GYED,GYES, táppénz


Dödölle1 # 2012.04.12. 09:51

assyg # e-mail 2012.04.11. 10:53 A kérdésem az lenne, hogy ha én már a TGYÁS letelte előtt visszamennék dolgozni, és az apuka maradna otthon a babával, milyen ellátásban részesülhet?
Amennyire tudom, GYED-et csak a 168 nap letelte után igényelhetne (egyéb jogosultsági feltételei megvannak).

GYES-t, azaz gyermekgondozási segélyt a 168. napig, a 169. naptól pedig GYED-et.

femo76 # 2012.04.11. 09:38

Tisztelt Szakértő!

Tavaly szeptemberben, a 3 évet betöltött ikreimmel vagyok itthon GYES-en. Mivel oviba járnak, szeretnék vissza menni dolgozni, nem ülnék itthon 6-7 évig. Ezt jeleztem a munkáltatónak tavaly nyáron, szeptemberben; idén januárban személyes megbeszélés is volt, de nem vettek vissza. A cégen belül megszűnt a pozícióm, így ott most nincs helyem, mást nem tudtak felajánlani még a cégcsoporton belül sem. A főnököm azóta nem volt hajlandó velem beszélni, mondván: a helyzet változatlan (gondolom tudja, van még ideje). Így állást kezdtem keresni, április végén kezdhetek is az új helyen, igaz, fél éves határozott idejű szerződéssel, de jobb, mint a semmi.

1. Tudna v.mi felmondási mintát (linket) adni? Kerestem, de olyat, hogy a munkavállaló mond fel GYES alatt, nem találtam.

  • Kérhetek-e/írhatok-e "Közös megegyezéses" felmondást?
  • Van-e v.milyen hátránya, ha "sima" felmondással jövök el?
  • Kell-e indokolni a felmondást? - mit kellene írni (azt nem írhatom, hogy mert nem vettek vissza, habár kötelező - végül is volt rá hajlandóság, de megértem a cég helyzetét is)
  • Ilyen esetben kell-e számolni felmondási idővel? Azt hiszem, 1 hónap van a szerződésemben. De mivel nem vagyok aktív állományban a cégnél.... Inkább szívességet teszek nekik,hogy eljövök, szerintem.
  • Ha ragaszkodnak a felmondási időhöz (bár szerintem semmi értelme), tölthetem azt szabadságon? 32 nap szabim van.
  • A határozott idejű munkaviszony alatt ugyan olyan jogok illetnek meg, mint a határozatlan idejű alatt? Pl.: szabi (időarányosan), táppénz....

Válaszát előre is köszönöm!
Ágnes

assyg # 2012.04.11. 08:53

A kérdésem az lenne, hogy ha én már a TGYÁS letelte előtt visszamennék dolgozni, és az apuka maradna otthon a babával, milyen ellátásban részesülhet?
Amennyire tudom, GYED-et csak a 168 nap letelte után igényelhetne (egyéb jogosultsági feltételei megvannak).

Karintia # 2012.04.11. 06:44

Tisztelt Szakértő!Az lenne a kérdésem,hogy hamarosan lejár a hosszabbított gyesem a tartósan beteg 10 éves kisfiammal.A volt munkahelyem már a terhesség alatt nem hosszabbított szerződést,így nincs hová visszamenni dolgozni.Már a gyes alatt is kerestem munkát három szakmával,de sajnos nem sikerült semmi.Az lenne végül is a kérdésem,hogy milyen támogatásokat vehet igénybe míg nem sikerül állás találnom?Előre is köszönöm a válaszát.Tisztelettel:Karintia.

GNapocska # 2012.04.10. 10:39

Kedves Szakértők!

Mit jelent az, hogy a "fogantatás 91. napjától"? A nőgyógyászok a terhességi kort az utolsó ciklus kezdőnapjától számolják, de a tényleges fogantatás ettől átlagban két héttel később történik. Az adóbevalláshoz van szükségem arra, hogy melyik értelmezés számít ilyenkor. Én szeretném azt gondolni, hogy az első (például mert elvileg az a biztosabban tudható), de nem szeretnék a 79eFt-nyi adókülönbség után esetleg még büntetést is fizetni.

pazs # 2012.04.10. 09:59

Emesi: majd ha visszatérsz a fizetés nélküli szabadságról, akkor kötelező rendezni a fizetésedet, addig viszont semmi jelentősége.
Jázmini: ha nem lesz a szülést megelőző 2 évben 365 nap biztosítotti jogviszonyod és a szülés napján aktív biztosítotti státuszod, akkor csak gyesre.

