis melyik?

Köszönöm válaszotokat.
Detti

A minimálbér lesz az alap, és csak annyi nap táppénzre vagy jogosult, ahányat a gyes mellett dolgoztál.

nandy # 2010.01.16. 13:00

Bodzaa:

Érdeklődni szeretnék a helyzetemet illetően. Párom a terhesség 9. hónapjában van. A megszületendő gyermekünk fél éves korától szeretném én igényelni a GYED-et. Főállásban dolgozom egy vállalatnál és másodállásban egyéni vállalkozó vagyok. Kérdésem az lenne, mi a teendő ez esetben? Vissza kell e adni a vállalkozást, vagy csak szüneteltetni, vagy egyáltalán semmit nem kell tenni? Mikortól végezhető munka a vállalkozásban GYED vagy GYES mellett, rész vagy teljes időben?

TGYÁS/GYEd mellett nem lehet keresőtevékenységet folytatni, tehát vagy visszaadod a vállalkozásodat, vagy pihenteted/szünetelteted, vagy ha működik, akkor vegyél fel alkalmazottat, aki ténylegesen dolgozik.

Korlátlanul dolgozni a gyermek egyéves korától lehet, gyes mellett.

nandy # 2010.01.16. 13:03

Lucifer24:

Jan. 24-én lejár a gyesem, gyermekem betölti a 3. évet.A mun­káltatóm nem vesz vissza, azt mondta eladta a céget. Semmilyen értesitést, papirt nem kaptam minderröl. Nem hajlandó kiadni a papirjaimat azzal védekezvén, hogy nem tudja hol vannak. Munkaügyi felügyelöséghez irtam levelet, arra várom a választ. Kérdésem az lenne, hogy mig a vizsgálat folyik ezügyben, nekem ugye lejár a gyesem munkaviszonyt viszont nem létesithetek mindaddig mig a papirjaim meg nem lesznek. A gyes után táppénzre mehetek? Valami pénzbeli ellátás reményében addig is mit javasolna?

A te munkaviszonyodat nem befolyásolja az, hogy a munkáltató "eladta" a céget.
Gyaníthatóan egy hajléktalannak, vagy piszkos cégek átvételére szakosodott cégnek adta el.
Mivel nagyon zűrös a helyzet, szerintem fordulj Munkaügyi bírósághoz mielőbb az elmaradt munkabér és a papírok kiadása miatt.

nandy # 2010.01.16. 13:09

Gilda:

Ha most összejönne a baba, akkor is csak 2011-ben tudnád igényelni a GYED-et, így annak alapja a szerződés szerinti béred lenne, vagy ha előtte visszamennél dolgozni, akkor az.

Egyszerre nem lehet GYED-et és GYES-t igényelni, vagy egyik, vagy másik.

Hidd el, nem lehet többet mondani, mert rengeteg változó tényező van a történetedben, ami befolyásolhatja a válaszadást.
Sőt, még a jósgömbömet sem találtam meg azóta, szóval nehéz arról nyilatkozni, mi lesz egy-két év múlva.