Jázmini # 2012.04.10. 08:55

Kedves Szakértő!
Van egy 5 éves fiam, munkaviszonyom 2010. októberében szűnt meg. Ezután álláskeresési járadékot kaptam, 2011. áprilisa és októbere között támogatott képzésben vettem részt (ekkor 61000 Ft-ot kaptam), majd ismét álláskeresési járadékot kaptam (kb 35000Ft/hó)2012 januárjáig. Jelenleg nem találok állást. Másik babát tervezek. Ha második gyermekem 2013 márciusában születik. Mire leszek jogosult (gyed, gyes, tgyás, anyasági támogatás stb) és kb mekkora összegben?
Köszönettel:

Jázmini

Emesi # 2012.04.08. 19:26

Kedves Szakértő!

2011. februárjában született a kislányom. Jelenleg gyed-en vagyok itthon. Ha időközben a munkahelyemen emelték a fizetéseket, akkor ez engem hogy érint? Ilyenkor az én fizetésemet is emelik, nekem is alá kell írnom munkaszerződés módosítást? Eddig két esetben volt emelés. Egyszer 2011 májusában minden dolgozónak, majd most 2012 januárjában azoknak, akiknek az adójóváírás megszűnése miatt kevesebb lett a fizetése. Én viszont csak most kaptam egy szerződés módosítást 2012 januári dátummal. Az lehetséges, hogy a tavalyi emelésből kihagynak?

Manka12 # 2012.04.08. 16:11

köszönöm, Anne 01.

anne01 # 2012.04.08. 07:21

Manka12

Az álláskeresési 3 hónapra jár. Ha szeretnél tgyást, gyedet kapni biztosításba kell kerülnöd.

anne01 # 2012.04.08. 07:18

Annaviktoria

Táppénz a minimálbér 50%-a, ha nincs meg a 180 napod. Tgyás max. a minimálbér kétszerese, feltéve, ha a béred eléri ezt az összeget (2012-ben br. 186.000 Ft). Ha nem, akkor a tényleges béred lesz az alap. Gyed alapja pedig az előző ellátás (tgyás) alapja lesz.
Mindenesetre kérdezz utána a táppénzednek, mert szerintem már rég meg kellett volna kapnod.

http://www.oep.hu/…_2012_01.PDF
http://www.oep.hu/…_2012_02.PDF
http://www.oep.hu/…_2012_01.PDF

anne01 # 2012.04.08. 07:00

Pelion,

Lehetséges.

Pelion # 2012.04.08. 05:48

Tisztelt Szakértő!

Műtét előtt állok, kb.5-6 nap kórházi tartózkodással. A kérdésem az, hogy lehetséges-e az, hogy ezekre a napokra a szabadságomat használjam fel, ne a kórházi táppénzt vegyem igénybe, ami lényegesen kevesebb ellátással jár.

Válaszát előre is köszönöm.

Annaviktoria # 2012.04.06. 11:20

Kedves Szakértő!

2008-2011.januárig.ig dolgoztam,

2011 májusban az álláskeresési támogatást- 2011.augusztus 31-ig(januártól-májusig nem voltam biztosított)

2011.aug.31-2012.02.11-ig dolgoztam,mert közben babát várok.

Veszélyeztetett terhes vagyok,ezért táppénzre küldtek a munkahelyemről(amit még nem kaptam meg)

Milyen támogatások fognak nekem így járni?és milyen mértékű?mikor?

Üdv:A.

Manka12 # 2012.04.05. 06:59

Tisztelt Szakértő,

4 év munkaviszony után közös megegyezéssel véget ért a munkaviszonyom ebben a hónapban. /eredeti hirtelen jött bejelentés szerint átszervezésre hivatkozva megszüntették a munkaviszonyomat, és választhattam az ilyen indokú rendes felmondás és az anyagilag kicsit jobb közös munkaviszony megszüntetés között./ Július elejéig biztosítva vagyok (felmondási idő).

2 éve szeretnénk babát, innen terveztem szülni menni.
Több vizsgálat és próbálkozás után épp a jövő hónapban indulna az orvosi kezelésem, hogy teherbe essek. Azt szeretném megtudni, milyen biztosítással és anyagiakkal számolhatok és ehhez mi a folyamat (munkanélkülire bejelentkezni, milyen időzítéssel, hogy jár a TGYÁS (előző fizetés hány %-a, stb), ha teherbe esek, vagy várjak -e a beavatkozással egy újabb elhelyezkedésig (közben ketyeg a biológiai órám).
Merre induljak?

Nagyon köszönöm.

zoldike # 2012.04.05. 06:44

Tisztelt Szakértő!

THGYS és GYED összegének megállapítása hogyan történik az alábbi etetben:

Szülés várható időpontja 2012. november, tehát ez a THGYS kezdete (vagy előtte 30 nap) ha jól tudom
GYED kezdete 2013.

2011-ben 4 órás munkaviszonnyal rendelkezik egész évben.
Jogviszonya 2012. január 3-án megszünt, majd 2012 április 1-től 8 órás munkarendeben folytatódik várhatóan legalább 180 napig.

Mely összeg alapján kerül kiszámításra a THGYS és a GYED?

Várom és előre is köszönöm válaszát

Dödölle1 # 2012.04.05. 06:01

uhaszaszlo # e-mail 2012.04.02. 13:15 Tisztelt fórumozók!
Rokkant vagyok. 2011. 09. 29. én állapitott meg a bizottság 59%-os munkaképesség-csökkenést. De nyugdijszerú ellátást nem kaphatok,mert táppénzt kapok.
2011.09.01. óta vagyok táppénzen.Valaki megmondhatná,meddig vagyok táppénzre jogosult, és mikortól igényelhetek nyugdijszerü ellátást.

A táppénz igényjogról -kérésére- az ellátás folyósító szerv tud érdemi (dátumszerű) tájékoztatást adni.

Főszabály szerint az, akinek van legalább 1 év folyamatos biztosítási ideje legfeljebb 1 évig kaphat táppénzt.

Amennyiben a keresőképtelenséget megelőző 1 éven belül már volt táppénzen az 1 évet ezen napok számával csökkenteni kell.

Ezen túlmenően a folyósító szerv a keresőképtelenség 240. napján köteles a háziorvost a táppénz igényjogról írásban értesíteni.

TehenészIlonka # 2012.04.04. 13:01

Tisztelt Fórumozók,

Az a kérdésem, hogy ha valaki ekhózik, és nem csak a minimálbér után fizet "normál" adót, akkor van-e GYED jogosultsága.
Több helyen azt olvastam, hogy aki EKHO szerint adózik, annak nem jár GYED, egy helyen viszont azt találtam, hogy a megfelelő időben történő emelése a normálisan adózott résznek megoldás lehet a GYED jogosultság eléréséhez.

Mekkora bruttó fizetés után jár egyébként a maximum GYED idén? (Úgy tudom 200.000 körül van ez az összeg.)

Előre is köszönöm a segíséget!

Lya2 # 2012.04.04. 11:40

GYES utáni munkába állás bejelentéséhez kérnék mintát, segítséget. Szóban megegyeztünk de ha jól tudom már írásban kötelező a bejelentés. Köszönöm.

panka7 # 2012.04.03. 11:15

Tisztelt pazs!

Nagyon köszönöm a gyors választ. Ezt én is így tudtam, viszont olvastam, hogy ez év július 1-től jogszabályváltozás miatt nem kötelező a munkáltatónak állásidőt fizetnie pl. ilyen esetben. Ez igaz?

pazs # 2012.04.03. 11:02

Amikor megszünteted a fizetés nélküli szabadságodat, a munkaszerződésednek megfelelően köteles foglalkoztatni a védelmi idő lejártáig (ha erre nem képes, fizetheti az állásidőt).
Munkaszerződést csak közös megegyezéssel lehet módosítani.
A felmondási védelem a munkáltatói rendes felmondás ellen véd, minden más természetesen lehetséges (de miért is mondanál fel? akkor nem jár végkielégítés és a munkabéredet meg köteles fizetni, ha nem tud felmondani).

panka7 # 2012.04.03. 10:33

Tisztelt Jogi Fórum!

10 éve rendelkezem határozatlan idejű munkaviszonnyal egy multicégnél. Tavaly márciusban szültem, 2012. márciusig GYED-en leszek. Még a terhességem ideje alatt megszűnt a munkaköröm oly módon, hogy a hozzám hasonló munkakörben dolgozó, más településen élő kollégák nagyobb felelősséggel járó, de a korábbihoz hasonló pozícióra pályázhattak, amelyet - 1-2 kivételtől eltekintve- rendre be is töltöttek. Nekem erre akkor nem volt lehetőségem, mivel táppénzen voltam. Az én településemen ezt az új munkakört valaki más tölti be jelenleg. Kérdésem, hogy ha szabályosan jelzem a GYED letelte előtt hogy vissza szeretnék menni dolgozni, hova köteles visszavenni a munkáltató? Ha a fent említett új, és az én korábbi pozíciómnál lényegesen kevesebb bérezéssel és alacsonyabb pozícióval tudnának csak visszavenni, és én nem fogadom el akkor felmondhatnak a felmondási védelem dacára?

Duddux # 2012.04.03. 09:39

Kedves Goodwitch!

Most lesz a 2.
Először egy munkaerő-közvetítő cégen keresztül alkalmazott, aztán átvett saját alkalmazottnak fél éves határozott idejű szerződéssel, majd most akarja újra hosszabbítani, de ismét csak fél évre.

Üdv.:

Goodwitch # 2012.04.03. 09:04

Duddux,

hanyadszor teszi már veled ugyanezt?


Goodwitch

Duddux # 2012.04.03. 08:35

Tisztelt Szakértő!

Cégem fél éves határozott idejű szerződéseket irat alá velem, és a szerződés lejártakor hosszabbít.
Ha én időközben teherbe esem, akkor ő megteheti hogy nem ír velem alá új szerződést? Ha igen, akkor a szerződés lejártakor a táppénzem is megszűnik és GYED-re sem leszek jogosult?

Válaszát előre is köszönöm.